W czwartek członkowie Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego spotkali się z Czesławem Mroczkiem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Przypomnijmy, że w naszym regionie pozostały tylko trzy liniowe jednostki wojskowe – w Hrubieszowie, Chełmie i Zamościu. Dwie ostatnie są pododdziałami Warszawskiej Brygady Zmechanizowanej.
– Minister Mroczek poinformował nas, że jednostki będą bardzo nowoczesne, doposażone w ramach modułów zbrojeniowych. Chodzi o wyszkolonych żołnierzy-specjalistów oraz sprzęt. Niestety, minister nie mógł zdradzić szczegółów, ale wspominał o oddziałach wyposażonych w drony – dodała poseł Tokarska.
Przypomnijmy, że minister Mroczek podczas spotkania z Sejmową Komisja Obrony zapewniał o wzmocnieniu obsady jednostek wojskowych na wschodzie Polski oraz o przyznaniu pierwszeństwa w dostawach nowoczesnego sprzętu.
Według nieoficjalnych informacji do Chełma mogą trafić wyrzutnie rakietowe Homar lub armato-haubice Krab.
Natomiast w 2. Hrubieszowskim Pułku Rozpoznawczym przestarzałe, opancerzone BRDM2 Szakal mogą być zastąpione nowoczesnymi Rosomakami. Według naszych informacji drony, o których mówił minister Mroczek, miałyby trafić właśnie do Hrubieszowa
Przypomnijmy, że zwiadowców z Hrubieszowa odwiedził w maju ubiegłego roku Bronisław Komorowski. Odnosząc się do zaogniającej się sytuacji na Ukrainie, prezydent mówił, że 2. Pułk Rozpoznawczy jest właśnie po to, by "cała Polska i polskie siły zbrojne, które są częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego, dobrze wiedziały, co może nam grozić i odpowiednio potrafiły zareagować”.
2. Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im. mjr. H. Dobrzańskiego "Hubala” został sformowany w 1994 r. na bazie istniejącego wcześniej w Hrubieszowie 8. Ośrodka Materiałowo-Technicznego. Jednostka kontynuuje tradycję m.in. przedwojennego 2 Pułku Strzelców Konnych.
Żołnierze z Hrubieszowa uczestniczyli w działaniach w Afganistanie, a także w misjach w Iraku, Czadzie, Libanie, Syrii, Bośni i Kosowie. W Afganistanie przełożeni cenili ich za wzorową realizację działań bojowych.