Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kino

25 września 2023 r.
18:16

"Lublin nadal nie jest zepsuty współczesnością". Filmowcy znowu kręcili na Starym Mieście

0 0 A A
Maria Kowalska i Kamil Szeptycki w towarzystwie reżysera Krzysztofa Langa
Maria Kowalska i Kamil Szeptycki w towarzystwie reżysera Krzysztofa Langa (fot. Piotr Michalski)

Lubelskie Stare Miasto znowu zamieniło się w plan filmowy. W poniedziałek na oczach przechodniów i turystów powstawały zdjęcia do najnowszego serialu Telewizji Polskiej „Matylda”. Na wtorek zaplanowano kolejny dzień zdjęciowy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Lublin jest scenariuszowym miejscem akcji, wybraliśmy go także ze względu na to, że jest jednym z nielicznych miast, gdzie można trafić na przyjazny klimat, gdy się kręci film. Bardzo to sobie cenię. Kręciłem tu wcześniej serial, więc z tym większą ochotą tu wróciłem – przyznaje Krzysztof Lang, reżyser „Matyldy”.

Ekipa filmowa w naszym mieście gości prawie od miesiąca. Większość dotychczasowych zdjęć powstało w Muzeum Wsi Lubelskiej. Teraz filmowcy przenieśli się na Stare Miasto.

- Lublin nadal nie jest zepsuty współczesnością. Z dużą pieczołowitością są odtwarzane historyczne elementy, które nawet jeśli są współczesne, to dostają kostium historyczny i to zwykle dobrze wygląda. To jest zdecydowanie przyjazne filmowcom miasto. Zwykle się to nie narabiam – podkreśla Ewa Skoczkowska, serialowa scenografka.

Wczoraj zdjęcia kręcono na Rynku, wokół Trybunału Koronnego. To miejsce „zagrało”… dworzec. - W didaskaliach mieliśmy napisane, że do tej sceny wystarczy tylko ściana. Ponieważ dworzec kolejowy w Lublinie został otwarty dokładnie w roku, w którym dzieje się akcja, pomyślałam, że tylna ściana trybunału będzie wystarczająco dobra, bo jest czysta i odrestaurowana i możemy „zrobić” dworzec małym kosztem, dodając naszą magie filmową – dodaje Skoczkowska.

Grającej tytułową rolę Marii Kowalskiej (ostatnio można ją zobaczyć w nowej wersji kultowego „Znachora”) partneruje Kamil Szeptycki. Także dla niego jest to kolejna wizyta w Lublinie. Dziesięć lat temu uczestniczył tu w zdjęciach do ekranizacji „Kamieni na szaniec”.

- Przez tę ostatnią dekadę często wspominałem w rozmowach ze znajomymi gościnność waszego miasta. Bardzo chciałem tu wrócić zawodowo. Od dłuższego czasu kręciliśmy zdjęcia w Lublinie, ale głównie w skansenie, więc dopiero teraz miałem możliwość zobaczenia Rynku, bo prace są bardzo intensywne – mówi Szeptycki.

W trakcie wspomnianych prac w Muzeum Wsi Lubelskiej nie obyło się bez przygód. Nagrywane po zmroku ujęcia do sceny przedstawiającej pożar domu zakończyły się interwencją służb. - To były zdjęcia bez użycia ognia, wykorzystywaliśmy efekty świetlne. Okazało się to na tyle sugestywne, że ktoś zawiadomił straż pożarną, przyjechały trzy jednostki strażackie i policja – opowiada reżyser. Dlatego, gdy po raz kolejny planowano zdjęcia przedstawiające pożar, już z użyciem ognia i pod czujnym nadzorem strażaków, lubelski Ratusz wydał specjalny komunikat z apelem o zahcowanie spokoju.

Matylda” to historia młodej dziewczyny ukazana na tle społeczno-politycznym drugiej połowy XIX wieku. Serial jest sagą o walce dobra ze złem. W tle rozgrywają się historyczne wydarzenia, takie jak powstanie styczniowe, kolaboracja z zaborcą, emigracja zarobkowa czy emancypacja kobiet. Tytułowa bohaterka, 17-letnia dziewczyna, jest córką powstańca, zamożnego ziemianina zesłanego na Sybir. Matylda to niespokojna dusza, ciekawa świata. Jej buntownicza natura sprawia, że musi szukać pomocy u najbliższej rodziny w urokliwym majątku na wsi. Obok Marii Kowalskiej i Kamila Szeptyckieego w obsadzie zobaczymy m.in.: Małgorzatę Buczkowską, Dariusza Chojnackiego, Roberta Czebotara, Ireneusza Czopa, Urszulę Grabowską, Mirosława Haniszewskiego i Jędrzeja Hycnara. Premiera telewizyjna planowana jest na wiosnę przyszłego roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Silna chmura burzowa przeszła w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna