Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 czerwca 2011 r.
11:07
Edytuj ten wpis

Eksperci ESK w Lublinie: Happening na pl.Litewskim (relacja)

Autor: Zdjęcie autora (drs)
0 28 A A
O godz. 19 na Pl. Litewskim rozpoczął się wielki happening (Bartek Żurawski)
O godz. 19 na Pl. Litewskim rozpoczął się wielki happening (Bartek Żurawski)

W poniedziałek Lublin odwiedziła czwórka ekspertów z 13-osobowej komisji, która 21 czerwca zdecyduje, które polskie miasto otrzyma tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
15:30

Dwoje ekspertów spotkało się na pl. Litewskim z dziennikarzami na bardzo krótkiej konferencji prasowej.

– Bardzo trzymamy za państwa kciuki – mówi Joanna Kiliszek, jeden z czworga ekspertów wizytujących Lublin. – Miasto, które ma wieloletnią tradycję i niedługo skończy 700 lat ma wiele energii na przyszłość. To jest budujące. To jest miasto młode, miasto ludzi z marzeniami, wizjami, ale też umiejętnościami, które zdobyli państwo w ciągu ostatnich co najmniej 20 lat. Konkurencja jest wielka, ale myślę, że potencjał, który państwo w sobie niosą jest dla nas bardzo imponujący. Państwo bardzo dbają o swoją tradycję a jednocześnie myślą o szerzeniu tej tradycji także w inne miejsca, które być może tego bardzo potrzebują. Myślę tu o krajach takich, jak Białoruś, czy Ukraina, z którymi państwo współpracują, co jest też niezwykłe. Niezwykłe są też instytucje, które państwo posiadają. Duże wrażenie zrobiła na nas Brama Grodzka, to jeden z mocniejszych elementów bycia w tym mieście. Największe wrażenie zrobili na mnie przede wszystkim młodzi ludzie, energia i determinacja, którą państwo w sobie mają.

– Widzimy jak wielka jest wasza wola realizowania programu ESK, Jesteśmy zadowoleni widząc, że wiele środowisk spotyka się i jednoczy, aby to realizować – mówi Konstantin Chiriac, ekspert z rumuńskiego Sibiu. – Najważniejszą rzeczą jest to, że odkrywamy miasto, które bardzo poważnie myśli o kulturze. Możemy powiedzieć, wszystkim ludziom z tego miasta i regionu to, by trwali nadal razem bez względu na to, jaki będzie wynik konkursu. Odkryliśmy też dobre inwestowanie w ludzi, którzy są przyszłością waszego regionu. Dziękujemy za optymizm i wolę realizacji projektu.


14:30 W bazylice eksperci dowiedzieli się m.in. o restauracji zespołu klasztornego, jego koegzystencji z Teatrem Andersena i planach urządzenia placu będącego miejscem występów na terenie skweru przy teatrze. Zapoznali się też z efektami współpracy kulturalnej Lublina ze Lwowem, jego kontaktami z Białorusią i planach współpracy z miastami krajów bałkańskich.

Następnie eksperci przeszli przez ul. Jezuicką i Rynek do restauracji 16 stołów, gdzie zjedli obiad z udziałem władz miasta i marszałka województwa. Po drodze usłyszeli o planach działalności Teatru Starego, o podwórku Gramoffonu i remoncie Bramy Trynitarskiej.

13:30 Na Zamku eksperci zwiedzili Kaplicę Trójcy Świętej i Galerię Malarstwa Polskiego, w której mogli usłyszeć o Unii polsko-litewskiej, pierwszej tego typu w Europie.

Następnie zapoznali się z działalnością i planami ośrodka Brama Grodzka Teatr NN. Obejrzeli makietę nieistniejącej już dzielnicy żydowskiej.

Później przez ul. Grodzką, Plac po Farze i Archidiakońską przeszli do Bazyliki Dominikanów.

godz. 12 Eksperci są właśnie na Rynku. Wcześniej przeszli ulicą Grodzką, zatrzymując się po drodze na Pl. Po Farze. Byli też na Zamku Lubelskim.

W chwili, gdy weszli na ul. Zamkową (Trakt Królewski), na znajdujący poniżej trawnik wbiegła grupa wolontariuszy w zielonych koszulkach. Usiedli na trawie tworząc napis "Lublin 2016".
godz. 10.45 - Przez dwa ostatnie lata pokazaliśmy Lublinowi ile znaczy kultura w życiu miasta. A kandydowanie do tytułu ESK pobudziło mieszkańców do wielkiej aktywności – mówił prezydent Krzysztof Żuk witając gości pod lubelskim Ratuszem.

Prezydent wspomniał też o wielokulturowości miasta. Podkreślał też, że Lublin jest dużym ośrodkiem akademickim ze 100 tys. studentów, z których bardzo liczna grupa to ludzie zza granicy.

– Przez ostatnie dwa lata nauka i kultura bardzo zmieniły Lublin. W strategii rozwoju naszego miasta stawiamy właśnie na akademickość i kulturę – dodał Żuk.

Eksperci rozpoczęli spacer po Lublinie. Około południa zjedzą obiad w restauracji "16 stołów” na Rynku Starego Miasta.


Pozostałe informacje

Fredro w rytmie rocka
teatr
30 listopada 2024, 18:00

Fredro w rytmie rocka

Jedyne i niepowtarzalne zestawienie najciekawszych tekstów mistrza komedii – Aleksandra Fredry, w wykonaniu aktorów Teatru Seniora. Wszystko to w rytm klasycznych rockowych hitów już w sobotę w lubelskim Centrum Kultury.

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

Największy protest odbędzie się w Warszawie, ale 1 grudnia również w Białej Podlaskiej odbędzie się manifestacja pod hasłem "Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!".

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

Będzie to doskonała okazja, by przypomnieć sobie jakie emocje towarzyszyły mistrzom Polski w drodze po kolejny tytuł PGE Ekstraligi

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Przy granicy z Białorusią powstaje zapora elektroniczna, a to wiąże się z wycinką drzew na odcinku ponad 170 kilometrów. Posłanki Lewicy interweniują w tej sprawie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

zdjęcie ilustracyjne

Śmiertelny wypadek o świcie. Dostawczak najechał na kobietę

Do śmiertelnego wypadku doszło dzisiaj nad ranem na drodze krajowej 74 w miejscowości Gorajec - Zastawie.

Filip Luberecki jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 20

Motor Lublin chce przedłużyć kontrakt z Filipem Lubereckim

Filip Luberecki trafił do Motoru w zimie 2023 roku z Escoli Varsovia. 19-latek systematycznie robi postępy i nie ma co ukrywać, że na pewno przyciąga uwagę większych klubów. Jego umowa z lubelskim klubem obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Żółto-biało-niebiescy od jakiegoś czasu chcą jednak kontrakt przedłużyć

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Miasto wybrało przedsiębiorcę, który podejmie się rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie. Początkowo mówiło się, że inwestycja może pochłonąć około 14 mln zł. Okazuje się, że może być mniej. Park w nowej odsłonie ma być gotowy do końca maja 2026 roku.

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty