Zwrot nadpłaty przysługuje każdemu, kto legalnie pracował w USA. a pracodawca odprowadzał za niego zaliczki na podatek dochodowy do IRS.
Tak się dzieje w przypadku podatku federalnego i większości stanowych. O zwrot podatku można ubiegać się po zakończeniu danego roku podatkowego. Podstawowym dokumentem potrzebnym do złożenia zeznania rocznego za pracę na terenie USA jest dokument podatkowy W2.
- Zeznanie podatkowe składane jest raz i musi uwzględniać wszystkich pracodawców. Nie można rozliczać się "częściowo” - wyjaśnia Katarzyna Minkiewicz, specjalista ds. rozliczeń podatkowych z zagranicą. - Niemniej, w przypadku braku zarówno W2 jak i payslip-u od któregoś z pracodawców nie pozostaje nic innego, jak nie uwzględniać go w rozliczeniu.
Amerykański PIT
W-2 to odpowiednik polskiego PIT-11. Znajdują się na nim informacje o całkowitych dochodach oraz zapłaconych podatkach u pracodawcy w roku podatkowym. W-2 pracodawca wydaje na koniec pracy lub ma obowiązek przesyłania listem pod adresem domowym, najpóźniej do końca lutego następnego roku.
- Ważne jest, aby przechowywać kopie ostatnich pay check'ów lub pay slip'ów. Również na podstawie tych dokumentów można w ostateczności złożyć zeznanie podatkowe - dodaje Minkiewicz.
Payslip jest dokumentem załączanym do każdego paycheck-u. Zawiera on
skumulowane od początku roku informacje o stawce za godzinę, pensji brutto, wszelkich potrąceniach podatkowych.
Należy zachować takie dokumenty jak kopia DS-2019, karta Social Security Card oraz wiza w paszporcie. Warto również przechowywać dokumenty związane z wydatkami poniesionymi na wyjazd, np.: bilet lotniczy, koszty związane z dojazdem do miejsca pracy z lotniska lub z zakupem ubioru pracowniczego. Mogą się okazać przydatne.
Co musisz mieć
Dokumenty, które są niezbędne do uzyskania zwrotu podatku to:
• kserokopia karty Social Security Number,
• kserokopia wizy J-1,
• kserokopia formularza DS-2019,
• kserokopia formularza I-94 (w przypadku podatków FICA),
• oryginalne formularze W-2 od wszystkich pracodawców z USA lub kopie ostatnich czeków.
Na co możesz liczyć
Do zwrotu są możliwe podatki: federalny, stanowy, Social Security i Medicare (FICA). Podatki lokalne nie są ściągane.
Kwota zwróconego podatku zależy przede wszystkim od wysokości przychodów. Zwrot całego zapłaconego podatku federalnego jest możliwy do 13000 USD przychodu w przypadku wizy J-1. Można uzyskać pełny zwrot, nawet powyżej tej kwoty, dzięki odliczeniu kosztów poniesionych w związku z wyjazdem, pobytem i pracą w USA.
- Wysokość zwrotu podatku stanowego zależy od stanu i wysokości przychodu. Wiza H-2B, od strony podatkowej nie podlega takim zwolnieniom jak wiza J-1. Zwroty są zazwyczaj niższe i zależą także od czasu pobytu w USA - zaznacza Katarzyna Minkiewicz.