Korony gotowe, królewskie szaty uprasowane, pastuszkowie szykują kożuszki a anioły skrzydła. W wielu miastach i miejscowościach naszego regionu trwają ostatnie przygotowania do jutrzejszego Orszaku Trzech Króli
Biała Podlaska
Mieszkańcy polubili wspólne wędrowanie z królami. Jutro Pokłon Trzech Króli odbędzie się w mieście po raz trzeci.
Orszak przejdzie z kościoła Św. Anny do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Bezpośrednio przed wymarszem, o godz. 11.00 w kościele św. Anny zostanie odprawiona msza. Oprócz wspólnego wędrowania z mędrcami ulicami miasta, organizatorzy zapowiadają kolędowanie z zespołem Chwilka oraz pokłon dzieciątku Jezus i Świętej Rodzinie. Organizatorzy zachęcają by uczestnicy przemarszu wzięli mrozoodporne instrumenty, np. grzechotki czy tamburyno. Mile widziane są też stroje pasujące do tradycyjnych jasełek, np. pasterza lub anioła.
Bialskie parafie zachęcają też by dzieci ubrać w kolorowe peleryny symbolizujące każdego z trzech króli. Można też przygotować serduszka na których dzieci napiszą co ofiarują Dzieciątku Jezus.
Caritas będzie częstować wiernych herbatą, kawą oraz racuchami.
Chełm
Tradycyjnie 6 stycznia ulicami miasta przejdzie Orszak Trzech Króli. Wzorem lat ubiegłych uroczystości rozpoczną się o godzinie 11 od mszy świętej w Bazylice Narodzenia NMP. Tam też zostanie uformowany orszak, który prowadzony przez Gwiazdę Betlejemską okrężną drogą wyruszy na pl. Łuczkowskiego do szopki. Po drodze uczestnicy odwiedzą zaaranżowany w Urzędzie Stanu Cywilnego dwór króla Heroda oraz będą musieli stawić czoła diabłom kusicielom. Należy mieć nadzieję, że za sprawą aniołów dobro zwycięży i wszyscy uczestnicy marszu dotrą do stajenki na wspólne kolędowanie.
W orszaku mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy miasta i regionu. Mile widziane będą korony na głowach i przebrania przypominające królewskie szaty.
Kazimierz Dolny
Orszak rozpocznie o godz. 12.00 msza w Kościele Farnym. Po niej uczestnicy jutrzejszej uroczystości w królewskim orszaku przejdą wokół Rynku.
Lublin
Orszak Trzech Króli rozpocznie się od wspólnego kolędowania, o godz. 11.30 na schodach Zamku Lubelskiego. - Po otwarciu bramy o godz. 12 wyjdą trzej Królowie - zapowiada ks. dr Ryszard Podpora, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Archidiecezji Lubelskiej. I dodaje: Rekwizytami orszaku na placu Zamkowym będą: Czwarty Król, kadzielnica i brama zamkowa. Wszystkie wykonane przez uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie.
Następnie uczestnicy orszaku przejdą ulicami miasta - al. Tysiąclecia (pod prąd) i dalej ulicami Lubartowską, Świętoduską, przez deptak do ul. Królewskiej do archikatedry. Msza w bazylice rozpocznie się o godz. 13.
Specjalnie na tę uroczystość dwie lubelskie szkoły - ZS nr 5 im. Jana Pawła II i Szkoła Rzemiosła i Przedsiębiorczości, ul. Chopina przygotowują ciasteczka. Otrzymają je zarówno mali pacjenci lubelskiego szpitala jak też uczestnicy orszaku. - Na schodach archikatedry młodzi misjonarze będą zbierać datki do puszek na pomoc dla dzieci w Indiach - mówi ks. Podpora.
Organizatorzy planują transmisję online orszaku. - Planowany jest przekaz do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie, do chcących przyjąć sygnał telewizji internetowej ośrodków: Domów Pomocy Społecznej, aresztów śledczych i więzień znajdujących się na terenie województwa lubelskiego - dodaje dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Archidiecezji Lubelskiej.
Puławy
Tu jutro uczestnicy Orszaku Trzech Króli przejdą trasą o długości ponad kilometra. O godz. 13 wyruszą z pl. Chopina przy Urzędzie Miasta. Później przejdą al. Królewską do pałacu Czartoryskich, gdzie będzie szopka.
Organizatorzy przygotowali sześć scen, które po drodze zobaczą uczestnicy orszaku. Będzie m.in. spotkanie z królem Herodem i spotkanie z pastuszkami. Na końcu drogi orszaku - na pl. Czartoryskich królowie złożą dary. W orszaku wezmą udział żywe zwierzęta. Jeden z mędrców będzie jechał na wielbłądzie, drugi na koniu. Trzeci pojedzie królewską karetą. Będzie to bryczka zaprzężona w parę koni.
Orszak Trzech Króli, w którym udział biorą parafie w Puławach zaplanowano tuż po mszach w poszczególnych kościołach. Po złożeniu darów uczestnicy orszaku będą wspólnie śpiewać kolędy.
Świdnik
O godz. 14.25 w drogę wyjdą król azjatycki i wierni z parafii św. Kingi. O tej samej godzinie wyjdzie orszak z parafii św. Józefa z królem europejskim. Król afrykański i jego orszak o godz. 14.40 wyruszą z parafii Chrystusa Odkupiciela.
Wtorkowa uroczystość oficjalnie rozpocznie się o godz. 15 na placu Konstytucji 3 Maja.
- Trzej monarchowie jadący konno z trzech świdnickich parafii i nawołujący ludzi do udziału w orszaku, zaprowadzą nas do kościoła NMP Matki Kościoła, gdzie podczas mszy o 16 rozegra się scena finałowa. Po drodze miniemy Anioła Bożego, króla Heroda, diabły, które wodzą na pokuszenie - zapowiada Barbara Hajkowska-Pirek, koordynatorka Orszaku Trzech Króli.
Podczas trwania jutrzejszej uroczystości będzie można przekazać pieniądze na leczenie Jasia Karwowskiego z Krępca koło Lublina, u którego lekarze wykryli nowotwór złośliwy oka.
Włodawa
Wtorkowe uroczystości będą trzecimi już ulicznymi jasełkami w mieście. W tym roku orszak wyruszy o 12.45 z placu przed kościołem Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Chełmskiej i przejdzie ulicami Korolowską, Tysiąclecia Państwa Polskiego i Józefa Piłsudskiego pod kościół Św. Ludwika, gdzie odbędzie się scena finałowa.
- Główny nacisk kładziemy na rolę rodziny we współczesnym świecie i czyhające na nią zagrożenia, związane na przykład z uzależnieniami i szeroko pojętym konsumpcjonizmem - mówi autorka scenariusza i koordynator włodawskiego orszaku Danuta Sztuce. Wśród aktorów, którzy będą odgrywać poszczególne scenki na trasie przemarszu, będą przedstawiciele: I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki i II Liceum Ogólnokształcącego im. Frycza Modrzewskiego, Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Zamoyskich, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej i Szkoła Podstawowa nr 3 im. Franciszka Kleeberga, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. księdza Jana Twardowskiego, a także przedszkoli oraz rodzin ze wspólnot parafialnych.
Tegoroczny orszak we Włodawie odbędzie się pod hasłem "Radość. Pokój. Rodzina”.
Zamość
Jutro ulicami miasta, po raz pierwszy przejdzie Orszak Trzech Króli. Spotkaniu będzie towarzyszyć hasło Radość - Prawda - Dobro. Przemarsz zaplanowano ulicami: Peowiaków, Partyzantów, Łukasińskiego, Akademicka, Grodzka, Rynek Wielki, kończąc w Katedrze Zamojskiej.
Spotkanie uczestników o godzinie 10.30 na ulicy Łukasińskiego (za Urzędem Gminy Zamość). Będzie tu można odebrać złotą koronę i śpiewnik. Orszak ruszy o godzinie 11.00.
Uczestnicy orszaku będą odgrywali różne sceny biblijne. "Pokłon pastuszków” pokażą na schodach kościoła pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, druga "Narodzenie Pana Jezusa” przy kościele pw. św. Katarzyny i trzecia "Walka dobra ze złem” na Rynku Wielkim. Na progu katedry czekać będzie Święta Rodzina, której wszyscy oddamy pokłon. Około godziny 12.00 w katedrze odprawiona zostanie msza.
Organizatorzy zapraszają dzieci, młodzież, dorosłych, całe rodziny.
Zwierzyniec
Miasteczko dołącza do miejscowości, w których odbędzie się Orszak Trzech Króli, choć będą to trzecie uliczne jasełka, organizowane przez miejscową parafię. Uczestnicy zbiorą się jutro o godz. 11.00 na placu przy Kościółku na Wodzie.
- Świąteczny korowód poprowadzi Gwiazda Betlejemska, a za nią na koniach pojadą Trzej Królowie. Potem w orszaku będą szli animatorzy, orkiestra i rzesza uczestników. W drodze, zwierzynieckim deptakiem, a potem ul. Zamojską przejdziemy do kościoła parafialnego pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski - mówi proboszcz tej parafii ksiądz Błażej Górski. Jednocześnie zachęca wszystkich do wspólnego kolędowania i udziału w czterech scenkach, które będą odgrywane na szlaku. - Wszystkie będą nawiązywać do wydarzeń, towarzyszących Trzem Królom w drodze do Betlejem, ale we współczesnej wersji - dodaje ksiądz.
O 18.00 w sali gimnastycznej miejscowego zespołu szkół odbędzie się "Lekcja śpiewania”, którą organizują: Zespół Tańca Ludowego "Zwierzyniacy”, Przedszkole Samorządowe i Chór "Cantata”, działający przy centrum kultury. Każdy z uczestników otrzyma śpiewnik z tekstami 20 kolęd.
W całej Polsce Orszak Trzech Króli przejdzie w ponad 300 miastach.