Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

24 listopada 2010 r.
9:32
Edytuj ten wpis

Towarzystwo Jana Karskiego z Medalem Tolerancji

Towarzystwo Jana Karskiego, którego prezesem jest lublinianin Kazimierz Pawełek, zostało wyróżnione prestiżowym Medalem Tolerancji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Medale Tolerancji rozdano w Teatrze Żydowskim w Warszawie już po raz trzynasty. Są one corocznie przyznawane przez Ekumeniczną Fundację Tolerancji.

Otrzymują je organizacje i osoby szczególnie zasłużone w działalności na rzecz zwalczania przejawów nacjonalizmu, szowinizmu i antysemityzmu oraz dla budowania stosunków międzywyznaniowych i narodowościowych na zasadach równoprawności.

W bieżącej edycji tego wyróżnienia uhonorowano związane z Kazimierzem i Lublinem Towarzystwo Jana Karskiego. Doceniono je za kultywowanie pamięci patrona Towarzystwa, jak też podejmowanie działań na rzecz budowania porozumienia i dialogu, zwalczania nietolerancji, nienawiści i antysemityzmu.

A generalnie – za propagowanie działa swego patrona, m.in. poprzez Nagrodę Orła Jana Karskiego, która cieszy się prestiżem jednej z najważniejszych, przyznawanych w Polsce.

Innymi laureatami tegorocznych Medali Tolerancji zostały organizacje: Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata i Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych.

Indywidualnie zaś: norweska artystka pochodzenia żydowskiego Bente Kahan, inicjatorka restauracji słynnej wrocławskiej Synagogi pod Bocianem, wykonawczyni pieśni żydowskich;

dr Uri Huppert, jerozolimski prawnik i jeden z liderów dialogu polsko-żydowskiego, autor kilku książek poświęconych walce z nietolerancją i fanatyzmowi;

Andrzej Wielowieyski, legendarna postać opozycji, były wicemarszałek Senatu RP;

Ryszard Kalisz, poseł SLD (Wielowieyski i Kalisz za szacunek i wspieranie inaczej myślących);

prof. Bronisław Łagowski – "za cywilną odwagę głoszenia rzeczy kontrowersyjnych i niepopularnych”.

W imieniu Towarzystwa Jana Karskiego medal i dyplom wyróżnienia przyjął jego wiceprezes ambasador Eugeniusz Wyzner, który zaprezentował list nieobecnego z powodu choroby prezesa Towarzystwa, red. Kazimierza Pawełka. Czytamy w nim m.in.:

"Znany francuski pisarz i humanista Antoine de Saint-Exupery sformułował stwierdzenie, że "Uwłaszczanie godności człowieka jest przestępstwem”.

Ta myśl jakże bliska jest temu, co ma jakby wypisane na swoich sztandarach Ekumeniczna Fundacja TOLERANCJA, jak też to, co głosił jej wieloletni przewodniczący, profesor Tadeusz Zieliński, że "Tolerancja to magiczne słowo.

Wciąż budzi skrajne emocje: od najpełniejszej aprobaty po fanatyczny wprost gniew tych, którzy nie są w stanie pogodzić się z jakąkolwiek odmiennością”.

Jeden z najsławniejszych Polaków czasów drugiej wojny światowej i późniejszych, Jan Karski, całym swoim życiem, a szczególnie walką z okupantem hitlerowskim i jego rasistowskimi hasłami oraz poniżaniem krzywdzonych udowodnił potrzebę zwalczania ksenofobii i antysemityzmu oraz działania na rzecz tolerancji, wielopoglądowości i ponadreligijności.

Kontynuatorem poglądów Profesora i wykonawcą jego testamentu jest nasze Towarzystwo, noszące imię Jana Karskiego. Niechaj w tym miejscu wolno mi będzie stwierdzić, że razem z członkami Ekumenicznej Fundacji "Tolerancja”, laureatami waszych nagród oraz niezliczoną ilością ludzi dobrej woli, stanowimy wielką rodzinę wyznawców myśli francuskiego humanisty i pisarza, że "Uwłaczanie godności człowieka jest przestępstwem”.

W tym miejscu pragnę wyrazić niedające się opisać zadowolenie, a w dużej mierze i zaskoczenie, nagrodą przyznaną Towarzystwu Jana Karskiego. Jesteśmy bowiem skromną organizacją działająca poza wszelkimi strukturami organizacji rządowych, samorządowych i związkowych.

Stanowimy grupę osób o różnych statusach społecznych i zawodowych, którym bliska jest osoba, działalność oraz idee głoszone przez naszego patrona. Niejako w jego imieniu przyznawane są przez naszą kapitułę coroczne nagrody: Orły Jana Karskiego.

Jest to figurka Orła zafrasowanego losem naszej ojczyzny, która postać wymyślił sam Jan Karski. W tym miejscu muszę z satysfakcją stwierdzić, że wśród nagrodzonych znajduje się kilka osób, które zostały laureatami i waszych i naszych wyróżnień.

To jeszcze jeden dowód jak wiele łączy nasze organizacje. (...) Przesyłając słowa podziękowania za przyznane wyróżnienie, pragnę zapewnić, że będzie ono dla wszystkich naszych członków dodatkowym bodźcem do działalności w walce z przejawami rasizmu i ksenofobii.

I niechaj ta idea prowadzi nas do Ojczyzny wolnej od braku poszanowania godności człowieka i jego poglądów.





Pozostałe informacje

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach

Tuż przed feriami, w sobotę, 15 lutego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej bawili się uczniowie ostatnich klas II LO. Były piosenki, kwiaty, polonez, walc oraz parodiowanie wychowawców.

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie
ZDJĘCIA / WIDEO
galeria
film

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie

Uczniowie z XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium