W czwartek zacznie się najbardziej promowana z tegorocznych imprez kulturalnych w Lublinie – Carnaval Sztuk-Mistrzów. Na cztery dni miastem zawładną żonglerzy, komicy, cyrkowcy, muzycy, magicy, klauni…
– Przede wszystkim Cyrk La Putyka z przedstawieniem "Slapstick Sonata” oraz KaraKasa Circus ze spektaklem "Casa Dolce Casa” – wylicza Rafał Sadownik, który dowodzi Carnavalem Sztuk-Mistrzów.
Cyrk La Putyka zobaczymy w piątek na pl. Po Farze, tam też w sobotę i niedzielę wystąpi KaraKasa Circus. A jeśli chodzi o występy organizowane nie na scenie, ale w przestrzeni ulicznej szczególnie polecany jest Murmuyo i Metrayeta, ze spektaklem "Czy chciałbyś być moim przyjacielem?”, który zobaczymy na pl. Litewskim.
– To trzy rzeczy, które szczególnie polecamy – mówi Sadownik. – Ale w programie jest jeszcze szereg innych ciekawych pozycji, ciekawych pod różnymi kątami.
Najwięcej będzie występów ulicznych artystów, których będzie można nagrodzić datkiem do kapelusza. Sporo będzie też otwartych spektakli na scenie na pl. Po Farze. Za spektakle organizowane w dwóch namiotach koło Zamku trzeba będzie zapłacić i będą to jedyne płatne przedstawienia tegorocznej edycji Carnavalu Sztuk-Mistrzów. Można zajrzeć też do lokalu Piękno Panie przy Jezuickiej 17, a w czwartek po zmroku w okolicach Trybunału Koronnego wyspecjalizowani w tym artyści mają hipnotyzować przechodniów pokazami światła i ognia.
Trąbki zamiast trąby
– W tym roku mamy też ciekawy moduł muzyczny – zachęca Sadownik. Usłyszymy cztery zespoły muzyczne. Gitara, bas trąbka, puzon, skrzypce, harmonijka i bębny – takim instrumentarium operować będzie Serebryanatya Svadba (Srebrne wesele). To białoruska kapela serwująca muzyczny koktajl łączący i rosyjską muzykę ludową z country i francuską chanson, jak również dixieland i rytmy latynoskie.
Wystąpią również Kwadratowi prezentujący znane hity w kabaretowej odsłonie, a także Kapela Timinegriu; rodzinny zespół czwórki artystów, po którym możemy się spodziewać połączenia granej i śpiewanej na żywo muzyki cygańskiej, bałkańskiej i żydowskiej oraz popisów tanecznych i kuglarskich sztuczek.
W Lublinie zagra też (choć popisze się nie tylko muzyką) Asphalt Theater z Izraela. – Typowego brass-bandu jeszcze nie mieliśmy – mówi Sadownik. Izraelczycy będą prowadzić paradę kuglarzy (sobota, godz. 16) z pl. Litewskiego. Słonia w tym roku nie będzie, ale orkiestra podobno ma nam to sowicie zrekompensować.
Wolno nawet kląć
Tegoroczną nowością będzie też Stand-up, czyli humorystyczne monologi. – Dlaczego zdecydowaliśmy się na stand-uperów? Oni reprezentują funkcję, która jest od starożytności obecna we wszystkich kulturach. Byli sowizdrzałowie, klauni i teraz stand-uperzy wydają się najbliższym odpowiednikiem tej funkcji kulturowej – mówi Sadownik. – Tu nie chodzi o to, żeby ułożyć skecz i zagrać go ze scenografią, ale o to, żeby wygłosić jakiś komentarz, satyryczny pogląd na temat bieżących wydarzeń i otaczającej rzeczywistości, a potem w sposób zabawny go uzasadnić. Stand-up pozwala przeklinać i mówić rzeczy niepopularne, ale trzeba to ciekawie uzasadnić i odwoływać się do bieżącej rzeczywistości.
Chcesz na scenę?
Nadal można jeszcze zapisywać się na warsztaty, których zwieńczeniem będzie niedzielny spektakl na pl. Po Farze. Będzie on oparty na lubelskiej legendzie o pięknej Inez, cyrkówce z przejezdnej trupy, która zatrzymała się w Lublinie. Podczas jednego z występów w Inez zakochał się miejscowy panicz. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że u panicza silniejszy od miłości do Inez był wstyd przed rodzicami, którym nie chciał przedstawić wybranki bez reputacji i majątku. Ostatecznie dał jej kosza, zrozpaczone dziewczę podczas akrobacji popełniła samobójstwo. Dusza Inez zmieniła się w rusałkę, stąd wzięła się nazwa dzielnicy.
Ubaw dla dzieci
Dla rodzin będzie jeszcze więcej zabawy. Kolejną nowością jest Europejskie Centrum Bajki. Do Lublina przyjechać ma sam… Koziołek Matołek. Zapowiada się dużo gier, konkursów, nauki piosenek i zabawy przekazującej zarazem wiedzę o literaturze dziecięcej. Z dzieckiem warto przyjść również do Miasteczka Zabaw Niezwykłych, które ma działać na pl. Litewskim – tu animatorzy z KLANZY będą organizować dzieciom czas różnymi zabawami.
W programie są także warsztaty lalkarskie Teatru Walny. Tu dzieci i młodzież będą mogły poznać tajniki sztuki i próbować stworzyć własne przedstawienie. Zgłaszać można się poprzez stronę internetową sztukmistrze.eu.
9, 10 i 11 sierpnia Fundacja Sztukmistrze będzie organizować na Błoniach warsztaty kuglarskie. Tu nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Zgłoszenia przyjmowane są przez Internet, można będzie też przyłączyć się do warsztatów już na miejscu.
Wysoko i ciut niżej
Tradycyjnie już w centrum miasta będziemy oglądać ludzi chodzących po linach. A w tym roku lin będzie jeszcze więcej, niż ostatnio. Od Trybunału Koronnego na Rynku Starego Miasta taśmy będą się rozchodziły na wszystkie strony świata. Jak zawsze taśma będzie rozpięta między archikatedrą i Wieżą Trynitarską. A dwie najdłuższe taśmy zostaną rozwieszone pomiędzy biurowcami Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Wieniawskiej i Lubomelskiej. W sumie po linach będzie chodzić grubo ponad setka śmiałków. Wyszkolonych śmiałków, a następni mogą się szkolić, ale już nie na takich wysokościach. Chodzenia po linach będzie można uczyć się na Błoniach pod Zamkiem. Specjalne taśmy zostaną tu rozwieszone nisko nad ziemią, tak by nikomu nic się nie stało. Dla tych, którzy cokolwiek w tym względzie już potrafią przygotowane zostały m.in. wykłady z psychologii sportu, a także projekcje filmów poświęconych tej tematyce.
10 sierpnia na pl. Litewskim w godz. 10-14 odbędą się Mistrzostwa Polski w Trickline, czyli akrobacjach na taśmie.
Możesz zamieszkać
Na Błoniach pod Zamkiem rozbije się też miasteczko kuglarskie. I bez problemu można tam przyjść z namiotem i zamieszkać na cztery dni, podpatrując umiejętności gości z Polski i zagranicy. A będzie kogo podpatrywać. – To miejsce spotkań miłośników, pasjonatów i osób, które zajmują się zawodowo nowym cyrkiem z różnych krajów Europy i świata – mówi Jakub Szwed z Fundacji Sztukmistrze.
– Spodziewamy się, że przyjedzie tu od 300 do 500 osób, które będą mieszkać w miasteczku.
Czego będzie można się nauczyć? – Żonglerki, chodzenia na linie, manipulacji hula-hop, rozkręcania talerzyka na patyku, mamy też zaplanowane warsztaty jo-jo. Zapraszamy też na 10 sierpnia na godz. 12 na igrzyska żonglerskie – dodaje Szwed.
Cała wiedza, jaką zechcą podzielić się kuglarze jest darmowa, podczas wszystkich warsztatów. Ale jeśli ktoś chciałby nocować pod namiotem musi za to zapłacić. Wykładając 30 zł można do woli przez cztery dni nocować na terenie miasteczka.
Wózek to nie problem
– W tym roku zapraszamy wszystkie osoby niepełnosprawne ruchowo – mówi Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów Kultury, która to instytucja organizuje Carnaval Sztuk-Mistrzów. Na płatnych spektaklach dla osób na wózkach będą wydzielone specjalne miejsca, a podczas całej imprezy wolontariusze mają udzielać wszelkiej pomocy osobom niepełnosprawnym. Tak, by na równi ze sprawnymi mogły korzystać ze wszelkich atrakcji Carnavalu. – Wystarczy zwrócić się do kogokolwiek z wolontariuszy.
A takich ochotników będzie kilkudziesięciu.
Gigantyczna promocja
W tym roku Carnaval Sztuk-Mistrzów ma bardzo silne wsparcie promocyjne. Jego reklama pochłonęła aż jedną trzecią budżetu całej imprezy. To m.in. 650 spotów reklamowych na antenach TVN, TVN 24, TVN Style, Ale Kino, TV Puls, czy TVN 7.
– Zaplanowane są też relacje na żywo w programach "Co za tydzień”, "Dzień dobry wakacje” i w wyjazdowych prognozach pogody – mówi Krzysztof Komorski, który w Ratuszu odpowiada za promocję. Jest też 100 billboardów w Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, a przede wszystkim w Gdańsku, gdzie na lotnisku rozwieszony jest również wielki, 150-metrowy reklamowy banner. Ponadto Carnaval reklamowany jest w lotniskowych gazetkach portów lotniczych Londyn-Stansted i Liverpool.
Imprezę zauważyła także Warszawa. – W tym roku po raz pierwszy w historii poza funduszami miejskimi i sponsorskimi udało nam się pozyskać grant z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – dodaje Rzepecki.
Komunikacja nocna
PROGRAM
19, 21 – Kon-Cyrk, Mały namiot, Błonia pod Zamkiem
19 – Magic Thor, pl. Łokietka
20 – Pandoras Circus, Błonia pod Zamkiem
20.30 – Magic Thor, Rynek
21. – projekcja filmów Miasto movie analogowo - "TO” oraz " Mordercze klowny z kosmosu”, Klub Festiwalowy, ul. Peowiaków 3
21.30 – Fire Night, Stare Miasto
Piątek, 9 sierpnia
12-18 – Europejskie Centrum Bajki, pl. Litewski
16-19 – Miasteczko Zabaw Niezwykłych, pl. Litewski
16-19 – Warsztaty Kuglarskie , Błonia pod Zamkiem
17, 19.30 – Pan Ząbek, mały namiot, Błonia pod Zamkiem
17, 19.30 – Dominik, pl. Łokietka
17.30, 20 – Magic Thor, Rynek
17.30 – Cia. Es - "IN”, deptak
18 – Hiyro, pl. Łokietka
18 – Shiva Grings – "The Pigeon Chaser”, pl. Litewski
18.30 – TomTak, Rynek
18.30 – Bill Bombadil, deptak
19 – Inextremiste, pl. Litewski
20 – Kapela Timingeriu, Rynek
20 – Just Edi Show, pl. Litewski
20 – Pandoras Circus, Namiot Pandory, Błonia pod Zamkiem
21 – Cyrk La Putyka - "Slapstick Sonata”, pl. Po Farze
22 – Protocole, Piękno Panie, ul. Jezuicka 17
22 – Stand-up Polska: Antoni Syrek-Dąbrowski, Maciek Adamczyk, Klub Festiwalowy
23 – Kwadratowi- koncert, Klub Festiwalowy, ul. Peowiaków 3
Sobota, 10 sierpnia
11-17 – Europejskie Centrum Bajki, pl. Litewski
12-19 – Miasteczko Zabaw Niezwykłych, pl.Litewski
12-19 – Warsztaty Kuglarskie, Błonia pod Zamkiem
12, 14 – Walny-Teatr - "Przygody kropli wody”, pl. Litewski
13 – Rodzinny Cyrk Pandory, Namiot Pandory, Błonia pod Zamkiem
14 – TomTak, Rynek
14, 17 – Dominik, deptak
14.30 – Hiyro, pl. Po Farze
14.30, 18 – Just Edi Show, pl. Łokietka
15, 17.30 – La Corcoles - "Gris”, Rynek
15 – Shiva Grings - "Trash”, deptak
15, 20 – CIE 220 Vols, pl. Litewski
16 – "Sztukmistrz z Lublina” – ppowiada Witold Dąbrowski, Namiot Pandory, Błonia pod Zamkiem
16 – Wielka Parada Kuglarska/Asphalt Theatre - Fanfara Asphalt, pl. Litewski – pl. Po Farze
16.40 – Asphalt Theatre - "Exodus”, pl. Po Farze
17 – Cia. Es - "IN”, pl. Łokietka
17.30 – Inextremiste, pl. Litewski
18 – Magic Thor, deptak
18.30 – Murmuyo i Metrayeta, "Czy chciałbyś być moim przyjacielem?”, pl. Litewski
19 – TomTak, pl. Po Farze
19.30 – Shiva Grings - "The Pigeon Chaser”, pl. Łokietka
19.30 –Bill Bombadil, deptak
20:00 – Pandoras Circus, Namiot Pandory, Błonia pod Zamkiem
20, 22 – Bandit Queen Circus - "It's a Freak Show”, Mały namiot , Błonia pod Zamkiem
20 – Kapela Timingeriu, Rynek
20.30 – Magic Thor, pl. Łokietka
20.30 – Hiyro, deptak
21 – KaraKasa Circus - "Casa Dolce Casa”, pl. Po Farze
22 – Stand-up Polska: Krzysztof Unrug, Cezary Jurkiewicz, Klub Festiwalowy, ul. Peowiaków
22.30 – Walny- Teatr - "Dyktator”, pl. Litewski
23– Srebrne Wesele – koncert, Klub Festiwalowy, ul. Peowiaków 3
23 – Protocole, Piękno Panie, ul. Jezuicka 17
Niedziela, 11 sierpnia
10-16 – Europejskie Centrum Bajki, pl. Litewski
12-19 – Miasteczko Zabaw Niezwykłych, pl. Litewski
12-19 – Warsztaty Kuglarskie, Błonia pod Zamkiem
12 – Walny-Teatr - "O Jednym Takim, co nie lubił Siebie”, pl. Litewski
13 – Rodzinny Cyrk Pandory, Namiot Pandory, Błonia pod Zamkiem
14 – Dominik, Rynek
14 – Just Edi Show, pl. Łokietka
14 – Walny-Teatr - "O Jednym Takim, co nie lubił Siebie”, pl. Litewski
15 – La Corcoles - "Gris”, Rynek
15 – TomTak, pl. Po Farze
15 – Hiyro, pl. Litewski
15.30 – Cia. Es - "IN”, deptak
16 – "Sztukmistrz z Lublina”- opowiada Witold Dąbrowski - Namiot Pandory, Błonia pod Zamkiem
16 – Opowieść Cyrkowa, pl. Po Farze
16 – Magic Thor, pl. Litewski
16.30 – Dominik, Rynek
16.30 – Shiva Grings – "The Pigeon Chaser”, pl. Łokietka
17 – Cia. Es - "Igloo”, Mały namiot, Błonia pod Zamkiem
17, 20 – CIE 220 Vols, pl. Litewski
17 - Bill Bombadil, deptak
17.30 – La Corcoles - "Gris”, Rynek
17.30 – TomTak, pl. Łokietka
18 – Murmuyo i Metrayeta, "Czy chciałbyś być moim przyjacielem?”, pl.Litewski
19 – Cia. Es - "Igloo”, Mały namiot, Błonia pod Zamkiem
19 – Shiva Grings – "Trash”, Rynek
19 – Just Edi Show, pl. Litewski
19.30 – Kapela Timingeriu, pl. Łokietka
20 – Pandoras Circus, Namiot Pandory, Błonia pod Zamkiem
20 – Hiyro, Rynek
20.30 – Magic Thor, pl. Łokietka
21 – KaraKasa Circus - "Casa Dolce Casa”, pl. Po Farze
21 – Stand-up Polska: Maciej Buchwald, Wojtek Fiedorczuk, Klub Festiwalowy, ul. Peowiaków 3
22 – Walny-Teatr - "Dyktator”, pl. Litewski
22 – Asphalt Theater - "Exodus”, Kapela Timingeriu- koncerty Klub Festiwalowy, ul. Peowiaków 3.
23 – Protocole, Piękno Panie, ul. Jezuicka 17
Urban Highline 2013
Czwartek- Niedziela, godz. 11-20, wokół Trybunału Koronnego, Wieża Trynitarska - północna wieża Archikatedry Lubelskiej, budynki Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego – ul. Wieniawska.
Mistrzostwa Polski w Trickline
Sobota, godz. 10-14, pl. Litewski