Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

2 października 2009 r.
19:18
Edytuj ten wpis

Z getta w Lublinie została tylko latarnia

0 0 A A

To był horror, coś strasznego. W nocy, jak przyjeżdżali ci Niemcy, był jeden pisk, jeden krzyk, jeden płacz, coś niesamowitego. Tak jedna z mieszkanek lubelskiego getta opowiada o jego likwidacji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku wzdłuż ulicy Lubartowskiej rozbłysły reflektory. Do kamienic wpadli SS-mani. Wyrzucali z domów wszystkich. Tych, którzy stawiali jakikolwiek opór, osoby starsze, chore lub małe dzieci bez rodziców, zabijali na miejscu.

Nad ranem kolumnę 1,5 tys. osób Niemcy popędzili na rampę za Rzeźnią Miejską przy ul. Turystycznej. Ci, którzy opóźniali marsz, ginęli po drodze. Z rampy, w wagonach towarowych, zatrzymani zostali wywiezieni do obozu zagłady w Bełżcu. W ten sposób rozpoczęła się akcja "Reinhardt”. I – tym samym – początek likwidacji lubelskiego getta.

Coś strasznego

Getto w Lublinie obejmowało całe Podzamcze (czyli historyczną dzielnicę żydowską), ul. Lubartowską (do Unickiej) i część Starego Miasta (ul. Grodzką i Rybną). Główna brama do getta znajdowała się przy ul. Kowalskiej.

Od marca 1941 r. przebywało w nim około 36 tysięcy Żydów. Musieli mieszkać w tragicznych warunkach: w głodzie, po kilka rodzin w jednym mieszkaniu. W getcie szerzyła się epidemia tyfusu plamistego. A wszystkiemu towarzyszył nieustanny strach.

– Popłoch był niesamowity, kiedy przejeżdżali Niemcy – opowiada w kronikach Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN” Maria Stochlińska, która mieszkała w lubelskim getcie. – To był horror, to było coś strasznego. W nocy np. jak przyjeżdżali ci Niemcy, samochodami, takimi budami, co oni robili, to nie wiem, bo był jeden pisk, jeden krzyk, jeden płacz, coś niesamowitego.

Selekcja

Gdy w nocy z 16 na 17 marca 1942 r. rozpoczęła się akcja wysiedleńcza, nikt z lubelskich Żydów nie przypuszczał, że rozpoczyna się natychmiastowa zagłada tysięcy ludzi.

Deportacje z Lublina trwały do kwietnia 1942 roku. Około 26 tys. Żydów zostało wywiezionych i zamordowanych w obozie w Bełżcu. Kolejne 1,5 tys. osób zastrzelono na ulicach getta lub podczas masowych egzekucji.

Żydom posiadającym J-Ausweisy (specjalne dowody przyznawane Żydom uznanym za "niezbędnych do pracy”) nakazano przeniesienie się do małego getta na Majdanie Tatarskim. Większość liczyła na to, że uda im się zalegalizować tu swój pobyt. Wpadli jednak w pułapkę.

Po dokonaniu spisu mieszkańców nowego getta, 22 kwietnia 1942 r. zostało ono otoczone przez SS-manów. Aresztowano ponad 3 tys. Żydów, których popędzono do obozu na Majdanku. Po kolejnej selekcji w obozie pozostawiono jedynie 300 mężczyzn. Pozostałych wywieziono do lasu krępieckiego, gdzie zostali rozstrzelani.

Zagłada

Już po przesiedleniu Żydów na Majdan Tatarski naziści rozpoczęli wyburzanie historycznej dzielnicy żydowskiej na Podzamczu. Niszczono także cmentarze żydowskie w Lublinie, a rozbite nagrobki wykorzystywano do budowy ulic obozowych na Majdanku. Po żydowskich mieszkańcach Lublina miał nie pozostać żaden ślad.

9 listopada 1942 roku nastąpiła ostateczna likwidacja getta na Majdanie Tatarskim. Część osób rozstrzelano na miejscu, ponad 3 tysiące ludzi umieszczono w obozie koncentracyjnym na Majdanku. To był koniec Miasta Żydowskiego w Lublinie

– Likwidacja getta na Majdanie Tatarskim jest uważana za likwidację getta lubelskiego – pisze w kronikach Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN” Symcha Wajs, wieloletni działacz lubelskiej społeczności żydowskiej. – Dlatego wszyscy Żydzi z Lublina, którzy zostali przy życiu, obchodzą dzień 9 listopada jako likwidację Żydów w Lublinie. To był koniec Żydów w Lublinie, którzy tu mieszkali ponad 400 lat, od XV do XX wieku.

Spośród 40 t ysięcy Żydów, żyjących w Lublinie w 1939 roku, wojnę przetrwało zaledwie 200 - 300 osób.

Pozostałe informacje

Gotowi służyć obywatelom. Lubelskie ma nowych policjantów
foto
galeria

Gotowi służyć obywatelom. Lubelskie ma nowych policjantów

W szeregi lubelskiej policji wstąpiło 98 nowych funkcjonariuszy. W czwartek złożyli uroczyste ślubowanie i zobowiązanie do stania na straży prawa i porządku.

(zdjęcie poglądowe)

Chełm bez Centrum Digitalizacji. Ministerstwo wyjaśnia

Rezygnacja Ministerstwa Zdrowia z budowy Centrum Digitalizacji Dokumentacji Medycznej w Chełmie wywołała poruszyła mieszkańców tego miasta. Wiele osób zastanawia się, co stoi za tą decyzją. Decyzja MZ wywołała falę spekulacji, nawet mówiono o odwecie za sylwestra z TV Republika. Jak jest prawda?

Polska grała z Austrią, zawodnik Azotów Puławy zadebiutował w reprezentacji

Polska grała z Austrią, zawodnik Azotów Puławy zadebiutował w reprezentacji

W pierwszym meczu towarzyskiego Turnieju 4 Nations Cup 2025 w Płocku reprezentacja Polski pokonała Austrię 31:19. W Biało-Czerwonych barwach zadebiutował rozgrywający Azotów Puławy Marek Marciniak.

Primark otworzy się w Lublinie, ale kiedy?

Primark otworzy się w Lublinie, ale kiedy?

W Lublinie powstanie pierwszy w województwie sklep irlandzkiej firmy Primark. Kiedy konkretnie zostanie otwarty sklep nie wiadomo, ale padają pewne daty.

Ogród  Saski pełen śmieci. "Wygląda jak stałe punkty picia alkoholu"

Ogród Saski pełen śmieci. "Wygląda jak stałe punkty picia alkoholu"

W Ogrodzie Saskim widać zalegające śmieci. Problem zgłosił do naszej redakcji Czytelnik. Miasto reaguje.

Patryk Romanowski został wypożyczony z Motoru Lublin do Znicza Pruszków

Młody piłkarz Motoru Lublin będzie zbierał doświadczenie w Betclic I lidze

Patryk Romanowski z Motoru Lublin tymczasowo przenosi się do innego klubu. 20-latek rundę wiosenną sezonu 24/25 spędzi na wypożyczeniu w Zniczu Pruszków.

Nietypowa prośba Dudy do Tuska. Chodzi o ochronę Netanjahu

Nietypowa prośba Dudy do Tuska. Chodzi o ochronę Netanjahu

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do rządu o zapewnienie możliwości udziału w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz premiera Izraela Benjamina Netanjahu, gdyby ten wyraził taką wolę.

Mimo poślizgu na starcie na przystanek przy hubie komunikacyjnym autobus dojechał na czas, odjechał z samym kierowcą

Linia B wozi za darmo. Pasażerów niewielu, a uwag sporo

Według oficjalnych danych kilkadziesiąt osób dziennie korzysta z uruchomionej 16 grudnia bezpłatnej linii zamojskiego MZK. Przejechaliśmy trasę z przystanku początkowego do tego, na którym autobus zawraca. Naliczyliśmy... pięcioro pasażerów.

Lk 68 Lublin-Stalowa Wola Rozwadów

Inwestycje kolejowe w Polsce Wschodniej: nowe perspektywy dla biznesu i mieszkańców

Inwestycje w kolej w Polsce Wschodniej to kolejny element modernizacji gospodarki makroregionu. Dają one realną i bardziej przyjazną środowisku alternatywę dla transportu drogowego. Podróżni – mieszkańcy i goście, docenią komfort i krótszy czas. Biznes zaś – bezpieczeństwo i niezawodność spedycji towarów koleją. A wszystko to dzięki 1,7 mld złotych ze środków unijnych zainwestowanych przez Program dla Polski Wschodniej 2014-2020.

20-latek wpadł do stromego wyrobiska. Cudem uszedł z życiem

20-latek wpadł do stromego wyrobiska. Cudem uszedł z życiem

20-latek wyszedł z psem na spacer. Do domu wrócił tylko pies. Młody mężczyzna z Rejowca Fabrycznego cudem uszedł z życiem. Policjanci wyciągnęli go ze stromego wyrobiska.

To muzeum odwiedziło 196 tys. osób. Najwięcej z Polski i Izraela

To muzeum odwiedziło 196 tys. osób. Najwięcej z Polski i Izraela

Więcej zagranicznych turystów z całego świata odwiedziło Muzeum na Majdanku w 2024 roku. Oprócz Polaków, najliczniej przyjeżdżają tu goście z Izraela.

Koncert w Archikatedrze Lubelskiej
18 stycznia 2025, 20:00

Koncert w Archikatedrze Lubelskiej

W 100. rocznicę urodzin Andrzeja Nikodemowicza odbędzie się wyjątkowy koncert. Wydarzenie połączone będzie z promocją płyty „Misterioso”.

Dieta w rehabilitacji – co jeść, aby wspierać procesy naprawcze organizmu?

Dieta w rehabilitacji – co jeść, aby wspierać procesy naprawcze organizmu?

Proces rehabilitacji to walka na wielu frontach. Twoje ciało regeneruje się, walczy z obciążeniami i adaptuje się do nowej rzeczywistości. Ale co, jeśli najważniejszym sprzymierzeńcem w tej walce jest to, co masz na talerzu? Odpowiednia dieta może przyspieszyć procesy naprawcze i poprawić ogólny stan zdrowia. W tym artykule zajmiemy się szczegółowym spojrzeniem na to, jak żywienie może stać się twoją tajną bronią w drodze do zdrowia.

Co to jest strawberry make-up i jak go zrobić?

Co to jest strawberry make-up i jak go zrobić?

Pośród mód lansowanych w internecie przez celebrytki i celebrytów szczególnie dużym powodzeniem cieszą się makijaże proponowane przez Hailey Bieber. Modelka, influencerka i żona piosenkarza Justina Biebera już nie jeden raz udowodniła, że zna się na rzeczy. Pokazywane przez nią na Instagramie i TikToku pomysły na make-up natychmiast stają się trendami i są odtwarzane przez setki tysięcy użytkowniczek (i użytkowników) na całym świecie. Przedstawiamy jedną z propozycji cieszących się niesłabnącą popularnością już od lata 2023 roku – strawberry make-up, czyli makijaż truskawkowy.

Trener Krzysztof Andrzejewski liczy na kolejny triumf swoich podopiecznych

Jadą do spadkowicza po kolejne zwycięstwo. ChKS Chełm kontra Czarni Radom

W meczu 18. kolejki ChKS Chełm zagra na wyjeździe z Czarnymi Radom. Spotkanie zostanie rozegrane już w czwartek, o godzinie 20.30 i obejrzymy je w Polsacie Sport 2.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium