Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

13 grudnia 2022 r.
19:36

Biała Podlaska: Wojsko potrzebuje obwodnicy i… miejskiego ciepła

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 0 A A
Jednostka potrzebuje obwodnicy. Obecnie ciężki wojskowy sprzęt porusza się m.in. ulicą Łomaską
Jednostka potrzebuje obwodnicy. Obecnie ciężki wojskowy sprzęt porusza się m.in. ulicą Łomaską (fot. Ewelina Burda)

Ministerstwo Obrony Narodowej ma dołożyć do budowy wschodniej obwodnicy Białej Podlaskiej. A radni Zjednoczonej Prawicy pytają, czy miasto jest gotowe na taką inwestycję.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W związku z obecnością wojska na dawnym lotnisku, resort uznał obwodnicę za „drogę o znaczeniu obronnym”. – Chodzi o pierwszy etap, od wyjazdu z jednostki, poprzez wiadukt aż do alei Solidarności. Pieniądze są zagwarantowane – przekazał na piątkowej konferencji poseł Dariusz Stefaniuk (PiS) z Białej Podlaskiej, jednocześnie były prezydent tego miasta.

„Ministerstwo Obrony Narodowej po przeprowadzeniu szczegółowej analizy potwierdziło, że wskazane drogi staną się w przyszłości istotnym elementem komunikacyjnym dla Sił Zbrojnych RP, co stanowi podstawę do umieszczenia nowych dróg lub ich odcinków w „Wykazie dróg o znaczeniu obronnym” – potwierdzało nam biuro prasowe resortu już w 2020 roku. MON od 2019 roku przekazuje corocznie pieniądze (w kwocie 500 mln zł) do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

– Obecnie, rozmowy toczą się w Ministerstwie Infrastruktury. Dzisiaj, rolą miasta jest wynegocjowanie warunków umowy z tym resortem– tłumaczy poseł.

Tymczasem, Dariusz Litwiniuk, szef klubu Zjednoczonej Prawicy przyznaje, że radni nie dostali żadnej informacji w tej sprawie od prezydenta miasta. – Choćby na prezentacji przyszłorocznego budżetu, w dziale inwestycji nie znalazła się żadna pozycja o budowie obwodnicy. Tymczasem, to priorytet, wojsko szybko się rozwija i potrzebuje dobrej komunikacji –zwraca uwagę radny.

Jego zdaniem, miasto powinno być już przygotowane do zadania od strony formalno–prawnej. – Tak, by szybko ruszyć z inwestycją, skoro dofinansowanie jest zagwarantowane. Poza tym, minęły już 2 lata, odkąd MON przejął ten teren– stwierdza Litwiniuk (ZP).

Władze miasta potwierdzają jedynie, że uzgodnienia z resortem trwają.  – Dwukrotnie odbyliśmy już rozmowy i do czasu wprowadzenia stosownych zapisów do budżetu miasta zostaliśmy zobligowani do zachowania poufności – odpowiada prezydent Michał Litwiniuk (PO).

Obecnie jedyne połączenie drogi krajowej nr 2 z terenem lotniska jest bardzo utrudnione i prowadzi ulicą Łomaską.

Wojsko liczy na miejskie ciepło

Okazuje się, że wojsko ma jeszcze inne potrzeby. – Jednostka wymaga podpięcia do miejskiej sieci ciepłowniczej, tymczasem bialskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie sprostało temu i nie podłączyło istniejących już budynków– dziwi się poseł PiS. Garnizon korzysta obecnie ze swojej kotłowni przenośnej. – Przecież miejska spółka mogłaby zarobić na sprzedaży ciepła. A tak traci i wojsko i PEC. Jednostka będzie potrzebowała ok. 9 MW energii do ogrzewania– dodaje Stefaniuk.

Z kolei, prezes PEC Sebastian Paszkowski odpiera zarzuty parlamentarzysty. – Nasza spółka nigdy nie odmówiła przyłączenia kompleksu wojskowego do miejskiej sieci ciepłowniczej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami rozpatrzyliśmy każdy wniosek i udzieliliśmy odpowiedzi w odpowiednim trybie– tłumaczy Paszkowski, zapewniając, że cały proces trwa już od 2021 roku.

Wówczas, we wrześniu zawarta została umowa przyłączeniowa. – Wynika z niej, że PEC zbuduje sieć ciepłowniczą do komory pomiarowej zlokalizowanej tuż za granicą terenu, gdzie stacjonuje wojsko– precyzuje szef PEC. Natomiast tzw. sieci rozdzielcze wojsko bierze na swój koszt. Inwestycja ma być zrealizowana w 2024 roku.

Miejska spółka ma już wymaganą dokumentację i pozwolenia na pierwszy etap przedsięwzięcia. – Faza projektowa drugiego etapu jest w trakcie uzgodnień– zaznacza Paszkowski.

We wrześniu PEC ogłosiło przetarg na budowę sieci (pierwszy etap). Wykonawcą będzie firma Heatco z Katowic, która ma na to czas do końca lipca przyszłego roku.

Jednak na początku rozmów z wojskiem, pojawiły się pewne przeszkody. – Mianowicie wojsko wystąpiło do nas o określenie możliwości przyłączenia jednego z budynków koszarowych, ale na tamtym etapie przyłączenie do naszej sieci, z uwagi na zbyt dużą odległość, nie było możliwe – przyznaje prezes PEC. – Otrzymaliśmy wtedy informację, że wojskowi zastosują tymczasowe rozwiązanie w postaci lokalnej kotłowni, a budynek zostanie przyłączony do sieci ciepłowniczej w trakcie realizacji całości przedsięwzięcia– tłumaczy na koniec Paszkowski.

Docelowo, w bialskim garnizonie ma służyć 2,5 tys. żołnierzy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Przygotowanie ładunku do przewozu jest tylko jednym z kilku czynności, które należy wykonać. Czeka Cię jeszcze zapewnienie pełnej dokumentacji, wybór firmy transportowej i określenie sposobu przewozu towaru. Sięgnij po kompletny poradnik, który pomoże Co zlecić transport ładunku do Austrii w 5. krokach!

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Shani, Borowy oraz Chmielowa zostały "ubrane" w nowoczesne nadajniki telemetryczne, które pozwolą monitorować ich życie po opuszczeniu gniazda.

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

O około 300 złotych niższe pobory będzie otrzymywał Rafał Zwolak w porównaniu z Andrzejem Wnukiem, swoim poprzednikiem na stanowisku prezydenta Zamościa.

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami maszyn rolniczych i budowlanych. Skradziony sprzęt legalizowali metodą na tzw. klona

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce
MAGAZYN
galeria

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce

Najważniejsze jest odnalezienie swojego miejsca, akceptacja tego miejsca i akceptacja siebie takim, jakim człowiek jest. Porządek z samym sobą. To nas zabezpiecza przed różnymi przeciwnościami losu – ROZMOWA z Markiem Danielkiewiczem, poetą, prozaikiem i malarzem, który 18 maja o godz. 16 będzie miał benefis w Muzeum Ziemi Lubartowskiej

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach
Zamość

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach

W kwietniowych wyborach mandatów nie zdobyli, ale do Rady Miasta Zamość weszli, bo zajęli miejsca zwolnione przez dwójkę nowych wiceprezydentów. Na ostatniej sesji Katarzyna Szargało-Szkałuba i Grzegorz Podgórski złożyli ślubowanie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium