Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 stycznia 2024 r.
11:53

Powstaniec 1863. Lubelskie jest partnerem tego filmu

0 0 A A
Daniel Olbrychski zagrał w filmie "Powstaniec 1863"
Daniel Olbrychski zagrał w filmie "Powstaniec 1863" (fot. Materiały prasowe)

Na ekranach polskich kin możemy oglądać film „Powstaniec 1863”, pierwszy od ponad 30 lat obraz fabularny, opowiadający o Powstaniu Styczniowym. To zrealizowana z rozmachem produkcja poświęcona legendarnemu bohaterowi, duchownemu ks. Stanisławowi Brzósce, dowódcy oddziału powstańczego, złożonego z chłopów, walczącego na Podlasiu i Lubelszczyźnie, siejącego postrach w szeregach rosyjskich wojsk.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Specjalna projekcja filmu z udziałem młodzieży z lubelskich szkół, a także reżysera Tadeusza Syka odbyła się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Nie przez przypadek. Województwo Lubelskie to oficjalny partner filmu „Powstaniec 1863”.

Wielka historia

– Film powstał w 160. rocznicę Powstania Styczniowego, które na Lubelszczyźnie miało bardzo intensywny przebieg, obfitując w bitwy i potyczki z carskimi wojskami. W 2023 roku w wielu miejscach regionu wspominaliśmy tamte wydarzenia i ich bohaterów. Nad Bugiem, na Roztoczu, w Kodniu, Łukowie, Lublinie, Batorzu, Józefowie, Zwierzyńcu... Tych miejsc, w których organizowano rocznicowe wydarzenia, można byłoby wymieniać znacznie więcej, a to najlepiej świadczy o naszej wciąż żywej pamięci o powstaniu i powstańcach. Film „Powstaniec 1863” znakomicie wpisuje się w nasze wspólne działania na rzecz upamiętnienia i zwrócenia uwagi na wielką historię, jaka przed 160. laty rozgrywała się na Lubelszczyźnie. To powstanie było największym wolnościowym zrywem Polaków podczas 123 lat zaborów. Nie pozostało bez echa, dając nowy impuls, energię w działaniach rodaków, którzy pół wieku później mogli cieszyć się z Niepodległej Ojczyzny – podkreślał Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Ksiądz Brzóska, urodzony w 1832 w Dokudowie nieopodal Białej Podlaskiej, naczelny kapelan województwa podlaskiego, naczelnik wojennego powiatu łukowskiego, nie należał wprawdzie do grona najbardziej znanych dowódców Powstania Styczniowego, ale odegrał w nim bardzo znaczącą rolę. Jego oddział działał najdłużej, bo aż do wiosny 1865 roku, siejąc postrach w szeregach rosyjskich wojsk.

Temat na film

– Na ślad Brzóski trafiam w grudniu 2020 roku, kiedy tak naprawdę zadaje też sobie pytanie czy w ogóle w historii ordynariatu polowego był jakiś ksiądz, który rzeczywiście walczył, który chwycił za broń, czy to rewolwer czy to szable i ruszył do boju – mówił reżyser filmu, Tadeusza Syka, który wcześniej reżyserował biograficzną opowieść innym duchownym, kardynale Stefanie Wyszyńskim. – Nagle wyskakuje mi młody ksiądz, ładnie uczesany w skrzypcowym ornacie, świeża twarz i zestawia mi się to z drugą fotografią, już w długich włosach, z przestrzeloną ręką. I mówię: Boże to nie jest ten sam człowiek, to niemożliwe i tu od razu mi się zapaliła mi się lampka, że to jest bardzo ciekawy temat na film. Od razu podzieliłem się tym odkryciem z panem profesorem Krzysztofem Zanussim, który jest opiekunem naukowym tego film.

Zdaniem Tadeusza Syka „Powstaniec 1863” to film bardzo ważny, który dotyka aktualnej historii, zarówno w kontekście tego, co się wydarzyło w Ukrainie, jak i tego, co miało miejsce 160 lat temu w czasie wybuchu Powstania Styczniowego.

– Tego typu historia ma dzisiaj w pewien sposób podtrzymać te wartości, o które wtedy zabiegano – podkreślał reżyser.

Polskość i patriotyzm

Województwo Lubelskie wsparło film „Powstaniec 1863” z samorządowego programu promocyjnego „Warto być Polakiem”, którego nadrzędnym celem jest pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych.

– To epickie dzieło mówi w piękny i przejmujący sposób o polskim dążeniu do wolności za najwyższą cenę. Program „Warto być Polakiem” realizujemy od wiosny 2020 roku i w tym czasie wsparliśmy już blisko 400 różnych projektów, które miały na celu zarówno promocję naszego regionu, jak i pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych – wyliczał marszałek Stawiarski. – Wiele z tych wydarzeń wiązało się z obchodami 100. rocznicy zwycięstwa Polski w wojnie z bolszewicką Rosją, inne upamiętniały Żołnierzy Wyklętych, w tym szczególnie popularnego na Lubelszczyźnie majora Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”, a jeszcze inne poświęcone były pamięci ofiar Akcji „Reinhardt”, która przed 80 laty przyniosła zagładę blisko 2 milionom Żydów – obywateli Polski i kilkudziesięciu innych krajów Europy.

Powstaniec 1863. O filmie

Rok 1920, chwilę przed bitwą warszawską. Jeden z obecnych w koszarach żołnierzy okazuje się weteranem powstania styczniowego i powraca wspomnieniami do niespokojnych czasów sprzed blisko 60 lat. Wtedy to wspólnie z księdzem Stanisławem Brzóską działał w konspiracji przeciwko Imperium Rosyjskiemu. W obliczu „branek” do carskiego wojna i kolejnych represji ze strony zaborcy rodzi się pomysł organizacji powstania.

22 stycznia 1863 roku, w dniu wybuchu narodowego zrywu, ksiądz Brzóska staje na czele oddziału, który przeprowadza zakończony sukcesem atak na rosyjski garnizon wojskowy. Duchowny zostaje mianowany oficerem i naczelnym kapelanem. Wkrótce tropem ks. Brzóski rusza płk. Manukin zwany „Katem Podlasia”, ale przez najbliższe dwa lata polski bohater pozostanie nieuchwytny siejąc popłoch wśród wojsk Imperium Rosyjskiego i dając polskiemu społeczeństwu nadzieję na wydostanie się spod carskiego zaboru (opis dystrybutora filmu).

W rolę generała ks. Stanisława Brzózki wcielił się Sebastian Fabijański. Na ekranie zobaczyć możemy także Ksawerego Szlenkiera, Daniela Olbrychskiego i Olgierda Łukaszewicza.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Podlasie drugi raz w tym sezonie ograło Chełmiankę 3:1

Podlasie drugi raz lepsze od Chełmianki. Porażka na pożegnanie Orląt Spomlek

W pierwszej rundzie derby pomiędzy Chełmianką, a Podlasiem zakończyły się wygraną drugiej z ekip 3:1. W sobotę, na stadionie w Białej Podlaskiej padł taki sam wynik.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru w finale Grand Prix Czech, Bartosz Zmarzlik znowu bez zwycięstwa

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru w finale Grand Prix Czech, Bartosz Zmarzlik znowu bez zwycięstwa

Dzień przed meczem Orlen Oil Motoru z Betard Spartą Wrocław bardzo dobre występy w Grand Prix Czech zaliczyli trzej żużlowcy lubelskiego klubu – Fredrik Lingren, Bartosz Zmarzlik i Dominik Kubera. Zawody wygrał jednak Słowak Martin Vaculik. Wspomniana trójka "Koziołków" wystąpiła za to w finale.

Janowianka w sobotę zbliżyła się do Lewartu na cztery punkty

Janowianka znowu bliżej lidera. Start żałuje szybko straconej bramki po przerwie

W sobotę z siedmiu punktów starty znowu zrobiły się cztery. Tyle „oczek” Janowianka traci do prowadzącego w tabeli Lewartu Lubartów. Drużyna Ireneusza Zarczuka w tej serii gier pokonała Start Krasnystaw 3:1.

Tragiczne popołudnie. 1 śmierć, 4 rannych

Tragiczne popołudnie. 1 śmierć, 4 rannych

W Radzyniu Podlaskim 1 osoba zginęła a 3 zostały ranne, trwa akcja ratunkowa. W Dęblinie groźne potrącenie seniorki

Pociąg do wakacji. Szybciej nad morze

Pociąg do wakacji. Szybciej nad morze

Pociągi szykują się na wakacje. Rozkład jazdy wejdzie w życie 9 czerwca. Szybciej dotrzemy nad morze

 Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu
Zdjęcia
galeria

Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu

Wasza ulubiona letnia miejscówka - Przystań na dachu - jest już otwarta. Znajdziecie tam wakacyjny vibe i.... inne atrakcje. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Bieg Solidarności (83 zdjęcia)
galeria

Bieg Solidarności (83 zdjęcia)

Około tysiąca uczestników wzięło udział w 31. Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” na dystansie 2300 m. Meta była na stadionie lekkoatletycznym przy al. Piłsudskiego. W głównym Biegu Rodziców i Nauczycieli zwyciężył Adam Świrgoń

ul. Lubelska w Janowcu

Burze nad Lubelszczyzną. Potoki na ulicach, połamane drzewa, nawałnice

Burze nad Lubelszczyzną. Potężna ulewa w Janowcu nad Wisłą, strażacy usuwają szkody w powiatach puławskim, ryckim, opolskim i w rejonie Białej Podlaskiej

Lublinianka wiosną wygrała 10 z 14 ligowych meczów

Lublinianka pokonała rezerwy Górnika Łęczna i zapewniła sobie utrzymanie w IV lidze

Przed tygodniem było już bardzo blisko, a w sobotę wreszcie cel został osiągnięty. Lublinianka po słabej pierwszej połowie i dużo lepszej drugiej ograła u siebie Górnika II Łęczna 2:0. Dzięki temu w kolejnym sezonie na pewno zagra w IV lidze.

Wojciech Kamiński od piątku jest nowym trenerem koszykarzy z Lublina

Nowy trener Polskiego Cukru Start Lublin

W piątek poznaliśmy nazwisko następcy Artura Gronka. W sezonie 24/25 Polski Cukier Start Lublin poprowadzi Wojciech Kamiński, ostatnio szkoleniowiec Legii Warszawa.

Rowerowa stolica Polski. Miasto nie chce oddać pucharu
Zdjęcia
galeria

Rowerowa stolica Polski. Miasto nie chce oddać pucharu

Ambicje są duże, bo mieszkańcy pokochali ten sport i chcą utrzymać puchar Rowerowej Stolicy Polski trzeci rok z rzędu. Rywalizacja ruszyła w sobotę.

Darmowe wycieczki szkolne. Koszty pokryje minister

Darmowe wycieczki szkolne. Koszty pokryje minister

Minister Edukacji ogłosił nowy program dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie będą mogli wyjechać na 5-dniową wycieczkę szkolną, a ministerstwo pokryje 100 procent jej kosztów

VI Marsz Równości w Lublinie (109 zdjęć) - „Jesteśmy u siebie”.
Foto
galeria
film

VI Marsz Równości w Lublinie (109 zdjęć) - „Jesteśmy u siebie”.

Kolejny raz, ulicami miasta przeszła kolorowa parada. Pod hasłem „Miłość, a nie wojna” uczestnicy maszerowali m.in. w imię tolerancji, równości, wolności i pokoju na świecie.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE
1 czerwca 2024, 19:00
galeria

Noc Kultury 2024 już dzisiaj: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce już dzisiaj. Noc Kultury 2024 już od dzisiejszego wieczora, przez kilka godzin. Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium