Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Gry

20 września 2010 r.
16:05
Edytuj ten wpis

Wirtualny biznes: Nowy lodowy miecz tanio sprzedam

0 0 A A

i dorzucę dobra tarczę do obrony przed demonami. Czy można sprzedać coś, co nie istnieje? Można. Płonące noże, lodowe miecze, świetliste zbroje… wszystkie te przedmioty może istnieją tylko w wirtualnej rzeczywistości, ale ludzi, którzy zapłacą za nie jak najbardziej realną gotówką nie brakuje.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ostatnie kilka lat to olbrzymi rozwój gier sieciowych. Gry takie jak World of Warcraft czy Guild Wars gromadzą przed monitorami miliony graczy, którzy wspólnie mogą zmagać się w walce o losy wyimaginowanych światów. Jednym z głównych założeń tego typu gier jest możliwość rozwoju własnej postaci.

Droga od zwykłego poszukiwacza przygód do wspaniałego herosa w lśniącej zbroi jest jednak daleka. Trzeba spędzić na graniu długie godziny, by być kimś w wirtualnym świecie. Oczywiście, niecierpliwi są gotowi skrócić swoje oczekiwania. W Internecie od innych graczy można kupić wszystko.

Realną gotówkę możemy wymienić na walutę dostępną w grze lub przedmioty takie jak zbroje i broń. Bardziej zamożni gracze mogą od razu kupić doskonale wyszkoloną postać z kompletnym ekwipunkiem.

Zaczęło się od Diablo

Trudno dokładnie stwierdzić, kiedy dokonano pierwszej tego typu transakcji (w której za prawdziwe pieniądze otrzymujemy wirtualny przedmiot). Wiadomo, że w Polsce "moda” na sprzedawanie wirtualnych mieczy i zbroi rozpoczęła się wraz z premierą Diablo II (2000 rok).

Ceny nie były zbyt wysokie, dlatego na wirtualne przedmioty od razu znalazło się wielu chętnych. Sprzedawcy jednak nie mieli łatwego życia. Najpopularniejszy w Polsce portal aukcyjny uznał, że handel wirtualnymi przedmiotami jest niezgodny z jego regulaminem i aukcje fanów Diablo były usuwane. Gracze próbowali obejść zasady. Pojawiały się aukcje, które oferowały nie faktyczny przedmiot a… czas potrzebny na jego znalezienie. Niewiele to się jednak zdało, bo i te aukcje były usuwane.

Dziś, po 10 latach jest inaczej. Portale aukcyjne nie zwalczają już takich ofert, a tych jest znacznie więcej. Nadal możemy znaleźć jeszcze aukcje dotyczące Diablo II, ale po dziesięciu latach na rynku odchodzi on na zasłużoną emeryturę. Produkcje, które liczą się w wirtualnym handlu to World of Warcraft, Lineage II, czy Runes of Magic albo najpopularniejsze gry przeglądarkowe (i oczywiście Tibia).
Wirtualny biznes

Inne też są ceny: tysiąc złotych nikogo już nie dziwi. Dlatego też pojawiły się w pełni profesjonalne firmy oferujące swoje usługi w nierzeczywistych światach. Taka prowadzi pan Tomasz. To, co kiedyś traktował jedynie jako próbę powiększenia kieszonkowego teraz stało się prawdziwym biznesem.

Każda transakcja jest skrupulatnie zaksięgowana, regularnie odprowadzany jest podatek. W firmie zatrudnionych jest kilka osób. Kto najczęściej korzysta z jego usług?

– Producenci gier swój pomysł widzą w tym, że gracz, aby móc poznać najbardziej ekscytujące elementy gry, najpierw musi poświęcić godziny mozolnego zabijania potworów i zbierania z każdego wypadających groszy i przedmiotów – mówi nasz rozmówca. – Ludzie mają bardzo mało czasu na wszystko, dlatego skracają sobie drogę kupując złoto.

Ile można zarobić na takiej transakcji? – To zależy – odpowiada Tomasz. – Ceny mogą kształtować się od 50 do 500 złotych. Ja droższych nigdy nie sprzedałem.

Czy można ukraść coś, czego nie ma?

Ciekawym przypadkiem jest możliwość kradzieży wirtualnych mieczy czy zbroi. Czy można ukraść coś, co nie istnieje? Albo czy oskarżycielem w sprawie może być osoba, do której przedmiot de facto nie należy (a jedynie był przypisany do jej postaci)?

W Korei Południowej czy Stanach Zjednoczonych nie ma problemu ze zgłaszaniem tego typu wirtualnych przestępstw. Polska policja miała jednak problem z zakwalifikowaniem tego typu występków, a śledztwa w podobnych sprawach wielokrotnie umarzano.

Przypadek 27 latka z Olsztyna, który zgłosił wirtualną kradzież przedmiotów pokazuje, że i na tym polu zachodzą zmiany. Gracz w wyniku kradzieży stracił przedmioty, które wcześniej zakupił za kwotę około 900 zł. I choć wielu osobom przypadek ten może wydawać się nieco śmieszny, przez policję został potraktowany poważnie.

Sprawę sklasyfikowano jako przywłaszczenie cudzego mienia. I choć sprawców na razie nie odnaleziono, możemy spodziewać się znacznie więcej tego typu spraw. Kradzieże i oszustwa są niestety równie popularne w wirtualnych krainach, jak w świecie rzeczywistym.

Przyznaje to również pan Tomasz, który niejednokrotnie spotkał się z próbą wyłudzenia lub kradzieży. Wiele osób stara się przedstawić mu sfałszowane potwierdzenia zapłaty za przedmioty czy złoto, które oferuje. Przytacza także przykłady osób, które tak jak on oferują wirtualne przedmioty za gotówkę. W wielu wypadkach przedmioty są naprawdę nierzeczywiste: po otrzymaniu pieniędzy "sprzedający” nagle się ulatniają.
Tu też oszukują

Jak ustrzec się przed oszustami? Według pana Tomka gracz musi pamiętać o kilku podstawowych sprawach: – Po pierwsze nigdy nikomu nie należy podawać danych do swojego konta. Po drugie nie kupować poza allegro, ebay-em itp., i od osób z niewielka ilością komentarzy. Jednym z ostatnio "modnych” sposobów okradania graczy jest sposób na "prepaid” (karta z kodem, dzięki której przedłużamy abonament na granie). Złodziej oferuje wymianę prepaidu na złoto i z tego, co wiem 99% takich wymian kończy się kradzieżą tego złota – mówi nasz rozmówca.

Sprytni oszuści nierzadko podszywają się także pod administratorów gry, w którą aktualnie gramy. Dlatego należy uważać na maile, które otrzymujemy i nie otwierać podejrzanych odnośników. Inaczej na naszym komputerze może zagościć sprytny robal, który wykradnie nasze hasło, podczas następnego logowania do gry.

Uważać trzeba także na same komunikaty w grze. Często gracze otrzymują w wirtualnym świecie linki do stron, na których należy się zalogować, by otrzymać dodatkowe przedmioty. Lepiej ich nie otwierać, ponieważ za procederem czają się przeważnie oszuści.

Odpicuj moją postać

Gry MMO są bardzo wymagające. Oczekują od graczy wiele czasu spędzonego w wirtualnym świecie. Inaczej nasza postać się nie rozwija. Leniwi (lub bardzo zapracowani) gracze mogą skorzystać z usług osób zajmujących się levelowaniem (rozwojem) postaci.

Wystarczy tylko wynająć gracza, który będzie grał za nas, gdy my np. pracujemy. Oczywiście to na nas spoczywa obowiązek pokrywania abonamentu. Część osób robi to za darmo, dla nich samą nagrodą jest możliwość pogrania w tytuły takie jak World of Warcraft, bo normalnie nie stać byłoby ich na miesięczny abonament.

Większość osób robi to jednak za drobną opłatą. Bardzo wielu takich "wirtualnych opiekunów” pochodzi z Chin lub Indii. I choć dostają naprawdę niewiele za swoje usługi, dla wielu z nich jest to jedyne źródło utrzymania.

Pozostałe informacje

Fredro w rytmie rocka
teatr
30 listopada 2024, 18:00

Fredro w rytmie rocka

Jedyne i niepowtarzalne zestawienie najciekawszych tekstów mistrza komedii – Aleksandra Fredry, w wykonaniu aktorów Teatru Seniora. Wszystko to w rytm klasycznych rockowych hitów już w sobotę w lubelskim Centrum Kultury.

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

Największy protest odbędzie się w Warszawie, ale 1 grudnia również w Białej Podlaskiej odbędzie się manifestacja pod hasłem "Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!".

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

Będzie to doskonała okazja, by przypomnieć sobie jakie emocje towarzyszyły mistrzom Polski w drodze po kolejny tytuł PGE Ekstraligi

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Przy granicy z Białorusią powstaje zapora elektroniczna, a to wiąże się z wycinką drzew na odcinku ponad 170 kilometrów. Posłanki Lewicy interweniują w tej sprawie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

zdjęcie ilustracyjne

Śmiertelny wypadek o świcie. Dostawczak najechał na kobietę

Do śmiertelnego wypadku doszło dzisiaj nad ranem na drodze krajowej 74 w miejscowości Gorajec - Zastawie.

Filip Luberecki jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 20

Motor Lublin chce przedłużyć kontrakt z Filipem Lubereckim

Filip Luberecki trafił do Motoru w zimie 2023 roku z Escoli Varsovia. 19-latek systematycznie robi postępy i nie ma co ukrywać, że na pewno przyciąga uwagę większych klubów. Jego umowa z lubelskim klubem obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Żółto-biało-niebiescy od jakiegoś czasu chcą jednak kontrakt przedłużyć

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Miasto wybrało przedsiębiorcę, który podejmie się rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie. Początkowo mówiło się, że inwestycja może pochłonąć około 14 mln zł. Okazuje się, że może być mniej. Park w nowej odsłonie ma być gotowy do końca maja 2026 roku.

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium