Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

29 czerwca 2016 r.
0:00

Dlaczego sprowadzamy węgiel z zagranicy?

29 czerwca 2016 0:00

W mediach co rusz przewija się pytanie, dlaczego polskie państwo sprowadza węgiel z zagranicy, skoro na jego terenie piętrzą się prawdziwe góry niewykorzystanego surowca. Odpowiedź jest prosta - ponieważ bardziej nam się to opłaca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Skąd jednak bierze się ta zależność? Czynników jest kilka. Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, iż węgiel spoza naszego kraju obłożony jest zazwyczaj niższym podatkiem VAT - w naszym kraju wynosi on 23 proc., podczas gdy przykładowo w Rosji jest to jedynie 15 proc.

Ktoś mógłby oczywiście powiedzieć, że należy do jego ceny doliczyć również koszty transportu. Te jednak się równoważą, gdyż pokrywa je państwo. Wspomnieć należy również o niższych stawkach wydobycia węgla w innych krajach. Tak jest chociażby w Australii.

Kierunek wschodni

Jednak po kolei. W jakim kraju sprzedaż węgla brunatnego czy kamiennego do Polski jest największa? W tym przypadku wskazać należy oczywiście Rosję. Co roku sprowadzamy z tego kraju ponad 6 milionów ton węgla, co stanowi niemal 2/3 całego nasze importu tego surowca.

Do inwestowania w węgiel z Rosji zachęcają przede wszystkim czynniki, które zostały wymienione powyżej. Elementem przeważającym wydaje się być oczywiście niższy podatek VAT. Ośmioprocentowa różnica sprawia, że przy okazji każdego miliona złotych, w naszych kieszeniach pozostaje około 80 tysięcy. Pamiętajmy przy tym, iż polska gospodarka "stoi" właśnie na węglu, dlatego oszczędności w ujęciu ogólnym są wręcz ogromne.

Wschodni kierunek wydaje się być ulubionym dla naszego kraju. Sporo węgla sprowadzamy również bowiem z Kazachstanu (niespełna 200 tysięcy ton) i Ukrainy (prawie 400 tysięcy ton). Powody są zawsze podobne. Głównym elementem, na który warto zwrócić uwagę, to właśnie niższe kosztu zakupu. Skoro natomiast transport surowca jest tak opłacalny, do dlaczego nie powinniśmy z tego korzystać?

Inne kierunki

Sporo kontrowersji w środowisku przeciwników tego typu polityki stanowią również statystyki importu węgla z dalekiej Australii. Z tego kraju rocznie sprowadzamy prawie milion ton węgla rocznie. Jest to wartość ogromna, dlatego muszą istnieć poważne powody, dla których decydujemy się na taki ruch.

Wspomnieć należy przede wszystkim o kosztach wydobycia. Odbywa się ono w sposób odkrywkowy, co oczywiście kosztuje zdecydowanie mniej w porównaniu do chociażby metody głębinowej. Kolejny element kolejny raz dotyczy transportu. Oczywiście wykorzystane są do tego statki, które jednak służą nam do wymiany towarów. Z Australii przywożą do nas węgiel, który w Polsce jest rozładowywany. Następnie dochodzi do załadowania innych towarów, które są przez nas wysyłane w tamte rejony świata. Tego typu zamiany pozwalają nam zaoszczędzić naprawdę spore sumy.

Podkreślić należy również fakt, iż węgiel australijski przeważnie trafia do firm z kapitałem zagranicznym, które często mogą sobie pozwolić na tego typu transakcje.

Na liście pozostałych krajów, z których czerpiemy węgiel znajdują się również Stany Zjednoczone, Czechy oraz Kolumbia. Łącznie import węgla wynosi ponad 10 milionów ton węgla w każdym roku.

Oczywiście węgiel rosyjski stanowi w tym przypadku największą część ogólnej kwoty. Biorąc pod uwagę wszelkie argumenty i dane, które zostały przytoczone powyżej, jest to w zupełności zrozumiałe. Podstawą wymiany dóbr jest bowiem ich cena. Nabywca określonego surowca, z wiadomych przyczyn, chce wydać jak najmniej, dlatego decyduje się na skorzystanie z wielu opcji, które w jego mniemaniu okażą się najkorzystniejsze. I to właśnie ta zasada funkcjonuje w przypadku sprowadzania węgla z zagranicy.

Pozostałe informacje

Policjanci są już nad Zalewem Zemborzyckim. Nie tylko w łodzi

Policjanci są już nad Zalewem Zemborzyckim. Nie tylko w łodzi

Policjanci z posterunku wodnego rozpoczynają sezon nad Zalewem Zemborzyckim. Będą dbać o bezpieczeństwo wypoczywających nie tylko z łodzi, ale również z rowerów.

Rafał Trzaskowski spędzi koniec majówki w Lubelskiem

Rafał Trzaskowski spędzi koniec majówki w Lubelskiem

Rafał Trzaskowski, kandydat KO na prezydenta Polski spędzi koniec majówki w województwie lubelskim. Odwiedzi dwa miasta.

MKS już dzisiaj gra kolejny mecz

PGE MKS FunFloor Lublin podejmie dzisiaj Piotrcovię

Dzisiaj o godz. 20.30 PGE MKS FunFloor zagra kolejny ważny mecz. Tym razem ekipa z Lublina zmierzy się w hali Globus z Piotrcovią Piotrków Trybunalski.

Ważna ulica w Lublinie gotowa do przebudowy. Powstaną nowe mosty

Ważna ulica w Lublinie gotowa do przebudowy. Powstaną nowe mosty

To już pewne. Za chwilę ruszy przebudowa al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów wygrało przetarg i ma 2 lata na inwestycję.

Działki leżą w pobliżu bazy MZK przy ulicy Brzegowej

Batalia o zgodę radnych na sprzedaż tych działek miała 21 prób. Przetarg: nie ma chętnych

O zielone światło na sprzedaż tych działek prezydent Białej Podlaskiej wnioskował do rady aż 20 razy. Dopiero, gdy nastąpiła zmiana układu sił, za 21. razem radni zgodzili się na zbycie terenu przy ulicy Brzegowej. Ale wyniki przetargu nie są zadowalające.

Nowe piosenki, nowe historie, nowa płyta – Kaśka Sochacka w CSK
Koncert
21 maja 2025, 20:00

Nowe piosenki, nowe historie, nowa płyta – Kaśka Sochacka w CSK

Kaśka Sochacka to drobna blondynka z niskim zachrypniętym głosem, która jest najciekawszym damskim głosem w polskiej muzyce, a jednocześnie jednym z najciekawszych zjawisk ostatnich lat. Artystka wystąpi w 21 i 22 maja w lubelskim CSK.

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

Polsko-francuski Lumpeks zagra 29 maja o godzinie 18
galeria

KODY 2025: Pięć dni z muzycznymi eksperymentami (program)

Pięć dni i 16 koncertów, czyli Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie po raz 17. Kto i kiedy wystąpi?

Robbi Ryan przenosi się do Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Robbi Ryan przenosi się do Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

To duży transfer, bo Amerykanka była najlepszą koszykarką sezonu zasadniczego Orlen Basket Ligi Kobiet.

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Wielkie serca, ogromne zaangażowanie i konkretna pomoc – tak w skrócie można opisać działania studentów IFMSA-Poland Oddział Lublin, którzy w piątek przekazali Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu nowy sprzęt medyczny wart ponad 3 500 złotych.

Krzysztof Gralewski zastąpił na stanowisku prezesa LZPN Zbigniewa Bartnika

Lubelski Związek Piłki Nożnej ma nowego prezesa

W poniedziałek Lubelski Związek Piłki Nożnej wybierał nowego prezesa na kolejną, czteroletnią kadencję. W szranki stanęli: obecny szef związku Zbigniew Bartnik oraz Krzysztof Gralewski. Wygrał ten drugi, co oznacza, że w LZPN dojdzie do zmiany na szczycie po... 13 latach.

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie
ZDJĘCIA
galeria

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie

Są też nowe eksponaty i takie, których wcześniej nie prezentowano publicznie. Jest też dużo pomysłów na to, co w Centrum Historii Sportu ma się dziać. A przez cały maj Centrum można zwiedzać za darmo.

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Policjanci w Kurowie pojechali doi jednej z miejscowości w gminie Żyrzyn, po poszukiwanego przez sąd 26-latka. Ten, widząc radiowóz, postanowił się schować. Ale nie wybrał najlepszego schowka.

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

7 i 8 czerwca Lublin przyciągnie tysiące widzów, którzy będą mogli zobaczyć już 19 edycję Nocy Kultury. Wielu z nich przyda się pomoc i podpowiedź, gdzie i co zobaczyć. Tu potrzebni będą wolontariusze.

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie
ZDJĘCIA
galeria

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie

Jest strażakiem już 25 lat, a teraz został komendantem komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium