W tej chwili najgorsza sytuacja jest w gminie Annopol. Trwa ewakuacja mieszkańców. Do ewakuacji przygotowują się też mieszkańcy części Kazimierza Dolnego, Bochotnicy i Parchatki.
Skutki: Zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenie pożarowe, zagrożenie życia od uderzenia piorunów; łamanie gałęzi, utrudnienia na terenach zurbanizowanych.
Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 18 do 22.
17:53 Opoczka i Jakubowice w gm. Annopol pod wodą - ZDJĘCIA od Internauty
17:23 Woda zalewa drogę krajową nr 19 z Rzeszowa do Lublina w miejscowości Nowa Wieś na Podkarpaciu. Policja organizuje objazdy. Szczegóły: TUTAJ
17:19 Nie ma zagrożenia powodziowego na moście w Annopolu na Wiśle. - Jest przejezdny zarówno dla pojazdów osobowych, jak i ciężarowych - mówi mł. asp. Janusz Majewski z policji w Kraśniku.
17:01 Z okolic Annopola ratownicy ewakuowali w sumie około 20 osób. Głównie są to osoby starsze i chore - podaje policja. Oprócz nich część powodzian wyjechało na własną rękę do rodzin. W okolicach Annopola pracuje około 300 strażaków.
16.30 Na pomoc mieszkańcom Sandomierza wyruszyło stu żołnierzy 3 Brygady Zmechanizowanej z Lublina. W drodze do Sandomierza jest kilkanaście samochodów ciężarowych, auto sanitarne i specjalistyczny warsztat samochodowy.
16.15 Burmistrz Kazimierza Dolnego Grzegorz Dunia zarządził ewakuację ul. Puławskiej w Kazimierzu Dolnym, Bochotnicy i Parchatki. Informacja jest przekazywana mieszkańcom przez megafony na radiowozach. Policjanci będą zabezpieczać teren opuszczony przez mieszkańców.
15:03 Wysoki stan wody w Zastowie Karczmiskim gm.Wilków - zdjęcia internauta Radek
14:55 Poziom Wisły w Dęblinie przekroczył właśnie stan alarmowy i wynosi już 506 cm. W ciągu ostatnich 6 godzin woda przybrała aż o 116 cm. Z kolei w Puławach w ciągu ostatnich trzech godzin Wisła przybrała kolejne 46 cm i jej poziom wynosi już 630 cm.
W Annopolu poziom rzeka nieznacznie spada. W ciągu trzech godzin poziom rzeki obniżył się o 3 cm.
O dwa centymetry podniosła się woda na Bugu w Strzyżowie i Dorohusku.
14:51 IMiGW: W ciągu najbliższej doby na Bugu po profil Krzyczew spodziewany jest dalszy wzrost stanów wody w strefie stanów wysokich powyżej stanów ostrzegawczych, a na Krznie powyżej stanów alarmowych. Na Wiśle poniżej ujścia Wisłoki dalszy wzrost poziomu wody powyżej stanów alarmowych. Skutki: Zagrożenia dla obszarów zalewowych, możliwość wystąpienia wody z koryt rzecznych i zalania przybrzeżnych terenów, uniemożliwienie prowadzenia prac hydrotechnicznych, utrudnienie funkcjonowania komunikacji lądowej i żeglugi wodnej, lokalne podtopienia. Zalecana ostrożność, konieczność śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej.
Z terenu województwa lubelskiego do dyspozycji jest 1500 strażaków Posiadają oni specjalistyczny sprzęt m.in. pompy i rękawy przeciwpowodziowe.
Do chwili obecnej wydanych zostało blisko 200 tys. worków na piasek. Już trafiły na wały. Kolejnych 200 tys. jest rozdysponowywanych na bieżąco.
Najgorzej jest w miejscowościach: Janiszów, Zabełcze i Kosin. W ostatniej miejscowości wylały dwie niewielkie rzeczki wpadające do Wisły. Teraz rzeki zamieniły się w jeziora.
- Dużo wody było w 1997 roku, ale nie tyle co teraz. Czegoś takiego jeszcze nie widziałem – mówi Henryka Gaj z Kosina.
Ludzie przewożą dobytek do rodzin i sąsiadów, którzy mieszkają w wyżej położonych częściach wsi. Niektórzy nie zdążyli.
- Woda wzbierała całą noc. Pilnowaliśmy, ale się nie udało – mówi Zenon Jaśkiewicz z Kosina.
Woda w jego domu sięga 1 metra wysokości. Meble pływają. A stodoła jest całkiem przykryta wodą.
Podobnie jest w kilkunastu innych, sąsiednich gospodarstwach.
W Kosinie, Janiszowie i Zabełczu 1500 osób jest wyznaczonych do ewakuacji.
- Wszystko jest spakowane. Leży w samochodzie, ale dopóki nie musimy, nie wyjeżdżamy – mówi Artur Daca z Janiszowi. – Jeśli tylko zawyje syrena wsiadamy w samochód i uciekamy.
11.29 Gmina Annopol : 1500 mieszkańców do ewakuacji.
- Najgorzej jest na pierwszym odcinku Wisły w Janiszowie – mówi Artur Bis, komendant Państwowej Straży pożarnej w Krasniku. Woda dochodzi di szczytu remontowanego wału przeciwpowodziowego. Nasze główne działania skupiają się na zabezpieczeniu tego odcinka wału.
Na miejscu od wczoraj pracuje około 300 osób: strażaków, policjantów i mieszkańców okolicznych wsi. W tej chwili nie wiadomo czy Wisła przeleje się przez umacniany wał ( do korony brakuje około 1 metra).
- Półtora tysiąca osób mieszkających w pobliżu głównie w miejscowościach Janiszów i Zabełcze jest przewidziana do ewakuacji – mówi starosta Wojtak.
11.15 - Oprócz okolic Annopola w tej chwili najbardziej niebezpiecznie jest w powiatach opolskim i puławskim – mówi st. bryg. Zbigniew Czępiński, zastępca komendanta wojewódzkiego straży pożarnej.
W powiecie opolskim woda może przelać się przez remontowany wał w gminie Wilków. W puławskim - przez niski odcinek wału w miejscowości Parchatka. Tu kulminacyjna fala dotrze wieczorem albo jutro.
9:00 Lubelski oddział PCK apeluje o pomoc dla powodzian. Zbierane są koce, pościel, śpiwory, odzież, żywność trwała, woda pitna oraz środki czystości i higieny osobistej. Dary można przynosić do siedziby PCK w Lublinie przy ul. Puchacza 6 lub lub w Zarządach Rejonowych PCK na terenie województwa lubelskiego.
8:03 - Wisła przerwała w nocy wał w Krakowie. Woda z rzeki przelewa się przez wał w Sandomierzu.
7:43 - W Annopolu 200 strażaków pracowało całą noc przy umacnianiu wałów. Od samego rana prace zostały wznowione. Najgorętsza sytuacja jest w okolicach miejscowości Janiszów i Zabełcze. Władze gminy są przygotowane do ewentualnej ewakuacji mieszkańców z tych terenów.
7:22 - Wisła w Annopolu przekroczyła stan alarmowy już o ponad 2 metry. O godz. 5 rano wodowskaz pokazywał aż 708 cm.