Gmina Sławatycze w powiecie bialskim zmieniła swój herb. Podczas niedzielnych uroczystości heraldycznych poświęcono też nowy sztandar gminy.
Teraz herb nawiązuje bezpośrednio do dawnego herbu miejskiego nadanego Sławatyczom przez ród Radziwiłłów w 1677 roku. „W złotym polu orzeł czarny o uzbrojeniu złotym i języku czerwonym, z mitrą na głowie oraz na piersi z tarczą sercową błękitną, w której trzy trąby czarne o okuciach, ustniku, wylocie i nawiązaniach złotych, w rosochę” – tak wygląda obecnie sławatycki herb.
Jest to herb Trąby Radziwiłłów. Procedura zmiany herbu trwała kilka lat. Bo swoje opinie w tej sprawie musiały wyrazić m.in. komisje heraldyczne, rada gminy i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
– To wydarzenie historyczne, impreza heraldyczna z wielką pompą, wszystko jest już uporządkowane – cieszy się wójt Sławatycz Grzegorz Kiec.
Bo zdaniem władz używany dotychczas herb miał błędne barwy. – To tylko jeden z problemów. Wiele do życzenia pozostawiało też jego wykonanie plastyczne. Brakowało linii konturowych oraz niewłaściwy był wygląd orła, m.in. jego korona – przyznają.
Pouczone przez heraldyków o uchybieniach plastycznych oraz niezgodności z prawdą historyczną obecnego herbu, władze zleciły opracowanie poprawnego wizerunku herbu, a także symboli i insygniów pochodnych.
– Nowe insygnia podniosą prestiż naszej małej ojczyzny – cieszą się urzędnicy.
W uroczystościach heraldycznych brał udział przedstawiciel rodziny Radziwiłłów.