Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 stycznia 2024 r.
19:21

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Lubelszczyźnie: My żyliśmy z nimi. Byli takimi samymi obywatelami jak my!

Autor: Zdjęcie autora KN
0 0 A A

W poniedziałek w Lublinie rozpoczęły się VI obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Lubelszczyźnie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uroczyste otwarcie odbyło sie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie.

- Holokaust jest to największe ludobójstwo dokonane przez Niemców na ludności żydowskiej. Dotychczas nie mieliśmy do czynienia aż z takim ogromem zbrodni dokonanym tak naprawdę z nienawiści. Holokaust dokonał się przede wszystkim tutaj na ziemiach Polskich, tutaj została zapoczątkowana, a także zakończona akcja masowego wyniszczania Żydów - mówiła prof. Sabina Bober, koordynator upamiętnień miejsc martyrologii w Urzędzie Marszałkowskim. I dodała: - Podczas Akcji Reinhardt zostało wymordowanych ok. 2 mln Żydów. Nie ma dokładnych danych ilu z nich przeżyło. Przykładem jest 1944 rok, gdy na terenie Lublina zgromadzili się uratowani Żydzi, to na 300 Żydów było tylko 15 z Lublina. Według danych zakładamy, że uratował się co dziesiąty Żyd. Były miejscowości z Lubelszczyzny, z których nikt nie przeżył - podsumowała prof. Bober.

Podczas wydarzenia zebrani goście oraz młodzież mogli wysłuchać wykładu marszałka województwa Jarosława Stawiarskiego pt. "Obecność Żydów na ziemiach polskich".

- Musimy pamiętać, że kiedyś wydarzyła sie straszna zbrodnia, tu na ziemiach polskich będących pod okupacją niemiecką. Na tych ziemiach ktoś postanowił zgładzić ileś milionów istnień ludzkich, tylko dla tego, że byli Żydami z pochodzenia. Byli oni obywatelami Polski, a także Europy. Zgładzono ich w imię opętańczej ideologii, którą stworzyło państwo niemieckie, wtedy mówiło sie nazistowskie. Dlatego trzeba o tym pamiętać oraz mówić, bo historia jest bardzo ulotna - mówił Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Gościem specjalnym Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Lubelszczyźnie, był świadek historii, stuletnia Marianna Krasnodębska ps. "Wiochna" - Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, która po niemal osiemdziesięciu latach opowiedziała młodzieży o wydarzeniach z tamtych lat.

- Młodzież powinna pamiętać. To jej obowiązek. To były wydarzenia bardzo bolesne, wielu ludzi zginęło. Trzeba o tym mówić, zwłaszcza w szkołach - przypominać. Moje pokolenie nie znało słowa Holokaust. My żyliśmy z nimi. Byli takimi samymi obywatelami jak my. Różniła nas religia, tożsamość, kultura, ale żyliśmy razem- współpracowaliśmy ze sobą. Dla nas było szokiem to, co się stało. Mam sto lat i trzy miesiące, mam trudności w wypowiadaniu, bo moje przejścia były bardzo bolesne, straciłam czterech braci, dziadka, ojciec był więźniem Majdanka. Ja byłam żołnierzem Armii Krajowej, potem WiN, także wiele w życiu przeszłam. Przypominajmy więc i dążmy, by z powrotem była więź . Żebyśmy zgodnie żyli tak jak kiedyś było - Marianna Krasnodębska ps. "Wiochna".

Uroczystości Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Lubelszczyźnie odbywały się równolegle w wielu częściach naszego województwa. Towarzyszyły im wystawy okolicznościowe i wykłady organizowane przez szkoły m.im. w Lublinie, Kraśniku, Świdniku czy Zamościu. Obchody zakończą się 27 stycznia w Chełmie, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy w miejscu pamięci przy ul. Kopernika 1. Tam tez zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Żydów pomordowanych przez Niemców podczas Akcji Reinhardt.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Podlasie drugi raz w tym sezonie ograło Chełmiankę 3:1

Podlasie drugi raz lepsze od Chełmianki. Porażka na pożegnanie Orląt Spomlek

W pierwszej rundzie derby pomiędzy Chełmianką, a Podlasiem zakończyły się wygraną drugiej z ekip 3:1. W sobotę, na stadionie w Białej Podlaskiej padł taki sam wynik.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru w finale Grand Prix Czech, Bartosz Zmarzlik znowu bez zwycięstwa

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru w finale Grand Prix Czech, Bartosz Zmarzlik znowu bez zwycięstwa

Dzień przed meczem Orlen Oil Motoru z Betard Spartą Wrocław bardzo dobre występy w Grand Prix Czech zaliczyli trzej żużlowcy lubelskiego klubu – Fredrik Lingren, Bartosz Zmarzlik i Dominik Kubera. Zawody wygrał jednak Słowak Martin Vaculik. Wspomniana trójka "Koziołków" wystąpiła za to w finale.

Janowianka w sobotę zbliżyła się do Lewartu na cztery punkty

Janowianka znowu bliżej lidera. Start żałuje szybko straconej bramki po przerwie

W sobotę z siedmiu punktów starty znowu zrobiły się cztery. Tyle „oczek” Janowianka traci do prowadzącego w tabeli Lewartu Lubartów. Drużyna Ireneusza Zarczuka w tej serii gier pokonała Start Krasnystaw 3:1.

Tragiczne popołudnie. 1 śmierć, 4 rannych

Tragiczne popołudnie. 1 śmierć, 4 rannych

W Radzyniu Podlaskim 1 osoba zginęła a 3 zostały ranne, trwa akcja ratunkowa. W Dęblinie groźne potrącenie seniorki

Pociąg do wakacji. Szybciej nad morze

Pociąg do wakacji. Szybciej nad morze

Pociągi szykują się na wakacje. Rozkład jazdy wejdzie w życie 9 czerwca. Szybciej dotrzemy nad morze

 Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu
Zdjęcia
galeria

Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu

Wasza ulubiona letnia miejscówka - Przystań na dachu - jest już otwarta. Znajdziecie tam wakacyjny vibe i.... inne atrakcje. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Bieg Solidarności (83 zdjęcia)
galeria

Bieg Solidarności (83 zdjęcia)

Około tysiąca uczestników wzięło udział w 31. Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” na dystansie 2300 m. Meta była na stadionie lekkoatletycznym przy al. Piłsudskiego. W głównym Biegu Rodziców i Nauczycieli zwyciężył Adam Świrgoń

ul. Lubelska w Janowcu

Burze nad Lubelszczyzną. Potoki na ulicach, połamane drzewa, nawałnice

Burze nad Lubelszczyzną. Potężna ulewa w Janowcu nad Wisłą, strażacy usuwają szkody w powiatach puławskim, ryckim, opolskim i w rejonie Białej Podlaskiej

Lublinianka wiosną wygrała 10 z 14 ligowych meczów

Lublinianka pokonała rezerwy Górnika Łęczna i zapewniła sobie utrzymanie w IV lidze

Przed tygodniem było już bardzo blisko, a w sobotę wreszcie cel został osiągnięty. Lublinianka po słabej pierwszej połowie i dużo lepszej drugiej ograła u siebie Górnika II Łęczna 2:0. Dzięki temu w kolejnym sezonie na pewno zagra w IV lidze.

Wojciech Kamiński od piątku jest nowym trenerem koszykarzy z Lublina

Nowy trener Polskiego Cukru Start Lublin

W piątek poznaliśmy nazwisko następcy Artura Gronka. W sezonie 24/25 Polski Cukier Start Lublin poprowadzi Wojciech Kamiński, ostatnio szkoleniowiec Legii Warszawa.

Rowerowa stolica Polski. Miasto nie chce oddać pucharu
Zdjęcia
galeria

Rowerowa stolica Polski. Miasto nie chce oddać pucharu

Ambicje są duże, bo mieszkańcy pokochali ten sport i chcą utrzymać puchar Rowerowej Stolicy Polski trzeci rok z rzędu. Rywalizacja ruszyła w sobotę.

Darmowe wycieczki szkolne. Koszty pokryje minister

Darmowe wycieczki szkolne. Koszty pokryje minister

Minister Edukacji ogłosił nowy program dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie będą mogli wyjechać na 5-dniową wycieczkę szkolną, a ministerstwo pokryje 100 procent jej kosztów

VI Marsz Równości w Lublinie (109 zdjęć) - „Jesteśmy u siebie”.
Foto
galeria
film

VI Marsz Równości w Lublinie (109 zdjęć) - „Jesteśmy u siebie”.

Kolejny raz, ulicami miasta przeszła kolorowa parada. Pod hasłem „Miłość, a nie wojna” uczestnicy maszerowali m.in. w imię tolerancji, równości, wolności i pokoju na świecie.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE
1 czerwca 2024, 19:00
galeria

Noc Kultury 2024 już dzisiaj: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce już dzisiaj. Noc Kultury 2024 już od dzisiejszego wieczora, przez kilka godzin. Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

słupki ogrodzeniowe

lublin

30,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne

stodoła drewniana

inne

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

działka budowlana

wyryki

0,00 zł

Hobby -> Antyki -> Kupię

kupię starocie i antyki

lublin

0,00 zł

Różne -> Inne

naprawa pomp wodnych

cała Polska

0,00 zł

Komunikaty