Aż 5 milionów franków szwajcarskich dostanie Hrubieszów i sąsiednie gminy na realizację projektu "Od wizji do nowoczesnego zarządzania ponadregionem Gotania”. Ale "ojciec chrzestny" wszelkich hrubieszowskich inicjatyw związanych z Gotami, nie chce mieć nic wspólnego z tym przedsięwzięciem
– Dlatego na chwilę obecną nie chcę firmować swoim nazwiskiem tego projektu – powiedział nam prof. Andrzej Kokowski, który wymyślił nazwę "Gotania”. – Czekam na ruch ze strony władz Hrubieszowa.
Burmistrz Hrubieszowa przypuszcza, że mógł się pojawić zgrzyt między naukowcem a firmą, która musiała naukę przekształcić w komercję.
– Szczegółów nie znam, ale wspólnie z partnerami projektu za wszelką cenę spróbujemy nakłonić zasłużonego profesora do dalszej owocnej współpracy – zapewnia Zbigniew Dolecki.
Zaplanowano spotkanie z naukowcem i firmą, która przygotowywała projekt. Mimo konfliktu jego realizacja na szczęście nie jest zagrożona.
– Na razie nieoficjalnie wiemy, że nasz pomysł uzyskał aprobatę Szwajcarów, ale czekamy na oficjalne potwierdzenie – mówi burmistrz Hrubieszowa.
Goci to oczko w głowie prof. Kokowskiego, który w latach 80. trafił do Masłomęcza i przez kilkanaście lat prowadził prace wykopaliskowe. O podhrubieszowskiej wiosce zrobiło się głośno nie tylko w kraju, ale na całym świecie.
W Masłomęczu wybudowano m.in. gocką chatę, gdzie co roku organizowane są biesiady archeologiczne, a w końcu wymyślono projekt "Witamy w Gotanii”, którego ideą była promocja marki.
Kolejny projekt – "Od wizji do nowoczesnego zarządzania ponadregionem Gotania” – zakłada odtworzenie dorobku Gotów, którzy przybyli na te tereny w II wieku po narodzeniu Chrystusa.
Przedsięwzięcie ma być realizowane od początku przyszłego roku na terenie miasta Hrubieszowa oraz 9 gmin z powiatów hrubieszowskiego, tomaszowskiego oraz zamojskiego. Ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy ma trafić na ten cel 5 mln franków szwajcarskich, czyli około 13,5 mln złotych.
– Każda gmina będzie na swoim terenie podejmować najprzeróżniejsze inicjatywy, dzięki którym uda się przyciągnąć turystów – opowiada Dolecki. – Gmina Hrubieszów ma masłomęckich Gotów, ale Tyszowce stawiają na przykład na konfederację tyszowiecką, Grody Czerwieńskie, buty "tyszowiaki” oraz świece.