Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

16 września 2011 r.
12:37
Edytuj ten wpis

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej na fali pomysłów

Jednym z urządzeń do wytwarzania elementów samolotu jest prasa trójsuwakowa opatentowana przez nauko
Jednym z urządzeń do wytwarzania elementów samolotu jest prasa trójsuwakowa opatentowana przez nauko

Dotyczą produkcji w przemyśle, lotnictwa, ochrony i medycyny. W tym roku naukowcy z Politechniki Lubelskiej zarejestrowali już dwa razy więcej wniosków patentowych niż w ubiegłych latach. Bywały momenty, że przed drzwiami rzecznika patentowego ustawiały się kolejki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– W drugą dekadę XXI wieku wchodzimy z ogromną liczbą pomysłów na wynalazki – mówi Hanna Strzemiecka z Biura Rzecznika Patentowego Politechniki Lubelskiej. – W tym roku nasi naukowcy zarejestrowali już 77 wniosków patentowych, w tym cztery międzynarodowe. W 2010 roku wniosków było 39, w 2009: 9, a trzy lata temu: 34.

Wnioski patentowe, czyli oryginalne pomysły naukowców dotyczące rozwiązań stosowanych w badaniach i produkcji, które w tym roku zgłosili naukowcy z lubelskiej uczelni, dotyczą bardzo różnych dziedzin życia.

Im lżejsze, tym lepsze

– Pracownicy naszego wydziału zarejestrowali w tym roku ponad 40 patentów, w tym trzy międzynarodowe dotyczące m.in. technologii produkcji wałów drążonych – wyjaśnia prof. Andrzej Gontarz, prodziekan ds. nauki z Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej.

– Technologię można wykorzystać do wytwarzania części używanych w lotnictwie, np. wałów przenoszących napęd z silnika do wirnika śmigłowca. Elementy różnią się od powszechnie stosowanych tym, że w środku są puste i przez to lżejsze. Nie traci na tym ich wytrzymałość i są równie użyteczne, co "pełne” wały.

Naukowcy prowadzą także badania nad ulepszeniem elementów konstrukcyjnych samolotu w ramach dużego projektu AERONET – Dolina Lotnicza, współfinansowanego przez Unię Europejską, który lubelska uczelnia prowadzi razem z kilkoma innymi wyższymi szkołami technicznymi w kraju.

Testowanie magnezu

Co badają? W jaki sposób kształtować metale lekkie i wytrzymałe (magnez, aluminium), by powszechnie stosować je w produkcji samolotów.

– Chodzi o metody plastycznego kształtowania stopów metali nieżelaznych. Przykładowo: magnez jest 4 razy lżejszy od stali. Dzięki temu zastosowanie części ze stopów tego metalu pozwala znacząco obniżyć ich masę przy zachowaniu wysokiej wytrzymałości – tłumaczy prof. Gontarz.
Naukowcy będą mieli wkrótce okazję do przetestowania swoich pomysłów w praktyce. – Dla Instytutu Lotnictwa mamy wykonać naszymi metodami dwa elementy samolotu: piastę koła i drążek sterowniczy – mówi prof. Zbigniew Pater z Wydziału Mechanicznego.

Ceramiczny beton

– Zgłosił się do nas przedsiębiorca budowlany z prośbą o sprawdzenie, czy można wykorzystać odpady ceramiki sanitarnej do wytworzenia betonu odpornego na działanie wysokich temperatur – opowiada dr hab. inż. Anna Halicka z Wydziału Budownictwa i Architektury PL. Odpady powstają przy produkcji ceramiki sanitarnej (np. umywalek).

Beton powstaje z połączenia kruszywa cementu i wody. W tej metodzie kruszywo kamienne jest zastępowane przez kruszywo ceramiczne. Zastosowanie takiego kruszywa pozwala na uzyskanie betonu specjalnego, używanego m.in. w przemyśle.

– Może być on użyty np. do obudowy pieców przemysłowych. Beton ten wytrzymuje temperaturę 1000 stopni Celsjusza – wyjaśnia dr Halicka. – Beton ten jest bardzo wytrzymały, ale jego wytworzenie jest droższe niż betonu zwykłego, bo skruszyć ceramikę można w specjalnych młynach. Przeprowadzamy dalsze badania właściwości tego betonu.

Co wytrzyma plomba?

– Prowadziliśmy badania razem z pracownikami Uniwersytetu Medycznego, dotyczące wypełnień stomatologicznych – mówi dr inż. Krzysztof Pałka z Wydziału Mechanicznego PL. – By lepiej móc obserwować zmiany zachodzące w zębach z plombami, opracowaliśmy wspólnie z dr. inż. Leszkiem Gardyńskim projekt urządzenia imitującego ruch żuchwy, które w badanym zębie wywołuje naciski, do jakich dochodzi podczas jedzenia. Pozwoli nam to sprawdzić, jak zachowują się zęby poddane leczeniu. Do tej pory powstało już wiele takich urządzeń, jednak nasze w sposób najbardziej zbliżony do rzeczywistego odwzorowuje ruch żuchwy w procesie żucia – zaznacza dr inż. Krzysztof Pałka.

Otwórz drzwi telefonem

– Zwrócił się do nas producent drzwi, który montował w nich radiowy system otwierania. Był ciekawy, czy można przystosować telefon komórkowy do tej samej czynności – mówi dr inż. Piotr Wolszczak z Wydziału Mechanicznego.
Naukowiec chciał do tego wykorzystać funkcję IrDA, czyli bezprzewodowego wysyłania danych na odległość. – Firmy produkujące telefony nie chciały nam udostępnić szczegółów dotyczących transmisji danych w poszczególnych modelach. Ustaliliśmy to sami.

Sposób wymyślony przez dr. Wolszczaka jest prosty. – W telefonie komórkowym, np. w książce telefonicznej, mamy zapisane jakieś hasło, złożone z liter, liczb. To hasło, na które reaguje system i otwiera lub zamyka zamek – wyjaśnia dr Piotr Wolszczak.

W szkole i w banku

W drzwiach jest mikroskopijny otwór, w którym znajduje się dioda, odbierająca kod wysyłany z telefonu z odległości nie większej niż 1,5 metra. Kod jest przekazywany do systemu odpowiadającego za zamykanie. System rozpoznaje, czy jest to właściwy telefon i jeśli dane odpowiadają zaprogramowanym, otwiera lub zamyka zamek.

– Taki system daje duże możliwości, np. ten sam kod mogą mieć dzieci w szkole, które w ten sposób otworzą sobie drzwi do klasy czy szatni – tłumaczy dr Wolszczak. – Może to być stosowane w banku: klient otwierając drzwi za pomocą kodu, będzie wiedział, że nie wejdzie tam nikt postronny, np. kieszonkowiec.

Pozostałe informacje

Tytani Lublin występują Polskiej Futbol Lidze

Tytani Lublin zostali rozgromieni przez Lowlanders Białystok

Wizyta Lowlanders na Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie okazała się dla miejscowych Tytanów bolesnym doświadczeniem. Ekipa z Białegostoku w polskim futbolu amerykańskim to już legenda. W trzech ostatnich sezonach dwa razy sięgała po mistrzostwo Polski, a ostatnie rozgrywki zakończyła na drugim miejscu.

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Wojna handlowa Trumpa grozi globalną recesją – to tytuł komentarza tygodnika „Economist” na temat paniki na giełdach wywołanej cłami nałożonymi prze USA. – Polityka Trumpa zaszkodzi nie tylko amerykańskiej, ale i europejskiej gospodarce – mówi Piotr Wachowiak, rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

Ten kierowca dostał 1500 zl mandatu i 13 pkt karnych

W Lublinie posypały się mandaty. Skontrolowali taksówki i przewoźników

Policja zorganizowała „wzmożone” kontrole taksówek i firm przewozowych. Wylegitymowano ponad 100 kierowców. Efekt? Prawie 50 wykroczeń, a 7 kierujących straciło dowody rejestracyjne.

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim
patronat
13 kwietnia 2025, 18:45

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim

"Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim" to cykl koncertów propagujących różnorodny repertuar muzycznego, obejmujący utwory od muzyki średniowiecznej po współczesną. Zabytkowe wnętrze kościoła oraz jego doskonała akustyka tworzą wyjątkową atmosferę, która sprzyja odbiorowi muzyki.

Jens-Frederik Nielsen (pierwszy z lewej) podczas pochodu ulicami Nuuk

Grenlandia ma nowego premiera. Będzie musiał odpierać naciski USA

33-letni polityk z niewielkim doświadczeniem. Jens-Frederik Nielsen z partii Demokraci został zaprzysiężony na premiera Grenlandii. W związku z naciskami USA czeka go bardzo trudna kadencja.

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Z ważnego oddziału odszedł ordynator i część załogi. Po kilku miesiącach zawieszenia chirurgia w radzyńskim szpitalu wznowi działalność.

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Podczas koncertu będzie zbiórka pieniędzy na leczenie 7-miesięcznego Frania Styły, u którego zdiagnozowano dystrofię mięśniową Duchenne’a. Koszt leczenia w Stanach Zjednoczonych to aż 16 milionów złotych.

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej
patronat
24 kwietnia 2025, 18:00

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej

Od pół wieku Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej wzbogaca życie kulturalne Lublina. W tym roku chór obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. Z tej okazji odbędzie się jubileuszowy koncert.

Marzec 2024: pikieta czterech organizacji związkowych działających w LW Bogdanka

Górnicy protestują, autobusy pojadą inaczej

Będą też duże zmiany w organizacji ruchu. We wtorek (8 kwietnia) kilka tysięcy górników ma protestować w Lublinie.

Komisariat Policji w Kraśniku przy ul. Garażowej 12 roz
galeria

Policja w Kraśniku pochwaliła się nowym komisariatem

Komisariat działa już dwa tygodnie, ale dziś – w poniedziałek, 7 kwietnia – miała miejsce prezentacja nowej siedziby połączona z uroczystą zbiórką.

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji warszawskiego parkietu oba główne indeksy, WIG20 i WIG odnotowały spadek o blisko 1,5 proc. Wcześniej GPW na godzinę zawiesiła notowania ciągłe z uwagi na bezpieczeństwo obrotu.

Bartosz Wolski we Wrocławiu rozpoczął mecz w roli kapitana

Bartosz Wolski (Motor Lublin): Z każdym meczem przekonujemy się, że nie ma dla nas granic

Po końcowym gwizdku meczu przyjaźni pomiędzy Śląskiem Wrocław, a Motorem Lublin obie ekipy odczuwały niedosyt.

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"
film

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"

Dzisiaj przed zakładem karnym w Opolu Lubelskim pojawił się prezydent Puław, Paweł Maj, który przed kamerami skrytykował wyrok dotyczący ograniczeń nałożonych na szkolne boisko. Dzięki zapłaconej przez nieznaną osobę grzywnie - samorządowiec do aresztu nie trafił.

zdjęcie ilustracyjne

Nauczyciel zawieszony. Prokuratura zbiera dowody z jego urządzeń

Nauczyciel jednej z zamojskich podstawówek został zawieszony w swoich obowiązkach. Sprawa ma związek ze śledztwem prokuratury.

W poniedziałek o godz. 15.30 otworzyła się giełda w Nowym Jorku. Po otwarciu sesji DJI spadał o 3,3 proc., S&P 500 o 3,44 proc., Nasdaq Comp. zniżkował z kolei o blisko 4 proc.

Giełda zawiesza notowania. Ze względu na bezpieczeństwo obrotu

Decyzja o zawieszeniu notowań została podjęta wyłącznie ze względu na bezpieczeństwo obrotu, widzimy co dzieje się w ostatnich dniach, zmienność jest ogromna, dlatego „dmuchamy na zimne” – przekazuje zespół prasowy GPW, która w poniedziałek zawiesiła na godzinę notowania na wszystkich rynkach.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium