Kosztuje to trochę czasu, pieniędzy i zachodu, ale cel uświęca środki.
Od 1997 r. obowiązuje w kraju zakaz obrotu i stosowania azbestu i zawierających go wyrobów. Jednocześnie rozpoczął się program usuwania tego szkodliwego materiału.
Robić będzie co: w Lubelskiem do usunięcia jest przeszło 2 mln ton azbestu i zawierających go wyrobów. Zajmujemy pod tym względem niechlubne drugie miejsce w kraju (po woj. mazowieckim, w którym doliczono się prawie 3 mln ton azbestu!).
Skąd u nas tyle azbestu? Zapewne m.in. dlatego, że w Lubelskiem były aż cztery zakłady wykorzystujące go w produkcji.
Sam nie ruszaj
One mają pracowników przeszkolonych, wyposażonych w odpowiednie środki i sprzęt, słowem przygotowanych do fachowego i – co najważniejsze – bezpiecznego usuwania materiałów zawierających azbest, ich zbierania, wywózki, transportu i unieszkodliwiania.
Właściciel posesji ma obowiązki przed rozpoczęciem prac…
Ściślej – wyspecjalizowaną firmę, której pracownicy wiedzą, jak usuwać azbest bezpiecznie dla siebie, innych ludzi i otoczenia. Wykaz takich firm znajduje się na stronie www.lubelskie.pl/czgo/dok/wykaz_przedsiebiorstw_azbest.pdf
Potem właściciel musi zawrzeć z tą firmą na piśmie umowę na wykonanie robót. Powinny być we niej określone obowiązki obu jej stron.
Następnie przynajmniej 30 dni przed rozpoczęciem prac ma obowiązek zgłoszenia zamiaru wykonania tych prac w wydziale architektoniczno-budowlanym swego starostwa powiatowego lub w wydziale architektury urzędu miasta.
Druki, na których trzeba to zrobić, znajdować się powinny w biurze obsługi klienta starostwa lub urzędu.
… i po ich zakończeniu
To oświadczenie właściciel nieruchomości musi przechowywać przynajmniej przez 5 lat.
Ile to kosztuje?
Można, choć nie jest to łatwe, znaleźć firmy, które robią to taniej. Cena obejmuje demontaż, pakowanie, transport i składowanie azbestu. Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
O pieniądze na pozbycie się azbestu można starać się również w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, kredyty na ten cel oferuje m.in. Bank Ochrony Środowiska. Pomagają w tym finansowo też samorządy.
Decyzje o tego rodzaju pomocy mieszkańcom w kosztach usuwania eternitu z dachów podjęły m.in. Rada Miasta Lublin i Zarząd Powiatu Chełmskiego.