Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

25 grudnia 2015 r.
9:41

Autobus na słońce. Naukowcy doskonalą swój projekt, trwają testy

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 11 A A
Ostatnio zespół z Politechniki Lubelskiej testował panele słoneczne na autobusie na lotnisku w Białej Podlaskiej/ mat. nadesłany
Ostatnio zespół z Politechniki Lubelskiej testował panele słoneczne na autobusie na lotnisku w Białej Podlaskiej/ mat. nadesłany

Miejskie autobusy zasilane panelami fotowoltaicznymi? Pracuje nad tym zespół z Politechniki Lubelskiej. Chodzi o innowacyjny projekt PV-BUS. Jego celem jest opracowanie układu fotowoltaicznego, który będzie przetwarzał energię słoneczną w energię elektryczną.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Tak wytworzony prąd zasili np. kasowniki, wyświetlacze i klimatyzację, zmniejszając tym samym zużycie paliwa autobusu - tłumaczy dr inż. Marcin Szlachetka z Katedry Termodynamiki Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych PL.

Jego uczelnia współpracuje nad tym z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Lublinie. Panele fotowoltaiczne na dachu autobusu przyczyniają się do mniejszej emisji spalin i oszczędności w paliwie. Po Lublinie jeździ już kilka takich autobusów. Ale naukowcy wciąż doskonalą swój projekt.

Ostatnio zespół prowadził badania na terenie byłego lotniska wojskowego w Białej Podlaskiej. – Badany autobus marki mercedes conecto został wyposażony w mobilny system badawczy połączony z instalacją elektryczną pojazdu do pomiaru zużycia paliwa oraz emisji związków toksycznych w spalinach – opowiada Szlachetka. – Na autobusie zamontowaliśmy też moduły fotowoltaiczne polikrystaliczne oraz ogniwa typu CIGS do przetwarzania energii słonecznej w energię elektryczną – dodaje lubelski naukowiec.

Badania miały określić zużycie paliwa oraz pomiar emisji spalin pojazdu z obciążeniem elektrycznym znajdującym się w środku. Dlaczego akurat bialskie lotnisko?

– Badania były prowadzone właśnie w Białej Podlaskiej ze względu na konieczność osiągania określonych prędkości jazdy autobusu w różnym czasie, a następnie hamowania. To ma zapewnić powtarzalność i porównywalność wyników pomiaru zużycia paliwa w autobusach komunikacji zbiorowej w ruchu rzeczywistym – precyzuje wykładowca PL.

– Takie badania nie byłyby możliwe w ruchu miejskim, bo utrudniałyby ruch dla innych uczestników oraz stwarzały niebezpieczeństwo kolizji. A pas startowy na lotnisku jest idealnym miejscem do przeprowadzania tego typu testów ze względu na odpowiednią długość i brak innych uczestników – podkreśla Szlachetka.

W badaniach uczestniczyli też studenci Politechniki. Jak wynika z badań lubelskich naukowców, energia produkowana przez znajdujące się na dachu autobusu panele fotowoltaiczne może pokryć ok. 25 proc. jego zapotrzebowania na energię elektryczną. W efekcie autobus zużywa w ciągu roku ok. 5 proc. mniej paliwa. Ten pomysł testują już inne miasta, m.in. Warszawa.

Pozostałe informacje

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium