Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

19 kwietnia 2024 r.
10:24

Bezpieczeństwo i aspekty higieniczne zbiorników na deszczówkę

0 0 A A

Instalacja zbiornika na deszczówkę przy gospodarstwie domowym może przynieść różne korzyści – zarówno te ekologiczne, jak i ekonomiczne. Przed zdecydowaniem się na taki krok należy jednak zapoznać się z prawnymi aspektami, które dotyczą, m.in. bezpieczeństwa i opłat. Co więc warto wiedzieć?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czy instalacja zbiornika na deszczówkę wymaga pozwolenia?

Gromadzenie deszczówki to coraz częstsza praktyka. Zbiornik na deszczówkę może okazać się opłacalną inwestycją, w głównej mierze ze względów ekonomicznych, ale też ekologicznych.

Warto mieć jednak na uwadze, że polskie przepisy prawne nie są obszernie, jeśli chodzi o gospodarowanie wody deszczowej. Znaczna część z nich znajduje się w poszczególnych ustawach prawa budowlanego, a największym sporem okazuje się zazwyczaj kwestia pozwolenia.

Co więcej, niektóre starostwa nieco inaczej podchodzą do interpretacji ustaw – jedne narzucają obywatelom ubieganie się o pozwolenie na budowę, a inne wymagają jedynie zgłoszenia. Jednak w praktyce najpowszechniejszy jest pogląd, że niepotrzebne jest uzyskanie decyzji na budowę zbiornika retencyjnego – zarówno tego przydomowego, jak i podziemnego o pojemności poniżej 10 m³.

Rozróżnienie obowiązuje też przy ich rodzajach. Podziemne zbiorniki zazwyczaj montuje się w trakcie budowy domu. Jeszcze do 2018 roku podlegały one takim samym przepisom (Prawo Wodne) jak przydomowe szamba. Jednak od wejścia nowych, deszczówka nie jest już uznawana za ścieki.

Zbiorników na deszczówkę nie uznaje się za zbiorniki wodne, teoretycznie więc nie wymagają one wydania zgody na budowę. W przypadku tych naziemnych uznaje się je za integralną część budynku. Nie potrzebują więc dodatkowego pozwolenia.

Gdzie można odprowadzać wodę deszczową?

W przepisach dotyczących wody deszczowej zawarte są też informacje dotyczące jej odprowadzania. Za ten proces uważa się przekierowywanie jej w inne miejsce.

Przede wszystkim da się ją odprowadzać do kanalizacji deszczowej lub tej ogólnospławnej oraz do rowu melioracyjnego. Taką wodę można podłączyć i wykorzystać do wypełnienia oczka wodnego, fontanny i innych akwenów ogrodowych. Dozwolone jest również przekierowywanie jej do zbiorników retencyjnych lub na tereny nieutwardzone, przy czym trzeba uważać na rodzaj gruntu. Odprowadzenie cieczy na ten o wysokiej nieprzepuszczalności może doprowadzić do lokalnych podtopień lub podmyć.

Deszczówki kategorycznie nie wolno przekierowywać bezpośrednio do kanalizacji bytowej (czyli takiej, do której trafiają ścieki z budynków), a także na teren sąsiedniej działki oraz na ulicę. Przepisy regulujące ten proces znajdują się, m.in. w prawie budowlanym, prawie wodnym, czy też w Ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury, które dotyczy warunków technicznych i usytuowania budynków.

Opłaty za odprowadzanie deszczówki – co należy wiedzieć?

W niektórych przypadkach odprowadzanie takiej wody może się wiązać z określonymi opłatami. Mowa tu przede wszystkim o podatku deszczowym. Swego czasu wzbudził wiele kontrowersji, ale aktualnie nie każdy, kto odprowadza deszczówkę, musi go opłacać.

Zasada ta dotyczy gospodarstw o powierzchni większej niż 3500 m², których teren jest w 70% zabudowany lub pokryty nawierzchnią nieprzepuszczającą wody. Zalicza się do niej materiały takie jak beton, asfalt czy kostkę brukową. Dodatkowym warunkiem jest to, że nieruchomość musi znajdować się na terenie bez dostępu do kanalizacji otwartej lub też zamkniętej. Wynika to ze zmniejszenia naturalnej retencji.

W praktyce podatek ten dotyczy przede wszystkim dużych przedsiębiorstw, magazynów i innych powierzchni handlowych, a także biurowców lub budynków mieszkalnych.

Dlaczego warto zainstalować zbiornik na deszczówkę?

Instalacja zbiornika na deszczówkę może przynieść korzyści zarówno w prywatnych gospodarstwach domowych, jak i większych przedsiębiorstwach. Przede wszystkim pozwala oszczędzić na rachunkach za wodę. Co więcej, jest ekologiczną praktyką, która wykorzystuje naturalne źródło bez nadmiernego zużycia tego z wodociągów miejskich.

Woda opadowa charakteryzuje się też niskim poziomem pH, dzięki czemu nadaje się do podlewania roślin kwasolubnych. W przeciwieństwie do tej z wodociągów nie ma w składzie ani fluoru, ani chloru, które mogą negatywnie wpływać na wzrost roślin. Poza tym jest również miękka i nie zawiera wapna ani magnezu. Pozwala to na jej wykorzystanie do prania ubrań, ponieważ nie powoduje gromadzenia się osadu wapiennego w urządzeniu ani nie niszczy tkanin.

Podsumowując, odprowadzanie i gromadzenie wody deszczowej wiąże się z różnymi przepisami prawnymi. Wszystko dlatego, że deszczówka jest cennym zasobem, który można efektywnie spożytkować. Przy montowaniu zbiornika przydomowego lub podziemnego warto upewnić się, czy wymaga to pozwolenia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Stary numer "na bankowca". 66-latek stracił prawie 50 tys.

Stary numer "na bankowca". 66-latek stracił prawie 50 tys.

Metody oszustów są różne. Często się powtarzają. Policja przed nimi ostrzega, a mimo to nadal nie brakuje osób, które dają się nabrać. Tak jak 66-latek z Białej Podlaskiej, który po rozmowach z "bankowcami" stracił prawie 50 tys. zł swoich oszczędności.

Artur Gronek (Polski Cukier Start): Chcę zostać w Lublinie

Artur Gronek (Polski Cukier Start): Chcę zostać w Lublinie

Rozmowa z Arturem Gronkiem, trenerem koszykarzy Polskiego Cukru Start Lublin

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

Listerioza to choroba zagrażająca głównie kobietom w ciąży, noworodkom i osobom z obniżoną odpornością. Bakterie, które mogą ją wywołać wykryto w mleku modyfikowanym dla niemowląt.

Spór o logo miejskiej spółki. Prezydent-elekt stawia zarzuty, prezes wyjaśnia

Spór o logo miejskiej spółki. Prezydent-elekt stawia zarzuty, prezes wyjaśnia

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zamościu ma nowe logo. Rafał Zwolak, prezydent-elekt nie jest tym zachwycony. Krytykuje nie potrzebny wydatek dokonany na dokładkę tuż przed zmianą władzy. Prezes miejskiej spółki wyjaśnia sytuację. A wszystko to rozgrywa się na portalu społecznościowym.

Rwa kulszowa - jak z nią walczyć?

Rwa kulszowa - jak z nią walczyć?

Leczenie rwy kulszowej powinno być zawsze dopasowane do przyczyn bólu i stanu zaawansowania dolegliwości. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę także przyczyny rwy kulszowej i ogólny stan zdrowia pacjenta. Nie ma jednego przepisu, jak leczyć rwę kulszową. Czasami potrzebna jest pomoc neurochirurga, czasami ortopedy. Często sięga się także po wsparcie fizjoterapeuty.

Relaks i luksus nad jeziorem. Inwestycje w apartamenty turystyczne na Mazurach

Relaks i luksus nad jeziorem. Inwestycje w apartamenty turystyczne na Mazurach

Znane z krystalicznie czystych jezior i zapierających dech w piersiach krajobrazów, Mazury stają się coraz bardziej pożądanym miejscem dla inwestorów poszukujących luksusowych apartamentów turystycznych. Region ten przyciąga zarówno turystów, jak i inwestorów z całego świata, tworząc obiecujące perspektywy dla rozwoju nieruchomości turystycznych.

Schronisko dla zwierząt będzie miało patrona. To był wyjątkowy człowiek

Schronisko dla zwierząt będzie miało patrona. To był wyjątkowy człowiek

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Zamościu ma nosić imię Piotra Łachno - tak zakłada projekt uchwały, którą w poniedziałek mają przyjąć nowi radni Zamościa podczas pierwszej, inauguracyjnej sesji w tej kadencji.

Jak psychoterapia może zmienić Twoje życie?

Jak psychoterapia może zmienić Twoje życie?

Choć często kojarzona z leczeniem chorób psychicznych, jej zakres jest znacznie szerszy i obejmuje wsparcie dla osób w różnych życiowych trudnościach. Znaczenie psychoterapii szczególnie wzrosło w czasach globalnej pandemii SARS-CoV-2, która wpłynęła na ogólnoświatowy wzrost zainteresowania zdrowiem psychicznym.

Gdzie na weekend w Polsce? Niezwykłe zakątki na krótki wypoczynek

Gdzie na weekend w Polsce? Niezwykłe zakątki na krótki wypoczynek

Wypoczynek w Polsce może być równie fascynujący co dalekie podróże. W poszukiwaniu idealnego miejsca na weekend pełen niezapomnianych wrażeń warto zwrócić uwagę na urokliwe zakątki naszego kraju. Od górskich kurortów, przez historyczne miasta, po ukryte na uboczu oazy spokoju - Polska oferuje miejsca, które zachwycają różnorodnością i niepowtarzalnym klimatem.

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo
10 maja 2024, 17:00

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo

Piątek, 10 maja, godz. 17. O tej porze zacznie się koncert organizowany z okazji Juwenaliów Akademii Zamojskiej. Wiadomo już, kto wówczas wystąpi. Wstęp będzie wolny.

Zawodnicy Cementu-Gryfa Chełm zdobyli medale podczas zawodów w Hiszpanii

Zawodnicy Cementu-Gryfa Chełm zdobyli medale podczas zawodów w Hiszpanii

Na drugim stopniu podium międzynarodowego turnieju zapaśniczego „Jovenes Promesas” stanął Igor Shepetun. Z kolei Piotr Lewandowski zakończył rywalizację z brązowym medalem. Turniej rozegrany został w hiszpańskiej miejscowości La Nucia

Allegro ADS - usługi agencji vs in-house

Allegro ADS - usługi agencji vs in-house

Allegro ADS to platforma reklamowa, która umożliwia sprzedawcom efektywne dotarcie do szerokiej grupy potencjalnych klientów. Wybór między prowadzeniem kampanii reklamowych na własną rękę a skorzystaniem z usług specjalistycznej agencji jest kluczowy dla sukcesu tych działań. W tym artykule porównujemy te dwa podejścia, aby pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję dla Twojego biznesu.

Tragiczny finał towarzyskiego spotkania. Siedem osób poparzonych biopaliwem

Tragiczny finał towarzyskiego spotkania. Siedem osób poparzonych biopaliwem

Nieszczęśliwy wypadek wydarzył się podczas towarzyskiego spotkania w trakcie majówki. Przy dolewaniu biopaliwa do kominka poparzonych zostało siedem osób. Jedna z nich jest w stanie bardzo poważnym.

Luksfery: Porady dla projektantów i architektów

Luksfery: Porady dla projektantów i architektów

Włączenie luksferów do nowoczesnych projektów architektonicznych i wnętrzarskich wymaga zrozumienia ich unikalnych właściwości oraz kreatywnego podejścia, aby zwiększyć estetykę i funkcjonalność przestrzeni, jednocześnie odpowiadając na współczesne wymagania dotyczące efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju.

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury rodzinnie otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji
4 maja 2024, 8:00
galeria

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury rodzinnie otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji

Od rana do popołudnia będzie otwarta w sobotę 4 maja Zamojska Akademia Kultury mieszcząca się w gmachu dawnej Akademii Zamojskiej. Na ten dzień zaplanowano tutaj mnóstwo atrakcji dla dużych i małych gości. Bo to ma być rodzinne otwarcie sezonu letniego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium