Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

3 listopada 2017 r.
11:00

Jak powstaje nowotwór złośliwy?

Autor: Zdjęcie autora Promocja
0 14 A A

Listopad uznawany jest na całym świecie jako Miesiąc Świadomość Raka Płuca. W tym okresie wiele mówi się na temat choroby nowotworowej, jej profilaktyki oraz innowacyjnych metod leczenia raka. Z tej okazji portal onkologiczny zwrotnikraka.pl prowadzi kampanię edukacyjną mającą na celu szerzenie rzetelnej wiedzy o nowotworach. Przedstawiamy artykuł przygotowany przez Jarosława Goślińskiego, redaktora naczelnego portalu zwrotnikraka.pl na temat tego, jak powstaje nowotwór złośliwy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY – CO TO JEST

Ludzki organizm funkcjonuje jako uporządkowane społeczeństwo komórek, w którym istnieje precyzyjny podział pracy oraz zewnętrzna kontrola namnażania i przeżycia komórek. Liczba komórek danego rodzaju znajdująca się w danym miejscu organizmu jest stosunkowo stała, dlatego nasz organizm zachowuje latami zbliżoną wielkość i wygląd. Co ważne, zdrowe komórki współpracują, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie systemu.

W chorobie nowotworowej komórki wyrywają się spod nadzoru organizmu. Zmutowana komórka zaczyna sama wytwarzać bodziec umożliwiający jej przeżycie i rozmnażanie, a nowotwór rozwija niezależnie od sygnałów płynących z organizmu.

- Nowotwór to nabyta choroba genetyczna powstała w wyniku mutacji zachodzących w komórkach ukształtowanego organizmu. Choroba zaczyna się od mutacji w jednej komórce, która staje się komórką macierzystą nowotworu. W jej obrębie mogą zachodzić kolejne mutacje prowadzące do rozwoju coraz bardziej złośliwych podklonów. W rezultacie powstają miliardy komórek potomnych, które mogą zabić chorego – tłumaczy Jarosław Gośliński, redaktor naczelny portalu onkologicznego zwrotnikraka.pl.

 

JAK POWSTAJE NOWOTWÓR ?


Szacuje się, że zdrowe komórki macierzyste tkanek człowieka mogą wykonać około 50 tzw. podziałów samoodnawiania, co umożliwia im przeżycie około 120 lat. Jest to spowodowane skracaniem końców chromosomów, tzw. telomerów. Niestety, w komórkach nowotworowych może dojść do odblokowania genu dla telomerazy czyli enzymu odbudowywującego telomery. Komórka nowotworowa staje się praktycznie nieśmiertelna.

Komórki rakowe posiadają zdolność przełamania również bariery odżywienia. W normalnych warunkach, do dowolnego miejsca organizmu dostarczana jest wyłącznie taka ilość tlenu i składników odżywczych, która jest niezbędna. Mechanizm ten posiada jednak pewne rezerwy. Jeśli w danym miejscu powstanie klon nowotworowy, może on korzystać z tej rezerwy, rozwijając liczebność komórek do około miliona – czyli wielkości główki od szpilki.

Po przekroczeniu wspomnianej granicy, niewielka część komórek nowotworowych umiera z powodu głodu w mechanizmie martwicy. Śmierć w wyniku martwicy jest rozpoznawana przez makrofagi patrolujące tkanki organizmu jako rana. Makrofagi inicjują proces gojenia i wydzielają cytokiny pobudzające wytwarzanie nowych naczyń krwionośnych i poprawę zaopatrzenia w tlen oraz substancje odżywcze, co umożliwia dalszy rozrost nowotworu.

Guz nowotworowy (nowotwór pierwotny lub guz przerzutowy) staje się wykrywalny, kiedy osiągnie średnicę około 1 cm (jest to około miliarda komórek). Nowotwór złośliwy zabija człowieka, kiedy osiągnie około biliona komórek.

Podsumowując - rozwój nowotworu odbywa się przez kolejne stadia: inicjacji, promocji, progresji, tworzenia guza, przerzutów i wywoływania skutków miejscowych i ogólnoustrojowych. Na szczęście, współczesna onkologia posiada metody lecznicze skierowane przeciwko każdemu z tych etapów.

- Warto w tym miejscu podkreślić znaczenie czujności onkologicznej, która powinna obowiązywać całe społeczeństwo. Im wcześniej wykryty nowotwór, tym większa szansa na zastosowanie skutecznej terapii onkologicznej. Nowotwór to nie wyrok – dodaje Jarosław Gośliński z portalu onkologicznego zwrotnikraka.pl

Pozostałe informacje

Górnik słabszy od Bruk-Bet Termaliki Nieciecza. Baraże zaczynają "odjeżdżać"

Górnik słabszy od Bruk-Bet Termaliki Nieciecza. Baraże zaczynają "odjeżdżać"

Walczący o strefę barażową w Fortuna I Lidze Górnik Łęczna minimalnie przegrał na swoim stadionie z walczącym o utrzymanie Bruk-Betem Termaliką Nieciecza

Power Party
foto
galeria

Power Party

Nasz weekendowy clubbing kończymy wizytą w Helium Club, gdzie naprawdę było super. Zobaczcie, jak się bawiliście i co się działo.

Polskie Party
foto
galeria

Polskie Party

Polskie Piosenki w Berecie to mega popularna imprezka. To była niezapomniana noc, w rytm polskich przebojów. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Padwa Zamość wygrała bez problemów, przykra niespodzianka w Białej Podlaskiej

Padwa Zamość wygrała bez problemów, przykra niespodzianka w Białej Podlaskiej

W spotkaniu otwierającym 28. kolejkę KPR Padwa Zamość odniosła cenne zwycięstwo nad Handball Stalą Mielec 32:22.

Grom Różaniec wygrywa w hicie kolejki i wskakuje na drugie miejsce w tabeli

Grom Różaniec wygrywa w hicie kolejki i wskakuje na drugie miejsce w tabeli

W hicie 22. kolejki zamojskiej klasy okręgowej grająca przez całą drugą połowę w przewadze jednego zawodnika Huczwa Tyszowce przegrała w Wożuczynie z Gromem Różaniec

Pogoń i Graf zagrały na remis. Niesamowity pech grającego trenera gości

Pogoń i Graf zagrały na remis. Niesamowity pech grającego trenera gości

W sobotę w meczu derbowym w Łaszczówce nie brakowało emocji. Tamtejsza Pogoń 96 zremisowała z rewelacyjnym Grafem Chodywańce 1:1. Wielkim pechowcem w tym spotkaniu okazał się grający trener gości Piotr Gozdek Bartosz Surman

Katarzyna Krawczyk nie powalczy o występ na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. "Czujemy niesmak"

Katarzyna Krawczyk nie powalczy o występ na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. "Czujemy niesmak"

Katarzyna Krawczyk z Cementu-Gryfa Chełm nie weźmie udziału w światowym turnieju kwalifikacyjnym do tegorocznych igrzysk olimpijskich, który odbędzie się w Stambule od 9 do 15 maja.

Lublin. Bieg Botaniczna Piątka - zdjęcia
Foto
galeria

Lublin. Bieg Botaniczna Piątka - zdjęcia

W Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie odbył się bieg Botaniczna Piątka. Lubelski bieg jest jednym z trudniejszych, bo są tu wzniesienia, więc zwłaszcza końcówka biegu jest wymagająca.

Polski Cukier Start znowu nie zagra w play-offach. "Przyczyny tego, co się stało musimy przeanalizować"

Polski Cukier Start znowu nie zagra w play-offach. "Przyczyny tego, co się stało musimy przeanalizować"

Polski Cukier Start Lublin na finiszu sezonu wypadł z najlepszej ósemki i ponownie nie zagra w fazie play-off. W sobotę, na koniec rozgrywek czerwono-czarni dostali lanie od Legii Warszawa (92:112). Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Dlaczego mieszkania drożeją? Dla kogo jest nowy, rządowy program?
Magazyn

Dlaczego mieszkania drożeją? Dla kogo jest nowy, rządowy program?

W tym roku zakończył się rządowy program Bezpieczny Kredyt 2 procent, ale już jest koncepcja innej formy wsparcia. Nowy program Mieszkanie na start, który zakłada stałe oprocentowanie o wysokości zależnej od np. liczby dzieci czy dochodów. O programie, jego plusach i wyzwaniach rynku mieszkaniowego rozmawiamy z Piotrem Turskim, prezesem TTS Development.

Stłuczka trzech aut z efektem domina

Stłuczka trzech aut z efektem domina

W miejscowości Szopinek w powiecie zamojskim doszło do zderzenia trzech aut. Żaden z kierowców nie doznał obrażeń.

"Najważniejsze było zwycięstwo". Opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy ze Skrą Częstochowa

"Najważniejsze było zwycięstwo". Opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy ze Skrą Częstochowa

Wisła Grupa Azoty Puławy pokonała w sobotę na swoim stadionie Skrę Częstochowa i wciąż pozostaje w grze o utrzymanie w eWinner drugiej lidze. Jak spotkanie podsumowali trenerzy obu zespołów?

Pilnie potrzebna jedyna w swoim rodzaju, uniwersalna grupa krwi

Pilnie potrzebna jedyna w swoim rodzaju, uniwersalna grupa krwi

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje szukać dawców w regionie. Tym razem najbardziej potrzebna jest grupa krwi 0 RhD -, którą można podać każdemu człowiekowi na świecie.

Motocyklista zderzył się z Toyotą. Nie przeżył

Motocyklista zderzył się z Toyotą. Nie przeżył

Do zdarzenia doszło w miejscowości Rudnik. 21-letni motocyklista stracił panowanie na łuku i zderzył się z osobówką. Jego życia nie udało się uratować.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!