Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 marca 2018 r.
16:26

LuCreate, czyli design po lubelsku. Pracę znalazło tu kilkanaście osób

0 0 A A
Obecnie w przestrzeni po delikatesach/ciucholandzie/księgarni swoje miejsce do projektowania znalazło kilkanaście osób
Obecnie w przestrzeni po delikatesach/ciucholandzie/księgarni swoje miejsce do projektowania znalazło kilkanaście osób (fot. LuCreate )

Można liczyć na kawę, ale nie jest to kawiarnia. Klasyczny coworking to też nie jest, bo wolne biurka do pracy już dawno się skończyły. Klaster też nie. Kolektyw?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czego tu wcześniej nie było: delikatesy, kawiarnia, sklep z butami, ciucholand, księgarnia. Potem, przez długi czas, ponad stumetrowa przestrzeń na I piętrze zabytkowej kamienicy na Krakowskim Przedmieściu 53 czekała na nowego lokatora. Aż się doczekała. Takich, którym nie przeszkadza wejście przez garmażerkę.

Beżowe płytki

- Nie wyglądało to dobrze, delikatnie mówiąc - wspomina Michał Ćwiek (Studio Kreatywne) - Popękany tynk, podłogi w kiepskim stanie. O łazienkach nie mówmy.

Mateusz Kunkiewicz, prezes Fundacji LuCreate: - Od grudnia ta przestrzeń wygląda już lepiej. Na tyle dobrze, że można to pokazać osobom z zewnątrz. Wcześniej tu nie było nic. Jedynie beżowe płytki.
Na ścianach cegły i surowy beton, na podłodze nowe wykładziny i sztuczna trawa. Szklane drzwi, proste stylowe meble, dyskretne oświetlenie i tapeta projektu LuCreate.
Ich miejsce to ich wizytówka. Taki zawód.

Kolektyw

Obecnie w przestrzeni po delikatesach/ciucholandzie/księgarni swoje miejsce do projektowania znalazło kilkanaście osób. Architekci, projektanci wnętrz, graficy, web developerzy, wizualizatorzy 3d, projektanci wzornictwa oraz fotograf i specjalistka od budowania marki - branża kreatywna.

Wspólna pracownia pozwala im na prowadzenie w tym miejscu galerii, warsztatów i spotkań dla projektantów i osób zainteresowanych szeroko rozumianym designem.

- Wszechstronność to moc tego miejsca - przekonuje Michał Ćwiek. - Prawie zawsze jest tak: zjawia się ktoś, kto ma dużą firmę. Przyszedł, bo dostrzegł potrzebę wyglądania lepiej. „Biznes hula, ale nie wyglądamy”. Lubelskie firmy coraz częściej dostrzegają potrzebę i korzyści płynące z profesjonalnego wizerunku i jakości wzornictwa. Czasem zaczyna się od logotypu. Ale papier firmowy i wizytówki też mogłyby być lepsze. A strona internetowa? Materiał zdjęciowy? Dla niego to oszczędność czasu, bo przychodzi w jedno miejsce i załatwia osiem tematów na raz.

Można liczyć na kawę, ale nie jest to kawiarnia. Klasyczny coworking to też nie jest, bo wolne biurka do pracy już dawno się skończyły. Klaster też nie. 

Kolektyw? - Tak, kolektyw związany z miejscem. Bo to miejsce przyciąga - nie ma wątpliwości Michał Ćwiek.

(fot. Paweł Waga)

O ludzi tu chodzi

Piątek wieczór. „Sala Wystawowa” pełna ludzi. Z kieliszkiem wina przechadzają się wśród prac lubelskiego artysty Kamila Stańczaka. Jedni są tu po raz pierwszy, innych dawno już nie dziwi, że dzieje się tu coś ciekawego. Bo choć Pracownia Otwarta działa dopiero od grudnia, to jest to już czwarta wystawa.

- Ostatnio przyszła pani, która tu kiedyś mieszkała. Pogratulowała nam i powiedziała, że będzie raz na jakiś czas przychodzić. Zapraszamy! Zależy nam na tym, by ludzie tu wpadali - mówi Michał Ćwiek. - Im więcej ludzi widzę tu po raz pierwszy, tym bardziej się cieszę. Tak jak teraz, większości nie znam. Na tym właśnie ta nasza inicjatywa polega. „O ludzi tu chodzi” to nasze credo.

Dużo nowych twarzy widzi też Mateusz Kunkiewicz. I też się z tego cieszy.

- Lublin jest specyficznym miastem. Sztuką jest spotkać kogoś, kogo nie znasz lub nie masz wspólnych znajomych - stwierdza. I tłumaczy ideę tego miejsca: - Wcześniejsze nasze działania łączyły design i biznes. Teraz chcemy się otworzyć również na świat sztuki, zwiększyć skalę naszego oddziaływania. Stąd galeria Pracowni Otwartej.

Pracownia naprawdę otwarta

- Design + miasto, sztuka i biznes - wszystko co się tu dzieje, dzieje się wokół projektowania - tłumaczy Mateusz Kunkiewicz. - Za tymi szklanymi drzwiami mamy strefę coworkingową, dzięki której możemy utrzymać ten lokal. Pozostałą przestrzeń postanowiliśmy przeznaczyć na Pracownię Otwartą. To miejsce na spotkania, prezentacje, warsztaty, wystawy, może nawet lekcje tańca, bo taki pomysł też jest. Tu chcielibyśmy gościć pomysły, idee z zewnątrz. Wystarczy napisać projekt i wysłać go do nas. Wystarczy, by był dobry. Pomożemy wszystko zorganizować.

- Ta przestrzeń jest otwarta nie tylko z nazwy - podkreśla Agnieszka Walczak-Skałecka, która zajmuje się budowaniem i komunikacją marek. Praca w coworkingu to dla niej zupełnie nowe doświadczenie. - Lubię pracować w ciszy i skupieniu. Doceniam jednak możliwość inspirowania się ludźmi, którzy mają inne doświadczenia i postrzeganie świata. To chyba największa wartość. Z jednej strony wiele nas łączy, z drugiej jesteśmy absolutnie różni. Lubię wykorzystywać te kontrasty jako katalizator kreatywności.

(fot. Paweł Waga)

Lubelski Wzór

- Od początku wiedzieliśmy jedno: projektantom łatwiej działa się w grupie - mówi Mateusz. Fundację Rozwoju Designu LuCreate zakłada w 2014 roku z Patrykiem Góździem. - Poznaliśmy się na targach w Mediolanie. Też gość z Lublina, też projektant - wspomina. - Zaczęliśmy się przyglądać jak promują się projektanci na świecie i szybko zorientowaliśmy się, że nikt nie robi tego w pojedynkę, ale w grupie, pod wspólnym szyldem. Łatwiej wtedy wyjechać na targi, zrobić wiele innych rzeczy. Czegoś takiego w Lublinie jeszcze nie było. Chcieliśmy promować lubelski design - założyliśmy więc Fundację.

- Pierwsze wydarzenia zrobiliśmy sami, za własne pieniądze. Busem pojechaliśmy na wystawę do Poznania. Wynegocjowaliśmy duży rabat i zbudowaliśmy stoisko. To były pierwsze nasze doświadczenia targowe, pierwsze kontakty. Powoli zaczęliśmy być zauważani.

W 2015 r. organizują swoje pierwsze autorskie wydarzenie łączące design z biznesem: Lubelski Wzór.
- Nie znaliśmy środowiska - przyznaje Kunkiewicz. - Zrobiliśmy imprezę, by zobaczyć jakie jest zainteresowanie tym tematem w Lublinie. Było ogromne.

Lubelski Wzór doczekał się już trzech edycji. I ogromnej wartości merytorycznej. Wystawie prac lubelskich projektantów towarzyszą warsztaty, prezentacje, dyskusje i warsztaty, a także aktywności sieciujące projektantów z przedsiębiorcami. To właśnie takie współprace są co roku nagradzane wyróżnieniem Lubelski Wzór. Najbliższa edycja już w czerwcu.

Nie tylko kolektyw

- Pracownia Otwarta i kolektyw to tylko część prawdy o nas. - opowiada Mateusz. - Do całości obrazka brakuje tego, co robi Fundacja Rozwoju Designu LuCreate. Lubelski Wzór to nasza największa inicjatywa, ale angażujemy się w różne działania. Promujemy lubelski design na targach: ostatnio na Warsaw Home 2017. Realizujemy projekty na rzecz lokalnej społeczności i miasta Lublin, np. nowe Mapy Turystyczne Lublina czy listopadowe spotkanie „z miastem o mieście”, mające na celu poznanie potrzeb i wizji środowisk kreatywnych, które zostaną uwzględnione w strategii rozwoju miasta.

- Zależy nam na tym, by Lublin stał się marką kojarzoną właśnie z dobrym designem. - mówi Michał Ćwiek. - Wierzymy, że dzięki zaangażowaniu i współpracy ze środowiskiem kreatywnym, samorządem i lokalną społecznością Fundacja może się do tego przyczynić.

Pozostałe informacje

Podlasie drugi raz w tym sezonie ograło Chełmiankę 3:1

Podlasie drugi raz lepsze od Chełmianki. Porażka na pożegnanie Orląt Spomlek

W pierwszej rundzie derby pomiędzy Chełmianką, a Podlasiem zakończyły się wygraną drugiej z ekip 3:1. W sobotę, na stadionie w Białej Podlaskiej padł taki sam wynik.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru w finale Grand Prix Czech, Bartosz Zmarzlik znowu bez zwycięstwa

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru w finale Grand Prix Czech, Bartosz Zmarzlik znowu bez zwycięstwa

Dzień przed meczem Orlen Oil Motoru z Betard Spartą Wrocław bardzo dobre występy w Grand Prix Czech zaliczyli trzej żużlowcy lubelskiego klubu – Fredrik Lingren, Bartosz Zmarzlik i Dominik Kubera. Zawody wygrał jednak Słowak Martin Vaculik. Wspomniana trójka "Koziołków" wystąpiła za to w finale.

Janowianka w sobotę zbliżyła się do Lewartu na cztery punkty

Janowianka znowu bliżej lidera. Start żałuje szybko straconej bramki po przerwie

W sobotę z siedmiu punktów starty znowu zrobiły się cztery. Tyle „oczek” Janowianka traci do prowadzącego w tabeli Lewartu Lubartów. Drużyna Ireneusza Zarczuka w tej serii gier pokonała Start Krasnystaw 3:1.

Tragiczne popołudnie. 1 śmierć, 4 rannych

Tragiczne popołudnie. 1 śmierć, 4 rannych

W Radzyniu Podlaskim 1 osoba zginęła a 3 zostały ranne, trwa akcja ratunkowa. W Dęblinie groźne potrącenie seniorki

Pociąg do wakacji. Szybciej nad morze

Pociąg do wakacji. Szybciej nad morze

Pociągi szykują się na wakacje. Rozkład jazdy wejdzie w życie 9 czerwca. Szybciej dotrzemy nad morze

 Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu
Zdjęcia
galeria

Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu

Wasza ulubiona letnia miejscówka - Przystań na dachu - jest już otwarta. Znajdziecie tam wakacyjny vibe i.... inne atrakcje. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Bieg Solidarności (83 zdjęcia)
galeria

Bieg Solidarności (83 zdjęcia)

Około tysiąca uczestników wzięło udział w 31. Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” na dystansie 2300 m. Meta była na stadionie lekkoatletycznym przy al. Piłsudskiego. W głównym Biegu Rodziców i Nauczycieli zwyciężył Adam Świrgoń

ul. Lubelska w Janowcu

Burze nad Lubelszczyzną. Potoki na ulicach, połamane drzewa, nawałnice

Burze nad Lubelszczyzną. Potężna ulewa w Janowcu nad Wisłą, strażacy usuwają szkody w powiatach puławskim, ryckim, opolskim i w rejonie Białej Podlaskiej

Lublinianka wiosną wygrała 10 z 14 ligowych meczów

Lublinianka pokonała rezerwy Górnika Łęczna i zapewniła sobie utrzymanie w IV lidze

Przed tygodniem było już bardzo blisko, a w sobotę wreszcie cel został osiągnięty. Lublinianka po słabej pierwszej połowie i dużo lepszej drugiej ograła u siebie Górnika II Łęczna 2:0. Dzięki temu w kolejnym sezonie na pewno zagra w IV lidze.

Wojciech Kamiński od piątku jest nowym trenerem koszykarzy z Lublina

Nowy trener Polskiego Cukru Start Lublin

W piątek poznaliśmy nazwisko następcy Artura Gronka. W sezonie 24/25 Polski Cukier Start Lublin poprowadzi Wojciech Kamiński, ostatnio szkoleniowiec Legii Warszawa.

Rowerowa stolica Polski. Miasto nie chce oddać pucharu
Zdjęcia
galeria

Rowerowa stolica Polski. Miasto nie chce oddać pucharu

Ambicje są duże, bo mieszkańcy pokochali ten sport i chcą utrzymać puchar Rowerowej Stolicy Polski trzeci rok z rzędu. Rywalizacja ruszyła w sobotę.

Darmowe wycieczki szkolne. Koszty pokryje minister

Darmowe wycieczki szkolne. Koszty pokryje minister

Minister Edukacji ogłosił nowy program dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie będą mogli wyjechać na 5-dniową wycieczkę szkolną, a ministerstwo pokryje 100 procent jej kosztów

VI Marsz Równości w Lublinie (109 zdjęć) - „Jesteśmy u siebie”.
Foto
galeria
film

VI Marsz Równości w Lublinie (109 zdjęć) - „Jesteśmy u siebie”.

Kolejny raz, ulicami miasta przeszła kolorowa parada. Pod hasłem „Miłość, a nie wojna” uczestnicy maszerowali m.in. w imię tolerancji, równości, wolności i pokoju na świecie.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE
1 czerwca 2024, 19:00
galeria

Noc Kultury 2024 już dzisiaj: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce już dzisiaj. Noc Kultury 2024 już od dzisiejszego wieczora, przez kilka godzin. Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium