Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

13 sierpnia 2012 r.
13:10
Edytuj ten wpis

Odszedł Jan Sawka, jego Pomnik Pokoju stanie w Jerozolimie

0 0 A A
Jan Sawka i dzieło jego życia: Pomnik Pokoju dla Jerozolimy (Archiwum)
Jan Sawka i dzieło jego życia: Pomnik Pokoju dla Jerozolimy (Archiwum)

9 sierpnia zawał serca zabrał w Nowym Jorku Jana Sawkę, wybitnego artystę plastyka. Znanego grafika i jedną z największych indywidualności Polskiej Szkoły Plakatu, rysownika, malarza kreatora form przestrzennych. Miał 65 lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Niebawem skierował swoje zainteresowania w kierunku form przestrzennych odwołujących się do współczesnych problemów politycznych i społecznych. Wyrazem tego był cykl nazwany "Banners” ("Sztandary”), który zwrócił na polskiego artystę uwagę światowej krytyki.

Ukoronowaniem tego etapu twórczego miał być The Peace Monument (Pomnik Pokoju) zlokalizowany w Jerozolimie, kolebce narodu żydowskiego, ale także trzech dominujących w świecie religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.

Projekt powstał w 1996 roku we współpracy z Bartłomiejem Sapeto. Przesłaniem ideowym stała się dewiza Mahatmy Ghandiego: "Nie ma drogi dla pokoju, bowiem sam pokój jest drogą”.

Monument tworzyć ma 210 smukłych drążków z włókna węglowego wznoszących się do nieba, reprezentujących judaizm, chrześcijaństwo i islam, a zwieńczonych symbolami tych religii: Gwiazdą Dawida, krzyżem i półksiężycem. Kolorem pomnika miała być biel, barwa pokoju. W nocy miał być oświetlany białym światłem.

Drążki z symbolami wiary miały zostać wykonane przez brytyjskiego producent najtrwalszych masztów jachtowych, a ich mocowanie miał zaprojektować i zrealizować japoński konstruktor Mitsuo Miyazaki, specjalista w instalacji obiektów odpornych na wszelkie warunki, jakie mogą wystąpić na ziemi (w tym trzęsienia ziemi, powodzie, huragany i warunki atmosferyczne).

Pod pomnikiem miało znaleźć się centrum dialogu, gdzie miałby się odbywać sympozja, konferencje, wystawy i inne produkcje artystyczne poświęcone zagadnieniom pokoju na świecie.

Formę pomnika Sawki zaakceptowali przedstawiciele wszystkich trzech religii. Po latach dyskusji, konsultacji i uzgodnień, Pomnik Pokoju na być zrealizowany. Trwa finalizowanie gromadzenia niezbędnych środków. Projekt Polaka wyróżniono specjalną nagrodą AIA (American Institute of Architects).

Krótko przed śmiercią Jan Sawka ukończył multimedialny spektakl "Voyage” ("Podróż”), który będzie towarzyszył przyszłorocznej trasie koncertowej Mickeya Harta, perkusisty zespołu Grateful Dead.

Był artystą nieobojętnym. Maestrię techniczną łączył z pasją wypowiadania się na wszystkie najważniejsze tematy związane z kondycja ludzką, przede wszystkim wolnością człowieka.

Sprzeciwem wobec nietolerancji, agresji i wojny oraz dowodzenie, że nie ma alternatywy dla pokoju, tolerancji i wzajemnego poszanowania. Był przekonany, że cele te są niemożliwe do zrealizowania bez konsensusu trzech najważniejszych religii światowych.

Kiedy wręczano mu nagrodę za projekt Pomnika Pokoju dla Jerozolimy, podkreślono, iż jak mało kto Jan Sawka potrafi łączyć w jedność pasję i poezję. Taki był.

Pozostawił żonę Hankę, córkę Hannę Marię, zdolną reżyserkę-dokumentalistkę i scenarzystkę oraz dwóch wnuków. Pogrzeb, zgodnie z jego wolą, odbędzie się w Polsce.




Pozostałe informacje

Dobra passa nie trwała jednak długo, ponieważ po kilku dniach złodzieje wpadli w ręce policji

"Dorobili się" na myjni – kradli żetony i pieniądze

36-latek z Końskowoli wraz ze swoją partnerką włamywali się do myjni samochodowych. Ich łupem padło ponad 56 tys. zł.

Paweł Sasin, wieloletni piłkarz Górnika Łęczna, wspomina Franciszka Smudę: Mogę powiedzieć, że byłem jego pupilem

Paweł Sasin, wieloletni piłkarz Górnika Łęczna, wspomina Franciszka Smudę: Mogę powiedzieć, że byłem jego pupilem

Rozmowa z Pawłem Sasinem, zawodnikiem Polonii Trzebnica i byłym piłkarzem Górnika Łęczna, który dwa razy w karierze miał przyjemność współpracować z Franciszkiem Smudą

MKS FunFloor wygrał pierwszą edycję Memoriału Edwarda Jankowskiego pokonując wówczas m.in. CS Minaur Baia Mare

W piątek w hali Globus rozpocznie się II Memoriał Edwarda Jankowskiego

Obsada turnieju jest bardzo mocna

Miasto chciało przejąć kino Merkury. Problemem są różne wyceny

Miasto chciało przejąć kino Merkury. Problemem są różne wyceny

Pod koniec ubiegłego roku radni dali prezydentowi zielone światło na przejęcie kina Merkury. Jednak, do tej pory do żadnej transakcji z właścicielem, czyli mazowieckim Max-Filmem nie doszło.

Warsztaty ekologiczne – edukacja dla zrównoważonej przyszłości

Warsztaty ekologiczne – edukacja dla zrównoważonej przyszłości

Dziś coraz większą wagę przywiązujemy do ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Jednym ze sposobów na podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa są warsztaty ekologiczne. Tego typu inicjatywy mają na celu edukację i promowanie postaw proekologicznych wśród uczestników w różnym wieku.

Tak podczas środowej ulewy wyglądały niektóre wybiegi dla zwierząt z ZOO w Zamościu

Powódź w zamojskim ZOO. Będzie otwarte? Jest decyzja

Wody było tak dużo, że niektóre zwierzęta z ogrodu zoologicznego w Zamościu trzeba było ewakuować w bezpieczne miejsca. Na szczęście żadne z nich nie ucierpiało. Sprzątanie po ulewie, która w środę przeszła nad miastem nadal trwa. Czy zwiedzający zostaną wpuszczeni na teren ZOO?

Rząd będzie rozliczać związki sportowe. Krzysztof Grabczuk: najważniejsze jest wyciągnięcie wniosków
Dzień wschodzi
film

Rząd będzie rozliczać związki sportowe. Krzysztof Grabczuk: najważniejsze jest wyciągnięcie wniosków

Gościem studia Dziennika Wschodniego był poseł, ale również były sportowiec i uczestnik igrzysk olimpijskich, Krzysztof Grabczuk. W programie podzielił się opiniami o rozliczaniu polskich związków sportowych, olimpijskich wynikach polskiej reprezentacji, a także o pomyśle na sport w kraju.

Krajobraz po nawałnicy – strażacy wyjeżdżali ponad 200 razy

Krajobraz po nawałnicy – strażacy wyjeżdżali ponad 200 razy

Zalane ZOO, połamane drzewa i zerwane dachy – za nami trudne godziny dla mieszkańców i służb z regionu. Usuwanie skutków burz nadal trwa.

Kuchnia pełna smaków. Warsztaty kulinarne podczas Lubliner Festival
ZDJĘCIA
galeria

Kuchnia pełna smaków. Warsztaty kulinarne podczas Lubliner Festival

Lubliner Festival trwa w najlepsze. Na uczestników czeka wiele wydarzeń kulturalnych. Wśród nich są także warsztaty kulinarne.

Teren parku w Wilczynie. Po prawem stronie obiekt z salą bankietową

Gmina ma chrapkę na nieruchomości województwa. Kiedyś przejęła już dworek

Gmina Biała Podlaska chce przejąć od województwa nieruchomości w Wilczynie. Obecnie to siedziba ośrodka doradztwa rolniczego.

Wyczynowa jazda na hulajnodze. W Lublinie odbędą się Mistrzostwa Polski
patronat
23 sierpnia 2024, 12:00

Wyczynowa jazda na hulajnodze. W Lublinie odbędą się Mistrzostwa Polski

W dniach 23-25 sierpnia Lublin będzie stolicą Polski w wyczynowej jeździe na hulajnodze w konkurencjach street i park. Do Lublina przyjadą najlepsi polscy zawodnicy.

Eliminacje Ligi Mistrzów. Dynamo Kijów przegrało na lubelskiej Arenie z FC Salzburg
ZDJĘCIA
galeria

Eliminacje Ligi Mistrzów. Dynamo Kijów przegrało na lubelskiej Arenie z FC Salzburg

Faza play-off kwalifikacji Ligi Mistrzów jest traktowana przez UEFA bardzo poważnie, dlatego lubelska Arena przywitała ponad 7 tys. zgromadzonych kibiców standardami znanymi z tych najważniejszych w Europie rozgrywek

Huragan wygrał w środę pierwszy mecz w tym sezonie - aż 6:1 z Motorem II Lublin
ZDJĘCIA
galeria

IV liga: Motor II Lublin znowu rozgromiony, Lublinianka wygrała w Tomaszowie, a Stal Kraśnik odwróciła losy meczu

Początek sezonu 24/25 zdecydowanie nie przebiega po myśli Motoru II. Lublinianie w dwóch pierwszych kolejkach przegrywali: 0:5, 2:6, a w środę ulegli u siebie Huraganowi Międzyrzec Podlaski aż... 1:6. W najciekawszym meczu trzeciej serii gier Tomasovia uległa za to Lubliniance 1:2.

Jechał pod wpływem. Myślał, że w krzakach go nie znajdą

Jechał pod wpływem. Myślał, że w krzakach go nie znajdą

Na widok policjantów mieszkaniec powiatu zamojskiego ukrył się w krzakach. Liczył że funkcjonariusze go nie znajdą.

Pierwsze zwycięstwo Lewartu w III lidze, Podlasie lepsze od Chełmianki i punkt Avii Świdnik
ZDJĘCIA
galeria

Pierwsze zwycięstwo Lewartu w III lidze, Podlasie lepsze od Chełmianki i punkt Avii Świdnik

Derbowa środa poszła po myśli piłkarze z Lubartowa i Białej Podlaskiej. Lewart zanotował pierwsze zwycięstwo po powrocie do III ligi. Drużyna Grzegorza Białka pokonała na wyjeździe Świdniczankę 2:0. Z kolei Podlasie okazało się lepsze od Chełmianki (1:0).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium