Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 lutego 2011 r.
8:39
Edytuj ten wpis

Pogrzeb abp Życińskiego: Plan uroczystości, komunikacja, utrudnienia

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Trumna z ciałem abp. Józefa Życińskiego przed Pałacem Biskupim. (fot. Jacek Swierczyński)
Trumna z ciałem abp. Józefa Życińskiego przed Pałacem Biskupim. (fot. Jacek Swierczyński)

Nawet 100 tys. wiernych może wziąć udział w ostatniej drodze abp. Józefa Życińskiego, który w sobotę spocznie w krypcie lubelskiej archikatedry. Wielki sztab ludzi, mimo bólu po tragicznej informacji o śmierci metropolity, musiał dołożyć starań, by pożegnanie to wypadło godnie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Transmisja online pogrzebu abp. Życińskiego w Internecie

– Staniemy na wysokości zadania – oświadczył prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, gdy wraz ze swymi ludźmi musiał zmierzyć się z ogromem przygotowań do uroczystości pogrzebowych koniecznych, by kuria mogła skupić się na duchowym wymiarze pożegnania. Obietnicę tę składał dzień po śmierci metropolity. Od tamtej chwili co dzień okazywało się, że liczba ludzi, którzy przybędą na pogrzeb, jest coraz większa i większa.

Ostatnie szacunki mówią już o 100 tys. osób.

– Nie wszyscy będą mogli wziąć udział w uroczystościach, archikatedra nie wszystkich pomieści, przyległe okolice też mają określoną pojemność, prosiłbym o wyrozumiałość i samodyscyplinę – apeluje Krzysztof Żuk.

Wyrozumiałość może się przydać, bo na przygotowania było bardzo mało czasu, a trzeba było zorganizować ruch uliczny, zapewnić bezpieczeństwo żałobnikom, załatwić wiele formalności, zatroszczyć się o opiekę medyczną dla uczestników nabożeństw, zorganizować miejsca dla przyjezdnych, a nawet tak przyziemne sprawy jak toalety.

Samodyscyplina też będzie konieczna, bo mieszkańcy muszą przygotować się na pewne niedogodności. Częścią ulic nie da się przejechać, mniej będzie parkingów, inaczej pojadą autobusy, nie wszędzie da się wejść.

Aby w tym wszystkim się nie pogubić, przygotowaliśmy dla Was specjalny poradnik, dzięki któremu – mamy nadzieję – łatwiej będzie skupić się na tym ważniejszym wymiarze uroczystości.

Zabezpieczenie

Policja zapewnia, że będzie solidnie przygotowana do ochrony uroczystości. Lubelskich funkcjonariuszy będą wspierać koledzy z innych komend oraz strażnicy miejscy. W obu komendach wstrzymane zostały wszystkie urlopy.

Mundurowi mają za zadanie nie tylko zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom ceremonii pogrzebowej, ale też pilnować tego, czy kierowcy stosują się do tymczasowej organizacji ruchu drogowego. Będą zabezpieczać ulice boczne w stosunku do tych zamkniętych dla ruchu.

Więcej patroli wyruszy też do lubelskich blokowisk, które w trakcie pogrzebu abp. Życińskiego częściowo się wyludnią. Policja ma pilnować, by opuszczone mieszkania nie stały się łatwym celem dla włamywaczy. Miejsce, w którym zorganizowane będą uroczystości, ma być ściśle strzeżone przez funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

Odpowiednio wcześnie cały teren zostanie sprawdzony pod kątem obecności materiałów wybuchowych. Mundurowi muszą sprawdzić wszystkie zakamarki, włącznie z koszami na śmieci.

- Apelujemy do mieszkańców Lublina o korzystanie z komunikacji miejskiej. Wszystkich uczestników tych uroczystości prosimy o stosowanie się do zaleceń służb porządkowych i policji - mówi mł. insp. Janusz Wójtowicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Komunikacja miejska

• Linie 150, 151, 152, 155 i 158 zostaną wstrzymane do czasu udrożnienia ulic
• Linie 2 i 4 z Popiełuszki skręcą w Leszczyńskiego do al. Solidarności. I tak też wrócą
• Linia 3 w obie strony al. Kraśnicką, Głęboką, Narutowicza i pl. Wolności
• Linie 5, 10, 18, 31 i 57 między PKS a Racławickimi mają kursować al. Solidarności, Czechowską i Długosza

• Linie 7 i 55 z Felina pojadą Zamojską i Narutowicza, a dalej na Felin Rusałką i Zamojską
• Linia 13 od dworca przez al. Unii Lubelskiej, PKS, Czechowską, Popiełuszki, powrót tak samo
• Linie 15 i 15b z Długosza skręcą w prawo pod szkoły chemiczne. Tu zakończą trasę. Powrót: Racławickie, Poniatowskiego
•Linia 20 w obie strony: Warszawska, Kraśnicka, Głęboka, Narutowicza, Piłsudskiego

• Linia 26 w obie strony: Racławickie, Długosza, Czechowska, Solidarności, Prusa
• Linie 32 i 39 w obie strony: pl. Singera, Unii Lubelskiej, Zamojska, pl. Wolności, Narutowicza
• Linia 40: Nadbystrzycka, Zana, Filaretów, Głęboka, Sowińskiego, Racławickie, Długosza, Leszczyńskiego, Solidarności, Prusa. Powrót tą samą drogą
• Linia 44 między Nadbystrzycką a Długosza: patrz linia 40 • Linia 56: Piłsudskiego, Lipowa, Okopowa, Mościckiego, Rusałka, Zamojska, Fabryczna.
• Linie 1, 6 i 17 od ronda pod Zamkiem pojadą pod Galę przez al. Unii Lubelskiej. W drugą stronę tak samo • Linia 23 na Felin pojedzie tą samą trasą, którą zawsze wraca na Czechów
• Linia 11 pojedzie z Narutowicza przez Hempla, 3 Maja i Tysiąclecia. Tak samo ma wracać. Uwaga! W piątek od godz. 13.30 do czasu przejścia konduktu żałobnego linia 11 pojedzie jeszcze innym objazdem: przez Bernardyńską, Zamojską, al. Unii Lubelskiej i pl. Singera, tak samo też wróci na Lipniak.

• Linia 24 w stronę Okopowej pojedzie Lubartowską, 3 Maja, Hempla i Okopową, a do Elizówki pojedzie bardzo zawiłą trasą przez Okopową, Lipową, Krakowskie Przedmieście, 3 Maja, Solidarności, Wodopojną, Świętoduską i Lubartowską. Uwaga! W piątek, od godz. 13.30 do przejścia konduktu w obie strony obowiązywać będzie objazd przez Biernackiego, Lubartowską, Wodopojną, Świętoduską, Lubartowską i Biernackiego.

• Linia N3 od Lwowskiej pojedzie Unii Lubelskiej, Zamojską i Narutowicza do pl. Litewskiego.
• Linie 156 i 160 Zostaną zawieszone w piątek o godz. 8. Tego dnia ruszy • linia 162 (trolejbusowa) na trasie Kunickiego–Wolska–Majdanek oraz • linia 956 (autobusowa zastępcza) na trasie: Chodźki, Obywatelska, Lubartowska, Ruska, Unii Lubelskiej, Lubelskiego Lipca '80, Wolska, Fabryczna, Unii Lubelskiej, Ruska, Lubartowska, Obywatelska, Chodźki. Obie linie mają kursować średnio co 20 minut. Ale w sobotę na trasy linii 156 i 160 wyjadą autobusy, które między Lubartowską a Fabryczną będą mieć objazd przez Ruską i Unii Lubelskiej.

Goście specjalni

W sobotnich uroczystościach pogrzebowych uczestniczyć będzie prezydent RP Bronisław Komorowski. Kuria spodziewa się wielu kardynałów i biskupów, wielu osobistości z życia politycznego, naukowego i kulturalnego. Wiadomo już, że przyjedzie wicepremier Waldemar Pawlak, min. Elżbieta Radziszewska czy Władysław Bartoszewski. Szacuje się, że w ceremonii uczestniczyć może ok. 1500 VIP-ów.

Pozostałe informacje

Termin rozliczenia się z fiskusem w tym roku mija 30 kwietnia

Fiskus czeka do 30 kwietnia, a ulgi proszą o wykorzystanie

Gdy żurek, białe kiełbasa i mazurki przejdą do historii, to do niektórych zapuka PIT. Czas goni, bo z fiskusem trzeba się rozliczyć do 30 kwietnia. Warto zatem pomyśleć, jak sobie ulżyć.

W Chełmie pojawiło się 5 specjalnych pojemników na tekstylia

Segregacja tekstyliów. Chełm gotowy na zmiany

Od 2025 roku w Polsce weszły w życie nowe przepisy, które nakładają na mieszkańców obowiązek segregacji tekstyliów. Odpady te, podobnie jak plastik czy papier, należy teraz oddawać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). To kolejny krok w stronę bardziej ekologicznego stylu życia i ograniczenia ilości odpadów trafiających na wysypiska.

Po wyjazdowej wygranej z Wartą Poznań Górnik Łęczna zagra w Lany Poniedziałek z Chrobrym Głogów

Górnik Łęczna chce zlać Chrobrego Głogów w lany poniedziałek

Minione dwie kolejki Górnik Łęczna otwierał meczami ze swoim udziałem. Po ostatniej wygranej nad Wartą Poznań zielono-czarni mieli zdecydowanie więcej czasu na przygotowanie do kolejnego meczu. Podopieczni trenera Pavola Stano zagrają dopiero w lany poniedziałek. Tego dnia do Łęcznej przyjedzie Chrobry Głogów. Początek meczu o godzinie 12.

Arcybiskup Tadeusz WOJDA SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Urodził się 29 I 1957 r. w Kowali na Kielecczyźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 V 1983 r. Jest doktorem teologii. W latach 1990-2017 pracował w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W latach 2017-2021 był arcybiskupem metropolitą białostockim, a od 2 III 2021 r. jest metropolitą gdańskim. 14 III 2024 r. został wybrany przez 397. Zebranie Plenarne KEP Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

Gdyby więcej było braterskiej miłości, może nie trzeba byłoby bronić wiary

 Wierzący w Chrystusa chętniej reagują na ataki i prześladowania ze strony świata, niż proponują coś pozytywnego w życiu wiary - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.

Sprawca wypadku poszukiwany przez policję. Zdjęcie pochodzi od świadków zdarzenia

Policja poszukuje pirata na hulajnodze. Potrącił w Lublinie 13-latkę i zwiał

Pędził na hulajnodze elektrycznej z prędkością 50-60 kilometrów na godzinę, potrącił 13-letnią dziewczynkę i uciekł z miejsca wypadku. Szuka go policja. Może poznajecie sprawcę.

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec.  Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Nie ma już niepokonanych zespołów na swoim boisku w „najciekawszej lidze świata”. W Wielką Sobotę Grom Różaniec po bardzo zaciętym meczu musiał uznać wyższość Korony Łaszczów

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Kryminalny z puławskiej komendy, w czasie wolnym od służby, podczas przedświątecznych zakupów zauważył poszukiwanego do odbycia kary puławianina. Poszukiwany 19-latek Wielkanoc spędza za kratami

Po zwycięstwie nad Spartą Rejowiec Fabryczny Włodawianka Włodawa zajęła fotel lidera

Włodawianka nowym liderem chełmskiej okręgówki

W 18. kolejce Bug Hanna zremisował z Unią Rejowiec 1:1, a Włodawianka Włodawa pokonała Spartę Rejowiec Fabryczny 1:0. Cenne zwycięstwo odniósł Ruch Izbica, dla którego cztery bramki zdobył kapitan Michał Gałka. Hat-trick Jakuba Brzeskiego dla Astry Leśniowice. Brat Siennica Nadolna lepszy od rezerw Chełmianki.

Papież Franciszek

Orędzie wielkanocne

Papież Franciszek w orędziu wielkanocnym zaapelował o nadzieję, że pokój jest możliwy. Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat - wezwał w orędziu, odczytanym w jego obecności przez mistrza ceremonii z balkonu bazylki Św. Piotra. Papież prosił o sprawiedliwy i trwały pokój dla Ukrainy.

Piłkarki Górnika bez problemów wygrały w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna na piątkę w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna w dobrych humorach spędzi święta. Podopieczne trenera Artura Bożyka szybko otworzyły wynik meczu ze Stomilankami, a ostatecznie pokonały rywalki aż 5:1.

Mateusz Stolarski przyznał, że w Łodzi jego drużyna miała sporo szczęścia

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Byliśmy do bólu skuteczni, ale oczekujemy od siebie więcej

Motor sprawił w sobotę niespodziankę i pokonał na wyjeździe Widzew Łódź 2:1. Dzięki temu zrewanżował się gospodarzom za porażkę z jesieni (3:4). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie
Aktualizacja

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się w niedzielę normalnie. Z powodu sobotniej awarii urządzeń sterowania ruchem przez ponad sześć godzin nie było możliwości przejazdu. Z utrudnieniami musieli liczyć się pasażerowie jadący m.in. do Warszawy, Wrocławia, Rzeszowa.

Piłkarze Traweny Trawniki zajmują ósme miejsce w tabeli lubelskiej klasy okręgowej

Sokół zremisował z Traweną, wyniki lubelskiej okręgówki

Sokół Konopnica zremisował u siebie z Traweną Trawniki i nie poprawił swojej sytuacji w ligowej tabeli. Gospodarze prowadzili, ale tylko przez pięć minut.

Kujawiak Stanin sprawił niespodziankę - po raz pierwszy w historii pokonał Unię Żabików na jej boisku

Historyczna wygrana Kujawiaka Stanin, wyniki bialskiej klasy okręgowej

Walczący o utrzymanie zespół ze Stanina zaskoczył wszystkich i wygrał na wyjeździe z Unią Żabików 1:0. Wysoka wygrana lidera Lutni Piszczac z rezerwami Orląt Radzyń Podlaski.

Wielkanoc na starych zdjęciach
Historia
galeria

Wielkanoc na starych zdjęciach

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto dla Chrześcijan, które kończy okres Wielkiego Postu, z którym związane są liczne tradycje i zwyczaje. Niektóre z nich jak: malowanie pisanek, święcenie pokarmów, wody i ognia, śmigus dyngus przetrwały do dziś. Tradycje wielkanocne w Polsce wywodzą się jeszcze z czasów słowiańskich i Jarych Godów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty