Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 maja 2024 r.
10:25

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań

0 A A

O trudzie ukończenia specjalizacji, wyzwaniach i rozwoju lubelskiej kardiologii dziecięcej rozmawiamy z dr. n. med. Moniką Wójtowicz-Marzec, lekarzem kierującym Oddziałem Noworodkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czym dokładnie zajmuje się pani jako specjalista w swoim ośrodku?

– W mojej pracy jako neonatolog i pediatra skupiam się głównie na diagnozowaniu i leczeniu noworodków, w tym wcześniaków. Od kilku miesięcy posiadam również tytuł specjalisty w dziedzinie kardiologii dziecięcej, co jest dość rzadkie w naszym regionie. W naszym ośrodku w Lublinie pacjenci mogą liczyć na kompleksową diagnostykę kardiologiczną już od pierwszych godzin życia, co jest istotne szczególnie dla noworodków z wadami serca czy zaburzeniami rytmu serca.

Dlaczego zdecydowała się pani na tak rzadką specjalizację?

– Specjalizacja w kardiologii dziecięcej jest wyzwaniem, głównie ze względu na konieczność wieloletniej nauki i praktyki w odległych ośrodkach, jak Warszawa, Łódź czy Kraków. Moja decyzja o tej specjalizacji wynikała z pasji do pomagania najbardziej potrzebującymi fascynacji mechanizmami funkcjonowania młodego organizmu, zwłaszcza w zakresie kardiologii.

Jakie wyzwania napotkała pani w trakcie edukacji i specjalizacji?

– Specjalizacja wymagała ode mnie wielu poświęceń, w tym czasu spędzonego z dala od rodziny i wielogodzinnych dojazdów. Trudności nie ograniczały się tylko do logistyki, ale również do intensywności i skomplikowania materii medycznej, którą musiałam opanować. W trakcie szkolenia specjalizacyjnego miałam możliwość poznania zagadnień związanych z diagnostyką prenatalną, operacjami kardiochirurgicznymi, zabiegami kardiologii interwencyjnej czy opieką nad pacjentami po przeszczepie serca. Jestem świadoma, że moje codzienne obowiązki obejmują mniej skomplikowane procedury kardiologiczne, ale czerpię ogromną radość i satysfakcję z praktykowania tak wspaniałej specjalizacji medycznej.

Jakie są najczęstsze schorzenia serca u noworodków w pani praktyce?

– Najczęściej diagnozujemy wady serca o różnym stopniu zaawansowania, a także zaburzenia hemodynamiczne, które mogą wymagać jedynie minimalnej interwencji lub bardziej złożonego leczenia. Zaburzenia rytmu serca również są częste, szczególnie w okresie noworodkowym. Często rozszerzamy diagnostykę zaburzeń rytmu serca u dzieci, które doświadczyły arytmii już w życiu płodowym, w przypadkach komplikacji w ciąży matki lub gdy historia chorób w rodzinie wskazuje na predyspozycje do takich zaburzeń.

Jak ważna jest wczesna diagnoza w kardiologii dziecięcej?

– Wczesna diagnoza jest kluczowa, ponieważ pozwalana szybką i skuteczną reakcję medyczną. Możliwość wczesnego wykrycia problemów kardiologicznych znacznie zwiększa szanse na efektywne leczenie i minimalizację długoterminowych komplikacji. Przykładem może być nieleczona arytmia u noworodka, która może doprowadzić do kardiomiopatii rozstrzeniowej i trwałego uszkodzenia mięśnia sercowego. Wczesne wykrycie arytmii i wdrożenie odpowiedniego leczenia, zapewnia noworodkowi i niemowlęciu prawidłowy rozwój. Oczywiście rozpoznanie wady serca, ocena wydolności układu krążenia u noworodka, to nasz priorytet. Staramy się, aby pacjent, który będzie wymagał interwencji zabiegowej na sercu, miał już ustalone dalsze postępowanie w ośrodkach kardiologicznych i kardiochirurgicznych przed wypisem z naszego oddziału.

Co wyróżnia pani oddział?

– Kiedy myślę o naszym Oddziale, przede wszystkim na myśl przychodzi nasz wyjątkowy zespół: lekarze i położne, których wyróżnia nie tylko profesjonalizm i wysoki poziom umiejętności praktycznych, ale także indywidualne podejście do każdego pacjenta. Ponieważ nasza rozmowa oscyluje wokół ultrasonografii, z dumą mogę powiedzieć, że większość naszego zespołu posiada kwalifikacje do przeprowadzania badań USG i screeningu kardiologicznego. Dodatkowo, młode pokolenie lekarzy, specjalizujące się w neonatologii, ma szansę rozwijać swoje umiejętności również w innych dziedzinach. Wiele osób z naszego zespołu, nawet nie będąc kardiologami dziecięcymi, potrafi przeprowadzić podstawowe badanie oceniające układ krążenia. Jestem niezmiernie dumna z tego, jak wiele dobrego dzieje się w tej dziedzinie i jak ambitne oraz kompetentne jest młode pokolenie naszych rezydentów, którzy posiadają praktyczne umiejętności na poziomie doświadczonych klinicystów.

Jakie są obecnie największe potrzeby i wyzwania w pani ośrodku?

– Aktualnie największym wyzwaniem jest dostęp do nowoczesnego sprzętu diagnostycznego, takiego jak specjalistyczne echokardiografy. Nasze potrzeby są szczególnie wysokie w zakresie ultrasonografii, której używamy do codziennej pracy z noworodkami. Sondy ultrasonograficzne dedykowane noworodkom muszą być sondami o wyższej częstotliwości i znacznie mniejszych wymiarach niż sondy dla dorosłych, co wpływa na ich wyższą cenę. W naszym Oddziale aparat do echokardiografii pełni również rolę ultrasonografu. Rocznie tym aparatem wykonujemy kilka tysięcy badań, w tym USG mózgu, brzucha, płuc. Nasi pacjenci praktycznie nie mają wykonywanych badań RTG płuc, ponieważ kontrolujemy stan płuc seryjnymi badaniami ultrasonograficznymi.

Wynik badania ultrasonograficznego umożliwia nam podejmowanie kluczowych decyzji dotyczących terapii, takich jak zastosowanie leków przyspieszających rozprężanie płuc u wcześniaków lub podanie antybiotyków. Co więcej, coraz częściej dzięki wynikom badania USG decydujemy się na niewprowadzanie antybiotykoterapii, a zamiast tego optujemy za obserwacją pacjenta, co pozwala na samoistną rezolucję zmian w niedojrzałych płucach noworodków. Aktualnie borykamy się z awarią naszego aparatu USG, który od 5 lat był wykorzystywany maksymalnie jeżdżąc windą wielokrotnie w ciągu dnia między dwoma piętrami naszego Oddziału.

Dzięki wsparciu firm zewnętrznych, mamy możliwość tymczasowego korzystania z aparatu ultrasonograficznego, co umożliwia kontynuację niezbędnych badań do czasu naprawy stałego sprzętu na naszym oddziale. Marzeniem dla całego zespołu Oddziału noworodkowego byłoby posiadanie jednego ultrasonografu na każdym piętrze, co przyczyniłoby się do szybszego podejmowania decyzji terapeutycznych i mniejszej awaryjności drogiego sprzętu. Nie dysponujemy również ultrasonografem w naszej poradni noworodkowej, co ogranicza naszą zdolność do skutecznego monitorowania stanu zdrowia pacjentów po ich wypisie ze szpitala. Mam nadzieję, że liczne apele o wsparcie do fundacji i stowarzyszeń, a także nasza rozmowa, przyczynią się do zgromadzenia środków, które pozwolą naszemu oddziałowi zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Janowianka w sobotę zbliżyła się do Lewartu na cztery punkty

Janowianka znowu bliżej lidera. Start żałuje szybko straconej bramki po przerwie

W sobotę z siedmiu punktów starty znowu zrobiły się cztery. Tyle „oczek” Janowianka traci do prowadzącego w tabeli Lewartu Lubartów. Drużyna Ireneusza Zarczuka w tej serii gier pokonała Start Krasnystaw 3:1.

Tragiczne popołudnie. 1 śmierć, 4 rannych

Tragiczne popołudnie. 1 śmierć, 4 rannych

W Radzyniu Podlaskim 1 osoba zginęła a 3 zostały ranne, trwa akcja ratunkowa. W Dęblinie groźne potrącenie

Pociąg do wakacji. Szybciej nad morze

Pociąg do wakacji. Szybciej nad morze

Pociągi szykują się na wakacje. Rozkład jazdy wejdzie w życie 9 czerwca. Szybciej dotrzemy nad morze

 Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu
Zdjęcia
galeria

Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu

Wasza ulubiona letnia miejscówka - Przystań na dachu - jest już otwarta. Znajdziecie tam wakacyjny vibe i.... inne atrakcje. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Bieg Solidarności (83 zdjęcia)
galeria

Bieg Solidarności (83 zdjęcia)

Około tysiąca uczestników wzięło udział w 31. Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” na dystansie 2300 m. Meta była na stadionie lekkoatletycznym przy al. Piłsudskiego. W głównym Biegu Rodziców i Nauczycieli zwyciężył Adam Świrgoń

ul. Lubelska w Janowcu

Burze nad Lubelszczyzną. Potoki na ulicach, połamane drzewa, nawałnice

Burze nad Lubelszczyzną. Potężna ulewa w Janowcu nad Wisłą, strażacy usuwają szkody w powiatach puławskim, ryckim, opolskim i w rejonie Białej Podlaskiej

Lublinianka wiosną wygrała 10 z 14 ligowych meczów

Lublinianka pokonała rezerwy Górnika Łęczna i zapewniła sobie utrzymanie w IV lidze

Przed tygodniem było już bardzo blisko, a w sobotę wreszcie cel został osiągnięty. Lublinianka po słabej pierwszej połowie i dużo lepszej drugiej ograła u siebie Górnika II Łęczna 2:0. Dzięki temu w kolejnym sezonie na pewno zagra w IV lidze.

Wojciech Kamiński od piątku jest nowym trenerem koszykarzy z Lublina

Nowy trener Polskiego Cukru Start Lublin

W piątek poznaliśmy nazwisko następcy Artura Gronka. W sezonie 24/25 Polski Cukier Start Lublin poprowadzi Wojciech Kamiński, ostatnio szkoleniowiec Legii Warszawa.

Rowerowa stolica Polski. Miasto nie chce oddać pucharu
Zdjęcia
galeria

Rowerowa stolica Polski. Miasto nie chce oddać pucharu

Ambicje są duże, bo mieszkańcy pokochali ten sport i chcą utrzymać puchar Rowerowej Stolicy Polski trzeci rok z rzędu. Rywalizacja ruszyła w sobotę.

Darmowe wycieczki szkolne. Koszty pokryje minister

Darmowe wycieczki szkolne. Koszty pokryje minister

Minister Edukacji ogłosił nowy program dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie będą mogli wyjechać na 5-dniową wycieczkę szkolną, a ministerstwo pokryje 100 procent jej kosztów

VI Marsz Równości w Lublinie (109 zdjęć) - „Jesteśmy u siebie”.
Foto
galeria
film

VI Marsz Równości w Lublinie (109 zdjęć) - „Jesteśmy u siebie”.

Kolejny raz, ulicami miasta przeszła kolorowa parada. Pod hasłem „Miłość, a nie wojna” uczestnicy maszerowali m.in. w imię tolerancji, równości, wolności i pokoju na świecie.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE
1 czerwca 2024, 19:00
galeria

Noc Kultury 2024 już dzisiaj: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce już dzisiaj. Noc Kultury 2024 już od dzisiejszego wieczora, przez kilka godzin. Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać

Noc pod znakiem reggae
foto
galeria

Noc pod znakiem reggae

Reggae Night to jedna z popularniejszych imprez w El Cubano. Ciesząca się niesłabnącą popularnością. Tego wieczoru była okazja pokręcić bioderkami. Co działo się na parkiecie? Tego dowiecie się oglądając naszą fotogalerię.

Piłkarze Motoru i Arki w niedzielę raczej nie będą musieli martwić się o poziom sędziowania

Motor w niedzielę zagra z Arką Gdynia. Sędzia z najwyższej półki

W piątek dowiedzieliśmy się, kto będzie prowadził finałowy mecz barażowy o awans do PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin zmierzy się w niedzielę na wyjeździe z Arką Gdynia. Sędzią głównym spotkania będzie doskonale znany kibicom nie tylko w Polsce Szymon Marciniak.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

słupki ogrodzeniowe

lublin

30,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne

stodoła drewniana

inne

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

działka budowlana

wyryki

0,00 zł

Hobby -> Antyki -> Kupię

kupię starocie i antyki

lublin

0,00 zł

Różne -> Inne

naprawa pomp wodnych

cała Polska

0,00 zł

Komunikaty