Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

11 września 2015 r.
15:42

Minister Kosiniak-Kamysz w wiosce ginących zawodów

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 3 A A
Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz w czwartek wizytował wioskę ginących zawodów na terenie OHP w Roskoszy. Jego zdaniem w Polsce należy upowszechnić tzw. kształcenie dualne/ fot. E.Burda
Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz w czwartek wizytował wioskę ginących zawodów na terenie OHP w Roskoszy. Jego zdaniem w Polsce należy upowszechnić tzw. kształcenie dualne/ fot. E.Burda

Ten poradzi sobie na rynku, kto ma fach w ręku. A Ochotnicze Hufce Pracy takie umiejętności dają – mówił w czwartek podczas wizyty w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na terenie OHP w Roskoszy powstała „wioska ginących zawodów”, gdzie młodzież zagrożona wykluczeniem społecznym może kształcić się w zakresie tradycyjnego rzemiosła. Mowa o tzw. ginących zawodach - kamieniarzu, zdunie, piekarzu, tkaczu, rymarze, kowalu, dekarzu czy kołodzieju. W ramach projektu blisko 160 młodych ludzi z całej Polski przeszło w Rokoszy szkolenia zawodowe.

– Dwa tygodnie po kursie znalazłem pracę jako stolarz meblowy. Myślę, że certyfikat przywieziony z Roskoszy pomógł mi w tym – przyznaje Paweł Bober z OHP w Mrągowie. – Nauczyłam się tu jak robić sękacze, bo u nas w Wielkopolsce to raczej nieznany wypiek – mówi z kolei inna uczestniczka kursu Teresa Wiśniewska z Pleszewa.

Ochotnicze Hufce Pracy docenia też Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. – Hufce Pracy niesamowicie się zmieniają, nazwa pozostała co prawda stara, ale jakość jest inna – podkreśla szef resortu, któremu podlegają OHP. – Pierwsza taka w Polsce wioska ginących zawodów robi wrażenie. Tu łączy się tradycję z nowoczesnością – zauważa Kosiniak-Kamysz. – Bardzo mocno wspieramy Ochotnicze Hufce Pracy, bo uczą praktycznych umiejętności, dają młodym fach w ręku. To przykład szkolnictwa zawodowego w formie dualnej, czyli praktyka i teoria w jednym. To coś, do czego dążymy. Chcielibyśmy w pełni  zakorzenić ten system w Polsce – zaznacza minister pracy i polityki społecznej.

Unikalny w skali kraju pomysł nauki ginących zawodów będzie kontynuowany. – Te zawody stanowią niszę rynkową. A tęsknota za rękodziełem wraca. Potrzeba nam fachowców do tego – uważa dyrektor Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy Andrzej Czapski.

– Dlatego chcemy aby pracownie które tu powstały były stale wykorzystywane m.in. przez szkoły zawodowe z Białej Podlaskiej – podkreśla Czapski. – Poza tym, będziemy tu realizować projekty unijne z zagraniczną młodzieżą, bo dysponujemy bazą noclegową oraz żywieniową. A przy okazji chcemy też na tym zarabiać, m.in. sprzedając wyroby, świadcząc usługi, bo nabyliśmy odpowiedni  sprzęt – tłumaczy dyrektor centrum.

Jeszcze inną szansę widzi tu komendant główny OHP Marian Najdychor. – To może też być miejsce spotkań i integracji dla Białej Podlaskiej. Trzeba tu wytyczyć ścieżkę rowerową – przekonuje komendant OHP. – Poza tym, podpisane mamy już projekty na naukę ginących zawodów z Niemcami i Białorusinami – dodaje Najdychor.

Jego zdaniem, jest wiele perspektyw rozwoju tego miejsca. Trzeba tylko wybrać w jakim kierunku pójść – podsumowuje komendant główny OHP.

Pozostałe informacje

Laureaci czołowych pozycji w tegorocznej edycji rankingu „Liderzy Zarządzania” podczas gali ogłoszenia wyników. Odbyła się w czwartek w łódzkim Teatrze Scena Monopolis

Ranking najlepiej zarządzanych szpitali. W czołówce placówki z naszego regionu

Szpitale z Zamościa, Puław i Radecznicy znalazły się wśród wyróżnionych w tegorocznej edycji rankingu Liderzy Zarządzania organizowanym przez BFF Banking Group.

Król latino w Sercu
foto
galeria

Król latino w Sercu

Skolim - Król Latino wystąpił w klubie Serce. Zobaczcie, jak się bawiliście. Tak imprezuje Lublin!

X Turniej Tenisowy Prawników w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

X Turniej Tenisowy Prawników w Lublinie

W Lublinie trwa jubileuszowa, X edycja Otwartego Halowego Turnieju Prawników w Tenisie o puchar Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie. Wydarzenie zgromadziło rekordową liczbę uczestników – aż 62 osoby z całej Polski, w tym 13 kobiet i 49 mężczyzn.

Po latach namierzyło go Archiwum X. Morderca stanie przed sądem

Po latach namierzyło go Archiwum X. Morderca stanie przed sądem

Do Sądu Okręgowe w Lublinie trafił akt oskarżenia przeciwko 62-letniemu Bogdanowi S. Mężczyzna miał dokonać zbrodni sprzed 30 lat, a śledczy trafili na jego ślad dzięki specjalistycznym badaniom.

Wisła Puławy podejmuje ŁKS II Łódź

Wisła Puławy podejmuje ŁKS II Łódź

Po dłuższej przerwie do walki o ligowe punkty po wracają piłkarze Wisły Puławy. W sobotę, w ramach 19. kolejki podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z rezerwami ŁKS Łódź. Początek spotkania punktualnie w południe

Problemy z kręgosłupem? W Lublinie rozmawiają o tym eksperci
galeria

Problemy z kręgosłupem? W Lublinie rozmawiają o tym eksperci

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbywa się XI Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa. Wydarzenie zgromadziło neurochirurgów, ortopedów, fizjoterapeutów oraz rehabilitantów z całej Polski i stanowi wyjątkową okazję do wymiany doświadczeń, przedstawienia najnowszych osiągnięć oraz omówienia najważniejszych wyzwań w dziedzinie chirurgii kręgosłupa.

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie
film

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie [zobacz bramki]

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium