Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Gry

31 marca 2010 r.
12:48
Edytuj ten wpis

WD My Passport Essential: Prawdziwi twardziele backup'ów nie robią

0 0 A A

Cała reszta: powinna. Robienie backup'ów, czyli mówiąc normalnie kopii zapasowych powinno być nawykiem każdego, dla kogo komputer to coś więcej niż tylko platforma do grania czy surfowania po necie. Uszkodzenie dysku, złośliwy atak czy chwila nieuwagi i… wszystko stracone. testujemy dysk przenośny My Passport Essential.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Gdy komputer służy nam do pracy czy jako archiwum rodzinnych fotografii, awaria plików oznacza katastrofę. O ile zbiory muzyczne czy filmowe da się stosunkowo łatwo odzyskać, o tyle rodzinne fotografie czy wideo już nie. Często uszkodzenia są odwracalne, a wyspecjalizowane firmy potrafią odzyskać dane z dysków które, zdawałoby się, mogą służyć jedynie za przycisk do papieru.

Ale proces odzyskiwania jest niezwykle kosztowny. Raz że oddający do odratowania nośniki są zazwyczaj mocno zdesperowani, dwa że sam proces jest dość żmudny, wreszcie trzy, nie jest to działanie wykonywane na co dzień dlatego i koszty są niecodzienne.

Polisa na dane

Jak można przeciwdziałać skutkom katastrof dyskowych? Sposobów jest kilka. Nie wiem czy można ubezpieczyć się od utraty danych, pewnie tak dziś ubezpieczyć można prawie wszystko. Można też zapisywać pliki od razu w dwóch różnych miejscach, na różnych dyskach. Wreszcie można po prostu nie być twardzielem i robić kopie zapasowe.

W zależności od tego jak pracujemy, robienie kopii można zaplanować codziennie, co kilka dni lub raz w tygodniu. Rzadziej to już spore ryzyko. Planując robienie backupów trzeba się liczyć z tym, że w razie katastrofy stracimy pracę czy archiwa do czasu ostatniej kopii. Nagrywanie plików na płyty DVD jest rozwiązaniem ułomnym, bo w szybkim tempie powstają stosy płyt, a i tak nigdy nie wiadomo która jest ostatnią.

W dodatku czasochłonnym i choć pozornie koszty są niewielkie to sumarycznie zarówno pod względem finansowym jak i czasowym jest to rozwiązanie nieopłacalne. Dlatego warto zainwestować w drugi dysk przeznaczony do robienia kopii zapasowych. Takie urządzenie – przenośny dysk twardy firmy Western Digital – trafiło do naszej redakcji. I dlatego postanowiłem podzielić się z Wami spostrzeżeniami na jego temat. Ale za nim o samym urządzeniu jeszcze kilka słów o filozofii backup'ów.
Ergonomia w szufladach

Są dwa główne sposoby trzymania plików na komputerze i trzeci, chaotyczny. Dotyczą one zarówno użytkowników pecetów jak i maców, różnią się tylko nazewnictwem folderów. Pierwszy, standardowy, polega na upychaniu wszystkiego w folder "Moje dokumenty" lub na "Pulpit". W praktyce oznacza to gromadzenie danych na podstawowym dysku komputera, tam gdzie system, programy i wszystko inne.

Drugi, wymagający odrobinę więcej ręcznych ustawień polega na wydzieleniu na dysku (lub dyskach) przestrzeni (partycji) zwanych... dyskami. I tak dla przykładu: dysk "C:" zawiera to, co komputerowi niezbędne, system operacyjny, programy i, o czym trzeba pamiętać, "Pulpit" i "Moje dokumenty". Dysk "D:" – foldery "Praca" dane ważne bo ich utrata może ciągnąć za sobą skutki finansowe. Dysk "E:" – prywatny, zawiera zdjęcia i rodzinne wideo – jego utrata to fizyczne rozstanie się z rodzinnymi pamiątkami. Wreszcie dysk "F:" – poświęcony rozrywce zawiera zbiory plików mp3 i wideo do przeglądania w gronie przyjaciół – dane tu zgromadzone są zazwyczaj do odzyskania a mówiąc ściślej do ponownego pozyskania. Dobrze jest gdy taki podział dysków oznacza również fizyczny podział dysków (w rozumieniu urządzeń).

No i sposób trzeci, gdzie wszystko jest wszędzie i gdyby nie wyszukiwarka...

Mechanizacja dla leniwych

Automatyczne urządzenia do tworzenia kopii zapasowych odnoszą się najczęściej do pierwszego sposobu. Tak też działa My Paszport, przenośny dysk twardy. Po podłączeniu do komputera, zainstalowaniu oprogramowania, a wcześniej odblokowaniu urządzenia za pomocą czterocyfrowego kodu PIN, mamy możliwość wykonania pierwszego w pełni automatycznego backup'u danych. I będzie się to odnosiło do katalogów opisanych w pierwszym sposobie zarządzania plikami. Sposób drugi, a nawet trzeci wymaga ręcznego skonfigurowania urządzenia, ale nie jest to trudne zadanie.

Interface jest czytelny, intuicyjny i zrozumiały. W łatwy sposób można wybrać obszary i terminy robienia kopii, łatwo można też utracone pliki przywrócić.
Ładne i bezpieczne archiwum

My Passport to urządzenie ładne, choć w przypadku dysków twardych nie jest to może warunek najistotniejszy to akurat w tym przypadku wart odnotowania. Mały, poręczny i bardzo estetyczny i można sobie wybrać jeden z pięciu kolorów. Dodatkowo bezpieczny, dostępu do dysku chroni szyfrowanie i zabezpieczenie kodem PIN. Czterocyfrowym. Niby to krótkie hasło, ale pieniądze na Waszej karcie bankomatowej też są tak chronione.

Drugą zaletą tego urządzenia jest to, że nie generuje hałasu, mówiąc krótko jest wyjątkowo cichy. To taki przerośnięty pendrive. Dodatkowo warto przypomnieć, że dysk ten nie musi służyć wyłącznie do tworzenia kopii zapasowych, z powodzeniem możemy go używać jak zwykłego nośnika danych. I tak jak w przypadku urządzenia, które mieliśmy w redakcji do małej kieszonki można było zabrać ze sobą 750 GB danych. Prawda że praktyczne?

Cena spokoju

Western Digital nie jest jedynym producentem tego typu urządzeń. Dziś praktycznie każdy producent dysków oferuje podobne urządzenia w ogromnym zróżnicowaniu funkcji i cen. Tyle, że WD ma na tym polu ogromne doświadczenia i wygodne oprogramowanie. Za taki komfort trzeba zapłacić od około 250 złotych za dysk o pojemności 250 GB do około 660 za jeden terabajt. Nie są to małe pieniądze, pytanie ile możemy stracić będąc "prawdziwym twardzielem..."

Pozostałe informacje

Znamy datę pogrzebu tragicznie zmarłego boksera Paco

Znamy datę pogrzebu tragicznie zmarłego boksera Paco

26 września w kaplicy cmentarnej przy ulicy Droga Męczenników Majdanka w Lublinie odbędzie się pogrzeb Dawida Litke, lubelskiego pięściarza, który zginął w ubiegły weekend w wypadku samochodowym w Toruniu.

Działki leżą w pobliżu bazy MZK
BIAŁA PODLASKA

To będzie 21. próba. Czy miejskie działki w końcu uda się sprzedać?

To będzie 21. próba sprzedaży miejskich działek przy ulicy Brzegowej. O ich zbycie wielokrotnie apelował do radnych prezydent Michał Litwiniuk (PO). W poprzedniej kadencji bezskutecznie.

Naukowcy z UMCS wśród najbardziej cytowanych ludzi nauki na świecie

Naukowcy z UMCS wśród najbardziej cytowanych ludzi nauki na świecie

19 byłych i obecnych pracowników Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej znalazło się wśród najczęściej cytowanych naukowców na świecie w 2023 roku w rankingu opublikowanym przez wydawnictwo Elsevier.

Blisko 25 metrów długości i dwa przeguby. Niezwykły autobus na testach w Lublinie

Blisko 25 metrów długości i dwa przeguby. Niezwykły autobus na testach w Lublinie

Długi na 25 metrów, elektryczny i podwójnie przegubowy. To autobus marki Solaris, który od czwartku 19 września mieszkańcy Lublina mogą spotkać na ulicach miasta. W mieście pojawił się za sprawą trwającego Europejskiego Tygodnia Mobilności.

Górnik Łęczna przegrał dwa ostatnie mecze

Górnik Łęczna kontra Kotwica Kołobrzeg. Szybko wrócić do wygrywania

Kotwica Kołobrzeg będzie kolejnym rywalem Górnika Łęczna. Zielono-czarni z dwunastym zespołem w tabeli zagrają w sobotę na wyjeździe i spróbują się podnieść po dwóch porażkach z rzędu. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19.35. Mecz będzie można obejrzeć w internecie, na portalu sport.tvp.pl.

Czy zazdrość może popchnąć do popełnienia takiego przestępstwa? Policja ustala szczegóły i szuka sprawcy. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Zniszczone auta to zranione serca. Policja szuka sprawcy

Zabytkowy pojazd stracił swój blask, po tym jak ktoś postanowił przerysować jego cały bok. Właściciel prosi o pomoc w ustaleniu sprawcy.

WORD i Moto-Sekcja zapraszają motocyklistów na bezpłatne szkolenie

WORD i Moto-Sekcja zapraszają motocyklistów na bezpłatne szkolenie

To będzie ostatnia w tym roku szansa na podszlifowanie za darmo umiejętności jazdy na motocyklu w w lubelskim ODTJ przy ul. Grygowej 32. W sobotę (21 września) o godz. 11 odbędzie się szkolenie dla kierowców posiadający prawo jazdy kat. B od co najmniej 3 lat oraz prowadzących motocykle o pojemności do 125 ccm.

Sześć liczb, które trafnie wytypował grający w Chełmie w Szybkie 600.

Kolejne wygrane w naszym regionie. Tym razem ktoś zgarnął Szybkie 600 i Gorącą kasę

Szczęście znowu uśmiechnęło się do grających w naszym regionie w gry liczbowe, a także biorących udział w loteriach Totalizatora Sportowego. W czwartek (19 września) nagroda I stopnia padła w Szybkie 600 w Chełmie. Z kolei w Lublinie ktoś zgarnął „Gorącą kasę”.

Wojewoda nad Wisłą w Kazimierzu Dolnym: Nie ma powodów do niepokoju
galeria
film

Wojewoda nad Wisłą w Kazimierzu Dolnym: Nie ma powodów do niepokoju

Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski wraz ze swoim zastępcą oraz wojewódzkim komendantem straży pożarnej pojawili się dzisiaj nad Wisłą w Kazimierzu Dolnym, by opowiedzieć o aktualnej sytuacji hydrologicznej na Lubelszczyźnie oraz pomocy udzielanej zalanym miejscowościom na południu.

Azoty Puławy czeka w sobotę starcie z wicemistrzem Polski

Azoty Puławy jadą do Kielc. Każdy punkt byłby sensacją

Azoty Puławy rozegrają w sobotę spotkanie czwartej kolejki. Tym razem zmierzą się na wyjeździe z wicemistrzem Polski – Industrią Kielce, pierwszy gwizdek o godzinie 15.

Będą przystanki na Kampusie Zachodnim UMCS. Kiedy dojedzie tam autobus? Nie wiadomo

Będą przystanki na Kampusie Zachodnim UMCS. Kiedy dojedzie tam autobus? Nie wiadomo

Studenci Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej mogą być zadowoleni. W pobliżu Kampusu Zachodniego mają powstać nowe przystanki, które miasto sfinansuje ze środków zewnętrznych. Kiedy już to się stanie, wydziały uczelni zlokalizowane przy ulicy Głębokiej zostaną obsłużone przez sieć komunikacji miejskiej.

To już prawie dekada. Jubileusz międzynarodowej brygady
LUBLIN
galeria

To już prawie dekada. Jubileusz międzynarodowej brygady

Za rok na pewno z wielką pompą, bo to będzie dekada istnienia. Ale również teraz, po 9 latach od uformowania Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego, uroczyście świętowano jej jubileusz.

Dom został przez ogień niemal doszczętnie zniszczony
Kazimierz Dolny

Pożar wybuchł nocą. Kobietę obudziły trzaski

O wielkim szczęściu może mówić 54-letnia kobieta, która w porę zdołała uciec z płonącego domu. Gdy wybuchł pożar, spała.

W tej szkole mają fajnie. Powstała strefa relaksu na świeżym powietrzu
galeria

W tej szkole mają fajnie. Powstała strefa relaksu na świeżym powietrzu

Wygodne fotele i kanapy, a także stoliki z ławami - tak wygląda plac przed budynkiem Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Pieniądze na stworzenie tego miejsca przekazała Fundacja Szkoła z Klasą.

Umowa na realizację inwestycji została podpisana w środę
Krasnystaw

Trzy boiska do remontu. Siłownia też będzie poprawiona

Wydadzą trochę ponad 1,9 mln zł, ale z własnego budżetu wyłożą jedynie 10 procent tej kwoty. Dzięki dużej dotacji z Polskiego Ładu Krasnystaw wyremontuje trzy boiska i odnowi nawierzchnię siłowni zewnętrznej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium