Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

29 lutego 2024 r.
9:55

Jak korzystać z roamingu bezpiecznie?

0 A A

Dzwonienie, wysyłanie wiadomości i łączenie się z internetem za granicą może być bardzo kosztowne. Dlatego niezwykle istotne jest zrozumienie przed wyjazdem, jak działa roaming oraz z jakim ryzykiem może się wiązać nieodpowiednie użytkowanie telefonu. Zebraliśmy kilka najważniejszych wskazówek dotyczących tego, jak korzystać z roamingu, by nie narazić się na niepotrzebne koszty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak korzystać z roamingu, by rachunek nie spędzał snu z powiek?

Działanie roamingu na terenie Unii Europejskiej jest bardzo proste u każdego operatora. Obowiązuje bowiem zasada roamingu po cenach krajowych. Oznacza to, że za połączenia, SMS-y oraz MMS-y zapłacisz w UE tyle samo, co w Polsce. Będziesz zatem wykorzystywać swój polski pakiet. Jeśli masz więc np. bezpłatne rozmowy oraz wiadomości do wszystkich sieci za darmo, to dokładnie tak samo będzie za granicą, na terenie Unii Europejskiej. Z kolei internet będzie pobierany ze specjalnego pakietu roamingowego – np. w nju mobile na kartę masz na miesiąc 10 GB do wykorzystania w Polsce (do 30 GB za staż w sieci) oraz 6,31 GB w UE.

Więcej o bezpiecznym roamingu przeczytasz tutaj: https://www.njumobile.pl/artykuly/jak-bezpiecznie-korzystac-z-roamingu

Nieco bardziej kłopotliwe jest to, jak korzystać z roamingu poza granicami UE. Tam zasada „jak w domu” nie obowiązuje i opłaty za poszczególne usługi mogą być bardzo wysokie. Przygotowaliśmy zatem kilka porad dotyczących bezpiecznego korzystania z roamingu:

  • Upewnij się, jak działa roaming u Twojego operatora

Cenniki roamingowe różnią się w zależności od operatora. Dlatego absolutną podstawą będzie sprawdzenie przed wyjazdem, ile zapłacisz w swojej sieci za kontakt z bliskimi – i to z konkretnego kraju. Operatorzy dzielą państwa na tzw. strefy roamingowe, dla których ustalają cennik usług. Sprawdzenie szczegółów tego, jak działa roaming w Twojej sieci, będzie też istotny w przypadku wyjazdu do kraju członkowskiego Unii Europejskiej pod względem łączenia się z internetem. Jak wspomnieliśmy, obowiązują bowiem specjalne pakiety danych, niższe od tych działających w Polsce.

  • Uważaj na automatyczne pobieranie danych

Bezpieczne korzystanie z roamingu to też zwracanie uwagi na to, kiedy łączysz się z internetem. Automatyczne aktualizacje aplikacji czy systemu operacyjnego mogą pobierać ogromne ilości danych pakietowych, nieraz po kilka GB. Co stwarza ryzyko wykorzystania całego pakietu roamingowego za jednym zamachem, a nawet jego znacznego przekroczenia.

Ciekawe rozwiązanie oferuje tutaj nju mobile: usługę Bezpieczny Roaming, czyli korzystniejszy sposób rozliczania transmisji danych w wybranych państwach spoza Unii Europejskiej. Gdy tylko zaczniesz korzystać z internetu w roamingu, nju mobile włączy Ci pakiet 1 GB za 15 zł, z którego możesz korzystać przez 24 h. Kiedy ten czas upłynie, a Ty znowu będziesz potrzebować skorzystania z internetu, to uruchomi się ponownie – po połączeniu się z siecią. Możesz również wykupić od razu 10 GB na 15 dni, wybierając samodzielnie odpowiedni pakiet roamingowy.

  • Korzystaj z Wi-Fi, gdy tylko się da… ale bezpiecznego!

Możesz znacznie ograniczyć ilość pobieranych danych pakietowych, łącząc się z hotspotami lub Wi-Fi w miejscu pracy czy mieszkania. To idealne rozwiązanie, gdy musisz zaktualizować jakąś aplikację albo chcesz połączyć się z bliskimi przez wideorozmowę. Miej jednak na uwadze, by w przypadku darmowych, niezabezpieczonych sieci nie podawać nigdzie wrażliwych danych. Nie loguj się też do bankowości elektronicznej, urzędów i nie korzystaj z płatności internetowych podczas takich połączeń.

  • Regularnie sprawdzaj swoje usługi roamingowe

Ostatnia, niemniej istotna zasada: na bieżąco weryfikuj, jak działa Twój roaming. Upewniaj się zatem co najmniej raz dziennie, ile internetu, minut oraz wiadomości zostało Ci do wykorzystania w pakiecie. Po ich zużyciu sprawdzaj, czy możesz dokupić kolejny pakiet – zazwyczaj wychodzą cenowo dużo rozsądniej niż dzwonienie, pisanie czy korzystanie z internetu poza pakietem.

Powodzenia – i życzymy miłego pobytu!

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Miasto wybrało 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł w ramach konkursu wieloletniego „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. Zgłoszone projekty będą realizowane w latach 2024-26.

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium