Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje książek

22 kwietnia 2015 r.
14:53
Edytuj ten wpis

Frances Harrison "Do dziś liczymy zabitych. Nieznana wojna w Sri Lance"

Frances Harrison niczym Hitchcock zaczyna od trzęsienia ziemi by potem tylko podkręcać atmosferę. Co chwilę odrywam wzrok, odwracam głowę, odkładam książkę, biorę głęboki oddech...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Po chwili znów ślęczę nad nią pochylony, zafascynowany, wręcz zahipnotyzowany opisami bezmyślnego okrucieństwa, obrazami krwawej rzezi, wręcz fotograficznymi przedstawieniami piekła na ziemi. Na rękach niemal czuję ciepłą jeszcze krew ofiar kolejnej zapomnianej wojny.

Na Sri Lance nie ma ropy, ani innych bogactw naturalnych, są tylko palmy kokosowe chylące się nad rajskimi plażami i wzgórza pokryte plantacjami herbaty. Przy cichym przyzwoleniu wielkich tego świata i ONZ, gdy na plażach południowej części wyspy wypoczywali turyści z Europy i Stanów Zjednoczonych, na piaskach północnego wybrzeża "wylegiwały się (…) trupy”.

Czytałem wiele reportaży dt. współczesnych konfliktów, czytałem też wiele opracowań historycznych o tych z dawnych lat. Żadna dotychczasowa lektura nie wstrząsnęła mną tak jak "Do dziś liczymy zabitych. Nieznana wojna w Sri Lance".

Jest to zbiór ludzkich historii: dziennikarza, lekarza, zakonnicy, nauczycielki, matki, wolontariusza, bojownika i sklepikarza, naocznych świadków ostatnich miesięcy wony domowej w Sri Lance. Rozmawia z nimi Frances Harrison, wieloletnia korespondentka BBC w Azji Południowo-Wschodniej i działaczka Amnesty International.

Są to przejmujące do szpiku kości świadectwa heroizmu zwykłych ludzi, którzy byli w stanie dokonać niemożliwego – przeżyć. Wszyscy oni liczyli przecież "że społeczność międzynarodowa nie dopuści do rzezi ludności cywilnej”. Pozostawieni jednak zostali samym sobie. Z lenistwa, naiwności, czy zwykłej głupoty?

"To było surrealistyczne doświadczenie: słuchać przy wtórze huku wybuchających pocisków, jak sekretarz generalny ONZ chwali władze Sri Lanki za przestrzeganie tymczasowego rozejmu. Medialne relacje z wojny były do tego stopnia oderwane od rzeczywistych wydarzeń, że lankijski rząd mógł spokojnie zapewniać, iż nie toczą się żadne walki, w momencie kiedy były one najcięższe.”

Harrisson stara się nie oceniać i za pośrednictwem swoich rozmówców zdać w miarę bezstronną relację z tego co wydarzyło się na tej tropikalnej wyspie. Widać co prawda, z którą stroną sympatyzuje, lecz jej prywatne poglądy nie wpływają na rzetelności publikacji. Swoją pracę opiera na solidnych danych liczbowych i wielokrotnie zweryfikowanych źródłach szczegółowo opisanych w aneksach i przypisach.

W jasny sposób nakreśla też skalę wydarzeń pisząc: "Nie licząc Iraku, Afganistanu i Darfuru, wojna domowa w Sri Lance przyniosła prawdopodobnie większe straty w ludziach niż jakikolwiek inny konflikt w obecnym stuleciu, a mimo to mało kto o niej słyszał.”

"Bezkarność sprawców zbrodni wojennych w Sri Lance stanowi jasny sygnał dla innych państw represyjnych, że lankijski model walki z wewnętrznym buntem nadaje się do naśladowania.” Warto pamiętać o tym wybierając kolejny kierunek swoich urlopowych wojaży.


* Paweł Hadrian – wiceprezes Stowarzyszenie Klub Podróżników Sapay, organizator Lubelskich Spotkań Podróżniczych "Kontynenty”. O świecie pisze na blogu sapayclub.com, a o podróżach kulinarnych na zdrowszejedzenie.pl

Pozostałe informacje

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor Lublin kontra KGHM MKS Zagłębie Lubin. Tylko wygrana daje lubliniankom nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

Lekarze z oddziału chorób płuc nie wycofali swoich wypowiedzeń. Oddział jeszcze jest, ale nie wiadomo, czy uda się go utrzymać

Pat na pulmonologii. Lekarze nie wycofali wypowiedzeń

Póki co, oddział jeszcze funkcjonuje, choć pacjentów przyjmuje już w bardzo ograniczonym zakresie. Pulmonolodzy z Zamojskiego Szpitala Niepublicznego nie wycofali swoich wypowiedzeń. Jeśli nie uda się znaleźć lekarzy na ich miejsce, oddział będzie musiał zawiesić działalność.

zdjęcie ilustracyjne

Dzieci wracały ze szkoły. W centrum miasta zaatakował je pies

Dzieci wracały ze szkoły. W centrum Parczewa zaatakował je pies. Sprawą zajęła się policja.

Drugie miejsce Wiktora Przyjemskiego na turnieju w Gdańsku

Drugie miejsce Wiktora Przyjemskiego na turnieju w Gdańsku

Dobry występ Wiktora Przyjemskiego w turnieju eliminacyjnym Indywidualnych mistrzostw Polski. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin zajął drugie miejsce ustępując jedynie Oskarowi Fajrerowi  

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30