Dwie mieszkanki Lubartowa rozliczają władze miasta – opublikowały w internecie rejestr umów zawartych przez magistrat w latach 2013 i 2014. Każdy może sprawdzić, do kogo i za co trafiły jego pieniądze.
Obie panie działają w nieformalnej grupie Miasto Obywatelskie Lubartów. Upublicznienie rejestrów umów nie jest ich pierwszą akcją. Przed wyborami samorządowymi przeprowadziły sondę uliczną, w której zbadały, o co mieszkańcy chcieliby zapytać kandydatów do rady miasta i na burmistrza. Na podstawie prawie 500 odpowiedzi opracowały ankietę dla osób startujących w wyborach. Wyborcy mogli przeczytać odpowiedzi kandydatów w internecie.
– Identyfikuję się z celami Szkoły Inicjatyw Strażniczych, do której zakwalifikowałam się pod koniec ubiegłego roku. Stąd nasze działania – mówi Wąs i dodaje: Szkoła to cykl pięciu szkoleń dla każdej osoby, która jest niezależna i na poziomie gminnym prowadzi regularne działania sprawdzające, jak funkcjonują władze, zabiera głos w sprawach publicznych i stara się wprowadzać zmiany w przypadku zdiagnozowania problemów.
Akcje Miasta Obywatelskiego Lubartów zostały dostrzeżone. Panie dostały nominację do krajowej nagrody Super Samorząd 2014, jako jedna z 12 organizacji w Polsce i jedyna z naszego województwa.
Burmistrz też opublikuje
W ubiegły piątek Urząd Miejski w Lubartowie zakończył kompletowanie rejestru umów za ostatnie cztery lata. – Wprawdzie było z tym trochę pracy, ale nie mamy nic do ukrycia i nie boimy się publikować tych danych – deklaruje burmistrz Janusz Bodziacki. – Wkrótce zostaną udostępnione w Biuletynie Informacji Publicznej lubartowskiego magistratu.
Rejestr umów za lata 2013-2014 prowadzony przez Biuro Zamówień Publicznych Urzędu Miasta w Lubartowie
Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej - rejestr umów w latach 2010-2014