Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 stycznia 2012 r.
12:25
Edytuj ten wpis

Konkurs rowerowy: Rowerem przez rezerwaty przyrody

Widok na Męćmierz z Albrechtówki (Kinga Kuzioła)
Widok na Męćmierz z Albrechtówki (Kinga Kuzioła)

Trasa prowadzi przez jedne z najpiękniejszych zakątków powiatu puławskiego. Jej głównym celem są rezerwaty przyrody. Na trasie mamy możliwość zaobserwować zdumiewające bogactwo fauny i flory, jak również zobaczyć wiele obiektów starej architektury oraz urzekające widoki na dolinę Wisły.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Puławy – Piskory – Bałtów – Końskowola – Zbędowice – Bochotnica – Kazimierz Dolny – Męćmierz – Podgórz

Zobacz zdjęcia z trasy rowerowej: Rowerem przez rezerwaty przyrody

Długość szlaku: ok. 60 km
Stopień trudności: wysoki
Nawierzchnia szlaku: w większości utwardzona
Ilość wzniesień: średnia

Trasa pod względem ukształtowania terenu dzieli się na dwie części. Pierwsza przebiega w północnej części powiatu od Puław, gdzie teren jest bardziej płaski. Druga natomiast w południowej części i przebiega przez Kazimierski Park Krajobrazowy, charakteryzujący się niezliczoną ilością wąwozów.

Opis trasy:

Punktem rozpoczęcia trasy jest Łacha Wiślana w Parku Czartoryskich. Przejeżdżamy mostkiem sąsiadującym z Domkiem Chińskim, następnie skręcamy w lewo i jedziemy ścieżką prowadzącą wzdłuż łachy, w kierunku betonowej drogi.

Wjeżdżając na drogę skręcamy w prawo i udajemy się nią na ścieżkę rowerową, która wiedzie wzdłuż wału przeciwpowodziowego. Na tym odcinku po prawej stronie mijamy Rezerwat "Łęg na Kępie”.

Oznakowaną ścieżką rowerową jedziemy w kierunku północnym, tuż przed hotelem skręcamy w prawo i po przejechaniu przez drewniany mostek wjeżdżamy na ul. Rybacką. Po przejechaniu ok. 500 m skręcamy w lewo, aby następnie przekroczyć skrzyżowanie i udać się ul. 6 Sierpnia na oznakowaną ścieżkę rowerowa, wiodącą wzdłuż Wisły do mostu im. Jana Pawła II.

Za mostem na rondzie wjeżdżamy w ul. Wólka Profecka i po przejechaniu ok. 160 m skręcamy w ul. Młyńską. Przejechawszy ten odcinek skręcamy w prawo, w ul. Zarzecze, którą jedziemy ok. 600 m. Po przebyciu tego odcinka skręcamy ponownie w prawo, w ul. Majdan. Ulicą tą jedziemy prosto do rozwidlenia, na którym kierujemy się w lewo i przejeżdżamy przez mały gaik do torów kolejowych.

Dalej ruszamy w kierunku północnym ścieżką wiodącą wzdłuż torów. Przejeżdżamy przez most nad kanałami, a następnie przecinamy ulicę prowadzącą do Zakładów Azotowych. W tym miejscu trasa łączy się z Niebieskim szlakiem rowerowym. Jazdę kontynuujemy drogą gruntową, po czym polną i leśną. Następnie wkraczamy na drogę asfaltową, która prowadzi wzdłuż torów. Jadąc nią mijamy stację kolejową Gołąb. Po krótkim czasie docieramy do przejścia kolejowego na którym przejeżdżamy przez tory i poruszamy się dalej po szosie.

Jadąc tym odcinkiem w kierunku Niebrzegowa po lewej stronie mijamy kopalnie piasku. Warto zejść z roweru i przejść krótki odcinek oznakowaną zieloną ścieżką dydaktyczną, aby móc podziwiać piękny widok z wydmy na kopalnie piasku. Obszar rozpościerający się na północ to rezerwat faunistyczny Czapliniec koło Gołębia.

Ruszamy dalej. Po przejechaniu ok. 2 km skręcamy ostro w prawo, w polną drogę. Poruszamy się skrajem lasu. Po krótkim odcinku docieramy do cieku wodnego Rabik, wzdłuż którego kontynuujemy jazdę. Następnie jadąc według znaków docieramy do tablic informacyjnych nad jeziorem Piskory. Jadąc groblą docieramy do platformy widokowej, na której możemy odpocząć obserwując przyrodę.

Dalej poruszamy się w kierunku wsi Bałtów. Jedziemy ponownie szczytem grobli, pozostawiając po lewej stronie jezioro. Po przejechaniu przez las jedziemy drogą polną, którą docieramy do rozwidlenia dróg we wsi Bałtów. Tutaj skręcamy w prawo w kierunku Zakładów Azotowych.

Jadąc tym odcinkiem trasy docieramy do leśniczówki. Skręcamy w prawo, w leśną ścieżkę. W tym miejscu opuszczamy niebieski szlak. Po przejechaniu krótkiego odcinka przez las skręcamy w lewo i wzdłuż Zakładów Azotowych udajemy się na al. 1000 Lecia Państwa Polskiego. Na alej skręcamy w lewo i jedziemy do skrzyżowania z al. Żyrzyńską. Przejeżdżamy przez skrzyżowanie i nie zmieniając kierunku jedziemy prosto w kierunku wsi Młynki.

Po dojechaniu do rogatek skręcamy w prawo i ul. Młyńska docieramy do ul. Żyrzyńskiej. Skręcamy ponownie w prawo. Jadąc prosto przejeżdżamy nad rzeką Kurówka, a następnie mijamy rynek i na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, a po kilkunastu metrach w lewo. Jadąc cały czas prosto drogą asfaltową po ok. 3 km docieramy do Kościoła we wsi Skowieszyn. Tuż obok kościoła prowadzi droga polna, którą będziemy się poruszać. Wiedzie ona dość stromym i głębokim wąwozem.

Kierując się na południe docieramy do Kol. Zbędowice. Tam skręcamy w prawo i jedziemy dalej w do wsi Zbędowice. Wjeżdżając do Zbędowic warto zjechać ze szlaku i udać się na szczyt góry, z której roztacza się piękny widok. W miejscu gdzie nasza trasa łączy się z drogą biegnącą w dół wąwozem do Parchatki, należy skręcić w polną drogę, usytuowaną tuż za pierwszym gospodarstwem.

Wróciwszy na trasę jedziemy drogą asfaltową. Po ok. 600 m skręcamy w prawo na drogę z płyt betonowych, ponownie w prawo w drogę polną. Jadąc polną drogą dotrzemy do wsi Bochotnica.

Po ok. 1,5 km jazdy polną drogą docieramy do rozwidlenia. Skręcamy w prawo i kontynuujemy zjazd, który kończy się przy kamieniołomach w Bochotnicy. Dalej wąską dróżką, a następnie ulicą jedziemy do ronda. Tuż za rondem po prawej stronie znajduje się studzienka, którą mijamy jadąc brukową drogą. Za ostatnim gospodarstwem po prawej stronie prowadzi ścieżka na wzgórze do ruin zamku. Warto więc zostawić rower, aby po paru minutach wspinaczki móc przyjrzeć się z bliska ruinom oraz podziwiać widoki.

Dalej kontynuujemy jazdę polną drogą. Po 100 m skręcamy w prawo w drogę z płyt betonowych, gdzie czeka nas stromy podjazd. Jadąc cały czas w kierunku południowym trasa prowadzi następnie drogami polnymi, asfaltem do drogi z kocich łbów. Drogą z kocich łbów zjeżdżamy koło zamku na rynek w Kazimierzu Dolnym.

Kazimierz Dolny jest doskonałym miejscem na zrobienie dłuższej przerwy by odpocząć i pozwiedzać.

Wyjeżdżając z rynku na ul. Nadrzeczną skręcamy w lewo, a następnie w prawo, w ul. Plebanka. Po przejechaniu kilkuset metrów kończy się droga z kocich łbów. Wjeżdżamy w głębocznice Plebanka, po czym nie zmieniając kierunku dojeżdżamy do ul. Słonecznej. Skręcamy w prawo i szutrową drogą przez las udajemy się do Męćmierza. W miejscu gdzie kończy się droga szutrowa skręcamy w prawo, a następnie w lewo na wzgórze Albrechtówkę, z którego roztacza się piękny widok na Męćmierz i Wisłę.

Ze wzgórza możemy zejść sprowadzając rowery, bądź wrócić do szutrowej drogi i skręcić w prawo zjeżdżając drogą z kocich łbów. Jadąc prosto za studzienką, polną drogą, po prawej stronie mijamy wiatrak. Wzdłuż ogrodzenia przez lasek prowadzi ścieżka na Skarpę Wiślaną. Zobaczyć z niej możemy Krowią Wyspę oraz zamek w Janowcu. Poruszając się prosto polną drogą po ok. 2 km docieramy na Skarpę Dobrską we wsi Podgórz, z której roztacza się panorama na Kotlinę Chodelską oraz Małopolski Przełom Wisły.

Dowiedz się więcej o rezerwatach

Rezerwat faunistyczny "Czapliniec koło Gołębia”

O powierzchni 19,04 ha, utworzony został w 1987 r. na terenie gminy Puławy. Przedmiot ochrony jest zachowanie stanowiska lęgowego czapli siwej.

Rezerwat "Jezioro Piskory”

Utworzony w 1998 r. na terenie gminy Żyrzyn. Powierzchnia 203,02 ha. Przedmiotem ochrony jest zachowanie zespołu ekosystemów wodnych, bagiennych i leśnych o dużej różnorodności biologicznej. Powstał w wyniku spiętrzenia wody na cieku Duży Pioter.

Obecnie rezerwat jest najcenniejszą ostoją ptactwa wodno-błotnego na Lubelszczyźnie. Można tu spotkać: bąka, bielika, błotniaka stawowego, błotniaka łąkowego, błotniaka stawowego oraz zbożowego, żurawia, puchacza, gęsi gęgawe, bociana białego i czarnego, myszołowa, rybitwę rzeczną popielatą, białoczelną, czarną, białowąsą oraz białoskrzydłą, perkoza zausznika. Jezioro słynie także z bogatej roślinności, tj.: bagno zwyczajne, jaskier wielki, pływacz zwyczajny, konwalia majowa, pajęcznica gałęzista, rdest ziemnowodny, rogatka sztywna.

Rezerwat "Łęg na Kępie”

Położony w dolinie Wisły, w granicach administracyjnych Puław. Powierzchnia 4,71 ha. Utworzony w 1963 r. w celu ochrony nadwiślańskiego lasu łęgowego. Występują tutaj liczne gatunki obce: topole włoska i kanadyjska, dąb błotny, sosna wejmutka.

Kamieniołom komorowy "Ścianka Pożaryńskich”

Geologiczne stanowisko dokumentacyjne, chroniące unikalny profil geologiczny. Kamieniołom zamieszkują wszystkie występujące w Polsce gatunki nietoperzy.

Rezerwat "Sucha Dolina”

Rodzaj głębokiego wąwozu okresowo odwadnianego, który cechuje się stromymi, urwistymi zboczami oraz płaskim dnem.

Rezerwat "Skarpa Wiślana”

Utworzony w 2007 r., położony w Męćmierzu. Przedmiotem ochrony jest ochrona muraw kserotermicznych oraz wzbogacenie istniejących populacji i reintrodukcja gatunków, które ostatnimi czasy wyginęły.

Rezerwat faunistyczny "Krowia Wyspa”

Znajdujący się na terenie gmin Kazimierz Dolny oraz Wilków. Utworzony został w 1991 r. na powierzchni 62,3 ha. Przedmiotem ochrony jest zachowanie stanowisk lęgowych wielu gatunków ptaków, głównie wodnych i błotnych, tj.: bataliona, rycyka, kulona, ostrygojada, brzegówki, czajki, pliszki żółtej, cyranki, cyraneczki, brodźca piskliwego i krwawodziobego, siweczki rzecznej i obrożnej, płaskonosa, czterech gatunków mew, rybitwy zwyczajnej i białoczelnej.

Rezerwat krajobrazowo-florystyczny "Skarpa Dobrska”

Utworzony został w 1991 r. na powierzchni 39,70 ha. Położony w obrębie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego w gminie Wilków między wsiami Dobre i Podgórz. Przedmiotem ochrony jest zachowanie naturalnych odsłonięć skał czwartorzędowych oraz muraw kserotermicznych muraw z rzadkimi gatunkami roślin.

Na terenie rezerwatu występuje 19 gatunków roślin chronionych m.in.: miłek wiosenny, zawilec wielkokwiatowy, orlik pospolity, wisienka karłowata, ostrożeń pannoński, kopytnik pospolity, wawrzynek wilczełyko, wężymord stepowy, ostnica włosowata, kosatka kielichowa, ożota zwyczajna, paprotka zwyczajna, bluszcz pospolity.

Na uwagę zasługuje też bogata flora porostów. Z fauny występuje tu ok. 1200 gatunków reprezentujących 48 rodzin motyli z szczególnie zagrożonym wyginięciem modraszekiem orion znajdującym się na Czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce. Rezerwat słynie z wąwozów, które są jednymi z najgłębszych tego typu form w Polsce. Ich głębokość dochodzi do 40 m.

Kazimierski Park Krajobrazowy

Utworzony w 1979 r. jako pierwszy park krajobrazowy na terenie województwa lubelskiego, jako ósmy na terenie Polski. Powierzchnia 136,7 km2. Obejmuje północno-zachodnią część Wyżyny Lubelskiej, część Doliny Środkowej Wiły oraz przyległy do niej fragment Równiny Radomskiej. Jest to obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe w celu zachowania i popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju. Park charakteryzuje gęsta sieć wąwozów lessowych. W okolicach Bochotnicy zagęszczenie wąwozów jest największe w Europie i przekracza 10 km na km2.

Warto zobaczyć:

Puławy:

- Pałac Marynki, zbudowany w latach 1790-94 dla Marii Wirtemberskiej, córki Izabeli i Adama Kazimierza Czartoryskich, obecnie zajmowany przez Oddział Pszczelnictwa Instytut sadownictwa i Kwiaciarstwa
- Domek Grecki, zbudowany w latach 1778-1791, niegdyś oranżeria, obecnie biblioteka miejska
- Domek Żółty z początku XIX wieku, zwany również Aleksandryjskim, gdyż zamieszkiwał w nim car Aleksander II podczas pobytu w Puławach
- Altana Chińska z połowy XVIII wieku
- Kościół Wniebowzięcia NMP, wzniesiony w latach 1800-03 na wzór rzymskiego Panteonu, od 1919 r. pełni rolę świątyni parafialnej
- Pałac Czartoryskich wybudowany w latach 1671-76 według projektu Tylmana z Gameren, później wielokrotnie przebudowywany. Obecny klasycystyczny styl nadał mu Chrystian Piotr Aigner podczas przebudowy na przełomie XVIII i XIX wieku
- Świątynia Sybilli wzniesiona przez Christiana Piotra Aignera w latach 1798-1801 na wzór świątyni Westy w Tivoli koło Rzymu
- Groty powstałe na skutek eksploatacji kamienia wapiennego. W jednej z grot urządzono kaplicę

Końskowola :

- Kościół parafialny pw. Znalezienia Krzyża Św. i św. Andrzeja Apostoła, z ok. połowy XVI wieku
- Kościół pw. św. Anny, dawny przyszpitalny, z 1613 r.
- Klasycystyczny ratusz miejski z 1775 r.

Bochotnica:

- Młyn wodny z XIX wieku, zbudowany w 1889 r. przez Józefa Klemensowskiego
- Studnia zbudowana przez wojsko austriackie w 1914 r.
- Ruiny zamku zbudowanego prawdopodobnie przez rodzinę Firlejów w XIV wieku. Według legendy warownia miała być miejscem schronienia Esterki, żydowskiej kochanki króla Kazimierza Wielkiego

Kazimierz Dolny:

- Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja – zbudowany w latach 1586-1589
- Kościół św. Anny z 1671 r. i szpital św. Ducha dla ubogich z manierystycznym szczytem z 1635 r.
- Kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny z 1589 r. i klasztor Reformatów z lat 1638-68. Zespół otacza mur z 1 po XVIII w.
- Ruiny zamku z wieku XIV-XVI w.
- Kamienice
- Spichlerze
- Synagoga
- Jatki drewniane z pocz. XIX wieku na Małym Rynku.
- Stara Łaźnia (ob. hotel "Perła Kazimierza") z 1921 r.
- Ruiny willi Szukalskiego z 1910 r.
- Drewniane domy z XVIII i XIX w.
- Dom Kuncewiczów

Męćmierz:

- Wiatrak koźlak z 1975r.,przeniesiony z Bałtowa koło Puław. Aktualnie pełni funkcję mieszkalną.
- Wiele wiekowych chałup krytych strzechą, przeniesionych z innych miejsc.

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin lepsza od JSW Jastrzębskiego Węgla

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin lepsza od mistrza Polski Jastrzębskiego Węgla

W pierwszym meczu półfinałowy play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin sensacyjnie pokonała JSW Jastrzębski Węgiel 3:1. MVP wybrany został przyjmujący gości Wilfredo Leon

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy
nawałnice

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy

To pracowity dzień dla wszystkich strażaków z zachodniej Lubelszczyzny. Wiatr uszkodził blisko 50 dachów, zrywał gałęzie i przewracał drzewa - także na samochody. Najwięcej szkód burze wyrządziły w powiecie puławskim, opolskim i kraśnickim.

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Aż 24 punkty karne i to za jednym razem zdobył 59-latek, który wczoraj jeździł po drogach gminy Kurów - bez zwracania uwagi na przepisy. Było szybko i niebezpiecznie. Mieszkaniec gminy Bychawa wyczerpał limit błędów.

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja
zdjęcia
galeria

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja

Współczesna technologia pozwala na coraz więcej, a jej graficzne możliwości rosną z każdą kolejną wersją popularnych modeli językowych. Korzystając z dostępu do GPT postanowiliśmy sprawdzić, jak komputer widzi miasta Lubelszczyzny, gdyby miały je symbolizować postaci wyjęte z horrorów.

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Od Puław po Roztocze - zachodnia i południowa część Lubelszczyzny znalazła się w zasięgu silnych komórek burzowych. Front przyniósł silny wiatr, intensywne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Mieszkańcy województwa już w południe otrzymali ostrzeżenia w ramach alertu RCB. Prognozy się sprawdziły.

Rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa należy do najstarszych w Lublinie. Pochodzi z początków XVII wieku
historia

Lubelski kościół kryje skarby historii. Rzeźba Chrystusa sprzed 405 lat

Gdy powstawała, na polskim tronie zasiadał Władysław IV Waza, nasz kraj rozpoczynał boje z Imperium Osmańskim, a w Lublinie szalała epidemia dżumy. Figura Chrystusa z kościoła pw. św. Mikołaja ma już 405 lat. Jej autor pozostaje nieznany.

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Mieszkaniec powiatu zamojskiego stracił ponad 100 tysięcy złotych. A wszystko przez lęk o swoje oszczędności oraz zbyt duże zaufanie okazane niewłaściwym osobom. Ten błąd słono go kosztował.

Miejsce w którym ma powstać do 2026 roku Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

W Chełmie ruszyła budowa centrum dla najbardziej potrzebujących

Przy ulicy Browarnej w Chełmie ruszyła inwestycja, która ma realnie zmienić życie osób z niepełnosprawnościami. Powstające Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne to nie tylko budynek – to obietnica godnych warunków życia, wsparcia i bezpieczeństwa.

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami
na sygnale

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami

Pijany 60-latek z gminy Puławy w tym tygodniu wszczął awanturę, w trakcie której próbował zmusić swoją partnerkę do zameldowania go w jej mieszkaniu. Groził jej śmiercią. Wcześniej szarpał i popychał. Przerażona zadzwoniła po pomoc.

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?
ZDJĘCIA
galeria

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?

Tego wydarzenia nie może przegapić żaden, prawdziwy kibic czarnego sportu. Od czwartku w Lublinie można podziwiać wystawę „100 lat sportu żużlowego”.

Tegoroczny festiwal muzyczny organizowany przez stowarzyszenie Dwa Brzegi ma nawiązywać do historii księżnej Izabeli Czartoryskiej

Środki na puławskie imprezy podzielone. Kto dostał najwięcej?

Koncerty, pikniki, festiwale. Szesnaście wydarzeń kulturalnych otrzyma w tym roku finansowe wsparcie ze strony puławskiego Ratusza. Suma dotacji wyniosła 350 tys. zł. Jedna trzecia tej sumy trafi zasili imprezę z okazji 280. rocznicy urodzin Izabeli Czartoryskiej.

Tablica to część szerszego projektu poświęconego upamiętnianiu ofiar niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej, współorganizowanego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie

W Lubartowie pamiętają o żydowskich ofiarach wojny

Lubartów dołączył do miast, które znalazły miejsce na pamiątkową tablicę ufundowaną przez samorząd wojewódzki dla żydowskich ofiar niemieckiej akcji Reinhardt. Tablica zawisła na ścianie galerii Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Słowackiego.

Tak się skończyła ucieczka młodego kierowcy przed policją

Promile we krwi, a samochód w stawie. Tak się skończyła ucieczka 19-latka

Był pijany i wiedział o tym. Dlatego gdy policjanci chcieli go zatrzymać, zaczął uciekać. To się skończyło nieciekawie dla młodego, 19-letniego kierowcy.

Artur Bożyk świetnie wprowadził się do zespołu z Łęcznej

Artur Bożyk: Do Olsztyna jedziemy po komplet punktów

Rozmowa z Arturem Bożykiem, trenerem piłkarek Górnika Łęczna

46-letni mężczyzna został zatrzymany, a decyzją sądu również aresztowany tymczasowo

Święta spędzi za kratkami. Bo krzywdził żonę i córki

Nie będzie świąt w rodzinnej atmosferze. 46-letni mężczyzna spędzi je w więzieniu. Został właśnie tymczasowo aresztowany za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad swoimi najbliższymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty