- Nauczymy ludzi obróbki bursztynu, pomożemy w zdobywaniu rynków zbytu - obiecuje prezes Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu. We wtorek Izba otworzyła w Parczewie swoje biuro regionalne
Takie prace są bardzo drogie. Sprawdzenie 20 hektarów geosonarem kosztuje ok. 1 mln zł. Pierwsze takie badania w powiecie parczewskim przeprowadziła dwa tygodnie temu gdańska firma Golden Amber na półhektarowej działce w gminie Siemień.
Złoża parczewskiej delty bursztynu ciągną się od Parczewa do Niedźwiady. - Z badań geologicznych przeprowadzonych na terenach powiatów lubartowskiego, radzyńskiego i parczewskiego wynika, że pokłady bursztynu można szacować na ok. 256,5 tys. ton - mówi Wezgraj.
We wtorek w Parczewie uroczyście otwarto biuro Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu. - Liczymy na to, że pierwsze wydobycia będą możliwe już w przyszłym roku - mówi Zbigniew Strzelczyk, prezes Izby (na zdjęciu). - Jeżeli Gdańsk jest światową stolicą bursztynu, to tu będziemy mieli parczewskie księstwo bursztynu - przekonuje.
By tak się stało, starosta parczewski zamierza stworzyć na terenie powiatu podstrefę ekonomiczną. - Tak by przyciągnąć inwestorów zewnętrznych - tłumaczy Wezgraj
Już teraz firmy z Pomorza są żywo zainteresowane bursztynem z Parczewa. - Złoża w Polsce są, ale wydobycie jest znikome. Jesteśmy uzależnieni od surowca z Rosji czy Ukrainy - przyznają Mariusz i Andrzej Gielo, właściciele Baltic Amber z Trójmiasta. To jedna z największych w Polsce firm produkujących biżuterię z bursztynem. W sumie, w Trójmieście działa ok. 2 tys. podmiotów związanych z tą branżą.
We wtorekj w Parczewie odbyło się spotkanie dla lokalnych przedsiębiorców.
- Jeżeli dojdzie do wydobycia bursztynu, to namówię swoje dzieci, by weszły w ten interes. Mam swój sklep jubilerski oraz pracownię - deklaruje Jerzy Prokofij z Parczewa.
- Widzę tu dla siebie szansę np. przy wydobyciu surowca. Choć na początku to nie mogłem uwierzyć, że bursztyn tu jest. To przecież tak daleko od morza - dodaje Grzegorz Dziewulski spod Parczewa.
Na razie Biuro Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu w Parczewie będzie działać na zasadzie dyżurów. - Będzie się też można z nami kontaktować e-mailowo - mówi Strzelczyk. I obiecuje: W przyszłości, gdy powstaną tu firmy branży bursztynniczej, oddział w Parczewie uruchomimy na stałe.