Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 maja 2009 r.
15:27
Edytuj ten wpis

Obwodnica Lublina - zobacz dokładny przebieg trasy (pobierz pdf-y z mapą))

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio

Dwa, a czasami nawet trzy, pasy ruchu w jednym kierunku, droga równa jak stół, bezkolizyjne skrzyżowanie, żadnych traktorów, rowerzystów i pieszych - tak za trzy lata ma wyglądać obwodnica Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Popuśćmy wodze fantazji. Jest koniec maja 2012 roku. Wjeżdżamy właśnie na najnowszą w Polsce drogę, czyli na fragment S-17, od węzła "Sielce” do Piask. 73 kilometry raju dla kierowców.

W węźle "Sielce”, gmina Końskowla, tuż przed Kurowem, łączą się dwie ważne drogi: S-17 z ekspresową S-12 ( Piotrków Trybunalski-Lublin-Dorohusk). Bezkolizyjny dwupoziomowy ślimak zapewnia maksimum bezpieczeństwa. Takich skrzyżowań będzie 10 na odcinku, który zostanie oddany do użytku do 2012 roku.

Mnóstwo tuneli

Stara droga warszawska zostaje po prawej stronie i obsługuje ruch lokalny. Na nowej samochody mkną po dwóch pasach w kierunku Lublina i Warszawy. Każdy pas ma 3,5 metra szerokości. - Kierowcy będą mieli także do dyspozycji pas awaryjny szerokości 2,5 metra - dodaje Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie. - A na całym przebiegu pozostaje rezerwa ziemi, aby można było dołożyć w przyszłości po jednym pasie ruchu w każdym kierunku.

Droga spełnia wszystkie unijne wymogi. Ruch lokalny "jedzie” po drogach serwisowych, zwierzęta małe i duże mogą przechodzić pod drogą przepustami. Natomiast rolnicy co kilkaset metrów mają do dyspozycji tunele, którymi mogą dojechać do pól. Między jezdniami jest 4-5-metrowy pas rozdzielający, w tym opaski bezpieczeństwa.

Z węzła "Sielce” można zjechać w kierunku miejscowości Chrząchów i Chrząchówek.

Między węzłami "Kurów” - "Przybysławice” - "Bogucin”

Dalej jedziemy drogą dwupasmową, na której maksymalnie można pędzić 110 km/h. Już nie ma co chwila - jak na starej trasie - znaku z ograniczeniem do "50” i złowrogo zerkających masztów fotoradarów. Trzeba się jednak pilnować, bo policyjne laserowe wideo może namierzyć zbyt szybkiego kierowcę z bardzo dużej odległości.

Z węzła "Kurów” zjeżdżamy do stolicy kożuchów. Przez węzeł "Przybsławice” możemy się dostać do Markuszowa, Zagród i Garbowa. Przed tym węzłem zaplanowano pierwszy MOP - Miejsce Obsługi Podróżnych. Po polsku parking z toaletą (skończą się wizyty w lesie i epatowanie z pobocza walorami męskości) i drobnym zapleczem gastronomicznym. Z węzła "Bogucin” do Jastkowa i Lublina.

Węzeł "Dąbrowica”

To umowny początek obwodnicy Lublina. Jadąc od Warszawy, w prawo jedziemy do Rzeszowa, w lewo do Białegostoku, Zamościa i Chełma.

Niestety, przez ten węzeł - co najmniej do 2014 - nie wjedziemy do Lublina.
Aby dostać się do południowej części miasta, trzeba będzie zjechać na węźle "Bogucin” i po obecnym przebiegu drogi warszawskiej, przez Sławinek, dostać się do stolicy regionu. Do wspomnianej daty, a być może dłużej, Lublin nie wybuduje przedłużenia alei Solidarności, a zatem przez węzeł "Dąbrowica” nie będzie można połączyć obwodnicy z miastem.

Z węzła "Dąbrowica” można skierować się w kierunku Rzeszowa, Tam jednak jeszcze w tym czasie będą trwały prace, których zakończenie zaplanowano na 2013 rok.

Jest też i dobra informacja - od węzła "Dąbrowica” przez "Jakubowice” aż do węzła "Lubartów” drogowcy zbudują prawdziwą autostradę, z trzema pasami w każdym kierunku. Po tym szlaku będą biegły razem trzy ważne drogi - S-12, S-17 i S-19 (kierunek Białystok - Rzeszów).

Ślepe \"Jakubowice”, cywilizowany \"Lubartów”

Lublin z węzłem "Jakubowice” może będzie połączony przedłużeniem ulicy Poligonowej. Kiedy? Być może w 2014 r. Aby bezpośrednio z obwodnicy wjechać do Lublina, trzeba będzie pokonać kilka kolejnych kilometrów, do węzła "Lubartów”. W maju 2012 r. będzie to cywilizowany zjazd z obwodnicy do Lublina. A to za sprawą nowoczesnego dwujezdniowego łącznika, który zbuduje GDDKiA w Lublinie. Droga zostanie wpięta do dwujezdniowej alei Spółdzielczości Pracy.

Na tym węźle do obwodnicy dobiegnie także droga S-19, z kierunku Lubartów i Białystok.

Dalej do "piaseckiej”

Po minięciu węzła "Lubartów” jedziemy do węzła "Włodawa”. Po drodze przekraczamy Bystrzycę i to przez prawie kilometrową estakadę. Podróżujemy kilkanaście metrów nad ziemią, zostawiając w dole rzekę i łąki To chyba będzie najpiękniejszy fragment obwodnicy, o ile przejdzie wariant I, bo w II wariancie już nie ma tej estakady. Jest most w okolicach ruin zamku w Jakubowicach Murowanych.

Po minięciu węzła "Włodawa”, na którym można zjechać w kierunku Łęcznej, po paru kilometrach pojawia się węzeł "Mełgiewska”, który łączy obwodnicę z lotniskiem i nowym wjazdem do Świdnika. Potem krótki skok i węzeł "Witosa”, gdzie droga płynnie wtapia się w dwupasmówkę do Piask. Na tym węźle kończy się północno-wschodnia obwodnica Lublina i wirtualna podróż w 2012 roku.
Kontrowersje

W związku z obowiązywaniem nowego prawa inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, musiała pod koniec 2008 roku przedstawić warianty alternatywne wobec dobrze znanego przebiegu trasy (potoczenie zwanego wariantem 1). Nowe przebiegi (wariant 2) zaproponowano pomiędzy węzłem "Sielce” i "Kurów” oraz tuż za nim. Największe zmiany jednak dotyczyły przebiegu trasy pomiędzy węzłami "Bogucin” i "Dąbrowica” oraz "Włodawa” i "Mełgiewska”.

Oba warianty poddano konsultacjom społecznym. Ludzie zdecydowanie opowiedzieli się za wariantem 1. Podczas konsultacji społecznych wpłynęły 463 głosy za wariantem 1 i 90 za drugim.
Decyzja w rękach eko-urzędników

Wpływ na środowisko naturalne i oddziaływanie społeczne oceniła krakowska firm Ekkom. Kilkusetstronicowy raport trafił w minionym tygodniu do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Urzędnicy zajmujący się ochroną środowiska w ciągu 180 dni, czyli do listopada, mają czas na podjęcie decyzji, który wariant drogi S-12/S-17 i północno-wschodniej części obwodnicy Lublina będzie realizowany. Od tej decyzji także można się odwołać do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Przetargi i czas na budowę

Drogowcy mają mało czasu. Zaraz po uzyskaniu decyzji z RDOŚ, na początku 2010 roku rozpiszą przetargi na poszczególne części 73-kilometrowego odcinka drogi. Przetarg potrwa ok. 6 miesięcy, kolejne 3 miesiące to zakładany czas na protesty firm startujących w przetargu (przecież idzie o 2,5 miliarda złotych). W III kwartale 2010 roku szpadle powinny być wbite w ziemię równocześnie na kilku odcinkach.

Ile to będzie kosztowało?

Szacowany koszt inwestycji Sielce-Piaski to 2 miliardy 502 miliony 700 tysięcy złotych (w tym środki unijne: 905 mln 600 tysięcy złotych).

Andrzej Maciejewski rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie:

Budowa drogi ekspresowej S-17 jest ujęta w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2008-2012 oraz w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013, co świadczy o tym, że została uznana przez rząd za bardzo ważną inwestycję.

Planowana budowa drogi ekspresowej S-17 na odcinku Warszawa-Lublin-Hrebenne-granica państwa jest zadaniem priorytetowym dla GDDKiA. Nie ma ryzyka, że w związku z koniecznością wykonywania inwestycji zaplanowanych ramach przygotowań Polski do Euro 2012, jakiekolwiek pieniądze przeznaczone na inwestycje wyżej wymienione drogi ekspresowe zostaną przesunięte na inne zadania.

Zdajemy sobie sprawę, że inwestycje te są niezbędne i muszą być prowadzone zgodnie z wcześniej przyjętymi założeniami. Oddania w podziale na odcinki planowane są następująco: Warszawa-Garwolin w 2013 roku, Garwolin-Kurów w 2013 roku, Kurów-Lublin -Piaski oraz obwodnica Lublina w 2012 roku.

Przygotowania do Euro 2012 nie mają żadnego wpływu na te inwestycje. •

Pozostałe informacje

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy
nawałnice

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy

To pracowity dzień dla wszystkich strażaków z zachodniej Lubelszczyzny. Wiatr uszkodził blisko 50 dachów, zrywał gałęzie i przewracał drzewa - także na samochody. Najwięcej szkód burze wyrządziły w powiecie puławskim, opolskim i kraśnickim.

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Aż 24 punkty karne i to za jednym razem zdobył 59-latek, który wczoraj jeździł po drogach gminy Kurów - bez zwracania uwagi na przepisy. Było szybko i niebezpiecznie. Mieszkaniec gminy Bychawa wyczerpał limit błędów.

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja
zdjęcia
galeria

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja

Współczesna technologia pozwala na coraz więcej, a jej graficzne możliwości rosną z każdą kolejną wersją popularnych modeli językowych. Korzystając z dostępu do GPT postanowiliśmy sprawdzić, jak komputer widzi miasta Lubelszczyzny, gdyby miały je symbolizować postaci wyjęte z horrorów.

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Od Puław po Roztocze - zachodnia i południowa część Lubelszczyzny znalazła się w zasięgu silnych komórek burzowych. Front przyniósł silny wiatr, intensywne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Mieszkańcy województwa już w południe otrzymali ostrzeżenia w ramach alertu RCB. Prognozy się sprawdziły.

Rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa należy do najstarszych w Lublinie. Pochodzi z początków XVII wieku
historia

Lubelski kościół kryje skarby historii. Rzeźba Chrystusa sprzed 405 lat

Gdy powstawała, na polskim tronie zasiadał Władysław IV Waza, nasz kraj rozpoczynał boje z Imperium Osmańskim, a w Lublinie szalała epidemia dżumy. Figura Chrystusa z kościoła pw. św. Mikołaja ma już 405 lat. Jej autor pozostaje nieznany.

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Mieszkaniec powiatu zamojskiego stracił ponad 100 tysięcy złotych. A wszystko przez lęk o swoje oszczędności oraz zbyt duże zaufanie okazane niewłaściwym osobom. Ten błąd słono go kosztował.

Miejsce w którym ma powstać do 2026 roku Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

W Chełmie ruszyła budowa centrum dla najbardziej potrzebujących

Przy ulicy Browarnej w Chełmie ruszyła inwestycja, która ma realnie zmienić życie osób z niepełnosprawnościami. Powstające Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne to nie tylko budynek – to obietnica godnych warunków życia, wsparcia i bezpieczeństwa.

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami
na sygnale

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami

Pijany 60-latek z gminy Puławy w tym tygodniu wszczął awanturę, w trakcie której próbował zmusić swoją partnerkę do zameldowania go w jej mieszkaniu. Groził jej śmiercią. Wcześniej szarpał i popychał. Przerażona zadzwoniła po pomoc.

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?
ZDJĘCIA
galeria

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?

Tego wydarzenia nie może przegapić żaden, prawdziwy kibic czarnego sportu. Od czwartku w Lublinie można podziwiać wystawę „100 lat sportu żużlowego”.

Tegoroczny festiwal muzyczny organizowany przez stowarzyszenie Dwa Brzegi ma nawiązywać do historii księżnej Izabeli Czartoryskiej

Środki na puławskie imprezy podzielone. Kto dostał najwięcej?

Koncerty, pikniki, festiwale. Szesnaście wydarzeń kulturalnych otrzyma w tym roku finansowe wsparcie ze strony puławskiego Ratusza. Suma dotacji wyniosła 350 tys. zł. Jedna trzecia tej sumy trafi zasili imprezę z okazji 280. rocznicy urodzin Izabeli Czartoryskiej.

Tablica to część szerszego projektu poświęconego upamiętnianiu ofiar niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej, współorganizowanego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie

W Lubartowie pamiętają o żydowskich ofiarach wojny

Lubartów dołączył do miast, które znalazły miejsce na pamiątkową tablicę ufundowaną przez samorząd wojewódzki dla żydowskich ofiar niemieckiej akcji Reinhardt. Tablica zawisła na ścianie galerii Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Słowackiego.

Tak się skończyła ucieczka młodego kierowcy przed policją

Promile we krwi, a samochód w stawie. Tak się skończyła ucieczka 19-latka

Był pijany i wiedział o tym. Dlatego gdy policjanci chcieli go zatrzymać, zaczął uciekać. To się skończyło nieciekawie dla młodego, 19-letniego kierowcy.

Artur Bożyk świetnie wprowadził się do zespołu z Łęcznej

Artur Bożyk: Do Olsztyna jedziemy po komplet punktów

Rozmowa z Arturem Bożykiem, trenerem piłkarek Górnika Łęczna

46-letni mężczyzna został zatrzymany, a decyzją sądu również aresztowany tymczasowo

Święta spędzi za kratkami. Bo krzywdził żonę i córki

Nie będzie świąt w rodzinnej atmosferze. 46-letni mężczyzna spędzi je w więzieniu. Został właśnie tymczasowo aresztowany za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad swoimi najbliższymi.

Na miejsce ściągnięto policję i straż pożarną

Alarm na osiedlu. Polał drzwi benzyną i podpalił

Na trzeźwo najpewniej poradziłby sobie inaczej. Ale 46-latek z Lublina był pijany. I gdy nie mógł dostać się do mieszkania, polał drzwi wejściowe benzyną i podpalił.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty