Bazylika ojców Dominikanów zginęła za rusztowaniami. Odnowiona zostanie nie tylko świątynia,
ale i zrujnowane klasztorne dziedzińce. Renowacja czeka też inny kościół: pobrygidkowski.
– Zaczynamy jednak od remontu bazyliki – mówi o. Robert Głubisz, przeor klasztoru. – W tym roku naprawimy kopułę, gdzie pojawiły się spękania. Zerwiemy i wymienimy dach od strony Podwala. Powstanie również nowy strop.
Remont obejmie także wnętrze świątyni. Do końca roku odnowiona zostanie Kaplica Tyszkiewiczów. Te prace pochłoną 2,8 mln zł.
W przyszłym roku wiosną rozpocznie się odnawianie dziedzińca i północnego skrzydła klasztoru. Realizacja całego projektu jest możliwa dzięki wsparciu z Unii Europejskiej. Dominikanie zdobyli na ten cel 14 mln zł. Prace powinny zakończyć się latem 2012 roku.
To nie jedyny w centrum miasta remont obiektu sakralnego. Prac konserwatorskich doczeka się też kościół pobrygidkowski. Projekt jego renowacji trafił na listę najważniejszych inwestycji w województwie.
– Starając się o dotację przygotowaliśmy dokumenty, między innymi wyniki przeprowadzonych konsultacji społecznych. Na 111 opinii aż 109 dotyczyło renowacji naszej świątyni – mówi ks. Dariusz Bondyra, rektor kościoła pw. Wniebowzięcia NMP przy Narutowicza. – Remont jest konieczny ze względu na zły stan zachowania obiektu i jego historyczną wartość.
Prace rozpoczną się za kilka dni. – Na początku wymienimy drzwi główne, boczne i trzy małe okna – dodaje ks. Bondyra. – W tym tygodniu do kościoła powróci odnowione popiersie króla Władysława Jagiełły i obraz króla Kazimierza Jagiellończyka.
Później specjaliści wezmą się za osuszanie i izolowanie fundamentów. Następnie odnowią sklepienie i ściany. W planach jest też remont podłogi, stropu oraz wymiana pokrycia dachu. Na strychu powstanie taras widokowy, z którego będzie można oglądać zabytkowe freski z 1470 roku.
Po remoncie niedostępne do tej pory pomieszczenia będą otwarte dla turystów.