Monumentalny dąb Bolko, który rośnie w Hniszowie (pow. chełmski), reprezentuje Polskę w plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku 2016. Głosowanie już się rozpoczęło.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
– Poza naszym Bolkiem do plebiscytu zostały zgłoszone drzewa z Belgii, Bułgarii, Czech, Słowacji, Anglii, Irlandii, Północnej Irlandii, Szkocji, Walii, Estonii, Francji, Niemiec, Hiszpanii i Węgier – wylicza Paweł Maśluch z Urzędu Gminy Ruda Huta.
Poza dębami do konkursu został zgłoszony też grab, wierzba, jodła, jesion, reliktowa sosna, jabłoń i platan.
Internauci mogą oddawać głosy od poniedziałku. – Był moment, że Bolko był na pierwszym miejscu – podkreśla Maśluch.
Wczoraj o godz. 14.40 miał 2931 głosów, co zapewniało mu dopiero czwartą pozycję. Na czoło wysforował się bułgarski dąb z parku Dunube w Silistrze zasadzony zaledwie w 1910 r. Bolka wyprzedza też „Tysiącletnia Lipa” z Czech i „Najstarsze drzewo w Bataszek” na Węgrzech.
Ponad 1000-letni dąb Bolko z Hniszowa wiekiem i imieniem wiąże się z początkami państwa polskiego. To w jego cieniu miał wypoczywać Bolesław Chrobry podczas wyprawy na Kijów w 1018 r. Tak mówi legenda, bo dendrolodzy wiek drzewa określają na 600-800 lat.
Tak czy inaczej drzewo dzięki swoim imponującym rozmiarom: obwód 874 cm, wysokość 25,2 m oraz rzut korony 34 m stanowi niebywałą atrakcję turystyczną. Sympatycy Bolka corocznie w sierpniu świętują imieniny drzewa, uczestnicząc w imprezie zwanej Bolkowaniem.
– Mam nadzieję, że wspólne zaangażowanie wielu osób da naszemu Bolkowi zwycięstwo – mówi Kazimierz Smal, wójt gminy Ruda-Huta. – Już odniósł sukces w krajowym plebiscycie (Bolko zwyciężył w ubiegłorocznej, piątej, edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja – red.). Jestem przekonany, że ma szansę powtórzyć go w wymiarze europejskim.
Głos na Bolka można oddać na stronach www.treeoftheyear.org lub www.dabbolko.pl. Jest na to czas do 29 lutego. W ostatnim tygodniu (od 23 do 29 lutego) aktualna liczba głosów nie będzie widoczna. Wyniki mają być opublikowane 7 marca, a zwycięzca zostanie uroczyście uhonorowany 20 kwietnia w Brukseli.
Europejskie Drzewo Roku
Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. Chodzi przede wszystkim o drzewa, które stały się integralną częścią społeczności. W ubiegłym roku zwyciężył dąb rosnący na boisku piłkarskim w Estonii.