Jest projektant dla przebudowy placu Litewskiego. Zlecenie trafi do lubelskiego biura architektonicznego Idea. Dwie wstępne koncepcje ma pokazać już za miesiąc.
- W ciągu miesiąca pracownia ma pokazać dwie wstępne koncepcje, które przedstawimy do konsultacji społecznych - mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. - Na stworzenie ostatecznego projektu architekci będą mieć 6 miesięcy od podpisania umowy, co oznacza, że projekt musi być gotowy do września.
Na podstawie tego projektu magistrat zleci roboty budowlane, których zakończenie jest zaplanowane na wrzesień przyszłego roku.
Ratusz wybierał projektanta spośród pięciu firm, które stanęły do tzw. dialogu konkurencyjnego, rzadko stosowanej procedury wyłaniania wykonawcy. Projektanci w trakcie dialogu prezentowali (każdy z osobna) swoje pomysły na plac. Na tej podstawie Ratusz określił swoje wymagania co do projektu i przeszedł do drugiego etapu, w którym firmy miały złożyć swoje oferty podając cenę, za którą sporządzą projekt. Wygrać miała ta najtańsza.
Z pięciu podmiotów swe oferty złożyły cztery. Najwięcej chciała wrocławska pracownia Maćków (1,676 mln zł), w dalszej kolejności była firma Vertigo z Wrocławia (960 tys. zł), krakowskie konsorcjum z firmą Sweco-Infraprojekt na czele (865 tys. zł) i lubelskie konsorcjum kilku pracowni, którego liderem jest biuro Idea należące do Jacka i Urszuli Cieplińskich (394 tys. zł).
Ze względu na duże rozbieżności cenowe miasto zażądało od wszystkich oferentów, by uzasadnili swe koszty. W efekcie dwie pracownie odpadły z gry. Jedna złożyła wyliczenia, które miasto uznało za niewiarygodne. Druga nie przedstawiła ich wcale.
Na placu boju zostały dwie oferty: z Krakowa i Lublina. Lubelska zyskała w ocenie 97 punktów, krakowska 44.
Przebudowa placu Litewskiego - co się zmieni?
Samochody mogą zniknąć też z jezdni biegnącej przed budynkami UMCS. Przed gmachami mają być "aneksy ogrodowe”, a między nimi "otwarta strefa centralna”.
Pomnik Unii Lubelskiej ma zostać na swoim miejscu i ma być bardziej "powiązany widokowo” z gmachem zajmowanym obecnie przez Wydział Politologii UMCS.
Na terenie placu musi być co najmniej jeden "element wodny”, miasto dopuszcza też kolejne, "dodatkowe akcenty”. Reprezentacyjna część placu ma być wyłożona naturalnym kamieniem.
Poza trzema pomnikami (topolą "Baobabem” i dwoma dębami), które jako pomniki przyrody są nietykalne miasto nie dało dodatkowych obostrzeń dotyczących zieleni.
Lublin Cieplińskich - co jeszcze projektowała \"Idea\"
* Zespół handlowo-usługowy MARIA (ul. Krakowskie Przedmieście 15 – Zielona 12)
* Centrum Handlowo-Usługowe (przy ul. Zana) obejmujące: supermarket spożywczy z zespołem pasaży handlowych, market meblowy, restaurację oraz budynek administracyjno-bankowy – koncepcja urbanistyczno architektoniczna.
* Krakowskie Przedmieście 17 – Zielona 14 – rewaloryzacja zespołu kamienic z oficynami z adaptacją na kompleks handlowo-usługowy z restauracją kawiarnią i pasażem pod szklanym dachem przekrywającym podwórko - koncepcja i projekt techniczny.
* Plac po Farze - projekt rewaloryzacji historycznego wnętrza urbanistycznego z ekspozycją reliktów murów kościoła Św. Michała – I nagroda w konkursie konserwatorskim.
* Pasaż Śródmiejski – Krakowskie Przedmieście – plac Łokietka – wielobranżowy projekt przebudowy i aranżacji historycznego wnętrza urbanistycznego – realizacja koncepcji nagrodzonej w konkursie z roku 1995 (recenzja: Architektura 6/98)
* Restauracja McDonalds Krakowskie Przedmieście 52 w Lublinie – koncepcja, projekt techniczny, projekty wystroju i aranżacji wnętrz.
* Ulica Królewska oraz plac przed Archikatedrą, kontynuacja Pasażu Śródmiejskiego
* Klasztor oo. Dominikanów - koncepcja programowo przestrzenna rewaloryzacji całego zespołu klasztornego
* Sąd Rejonowy (ul.Krakowskie Przedmieście 76-78) - projekt zagospodarowania terenu z rekonstrukcją historycznego ogrodzenia, nawierzchni i oświetlenia.
(Na podstawie informacji na stronie internetowej pracowni)