Nad jeziora Lubelszczyzny dojedziemy lepszymi drogami, nad wodą ma być bezpieczniej – policja wzmacnia tam swoje posterunki. Sanepid dopuścił do użytku większość kąpielisk
Jezioro Piaseczno
Tereny nad jeziorem mają już kanalizację wodno-sanitarną. Do sieci podłączono 43 działki. Urząd Gminy w Ludwinie wspólnie z urzędem pracy zatrudnił 18 osób, które będą dbały o porządek nad jeziorami Piaseczno i Łukcze.
Rozbudowują się kolejne ośrodki. Resort Piaseczno po raz pierwszy w tym sezonie przyjmie turystów na kempingu. W ośrodku działa hotel z basenem i jacuzzi. Można wynająć również jeden z 52 domków. Na chronionym polu namiotowym turyści mają do dyspozycji nowoczesne węzły sanitarne.
Piaseczno i okoliczne jeziora będzie strzec10 funkcjonariuszy policji.
Jezioro Firlej
Gruntowny remont przeszedł również ośrodek zdrowia. Przebudowano gabinety lekarskie i stomatologiczny. Wykonano podjazd dla osób na wózkach inwalidzkich. Planowana jest również budowa dwóch pomostów i ciągu pieszo-rowerowego z oświetleniem w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji. Na początku lipca ma zostać podpisana umowa z tej sprawie z Urzędem Marszałkowskim w Lublinie. – Jeśli wszystko pójdzie dobrze, spróbujemy rozpocząć inwestycję jesienią tego roku – dodaje zastępca wójta.
Jezioro Zagłębocze
Gmina Sosnowica ma już przygotowany duży projekt w sprawie poprawy infrastruktury nad jeziorem. Planowany remont oświetlenia drogi dojazdowej do jeziora. Ma zostać wykonany również chodnik. Powstaną dwa parkingi i toaleta. Termin realizacji – 2012 rok. Koszt – ok. 1 mln zł (w tym pieniądze z Unii Europejskiej).
O 2 lipca nad jeziorem pojawią się policjanci – Pięciu funkcjonariuszy zadba o bezpieczeństwo nad jeziorami Zagłębocze i Białka – zapowiada podkom. Sławomir Karpiński z Komendy Powiatowej Policji w Parczewie.
Jezioro Krasne
– Zrezygnowaliśmy z prowadzenia pola namiotowego. Chcemy, by wczasowicze mieli ciszę i spokój – mówi Anna Kurek, właścicielka ośrodka. W ogrodzonym ośrodku działa przystań. Są też m.in. boiska sportowe. W okresie wakacji w weekendy jeziora Krasne i Firlej będzie patrolować 6 policjantów z oddziału prewencji.
Jezioro Białe
Tego lata wygodniejsze będzie przede wszystkim poruszanie się samochodem po Okunince. Poprawił się stan dróg i parkingu. Dużo łatwiej dojść też na plażę od strony ośrodka wypoczynkowego "Rusałka”. Drogę do Okuninki, zarówno od strony Chełma, jak i Włodawy będzie wskazywał wyjątkowy "witacz” – krokodyl.
Prawdopodobnie jeszcze w tym sezonie nad jeziorem pojawi się nowy, oświetlony pomost, którego jeden z boków będzie tworzyła linia brzegowa.
Bezpieczeństwa i porządku nad Jeziorem Białym będzie strzegło 23 policjantów. Prawie połowa z nich na co dzień pracuje w lubelskim oddziale prewencji. Mundurowi będą dostępni 24 godziny na dobę przez całe wakacje. Jezioro i jego okolice objęte będą monitoringiem.
Lubelskie jeziora: W większości kąpielisk woda jest czysta
Sanepid przebadał już wodę w większości kąpielisk na Lubelszczyźnie. Bezpiecznie można pływać w większości najpopularniejszych jezior Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Woda nie została przebadana jedynie w kąpieliskach na jeziorze Firlej.
Bez obaw można się kąpać w Rivierze nad jez. Krasne, w kąpieliskach nad jeziorami: Bialskim, Zagłębocze, Łukcze i Rogoźno. Czyste jest także jezioro Białe w Okunince, a także zalew "Rudka” w Zwierzyńcu, zalewy w Krasnobrodzie, Janowie Lubelskim i zbiornik w Majdanie Sopockim. Czysty jest także Zalew Zemborzycki w Lublinie na kąpieliskach Marina i Wrotków.
Wyniki badań wody w kąpieliskach regionu będą publikowane na bieżąco co kilka dni. Nowość – raporty sanepidu będą zawierały nie tylko ocenę stanu sanitarnego wody, ale także informacje o infrastrukturze obiektu i jego bezpieczeństwie. Można np. sprawdzić, czy na kąpielisku jest ratownik, parking, toaleta, prysznic.
Raporty są dostępne w Serwisie Kąpieliskowym na stronie www.pzh.gov.pl.