W Poleskim Parku Narodowym trwają intensywne prace związane z budową pierwszej ścieżki dydaktycznej na terenie kompleksu Bagna Bubnów. Szlak ten otrzymał już nazwę „Czahary”
Czahary to porośnięte krzewami mokradła. Na wschodnich rubieżach kraju ludność używała tego słowa już w XVII w.
– Trasa ścieżki prowadzi przez otwarte tereny torfowiska niskiego, a częściowo przez okalające je od północy zróżnicowane lasy, rozpoczyna się i kończy za wsią Zastawie, przy wieży widokowej. Dostępna jednak będzie również od strony Kulczyna i Wincencina – mówi Jarosław Olszewski, dyrektor PPN.
Bagno Bubnów jest idealnym siedliskiem dla wielu gatunków ptaków wodno-błotnych. Można tam spotkać kszyka, kulika wielkiego, rycyka, kropiatkę, śmieszkę czy błotniaka stawowego. To także doskonałe miejsce dla żurawi. Ich jesienne koncentracje należą do największych w regionie. Na tzw. noclegowiskach potrafi się tam gromadzić nawet ponad 3 tys. osobników.
Szczególną osobliwością Bagna Bubnów jest też wodniczka. Ten niepozorny ptak z rodziny trzciniaków jest najrzadszym migrującym ptakiem śpiewającym w Europie. Jego populacja na terenie PPN jest stabilna i szacuje się ją na około 400 śpiewających samców. Pod względem liczebności to druga populacja w kraju.
– Przemierzając ścieżkę nie tylko miłośnicy ptaków znajdą tam coś dla siebie – dodaje dyrektor Olszewski.
– Szlak ma prowadzić przez ekosystemy leśne, łąkowe i torfowiskowe, a każdy z nich reprezentują inne, specyficzne gatunki roślin i zwierząt. Możliwe będzie spotkanie z łosiem, sarną, a w czasie rykowiska również jeleniem.
Z myślą o wygodzie zwiedzających projektant uwzględnił wieże i platformy widokowe, zadaszenia, miejsca postojowe. Znaczna część ścieżki będzie przebiegać po specjalnie przygotowanych kładkach o szerokości 1,5 m, które pozwolą przejść przez bagna suchą stopą, a jednocześnie ochronią wrażliwą przyrodę torfowisk.
Zgodnie z obecnymi standardami ścieżka będzie dostępna dla osób niepełnosprawnych. Na trasie o łącznej długości 6,5 km wytyczono pięć przystanków. Inwestycja stała się możliwa dzięki dofinansowaniu w wysokości blisko 750 tys. zł, jakie PPN otrzymał z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Kwota ta stanowi 85 proc. wartości całego zadania. Przez kilka lat ścieżka będzie udostępniana bezpłatnie. Wykonawcy prawdopodobnie uporają się ze wszystkim jeszcze w tym roku.
Do tej pory w PPN były cztery ścieżki: Dąb Dominik, Spławy, Perehod i Obóz Powstańczy.