Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 stycznia 2012 r.
21:23
Edytuj ten wpis

Konkurs rowerowy: Trasa Puławy-Nałęczów-Kazimierz Dolny-Janowiec

0 0 A A
Po drodze warto zatrzymać się w Kazimierzu Dolnym (Czytelnik Krzysztof)
Po drodze warto zatrzymać się w Kazimierzu Dolnym (Czytelnik Krzysztof)

Publikujemy pierwszą trasę przysłaną na konkurs Dziennika Wschodniego "Opisz trasę, wygraj rower". Wyprawę z Puław przez Nałęczów, Kazimierz Dolny, do Janowca zaproponował nasz Czytelnik, pan Krzysztof.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Trasa: Puławy-Nałęczów-Kazimierz Dolny-Janowiec

Pierwsze miejsce na mojej trasie zajmują Puławy, gdzie zachowało się kilka cennych zabytków, położonych w obrębie kompleksu parkowo-pałacowego nad skarpą wiślaną.

Najbardziej znaną i okazałą budowlą jest pałac Czartoryskich, wzniesiony przez Lubomirskich, a po zniszczeniu przez Szwedów odbudowany w stylu klasycystycznym przez rodzinę Czartoryskich. Centralne fragmenty pałacu udostępnione są turystom.

Mało kto wie, że Puławy są ważnym w naszym kraju ośrodkiem muzealnictwa. Powstało tu pierwsze w Polsce muzeum i zarazem najstarsze muzeum w Europie Środkowej. Mowa o Świątyni Sybilli - niezwykle ciekawej budowli, w której w 1801 roku Izabela Czartoryska założyła muzeum mające pobudzać do patriotyzmu w okupowanej Polsce.

Poza tym, w parku znajdują się: Dom Gotycki, Dom Grecki, Brama Rzymska, Altana Chińska czy Domek Żółty zwany Aleksandryjskim, gdyż zamieszkiwał go car Aleksander II.

Następnym miejscem jest Nałęczów, czyli wspaniałe uzdrowisko kardiologiczne, leżące w obrębie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Historia tego uzdrowiska sięga aż 1878 roku. Od wieków sercem miejscowości jest Park Zdrojowy założony w XVIII wieku przez Stanisława Małachowskiego. To tutaj znajdują się najważniejsze i najpiękniejsze zabytki związane z uzdrowiskiem.

Według mnie jednym z piękniejszych są Stare Łazienki ulokowane nieco na uboczu. W centrum natomiast, nad stawem, wznosi się Sanatorium Książę Józef. Niedaleko jest też Pijalnia Wód Mineralnych, Palmiarnia i inne obiekty.

Alejki prowadzą pomiędzy okazałym starodrzewiem ze starannie dobranymi gatunkami drzew rodzimych i nie tylko. Poza parkiem warto zobaczyć zabytkowe wille drewniane, które dziś zamienione są na pensjonaty i muzea, m.in. Chatę Stefana Żeromskiego - dawną letnią pracownię pisarza, a obecnie Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie.

Kolejnym miejscem jest Kazimierz Dolny - miasto artystów, bo tak bywa nazywany Kazimierz Nad Wisłą, to miejscowość o niesamowitym klimacie, odczuwanym nie tylko na magicznym Rynku, ale i na pobliskich uliczkach.

Kazimierz malowniczo ulokował się w Małopolskim Przełomie Wisły. Ciekawych miejsc jest w Kazimierzu Dolnym wiele.

Polecam Rynek z charakterystyczną studnią i wspaniałymi kamienicami, szczególnie kamienicami Przybyłów z bogato zdobionymi fasadami. Stoi tutaj również piękny kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, a dalej można wspiąć się, by zobaczyć ruiny zamku, zbudowanego ponoć przez Kazimierza Wielkiego i basztę, z której roztacza się wspaniała panorama okolicy.

Ponad Rynkiem wznosi się też wzgórze Trzech Krzyży. Przy ulicy Senatorskiej łączącej Rynek z bulwarem nadwiślańskim stoją piękne kamienice, m.in. kamienica Celejowska z Oddziałem Muzeum Nadwiślańskiego, a przy ulicy Puławskiej natomiast zachowały się liczne zabytkowe spichlerze, m.in. Spichlerz Ulanowskich z Muzeum Przyrodniczym. W wielu z nich mieszczą się luksusowe hotele.

Ostatnie miejsce na mojej trasie to sąsiadujący z Kazimierzem Dolnym - Janowiec. Obie miejscowości położone są malowniczo nad brzegiem Wisły i połączone przeprawą promową.

Choć dziś Janowiec jest zaciszną wioską, niegdyś było to miasto o dużym znaczeniu. Prawa miejskie Janowiec otrzymał już w 1537 roku na podstawie przywileju otrzymanego od króla Zygmunta Starego. Na początku XVI wieku powstał tu wspaniały zamek wybudowany przez Michała i Piotra Firlejów. Okazałe ruiny tego potężnego zamku wznoszą się ponad Janowcem do dnia dzisiejszego i stanowią Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Tuż obok zamku znajduje się ciekawy zespół dworski - niewielki skansen złożony z dworu Wierzbickich, spichlerza, stodoły i lamusa. Schodząc ze wzniesienia, trafiamy na urokliwy rynek, przy którym stoi zabytkowy kościół z około 1350 roku. Za czasów Firlejów został gruntownie przebudowany w stylu renesansowym, w jego wnętrzu znajduje się nagrobek tej rodziny dłuta Santi Gucciego z Florencji.

Nasz konkurs: Opisz trasę, wygraj rower

Masz pomysł na ciekawą wyprawę rowerową i chcesz się nim podzielić? Opracuj propozycję trasy, a w nagrodę możesz zdobyć rower miejski Elops 3 B'TWIN! Zapraszamy do nowej zabawy Dziennika Wschodniego.

Propozycje tras można wysyłać do redakcji drogą e-mailową na adres rowery@dziennikwschodni.pl. Zdjęcia i mapy można dołączyć do e-maila. Wszystkie Wasze propozycje trafią do serwisu rowerowego Dziennika Wschodniego, który można znaleźć pod adresem www.dziennikwschodni.pl/rowery.

Przeczytaj więcej o konkursie:

Nasz konkurs: Opisz trasę, wygraj rower

Pozostałe informacje

Stanisław Żmijan zamienił fotel posła na szefowanie lubelskim KOWR

Ziemia rolna to nie lokata

Rozmowa ze Stanisławem Żmijanem, dyrektorem oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Lublinie

Aleksandra Stanacev (z piłką) zagrała bardzo dobre zawody
ZDJĘCIA
galeria

Wyrównany mecz na szczycie, Polski Cukier AZS UMCS ograł VBW Gdynia

Polski Cukier AZS UMCS Lublin pokonał VBW Gdynia 66:63. Gospodynie w drugiej połowie prowadziły 10 punktami, ale do końcowej syreny kwestia zwycięstwa była otwarta.

Zgubiła go pasja do motoryzacji i gorzałki

Zgubiła go pasja do motoryzacji i gorzałki

Na stacji paliwowej zatankował i czmychnął, bo miał zamontowane na samochodzie „lewe” tablice. Potem powtórnie zatankował, ale gorzałkę. Na koniec wpadł, bo wystraszył się policji. To nie był jego pierwszy raz 40-latka z Chełma.

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

Niedziela zaczęła się od uroczystego otwarcia nowego budynku EHF, tak zwanego Domu Europejskiej Piłki Ręcznej usytuowanego przy Baumgasse 60A w Wiedniu. Sześciopiętrowy, utltranowoczesny obiekt oddany do użytku w ciągu 18 miesięcy będzie miejscem pracy 96 osób.

Kandydat KO na prezydenta RP w niedzielę spotkał się z dużymi przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie i Werbkowicach

Trzaskowski obiecuje efektywną obronę interesów polskiego rolnictwa

Efektywna obrona interesów polskiego rolnictwa jest absolutnym priorytetem - powiedział kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski po spotkaniu z przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie. Zaznaczył, że Polska powinna prowadzić politykę asertywną, zgodną z naszym interesem. To było kolejne spotkanie w Lubelskiem kandydata PO na prezydenta. Wcześniej był w Werbkowicach.

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Weekend w Titisse-Neustadt należał do gospodarzy. Zarówno w sobotę jak i niedzielę na skoczni Hochfirstschanze rządził Pius Paschke. Niemiec w sobotę wygrał dość wyraźnie, a w niedzielę dosłownie o centymetry. Polscy kibice doczekali się za to dwóch miejsc w czołowej dziesiątce naszych przedstawicieli

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Czwarta porażka z rzędu Azotów Puławy. Tym razem w Lubinie z Zagłębiem aż 31:40. O ile w pierwszej połowie drużyna Patryk Kuchczyńskiego często była na prowadzeniu, to w drugiej szybko straciła szansę na zwycięstwo.

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie
Aktualizacja

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie

Miniony piątek trzynastego wcale nie był pechowy! W Polsce trafiono główną wygraną w Eurojackpot. Szczęśliwy kupon, warty 91 256 729,60 zł, nabyto w punkcie LOTTO w powiecie rzeszowskim (woj. podkarpackie). Ponadto w losowaniu 13 grudnia w Warszawie padła wygrana III stopnia (5+0) w wysokości 1 278 106,60 zł.

Komisarz Monika Dudek

Policjantka potrzebuje naszego wsparcia

Komisarz Monika Dudek to policjantka jednego z wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W kwietniu pękł jej naczyniak tętniczo-żylny rdzenia kręgowego i doszło do krwotoku śródrdzeniowego. Dziś policjantka potrzebuje wsparcia.

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Do policyjnego aresztu trafił 47-latek z Radzynia Podlaskiego. Mężczyzna zdemontował i ukradł lampę ostrzegawczą, która zamocowana była na samochodzie zaparkowanym na terenie jednej z miejscowych firm. 47-latek wpadł, bo następnego dnia przechodząc w pobliżu tej firmy został rozpoznany przez właściciela, który przejrzał zapis monitoringu. Sprawcy kradzieży grozi teraz do 5 lat pozbawienia wolności.

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

KPR Padwa Zamość przegrała minimalnie na własnym parkiecie z Grunwaldem Poznań. Nieudany wyjazd AZS AWF Biała Podlaska do Szczecina

To kolejny krok świdnickiego urzędu ku jego cyfryzacji oraz usprawnienia komunikacji z mieszkańcami.

Koniec z postami na spotted? Świdnik ma nową aplikację

Świdnik dołącza do grona miast, które stawiają na nowoczesną komunikację z mieszkańcami. Pomóc ma nowa aplikacja mobilna eŚwidnik, której celem jest nie tylko usprawnienie przepływu informacji, ale także szybkie reagowanie na zgłoszenia mieszkańców.

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają
Lublin
galeria

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają

Warsztaty Kultury w Lublinie wypełniły się dziś niezwykłą atmosferą świątecznych przygotowań. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy właśnie przyciągają mieszkańców na stare miasto, oferując niebanalne prezenty, lokalne rękodzieło i ekologiczne produkty.

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Mistrzostwa Polski odbyły się w słowackim Strskim Plesie przy okazji zawodów Slavic Cup. Skinder była faworytką imprezy, chociaż w tym sezonie reprezentantka MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski miała mało startów. Uczestniczka ostatnich igrzysk olimpijskich nie rozpoczęła jeszcze chociażby sezonu w Pucharze Świata.

Weekend w Berecie
foto
galeria

Weekend w Berecie

Wiemy, że lubicie się zabawić w popularnym Berecie. Ostatnio dużo się działo przy okazji imprezy mikołajkowej. To była niezapomniana noc pełną emocji, nostalgii i radości w rytmie najlepszych polskich i zagranicznych przebojów. Tak się bawi Lublin.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

110,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

opryskiwacz

lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

Montażówka

lublin

0,00 zł

Komunikaty