Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

11 stycznia 2024 r.
13:02

Jak pomóc kotu, który się stresuje?

0 0 A A

Koty to zwierzęta znane ze swojej emocjonalności. Zazwyczaj nie przepadają za zmianami, a gdy czegoś nie znają - raczej będą się tego obawiać niż zgrywać bohatera. Co niepokoi koty najbardziej? I jak można pomóc kotu, który się stresuje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

Różne oblicza kociego stresu

Koci stres przybiera różne formy. Może być nagły, związany z silnymi emocjami (np. wizytą u lekarza weterynarii) i mijać, gdy tylko zniknie bodziec, który go wywołał. Może trwać dłużej, ale pomału wygasać wraz z oswojeniem się z nową sytuacją (np. przeprowadzką, czy pojawieniem się w domu małego dziecka). I wreszcie może być też przewlekły, trwający długo lub stale powracający. Zwykle wynika z obecności w otoczeniu kota czegoś, co w jego ocenie mu zagraża (np. psa lub innego kota, z którym jest w konflikcie, niekończącego się remontu u sąsiadów). 

Skłonność do wchodzenia w reakcję stresową jest u kotów, tak jak i u ludzi - osobnicza. Oznacza to, że na taką samą sytuację jeden kot zareaguje stresem, a inny zaakceptuje ją bezproblemowo. Zależy to m.in. od temperamentu (czyli tego z jakim układem nerwowym kot się urodził), wcześniejszych doświadczeń, obecnego stanu zdrowia oraz  emocji i nastroju jakie kotu towarzyszą. 

Znając swojego kota możemy do pewnego stopnia przewidywać co i jak mocno go zestresuje. Taka uważna obserwacja pomaga planować pewne działania tak, by stresu unikać lub odpowiednio wspierać kota, gdy go przeżywa. 

Jak objawia się nagły koci stres?

Stres silny i gwałtowny zwykle jest czymś czego ciężko u kota nie zauważyć. Towarzyszy mu szereg reakcji fizjologicznych m.in: przyspieszenie bicia serca i oddechu, rozszerzenie źrenic, jeżenie sierści, ziajanie, pocenie się opuszek łap, wzmożone napięcie lub drżenie mięśni, wokalizacja (burczenie, syczenie, prychanie - w zależności od emocji, jakie kotu towarzyszą), oddawanie kału i moczu “pod siebie”, zastyganie w bezruchu, próba ucieczki lub silna agresja.

Jak pomóc kotu w silnym stresie?

Przede wszystkim, jeśli tylko możesz, zabierz bodziec, który stres powoduje. Jeśli jest to pies - wyprowadź go z pokoju, jeśli głośny dźwięk - wyłącz go, jeśli drugi kot - wynieś go do innego pomieszczenia. Zawsze, jeśli możesz zabieraj stresor, a nie kota który się stresuje, będzie to lepsza dla zwierzęcia i bezpieczniejsza dla Ciebie opcja. Jeśli konieczne jest przeniesienie kota zrób to z dużą uważnością i tak spokojnie jak tylko się da, mając na uwadze, że kot w strachu może reagować różnie - także agresywnie. 

Jeśli konfrontacja ze źródłem stresu jest konieczna, bo są to np. goście w domu lub remont za ścianą, zadbaj by kot miał możliwość ukrycia się. W domu udostępnij mu kilka kryjówek (otwórz szafę, uchyl drzwi do sypialni, odsuń sofę od ściany) i absolutnie nie namawiaj kota, by z nich wyszedł, a już na pewno nie wyciągaj go siłą. Niech zostanie w kryjówce tyle ile potrzebuje. Kuwetę i miski ustaw blisko, by mógł wyjść do nich, nie zbliżając się do tego, co go wystraszyło.

Jeśli kot stresuje się w transporterze także postaraj się dać mu możliwość odcięcia od zewnętrznych bodźców. Zakryj transporter kocem, w środku daj drugi, pod który kot będzie mógł wejść. Świetnie, jeśli będą to koce używane wcześniej w domu, czyli z “bezpiecznym” zapachem. W lecznicy, o ile to możliwe, poproś o zbadanie kota bez wyciągania go na stół (musisz mieć w tym celu transporter otwierany od góry), a gdy tylko badanie się skończy, znów zakryj transporter, aby kot czuł się możliwie bezpiecznie. 

Gdy kot się stresuje, nie podnoś go jeśli nie jest to konieczne - to dla niego bardzo niekomfortowe. Mów do zwierzęcia spokojnie, wykonuj powolne ruchy, bądź obok jeśli widzisz, że mu to służy, ale też wycofaj się, jeśli zauważysz, że Twoja obecność nie przynosi poprawy. Niektórym kotom pomaga uspokajająca muzyka - znajdziesz ją bez trudu w internecie. 

Gdy sytuacja stresująca dobiegnie końca przygotuj się na to, że koci stres może trwać jeszcze wiele godzin. Zadbaj, by kot mógł dojść do siebie w spokojnym miejscu, z dala od innych zwierząt i ludzi. Zapewnij mu kryjówkę, kuwetę, jedzenie oraz wodę i czekaj cierpliwie, aż sam do Ciebie wyjdzie. Jeśli stan kociego “zamrożenia” trwa ponad 12h, a kot nie je i nie wydala, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. 

Jak pomóc kotu w stresie chronicznym?

Stres chroniczny objawia się inaczej niż opisana powyżej ostra reakcja stresowa. Ponieważ trwa dłuższy czas - nierzadko przez wiele tygodni a nawet miesięcy - wpływa na koci organizm i zachowanie na bardzo wielu poziomach. 

Zwierzęta w stresie przewlekłym zwykle mają pogorszony stan skóry i sierści, często dotykają je problemy trawienne (wymioty, biegunki, zaparcia) i stany zapalne dolnych dróg moczowych. Jedzą nadmiernie lub nie mają apetytu i tracą na wadze, są wycofane, nie nawiązują kontaktu lub przeciwnie - reagują nadmiernie i są nadpobudliwe. Efektem stresu chronicznego u kotów może być wydalanie poza kuwetą, nadmierna pielęgnacja lub jej zaniedbanie, a nawet samookaleczenia. Stres prowadzi też do obniżenia odporności, kot może więc mieć nawroty kociego kataru lub częściej “łapać” infekcje i trudniej z nich wychodzić. 

Aby pomóc kotu, który doświadcza stresu chronicznego, konieczna jest uważna analiza problemu i poszukanie przyczyny obecnego stanu. Aby to zrobić przede wszystkim upewnij się, że wszystkie potrzeby kota są prawidłowo zaspokajane.

Należą do nich:

 

  • prawidłowe żywienie - zbilansowana, mięsna, mokra dieta, posiłki jedzone w spokoju, z dala od innych zwierząt, minimum 4-5 razy dziennie
  • spokojne wydalanie - minimum jedna, a najlepiej dwie kuwety na kota, kuweta większa niż długość kota, najlepiej odkryta, z czystym żwirkiem, który kot lubi i ulokowana tak, by kot czuł się w niej w pełni bezpiecznie.
  • odpowiednia pielęgnacja i profilaktyka zdrowotna - wykonywanie regularnie badań kontrolnych, czesanie kota, niedopuszczanie do kołtunienia się sierści i zakłaczania, dbanie o higienę kocich zębów i pazurów (odpowiedni drapak, a najlepiej kilka)
  • optymalny poziom stymulacji - codzienna zabawa w polowanie, dostęp do małych zabawek do zabawy samodzielnej, korzystanie z zabawek na jedzenie, wprowadzanie wzbogaceń środowiskowych i pokarmowych, czas i miejsce na spokojny odpoczynek
  • poczucie bezpieczeństwa - dbanie o możliwie stabilny i przewidywalny plan dnia, bieżące rozwiązywanie konfliktów w kociej grupie, odpowiednia ilość i rozmieszczenie kryjówek i obserwatoriów na kocim terytorium, prawidłowa komunikacja z kotem i nie przekraczanie granic kota przez opiekunów i gości w domu
  • bliskość z opiekunem z formie i intensywności optymalnej dla danego kota. 

 

Jeśli nie widzisz niczego, co może być dla kota źródłem stresu rozważ, czy przyczyną problemów nie jest chroniczny ból. Nierzadko koty ukrywają swój stan chorobowy bardzo skrupulatnie i dopiero uważna diagnoza pozwala wskazać źródło trudności. Po wykluczeniu także tego źródła stresu pozostaje Ci kontakt z doświadczonym behawiorystą, który oceni stan zwierzęcia i zaproponuje terapię naprawczą. 

Suplementy i feromony pomocne w radzeniu sobie ze stresem u kota

Tym co może wesprzeć Cię w radzeniu sobie z kocim stresem są feromony i preparaty uspokajające. Możesz używać ich zawczasu - gdy wiesz, że czeka Was trudna sytuacja lub gdy kot jest już w stresie i ma problem, aby dojść do siebie. Najlepsze efekty uzyskasz łącząc feromony (w obroży lub dyfuzorze do kontaktu) z preparatami doustnymi. Produktami wartymi polecenia są np.:

 

  • Feliway Optimum - kompleks feromonów wyciszających, które po włączeniu do kontaktu utrzymują się w powietrzu aż do 30 dni podnosząc kocie poczucie bezpieczeństwa. 
  • Nurture Calm - obroża z feromonami, która zawiera analog kocich feromonów wydzielanych przez matkę karmiącą kocięta dla ich uspokojenia.
  • Zylkene - preparat doustny zawierający alfa-kazozepinę o działaniu przeciwlękowym, ekstrahowaną z mleka krowiego. 
  • For Calm, - zawierający wyciszający układ nerwowy aminokwas GABA, regulujący nastrój tryptofan i kompleks witaminy B stabilizujący układ nerwowy. 
  • Stress Out - w wariancie do stosowanie przewlekłego lub doraźnego i odpowiednio dobranym do tego składem: z alfa- kazozepiną, tryptofanem, teaniną, witaminami z grupy B i tauryną. 

 

Po szeroki wybór preparatów uspokajających dla kotów oraz więcej porad na temat kociego zachowania zapraszamy na stronę www.sklep.petsmile.pl



e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bezpieczna Polska w Europie!

Bezpieczna Polska w Europie!

Drodzy Państwo, Jestem doświadczonym ekspertem w zakresie doradztwa biznesowego. Od 23 lat specjalizuję się w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Swoje doświadczenie zdobywałam od lat ‘90. pełniąc funkcję doradcy ds. UE, w okresie przedakcesyjnym dla Polski.

Tak kibicowaliście Motorowi w meczu z drużyną z Wrocławia!
Zdjęcia
galeria

Tak kibicowaliście Motorowi w meczu z drużyną z Wrocławia!

W hicie 7. kolejki żużlowej PGE Ekstraligi Orlen Oil Motor Lublin pokonał w niedzielę na torze przy Al. Zygmuntowskich Betard Sparta Wrocław 50:40. Kibicowaliście naszym żużlowcom? Szukajcie się na zdjęciach!

Tak Motor Lublin świętował awans po meczu z Arką Gdynia [zdjęcia]
galeria

Tak Motor Lublin świętował awans po meczu z Arką Gdynia [zdjęcia]

32 lata i koniec! Motor Lublin znów w piłkarskiej elicie. Żółto-biało-niebiescy w niedzielny wieczór pokonali w finale baraży o PKO BP Ekstraklasę Arkę Gdynia

Hit kolejki dla Orlen Oil Motoru Lublin!
ZDJĘCIA
galeria

Hit kolejki dla Orlen Oil Motoru Lublin!

Najpierw dużo niepewności, potem przedłużone oczekiwanie, a na koniec świetny speedway – tak w skrócie można podsumować niedzielny mecz Orlen Oil Motoru Lublin z Betard Spartą Wrocław. Gospodarze wygrali 50:40 i na półmetku sezonu zasadniczego są nadal niepokonani

Mateusz Stolarski wprowadził Motor do ekstraklasy po 32 latach

Trener Motoru: W przerwie powiedziałem drużynie, że nie wygramy z Arką, jeżeli nie wrócimy do bycia sobą

Niesamowite emocje w Gdyni. Nie pierwszy raz na przestrzeni ostatnich lat Motor Lublin pokazał, że gra do samego końca i bez względu na okoliczności jest w stanie odnieść sukces. Piotr Ceglarz i spółka wywalczyli drugi awans z rzędu. Co o meczu z Arką Gdynia powiedział trener Mateusz Stolarski?

Lublin i region gratuluje piłkarzom Motoru awansu do ekstraklasy!

Lublin i region gratuluje piłkarzom Motoru awansu do ekstraklasy!

Media społecznościowe "zapłonęły" po wygranym na wyjeździe 2:1 przez piłkarzy lubelskiego Motoru finale baraży o ekstraklasę z Arką Gdynia. Gratulacje zawodnikom i sztabowi szkoleniowemu złożyli m.in. prezydent Lublina Krzysztof Żuk, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski i wojewoda Krzysztof Komorski.

Motor w niesamowitych okolicznościach po raz kolejny odwrócił losy meczu
Zdjęcia/Wideo
galeria
film

Niezniszczalny Motor Lublin pokonał Arkę Gdynia i po 32 latach wraca do ekstraklasy [wideo]

Motor po raz kolejny pokazał niesamowity charakter. Drużyna Mateusza Stolarskiego w finale baraży o awans do PKO BP Ekstraklasy jeszcze do 87 minuty przegrywała z Arką Gdynia 0:1. W końcówce odwróciła jednak losy spotkania i zdobyła dwa gole. Dzięki temu po 32 latach znowu zagra w elicie.

Orlen Oil Motor Lublin - Betard Sparta Wrocław [zapis relacji na żywo]

Orlen Oil Motor Lublin - Betard Sparta Wrocław [zapis relacji na żywo]

W hicie siódmej kolejki Orlen Oil Motor Lublin podejmuje na swoim torze Betard Spartę Wrocław

Dojazd do przejścia w Dorohusku

Unia dorzuca kolejne 64 miliony euro, bo wojsko musi mknąć

Około 64 mln euro wyniesie dofinansowanie na zaprojektowanie i budowę ponad 17-kilometrowego odcinka S12 od Chełma do MOP Teosin. Wcześniej GDDKiA otrzymała dofinansowanie na zaprojektowanie i budowę drogi S12 na odcinku od MOP Teosin do granicy państwa w Dorohusku o łącznej długości ok. 5,33 km. Cały odcinek S12 od Piask do granicy ma być dostępny dla kierowców w 2027 roku.

Tak z wygranej cieszyła się Karolina Filipkowska, prezenterka Polsatu.
Zdjęcia

Lotto Triathlon Energy Lublin 2024. Prezenterka Polsatu najszybsza! Kto jeszcze wygrał?

Wystartował dziewiąty sezon LOTTO Triathlon Energy. Pierwszym przystankiem cyklu, podobnie jak przed rokiem był Lublin. Zawodniczki i zawodnicy walczyli na trasach zlokalizowanych nad Zalewem Zemborzyckim na dwóch dystansach 1/8 i 1/4 IM. Pogoda była łaskawa, miało być deszczowo i burzowo, ale ostatecznie wszystko przeszło bokiem i jedynie w pływaniu wysokie fale były utrudnieniem dla startujących.

Piłkarze Motoru i Arki walczyli o ostatnie miejsce w PKO BP Ekstraklasie

Powrót do ekstraklasy po 32 latach! Arka Gdynia - Motor Lublin (zapis relacji na żywo)

Motor aż do 87 minuty przegrywał w Gdyni z Arką 0:1. W końcówce po raz kolejny w ostatnich latach piłkarze Mateusza Stolarskiego pokazali niesamowity charakter i jeszcze w regulaminowym czasie gry zdobyli dwa gole. Dzięki temu po 32 latach w Lublinie znowu zagości PKO BP Ekstraklasa.

Startuje kolejna edycja BO. Mieszkańcy zadecydują na co miasto wyda 2,5 mln zł

Startuje kolejna edycja BO. Mieszkańcy zadecydują na co miasto wyda 2,5 mln zł

Od jutra mieszkańcy Chełma będą mogli zgłaszać swoje propozycje w ramach Budżetu Obywatelskiego 2025. Miasto na realizację projektów przeznaczy 2,5 miliona złotych.

Aleksandra Zięmborska zajęła drugie miejsce w turnieju w Marsylii

Koszykówka 3x3. Aleksandra Zięmborska zajęła drugie miejsce w turnieju w Marsylii

Dla koszykarki Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin występ na południu Francji był okazją do poprawienia sobie humorów po utracie szans na występ w Igrzyskach Olimpijskich

W planach jest stworzenie Regionalnego Centrum Turystyki i Wypoczynku nad Zalewem Kraśnickim

ZIT poruszy Kraśnik, Urzędów i Dzierzkowice

Pod zawiłą nazwą kryją się projekty o wartości 10,2 mln złotych. Chodzi o Strategię Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Kraśnika, która została właśnie przyjęta przez Radę Sterującą ZIT MOF. Teraz dokumentem zajmą się radni.

Dominika Ullman będzie w najbliższym sezonie występować ponownie w Polskim Cukrze AZS UMCS Lublin

Dominika Ullman pozostaje w Polskim Cukrze AZS UMCS Lublin

To bardzo ważna informacja, ponieważ mówimy o jednej z najważniejszych zawodniczek młodego pokolenia w Polsce

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium