Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

25 stycznia 2013 r.
18:55
Edytuj ten wpis

PZL-Świdnik nauczy, a potem zatrudni

0 9 A A
 (Maciej Kaczanowski)
(Maciej Kaczanowski)

Świdnicka spółka podpisała wczoraj umowy o współpracy z pięcioma uczelniami z całej Polski. Najlepsi studenci dostaną staże i stypendia, a absolwenci – pracę

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do Świdnika przyjechali wczoraj przedstawiciele gospodarki, naukowcy i studenci m.in. z Lublina, Warszawy, Rzeszowa i Dęblina. Okazja? Zorganizowana przez PZL-Świdnik konferencja "Nie-zwykły inżynier potrzebny od zaraz – partnerstwo świata nauki i biznesu w kształceniu inżynierów”.

– W tytule konferencji jest sugestia – mówi prezes PZL Mieczysław Majewski. – Nie chcemy wybierać inżynierów spośród tych, którzy kończą studia. Na 100 z nich udaje się wybrać może 10, którzy spełniają nasze kryteria. Dlatego chcemy zacząć ten proces wcześniej.

– To oznacza zmiany w naszej firmie. Bez zmian personalnych nie będziemy mogli konkurować na rynku – zapowiada prezes. – Każdy biznes opiera się na kapitale. Jednym z jego elementów jest kapitał ludzki. W mojej opinii to on zdecyduje o przyszłości. A ten kapitał rodzi się na uczelniach.

Przyszłych pracowników PZL-Świdnik mają wykształcić uczelnie, z którymi wczoraj spółka zawarła umowy. Wszystkie prowadzą studia i badania naukowe związane z lotnictwem. To Politechniki: Lubelska, Rzeszowska i Warszawska, Wojskowa Akademia Techniczna oraz Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie.

– Katedra prof. Mirosława Wendekera zajmuje się silnikami do samolotów i śmigłowców. Prowadzimy badania związane z konstrukcją łopat śmigłowców. Mamy mechatronikę, kształcimy też specjalistów stricte od śmigłowców – wylicza rektor Politechniki Lubelskiej prof. Piotr Kacejko. – Na wszystkich tych polach możemy współpracować.

W planach są wspólne projekty naukowe oraz wspólne edukowanie inżynierów. Kształcić będą uczelnie, ale PZL-Świdnik się do tego włączy. – M.in. przez praktyki, prace dyplomowe, warsztaty techniczne – wylicza prezes Majewski.

– Są też konkretne sprawy techniczne, którymi się wspólnie zajmiemy. Chodzi o rozwiązania konieczne do tego, żeby pozbyć się pewnych mankamentów naszego sprzętu – dodaje. W tym pomogą naukowcy.

– To porozumienie daje też bardzo jasny sygnał młodym ludziom – dodaje rektor Kacejko. – Jest realna szansa na pracę, i to bez żadnych znajomości czy kontaktów. PZL zatrudni najlepszych studentów.

– Jestem bardzo zainteresowany – mówi Marcin Chmiel z II roku mechatroniki Politechniki Rzeszowskiej, który razem z grupą studentów z Rzeszowa przyjechał wczoraj do Świdnika. – Ciekawe miejsce, znana firma z ogromnym potencjałem. Fajnie byłoby się tu "załapać” – dodaje Sławomir Bonowicz z V roku logistyki.

Ilu studentów ma szanse na praktyki i pracę? Tego na razie nie wiadomo. W 2012 r. PZL-Świdnik zatrudnił ok. 100 nowych osób. W 2013 roku zatrudnienie w spółce ma się ustabilizować na poziomie 3,5 tys. osób.

Pozostałe informacje

12 zarzutów na koncie 20-letniego recydywisty

12 zarzutów na koncie 20-letniego recydywisty

Policjanci z Chełma zatrzymali 20-letniego mężczyznę, który pomimo młodego wieku na swoim koncie ma już wiele przewinień.

Dożynki w Mełgwi z Vox
Nasz Patronat
24 sierpnia 2024, 13:00

Dożynki w Mełgwi z Vox

„Bananowy song” i „Szczęśliwej drogi już czas” – te i inne hity usłyszymy podczas zbliżających się Dożynek Gminnych oraz Dni Mełgwi. Będzie to okazja do zabawy w rytm różnorodnej muzyki, spróbowania regionalnych przysmaków, obejrzenia filmu w kinie plenerowym czy rywalizacji w zawodach wędkarskich.

Lublin dla seniorów - miasto startuje z nowym projektem

Lublin dla seniorów - miasto startuje z nowym projektem

Lubelscy seniorzy otrzymają wsparcie psychologiczne. Rusza projekt profilaktyki zdrowia psychicznego, a zapisy już się rozpoczęły.

Na inaugurację nowego sezonu lublinianie przegrali z Arką Gdynia. Jakim wynikiem zakończy się sobotnie spotkaniu z Lechią Gdańsk?

Edach Budowlani Lublin jadą do Gdańska na mecz z Drew Pal 2 RC Lechią

W drugiej kolejce Edach Budowlani Lublin zmierzą się na wyjeździe z Drew Pal 2 RC Lechią Gdańsk. Sobotni mecz rozpocznie się o godzinie 13

Powrót do przeszłości i tradycji – przed nami festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński
PROGRAM IMPREZY
23 sierpnia 2024, 0:00

Powrót do przeszłości i tradycji – przed nami festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński

Warsztaty rzemieślnicze, potańcówki i koncerty muzyki tradycyjnej oraz wiele innych atrakcji wypełnią Stare Miasto i Błonia pod Zamkiem w Lublinie. 18. edycja festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński potrwa od 23 do 25 sierpnia.

Pocisk z czasów II wojny światowej na terenie boiska rekreacyjnego

Pocisk z czasów II wojny światowej na terenie boiska rekreacyjnego

Na niebezpieczną "niespodziankę" z czasów wojny natrafiono ja jednym z boisk na terenie powiatu hrubieszowskiego.

240 km/h to za dużo. Przekonał się o tym kierowca BMW
WIDEO
film

240 km/h to za dużo. Przekonał się o tym kierowca BMW

Kierowca BMW za mocno do serca wziął sobie określenie drogi ekspresowej. Za swoją brawurową podróż zapłacił 2,5 tys. zł i otrzymał 15 punktów karnych.

Spotkali się, aby uczcić pamięć ofiar Holocaustu. Ceremonia Pamięci na Majdanku podczas Lubliner Festiwal 2024
ZDJĘCIA
galeria

Spotkali się, aby uczcić pamięć ofiar Holocaustu. Ceremonia Pamięci na Majdanku podczas Lubliner Festiwal 2024

„Z pokolenia niech głos nasz idzie w pokolenie: O pamięć nie o zemstę proszą nasze cienie. Los nasz dla was przestrogą ma być- nie legendą. Jeśli ludzie zamilkną, głazy wołać będą.”- tym fragmentem wiersza Franciszka Fenikowskiego, odczytanym przez Tomasza Kranza, dyrektora Państwowego Muzeum na Majdanku, rozpoczęła się Ceremonia Pamięci, która zakończyła 5. edycję Lubliner Festiwal.

W niedzielę w Lublinie odbędzie się festiwal piłkarski dla dziewcząt

W niedzielę w Lublinie odbędzie się festiwal piłkarski dla dziewcząt

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10.30 na boisku Vrotcovii Lublin przy ulicy Krężnickiej 4, a zakończy w ośrodku Playa Marina, ul. Krężnicka 6

Jedne remonty się kończą, inne zaczynają. Komunikacja miejska zmienia trasy

Jedne remonty się kończą, inne zaczynają. Komunikacja miejska zmienia trasy

Na Sowińskiego remont się skończył i autobusy wracają na swoją dotychczasową trasę. Teraz remonty zaczną się na Prusa i Kraśnickiej.

Łukasz Jemioła wystąpi z koncertem podczas finałowej gali ZFF „Spotkania z historią”
Nasz patronat
22 sierpnia 2024, 15:00

Kino, historia i muzyka. Zaczyna się filmowy festiwal

Trzy dni pokazów filmowych w konkursie, także spotkania z twórcami, liczne imprezy towarzyszące, a na finał koncert – tak w skrócie wygląda program 12. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”.

Spotkajmy się nad wodą! Zapraszamy nad Jezioro Zagłębocze
NASZA AKCJA
film

Spotkajmy się nad wodą! Zapraszamy nad Jezioro Zagłębocze

To już przedostatni akcent naszej wakacyjnej akcji „Spotkajmy się nad wodą”. W najbliższą sobotę powracamy na Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie, perełkę turystyczną naszego regionu. Tym razem z czerwonym namiotem „Dziennika Wschodniego” wybierzemy się nad Zagłębocze, do ośrodka wypoczynkowo-szkoleniowego mieszczącego się nad tym pięknym, czystym jeziorem. Od godziny 11 będziemy na Was czekali z mnóstwem atrakcji. Będą konkursy i zawody sportowe z nagrodami, dmuchańce i animacje dla dzieci, coś pysznego od miejscowych Kół Gospodyń Wiejskich oraz mnóstwo dobrej zabawy i muzyki

"Dewastacja hodowli" za rządów PiS. Prokuratura przygląda się wnioskom z audytu
stadnina Janów Podlaski

"Dewastacja hodowli" za rządów PiS. Prokuratura przygląda się wnioskom z audytu

Prokuratura analizuje raport z audytu w państwowych stadninach. Na zlecenie KOWR przeprowadzili go eksperci zwolnieni w 2016 roku przez rząd PiS. Już kilka miesięcy temu ujawniono, że przez ostatnie lata doszło do „dewastacji hodowli”.

Mateusz Stolarski przed meczem Motor - Puszcza: Przyjeżdża do nas rywal, którego bardzo szanuję

Mateusz Stolarski przed meczem Motor - Puszcza: Przyjeżdża do nas rywal, którego bardzo szanuję

W sobotę o godzinie 14.45 Motor Lublin zmierzy się na swoim stadionie z Puszczą Niepołomice. W czwartek trener żółto-biało-niebieskich Mateusz Stolarski wziął udział w przedmeczowej konferencji prasowej

SMAL to wydarzenie chrześcijańskie, które od 12 lat gromadzi setki młodych osób
galeria

SMAL w Garbowie: Konfrontacja, wspólnota i duchowa przygoda

894 młodych ludzi bierze udział w corocznym Spotkaniu Młodych Archidiecezji Lubelskiej w Garbowie. Jak podkreślają uczestnicy to doskonała okazja do spojrzenia w głąb siebie, zatrzymania się, poszukiwania relacji międzyludzkich, przyjaźni, miłości, posłuchania świadectw i wspólnej integracji.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium