Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 stycznia 2012 r.
12:00
Edytuj ten wpis

Konkurs rowerowy: Centralny Szlak Rowerowy Roztocza

Trasa Rowerowa - Podlesie Małe - naturalny zbiornik wodny (Tomasz Szkołut)
Trasa Rowerowa - Podlesie Małe - naturalny zbiornik wodny (Tomasz Szkołut)

Pragnę polecić wszystkim czytelnikom Dziennika Wschodniego (tym młodszym i starszym) Centralny Szlak Rowerowy Roztocza, który prowadzi przez najpiękniejsze jego rejony.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zobacz zdjęcia Centralny Szlak Rowerowy Roztocza autorstwa pana Tomasza

Etapy trasy: Kraśnik – Zwierzyniec, Zwierzyniec – Hrebenne, Hrebenne – Lwów. W sumie to 185 km niezapomnianych wrażeń. Bo rower + Lubelszczyzna to tylko Roztocze – cisza, spokój i przyroda.

Przedstawię wam jeden z etapów, a mianowicie etap Kraśnik – Zwierzyniec (100, 6 km). Dlaczego wybrałem akurat ten etap? Ponieważ znam część tej trasy osobiście. Przy niej znajduje się mój rodzinny dom skąd pochodzę – tu jest serce moje.

Wybrana przeze mnie trasa to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie ciszę, chęć odpoczynku na łonie natury, bez gwaru i natłoku turystów, a poruszać będziemy się w większości drogami asfaltowymi.

Trasa Kraśnik – Zwierzyniec jest bardzo dobrym pomysłem na wycieczki, w szczególności dla rodzin z małymi dziećmi, ponieważ nie jest trudna, umożliwia zwiedzanie najważniejszych zabytków w okolicy i podziwianie najpiękniejszych widoków Roztocza, a co najważniejsze omija najbardziej uczęszczane drogi, wiec ruch pojazdów jest mały.

Wybierając tą trasę musimy pamiętać jednak, że lepszym wyborem będzie rower z przerzutkami, ponieważ poruszać będziemy się nie tylko po asfalcie, a wzniesień i pagórków jest też sporo. Powyższa trasa jest dobrze oznaczona, nawet wtedy, gdy to środek lasu, czy szczere pole, a drogi stawiają nam zagadkę w prawo czy w lewo.

Wycieczkę możemy zacząć w dowolnej i dogodnej dla nas części trasy, a jest z czego wybierać, bo od samego Kraśnika, aż po Zwierzyniec mijamy m.in. Stróżę, Kraśnicki Obszar Chronionego Krajobrazu, Batorz, Dolinę Poru, Otrocz, Chrzanów, Roztoczański Obszar Chronionego Krajobrazu, Goraj, Hosznię Ordynacką, Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy, Podlesie Duże i Małe, Radecznicę jak również sam Szczebrzeszyn. Na długości całej trasy, każdy znajdzie coś dla siebie.

W Kraśniku zwiedzimy m.in. starówkę, piękne kościoły, dwie synagogi i wzgórze zamkowe, gdzie stał zamek Zamoyskich.

Stróża urzeknie nas kompleksem stawów oraz barokową kaplicą pw Św. Trójcy, przed którą rośnie potężne drzewo – jawor, a na rozstaju znajduje się stary krzyż morowy, z którym to wiąże się stara legenda o ukrytych skarbach w okolicy skarbach. A jak wiemy każda legenda, zawiera jakąś część prawdy.
Jadąc dalej, w malowniczy krajobraz wprowadzi nas Kraśnicki Obszar Chronionego Krajobrazu, gdzie powitają nas lasy, urokliwe zagajniki, śródleśne polany, wąwozy lessowe, liczne stawy i doliny rzeczne.

W Batorzu, czeka na przyjezdnych rowerzystów – Muzeum Wsi, Ośrodek narciarski Wotex, piękny kościół parafialny p.w. Stanisława Biskupa i kilka ciekawych pomników m.in. pomnik Józefa Piłsudskiego.

Na naszej trasie przejeżdżać będziemy przez liczne wsie m.in. Otrocz, Chrzanów, gdzie toczyły się walki partyzantów z okupantem. Na ich terenach można doszukać się, pomników wojennych i kapliczek, a w Hoszni Ordynackiej w czasie II wojny światowej znajdował się leśny schron o nazwie "Fort IV" - kryjówka dowództwa 9 Pułku Piechoty AK Ziemi Zamojskiej.

Nie zabraknie również na naszej trasie kolejnej, malowniczej przyrody - Roztoczański Obszar Chronionego Krajobrazu i Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy.

Warto również zatrzymać się w Radecznicy, w miejscu kultu św. Antoniego, miejscu licznych cudów, gdzie można zwiedzić Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego i kapliczkę na wodzie.

W Szczebrzeszynie, gdzie ,,chrząszcz brzmi w trzcinie”, też jest sporo do oglądania. M.in. kościół parafialny p. w. św. Mikołaja z początku XVII w., cerkiew unicka pw. Zaśnięcia Matki Boskiej z poł. XVI w., dawną synagogę, obecnie dom kultury, kirkut (przy ul. Cmentarnej), ratusz z 1830 r., młyn wodny wzniesiony przez Ordynację na pocz. XX w. i słynny na całą Polskę pomnik chrząszcza, a w sumie od 2011 r. to już dwa pomniki, jeden u podnóża Góry Zamkowej, wykonany z pnia lipowego i drugi 2-metrowy, odlany w brązie, znajdujący się na rynku przed ratuszem.

Wycieczkę kończymy w Zwierzyńcu, gdzie zwiedzania jest na cały dzień. Zobaczyć tutaj koniecznie trzeba barokowy kościół filialny "Na Wyspie" pw. św. Jana Nepomucena wzniesiony w latach 1741-1747 wraz z drewnianą dzwonnicą i cmentarzem, współczesny kościół p.w. Matki Bożej Królowej Polski, park miejski z ciekawymi okazami drzew, kamień - pamiątka plagi szarańczy z 1711 r., Ośrodek Edukacyjno-Muzealny RPN, Rezerwat i wzniesienie Bukowa Góra, Stawy Echo, Pałac dawnej Ordynacji Zamojskiej, tzw. Pałac Plenipotenta (obecnie siedziba Dyrekcji RPN) z XIX wieku, budynek zarządu Ordynacji Zamojskiej z XIX wieku i cztery oficyny.

Polecam wszystkim!

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin lepsza od JSW Jastrzębskiego Węgla

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin lepsza od mistrza Polski Jastrzębskiego Węgla

W pierwszym meczu półfinałowy play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin sensacyjnie pokonała JSW Jastrzębski Węgiel 3:1. MVP wybrany został przyjmujący gości Wilfredo Leon

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy
nawałnice

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy

To pracowity dzień dla wszystkich strażaków z zachodniej Lubelszczyzny. Wiatr uszkodził blisko 50 dachów, zrywał gałęzie i przewracał drzewa - także na samochody. Najwięcej szkód burze wyrządziły w powiecie puławskim, opolskim i kraśnickim.

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Aż 24 punkty karne i to za jednym razem zdobył 59-latek, który wczoraj jeździł po drogach gminy Kurów - bez zwracania uwagi na przepisy. Było szybko i niebezpiecznie. Mieszkaniec gminy Bychawa wyczerpał limit błędów.

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja
zdjęcia
galeria

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja

Współczesna technologia pozwala na coraz więcej, a jej graficzne możliwości rosną z każdą kolejną wersją popularnych modeli językowych. Korzystając z dostępu do GPT postanowiliśmy sprawdzić, jak komputer widzi miasta Lubelszczyzny, gdyby miały je symbolizować postaci wyjęte z horrorów.

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Od Puław po Roztocze - zachodnia i południowa część Lubelszczyzny znalazła się w zasięgu silnych komórek burzowych. Front przyniósł silny wiatr, intensywne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Mieszkańcy województwa już w południe otrzymali ostrzeżenia w ramach alertu RCB. Prognozy się sprawdziły.

Rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa należy do najstarszych w Lublinie. Pochodzi z początków XVII wieku
historia

Lubelski kościół kryje skarby historii. Rzeźba Chrystusa sprzed 405 lat

Gdy powstawała, na polskim tronie zasiadał Władysław IV Waza, nasz kraj rozpoczynał boje z Imperium Osmańskim, a w Lublinie szalała epidemia dżumy. Figura Chrystusa z kościoła pw. św. Mikołaja ma już 405 lat. Jej autor pozostaje nieznany.

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Mieszkaniec powiatu zamojskiego stracił ponad 100 tysięcy złotych. A wszystko przez lęk o swoje oszczędności oraz zbyt duże zaufanie okazane niewłaściwym osobom. Ten błąd słono go kosztował.

Miejsce w którym ma powstać do 2026 roku Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

W Chełmie ruszyła budowa centrum dla najbardziej potrzebujących

Przy ulicy Browarnej w Chełmie ruszyła inwestycja, która ma realnie zmienić życie osób z niepełnosprawnościami. Powstające Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne to nie tylko budynek – to obietnica godnych warunków życia, wsparcia i bezpieczeństwa.

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami
na sygnale

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami

Pijany 60-latek z gminy Puławy w tym tygodniu wszczął awanturę, w trakcie której próbował zmusić swoją partnerkę do zameldowania go w jej mieszkaniu. Groził jej śmiercią. Wcześniej szarpał i popychał. Przerażona zadzwoniła po pomoc.

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?
ZDJĘCIA
galeria

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?

Tego wydarzenia nie może przegapić żaden, prawdziwy kibic czarnego sportu. Od czwartku w Lublinie można podziwiać wystawę „100 lat sportu żużlowego”.

Tegoroczny festiwal muzyczny organizowany przez stowarzyszenie Dwa Brzegi ma nawiązywać do historii księżnej Izabeli Czartoryskiej

Środki na puławskie imprezy podzielone. Kto dostał najwięcej?

Koncerty, pikniki, festiwale. Szesnaście wydarzeń kulturalnych otrzyma w tym roku finansowe wsparcie ze strony puławskiego Ratusza. Suma dotacji wyniosła 350 tys. zł. Jedna trzecia tej sumy trafi zasili imprezę z okazji 280. rocznicy urodzin Izabeli Czartoryskiej.

Tablica to część szerszego projektu poświęconego upamiętnianiu ofiar niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej, współorganizowanego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie

W Lubartowie pamiętają o żydowskich ofiarach wojny

Lubartów dołączył do miast, które znalazły miejsce na pamiątkową tablicę ufundowaną przez samorząd wojewódzki dla żydowskich ofiar niemieckiej akcji Reinhardt. Tablica zawisła na ścianie galerii Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Słowackiego.

Tak się skończyła ucieczka młodego kierowcy przed policją

Promile we krwi, a samochód w stawie. Tak się skończyła ucieczka 19-latka

Był pijany i wiedział o tym. Dlatego gdy policjanci chcieli go zatrzymać, zaczął uciekać. To się skończyło nieciekawie dla młodego, 19-letniego kierowcy.

Artur Bożyk świetnie wprowadził się do zespołu z Łęcznej

Artur Bożyk: Do Olsztyna jedziemy po komplet punktów

Rozmowa z Arturem Bożykiem, trenerem piłkarek Górnika Łęczna

46-letni mężczyzna został zatrzymany, a decyzją sądu również aresztowany tymczasowo

Święta spędzi za kratkami. Bo krzywdził żonę i córki

Nie będzie świąt w rodzinnej atmosferze. 46-letni mężczyzna spędzi je w więzieniu. Został właśnie tymczasowo aresztowany za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad swoimi najbliższymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty