Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

26 lutego 2024 r.
12:00

Rozwój recept lekarskich na przestrzeni wieków

0 A A

Zanim pacjent będzie mógł legalnie nabyć leki na receptę, musi uzyskać od lekarza odpowiedni dokument. Tylko wtedy, mając receptę w ręku, może udać się do apteki. Wymóg ten ma na celu zapewnienie, że leki są stosowane pod kontrolą specjalistów, co ma zabezpieczać pacjenta przed niepożądanymi skutkami przyjęcia nieodpowiednich dawek określonych substancji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obecnie pacjenci mogą otrzymywać e-recepty, które korzystają z osiągnięć technologicznych ludzkości, takich jak Internet. Na etapie ich wprowadzania różne były opinie wśród pacjentów i samych ekspertów, ale wydaje się, że ten proces to naturalna kontynuacja długiej historii recept na świecie.

Artykuł napisany dzięki wsparciu merytorycznemu ekspertów z serwisu Receptomat.pl.

Czym dokładnie jest recepta lekarska współcześnie?

Definicja recepty zależy od przepisów prawnych w danym kraju czy regionie. W Polsce recepta lekarska stanowi pisemne zalecenie, które kierowane jest do aptekarza. Jej głównym zadaniem jest określenie leków, które zostaną wykorzystane w procesie leczenia pacjenta. Osoby uprawnione do wystawiania recept to przede wszystkim lekarze, lekarze dentyści, a także felczerzy i starsi felczerzy. W określonych sytuacjach, gdy chodzi o konkretne leki i wyroby medyczne, uprawnienia te posiadają również pielęgniarki i położne.

Standardowo pacjent ma 30 dni na zrealizowanie zaleceń lekarskich, chyba że lekarz wyznaczy inny termin. W przypadku antybiotyków, które są przeznaczone do stosowania wewnętrznego i pozajelitowego, okres ten skraca się do 7 dni. Natomiast dla leków sprowadzanych z zagranicy oraz tych produkowanych indywidualnie dla pacjenta, termin wydłuża się do 120 dni. Warto zaznaczyć, że jeżeli na recepcie znajduje się więcej niż jeden lek, termin realizacji obliczany jest dla każdego z nich osobno.

Na jednej recepcie można mieć przepisane maksymalnie pięć różnych produktów, w tym leki gotowe, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia czy wyroby medyczne. W przypadku leków recepturowych dopuszczalna jest podwójna ilość. Jednak w sytuacji, gdy na recepcie znajduje się lek zawierający substancje odurzające lub psychotropowe, możliwe jest przepisanie tylko jednego takiego produktu.

Podczas jednej wizyty u lekarza można otrzymać do 12 recept, które zapewniają ciągłość leczenia na okres do 360 dni. W przypadku leków na skórę, takich jak maści czy kremy, lekarz może przepisać dziesięciokrotną ilość leku recepturowego. Wizyta u pielęgniarki lub położnej może zaowocować otrzymaniem do 4 recept na leki kontynuujące leczenie na maksymalnie 120 dni, a także na środki antykoncepcyjne, które zapewniają ciągłość leczenia na 60 dni, pod warunkiem, że jest to kontynuacja terapii zaleconej przez lekarza.

Rozwój recept leczniczych w historii ludzkości

Od wieków ludzkość poszukiwała sposobów na zwalczanie chorób, sięgając po rośliny lecznicze i ręcznie przygotowywane mikstury. W starożytnym Pompejach popularnym sposobem na różne dolegliwości był napar z piołunu. Z kolei w Babilonie lekarze i kapłani wspólnie zalecali egzorcyzmy. Choć współczesne recepty wydają się być nowoczesnym wynalazkiem, to jak pokazują wspomniane przykłady, ich korzenie sięgają czasów, gdy ludźmi kierowały jeszcze wierzenia mitologiczne.

Później przez długi okres nie podejmowano kroków w kierunku ujednolicenia systemu wystawiania recept, choć w średniowieczu nie brakowało regionalnych zarządzeń określających zasady relacji na linii lekarz-pacjent. Jednak były to niezbyt udane próby, ponieważ ta epoka rządziła się swoimi prawami – kontrolowanie ludzi przez władze nie należało do łatwych zadań. Wszystko zmieniło się potem, na początku XX wieku. Wówczas do głosu doszła nauka i przygotowywaniem substancji leczniczych nie mógł zajmować się byle kto. Wykształceni farmaceuci przygotowywali leki ręcznie, na podstawie recept, czyli oryginalnych przepisów od lekarzy. Cena leku była uzależniona od składników, czasu oraz umiejętności potrzebnych do jego wytworzenia.

Potem rozwój recept znacznie przyspieszył. Od lat 50. XX wieku rozwój masowej produkcji leków na receptę umożliwił lekarzom wypisywanie recept na papierze, co z kolei pozwoliło pacjentom na wybór apteki, w której chcieli zrealizować receptę. Ponieważ nie było już potrzeby ręcznego przygotowywania leków, rola farmaceuty ewoluowała.

Synergia recept z technologią jako naturalna kontynuacja zmian

Technologia staje się nieodłącznym elementem codzienności, dlatego nie może dziwić, że recepty lekarskie również przechodzą transformację. Przenoszą się one z papierowej formy do świata cyfrowego – nazywamy je dziś e-receptami. Ta ewolucja w sposobie przepisywania leków wydaje się naturalną odpowiedzią na rosnące potrzeby szybkiego dostępu do usług medycznych oraz informacji zdrowotnych.

E-receptę można dostać zarówno w wersji cyfrowej, jak i tradycyjnej na papierze. Aby wybrać opcję elektroniczną, wystarczy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta i ustawić preferowany sposób otrzymywania powiadomień – czy to przez SMS, czy e-mail. Dla tych, którzy wolą coś namacalnego, istnieje możliwość uzyskania wydruku e-recepty bezpośrednio od lekarza, bez konieczności logowania się do systemu.

By zrealizować e-receptę, wystarczy znać swój numer PESEL oraz posiadać specjalny kod, który otrzymywany na kilka sposobów: poprzez wiadomość tekstową, e-mail lub na wydruku informacyjnym od lekarza.

Co dalej z receptami?

Przyszłość recept leczniczych rysuje się w barwach cyfrowych innowacji, co potwierdzają opinie ekspertów z zakresu systemu opieki zdrowotnej. Możemy oczekiwać, że metody identyfikacji i weryfikacji danych pacjentów zyskają na precyzji, co umożliwi jeszcze bardziej dostosowane do indywidualnych potrzeb terapie. Wizja ta obejmuje również integrację elektronicznych recept z cyfrowymi profilami zdrowotnymi, co może zrewolucjonizować sposób, w jaki pacjenci otrzymują opiekę medyczną. Takie połączenie ma potencjał, aby nie tylko ułatwić dostęp do niezbędnych leków, ale również podnieść poziom bezpieczeństwa i skuteczności leczenia.

E-recepty, dalekie od bycia przejściowym trendem, stają się kamieniem milowym w ewolucji opieki zdrowotnej, która coraz śmielej stawia na personalizację i kompleksowość usług. I choć zasadne są uwagi krytyczne ze strony przeciwników rozwiązań technologicznych, nawołujących do pozostania przy tradycji, to kolejne zmiany wydają się nieuniknione, tak samo jak poprzednie na przestrzeni wieków począwszy od starożytności.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Przygotowanie ładunku do przewozu jest tylko jednym z kilku czynności, które należy wykonać. Czeka Cię jeszcze zapewnienie pełnej dokumentacji, wybór firmy transportowej i określenie sposobu przewozu towaru. Sięgnij po kompletny poradnik, który pomoże Co zlecić transport ładunku do Austrii w 5. krokach!

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Shani, Borowy oraz Chmielowa zostały "ubrane" w nowoczesne nadajniki telemetryczne, które pozwolą monitorować ich życie po opuszczeniu gniazda.

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

O około 300 złotych niższe pobory będzie otrzymywał Rafał Zwolak w porównaniu z Andrzejem Wnukiem, swoim poprzednikiem na stanowisku prezydenta Zamościa.

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami maszyn rolniczych i budowlanych. Skradziony sprzęt legalizowali metodą na tzw. klona

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce
MAGAZYN
galeria

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce

Najważniejsze jest odnalezienie swojego miejsca, akceptacja tego miejsca i akceptacja siebie takim, jakim człowiek jest. Porządek z samym sobą. To nas zabezpiecza przed różnymi przeciwnościami losu – ROZMOWA z Markiem Danielkiewiczem, poetą, prozaikiem i malarzem, który 18 maja o godz. 16 będzie miał benefis w Muzeum Ziemi Lubartowskiej

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach
Zamość

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach

W kwietniowych wyborach mandatów nie zdobyli, ale do Rady Miasta Zamość weszli, bo zajęli miejsca zwolnione przez dwójkę nowych wiceprezydentów. Na ostatniej sesji Katarzyna Szargało-Szkałuba i Grzegorz Podgórski złożyli ślubowanie.

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę
Dzień Wschodzi
film

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę

W porannej rozmowie Dzień Wschodzi, gościem jest prof. Joanna Krzowska-Firych, Kierownik Kliniki Leczenia Chorób Zakaźnych Instytutu Medycyny Wsi. To najbardziej wyspecjalizowana w regionie jednostka zajmująca się m.in. boreliozą, czy odkleszczowym zapaleniem opon mózgowych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium