Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

10 października 2014 r.
6:30
Edytuj ten wpis

Nowe procedury dla inwalidów. Muszą chodzić od lekarza do lekarza

0 15 A A

Żeby dostać nową kartę upoważniającą do parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych, inwalidzi muszą chodzić od lekarza do lekarza. Nowe procedury irytują lekarzy i pacjentów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
To jakiś absurd - mówi Piotr Jarecki, lekarz, który pracuje w jednej z puławskich przychodni. - Lekarze rodzinni zamiast skupić się na pacjentach z konkretnym schorzeniem, muszą tracić czas na wypełnianie kolejnych dokumentów.

Nowe przepisy regulujące przyznawanie kart parkingowych niepełnosprawnym obowiązują od 1 lipca. - Ich wprowadzenie miało na celu weryfikację wydanych wcześniej dokumentów. Chodzi o korzystanie z kart przez ludzi do tego nieuprawnionych - tłumaczy Marek Kusio, przewodniczący Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Puławach. - Były przypadki, że z karty korzystała rodzina niepełnosprawnego, który zmarł.

Przed zmianą przepisów karty wydawali starostowie na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności. Dokument ten mogły dostać również osoby z lekkimi schorzeniami narządu ruchu. Teraz, ci, którzy korzystają z takich kart, przechodzą weryfikację stanu zdrowia.

- Najpierw muszą zgłosić się do lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty, który wystawi zaświadczenie. Potem my wzywamy ich na komisję. Takie są procedury - tłumaczy Kusio.

- Na wypisanie jednego zaświadczenia muszę przeznaczyć ok. 20 minut - denerwuje się lek. med. Piotr Jarecki. - Kuriozalne jest to, że po wizycie u lekarza rodzinnego pacjent musi się jeszcze stawić na komisji, w której przecież też jest lekarz.

- Kolejki są nie tylko u lekarzy, ale również u nas - wyjaśnia Kusio. - My też mamy znacznie więcej obowiązków i trafiamy na wiele niezadowolonych osób. Od lipca wydaliśmy już 150 nowych kart - dodaje.

Procedury są uciążliwe także dla niepełnosprawnych. Muszą najpierw iść do lekarza, a potem stawić się przed komisją. Na dodatek, choć przepisy obowiązują od lipca, to ministerstwo pracy nie zdążyło z przygotowaniem dokumentów. - Najbardziej narzekają ci, którzy mogli korzystać z kart, a mieli orzeczony lekki stopień niepełnosprawności albo korzystali z nich bez uprawnień - komentuje Adam Orzeł, który prowadzi w Lublinie Fundację Aktywnej Rehabilitacji. - Ci z poważniejszymi schorzeniami zmianę procedur przyjmują na ogół ze spokojem.

Więcej czasu?

Jest szansa, że niepełnosprawni będą mieli więcej czasu na wymianę kart. Termin miał upłynąć 30 listopada, ale posłowie zaproponowali jego wydłużenie do połowy przyszłego roku.

- To z powodu dużej liczby wniosków i opóźnienia w dostarczeniu kart z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej do zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności - mówi Beata Mazur, przewodnicząca Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Lublinie. - Mimo że nowe przepisy obowiązują od lipca, karty dostaliśmy dopiero we wrześniu. Przesunięcie tego terminu byłoby dużym ułatwieniem dla niepełnosprawnych, którzy spokojnie załatwiliby wszelkie formalności.

Pozostałe informacje

Pomóżmy młodym talentom z Lublina i Świdnika podbić świat. Każda złotówka się liczy!

Lubelscy tancerze z nominacją do mistrzostw świata. Nie mają pieniędzy na wyjazd do USA

Grupa utalentowanych tancerzy FLY FIVE, dzięki swojej determinacji i pasji zdobyła wyjątkową nominację - ma szansę reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata Cheerleadingu w USA! Aby marzenie to mogło się spełnić, potrzebują pieniędzy. Wyjazd za ocean to koszt ok. 300 tys. zł.

Armia zagra "Armię"
koncert
30 listopada 2024, 19:00

Armia zagra "Armię"

W tym roku zespół Armia obchodzi jubileusz 40-lecia obecności na scenie. Jeden z najbardziej oryginalnych zespołów polskiego punk rocka, już w najbliższą sobotę (30 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt zagra w całości swoją pierwszą płytę.

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"
Radzyń Podlaski

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"

Bobry upodobały sobie Białkę i miasto ma przez to problemy. Burmistrz Radzynia Podlaskiego apeluje do Wód Polskich o zmniejszenie ich populacji.

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Najlepsza polska tenisistka, Iga Świątek, została zawieszona po tym, jak w jej organizmie wykryto śladowe ilości nielegalnej substancji. Sportsmenka nagrała filmik, w których odnosi się do tej sprawy prosząc kibiców o wsparcie w trudnej dla niej chwili. Zapewnia, że sam środek zażyła nieświadomie.

Emmanuel Lecomte podczas meczu Belgia - Łotwa doznał urazu mięśnia dwugłowego

Start Lublin bez najlepszego strzelca, transfer możliwy w każdej chwili

Dopiero do gry po kontuzji wrócił CJ Williams, a już kolejny ważny gracz w Starcie Lublin będzie musiał odpocząć od koszykówki. Podczas występu w reprezentacji Belgii urazu uda mięśnia dwugłowego doznał Emmanuel Lecomte. Rozgrywającego czeka przynajmniej kilka tygodni przerwy.

Rak jelita? W lubelskim centrum guzy wycina robot
zdrowie

Rak jelita? W lubelskim centrum guzy wycina robot

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dla pacjentów z rakiem jelita grubego ma nowoczesne leczenie, także operacje z użyciem robota da Vinci.

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane
ZDJĘCIA
galeria

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane

Po szóstej kolejce rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego nadal mamy trzy niepokonane drużyny. Na czele pozostaje Symbit, który tym razem bez problemów pokonał Adley Hydroizolacje 76:48.

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy
filatelistyka

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy honorujący historyczny sukces Aleksandry Mirosław. Lublinianka w tym roku zdobyła złoty medal olimpijski we wspinaczce na czas. Potret medalistki ozdobi 126 tysięcy znaczków.

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu żyzności gleby, poprawie jej struktury oraz dostarczaniu roślinom niezbędnych składników odżywczych. Współczesne rolnictwo, bazujące na zrównoważonych praktykach, wymaga jednak nie tylko stosowania naturalnych nawozów, ale także wykorzystania technologii, które maksymalizują ich efektywność.

Nowa inwestycja Stock Polska w Lublinie
Dużo zdjęć
galeria

50 milionów euro już płynie w lubelskim Stocku. Nowa instalacja otwarta

10 basenów olimpijskich pełnych czystego spirytusu, a każdy o pojemności 3,5 miliona litrów – taka jest zdolność produkcyjna nowej instalacji do produkcji czystego spirytusu w lubelskim zakładzie Stock Polska. Choć nowa aparatura działa od pewnego czasu, dzisiaj oficjalnie nożyce poszły w ruch i wstęga opadła.

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Nawet 10 lat więzienia grozi trzem mężczyznom zamieszanych w kradzieże aut. Złodzieje upatrzyli sobie niemieckie i japońskie marki.

Plany inwestycyjne Bychawy i Bełżyc na przyszły rok są imponujące.

Mniejsze nie znaczy gorsze. Co planują miasta powiatu lubelskiego?

Małe miasta mają mniej pieniędzy, ale ich ambicje pozostają wysokie. Tak też jest w Bychawie i Bełżycach, gdzie nie brakuje pomysłów. Jakie inwestycje przewidują władze tych miast?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

W kwietniu zapowiedziano jego powstanie, a rada miasta zgodziła się na przyjęcie darowizny od wojewody. Darowizną był teren wraz z budynkiem dawnej przychodni MSWiA. To tam ma powstać centrum, z którego operować będą wszystkie służby w mieście. Sprawdziliśmy, na jakim etapie jest inwestycja.

Szukacie imprezy w eleganckim stylu? Fundacja Abraham D Ministry zaprasza do udziału w Gali Dziękczynnej!

Międzykulturowy wieczór w CSK w Lublinie

Sztuka, moda, muzyka i smaki świata – wszystko to czeka na uczestników sobotniej Gali Dziękczynnej organizowanej z okazji 2. rocznicy działalności Fundacji Abraham D Ministry. Jak przedstawia się program tego wydarzenia?

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

W kwietniu 2023 roku miasto Lublin ogłosiło, że jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w centrum Starego Miasta – Trybunał Koronny – przejdzie remont i przebudowę. Niedawno złożono wniosek o pozwolenie na realizację prac wewnętrznych, a to kolejny etap przygotowań do rozpoczęcia kompleksowego remontu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium