Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

0 A A
(fot. Magdalena Bozko)

Unikatowy „Dziennik rosyjski” Anny Politkowskiej to obowiązkowa lektura na długie jesienne wieczory. Spośród nowości wybrałam także znakomite kryminały polskich autorów, o których jest coraz głośniej: Julii Łapińskiej i Piotra Borlika. Miłośnikom fantasy proponuję pierwszy tom dylogii „Lodowa korona” o walce dobra ze złem. Kryminał Jamesa Pattersona, medyczny thriller Robina Cooka i powieść Natashy Friend „Wilki się czają”, która nie mieści w żadnych kategoriach, ale jest mocna, odważna i mądra. To obowiązkowe lektury na tę jesień.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Anna Politkowska: Dziennik rosyjski
„Dziennik rosyjski” to ostatnia książka znanej rosyjskiej reporterki. Niedługo po jej napisaniu została zastrzelona na zlecenie rosyjskiej władzy. Odważyła się powiedzieć prawdę o zniszczeniu Rosji pod rządami Władimira Putina – prawdę tym bardziej przejmującą po jej tragicznej śmierci.

„Dziennik rosyjski” obejmuje okres prawie dwóch lat od 7 grudnia 2003 roku do końca sierpnia 2005 roku.
Zaczyna się wyborami do Dumy Państwowej, w których partie demokratyczne poniosły dotkliwą porażkę. Konsekwencją tej porażki był pewny wybór Władimira Putina na drugą kadencję prezydencką. Autorka z ogromnym przejęciem śledzi kulisy władzy: tajemnicze zamachy terrorystyczne, niewyjaśnione zabójstwa i porwania, okrucieństwa w armii. Z bólem obserwuje bierność społeczeństwa, które zajęte narastającymi problemami bytowymi z obojętnością godzi się na ograniczanie swobód obywatelskich oraz podporządkowywanie parlamentu i sądów despotycznemu prezydentowi.

W „Dzienniku rosyjskim” Anna Politkowska ukazuje społeczeństwo zdławione przez cynizm i korupcję. Opisuje, jak w miarę zbliżania się wyborów w Rosji Putin neutralizuje lub więzi swoich przeciwników, nakłada kaganiec na prasę, bezwstydnie okłamuje opinię publiczną, pogrąża lud w masowej depresji. W Moskwie oligarchowie wydają tysiące rubli na nocne imprezy, podczas gdy rosyjscy żołnierze zamarzają na śmierć. Ataki terrorystyczne stają się niemal codziennością.


• Greta Kelly: Lodowa korona
Ekscytujący debiut fantasy ‒ pierwszy tom dylogii obfitującej w bohaterskie wyczyny, zdrady, przesiąkniętej magią i miłością, determinacją i wrażliwością.

Askia jest dziedziczką Lodowej Korony, należy jej się tron Seraveszu. Na czele elitarnego oddziału wojowników od miesięcy walczy z brutalnymi najeźdźcami. Jednak armia szalonego władcy imperium Rovenu wydaje się niepowstrzymana. Askia musi szukać pomocy na dalekim południu, u Armaana, cesarza imperium Visziru, ojca chrzestnego księżniczki.
Wychowana wśród wojowników, trafia do gniazda os, w labirynt politycznych intryg. Na pełnym przepychu dworze, gdzie sekrety są warte więcej niż złoto, Askia lęka się, że jednym nieostrożnym krokiem zdradzi, kim jest naprawdę ‒ obdarzoną magicznymi zdolnościami wiedźmą.

Ujawnienie tej tajemnicy może narazić ją na śmierć z rąk religijnych fanatyków i skazać jej poddanych na tyranię Rovenu.
Co będzie musiała poświęcić, by ocalić swój lud?

• Julia Łapińska: Czerwone jezioro, Dzikie psy
Julia Łapińska to wielkie odkrycie ostatnich lat. Autorka ma ogromny pisarski talent, do tego wiedzę i wyczucie, które pozwalają jej z niebywałą lekkością snuć opowieści potężnego kalibru. „Czerwone jezioro” mnie zachwyciło, a „Dzikie psy” potwierdziły, że Łapińska to mistrzyni współczesnego polskiego kryminału.

„Czerwone jezioro”, debiutancka powieść Julii Łapińskiej, zwyciężyła w pierwszym konkursie na powieść sensacyjną, który organizowało wydawnictwo Agora. Na konkurs przysłano ponad 500 zgłoszeń, ale to właśnie "Czerwone jezioro" członkowie jury uznali za najlepsze. Niesamowicie budowana atmosfera grozy, tajemnice i zbrodnie z dawnych lat, sprawy, w które zamieszana jest rosyjska mafia... A wszystko to na tle dawnego, poradzieckiego garnizonu, na temat którego krążą w okolicy przerażające legendy.

Julia Łapińska po mistrzowsku skonstruowała misterną, kryminalną intrygę, a jej powieść z każdą kolejną stroną wciąga coraz bardziej.

W „Dzikich psach” autorka ponownie zaprasza czytelników w okolice Bornego Sulinowa. Wielkimi krokami zbliża się noc sylwestrowa. Grupa znajomych postanawia zorganizować spotkanie po latach, by wspólnie rozpocząć nowy rok. Łączy ich nie tylko przyjaźń, ale również mroczna tajemnica, która nie może ujrzeć światła dziennego. Wkrótce zabawa przerodzi się w ciąg fatalnych wydarzeń oraz niebezpiecznych spisków.
Ich tropem będą podążać podkomisarz Inga Rojczyk oraz fotoreporter Jakub Krall. Czy uda im się ustalić, co tak naprawdę przydarzyło się podczas feralnego Sylwestra?

• James Patterson, J.D. Barker: Śmierć czarnej wdowy
Duet Patterson i Barker to przepis na dobry, amerykański kryminał. Mamy tu wszystko, co zawsze przyciąga czytelników: młodą dziewczynę, brutalną napaść, FBI w akcji. Tylko patrzeć, jak zobaczymy ekranizację tej książki.

W trakcie swojego pierwszego dyżuru młody policjant Walter O’Brien przybywa na miejsce zbrodni, gdzie odnajduje ciało mężczyzny oraz dwudziestoletnią Amy Archer. Dziewczyna była więziona i torturowana, zabiła w obronie własnej. Gdy Walter odwozi ją samochodem do szpitala, kobieta ucieka... Z biegiem lat odnalezienie Amy Archer staje się obsesją Waltera. Co jakiś czas prowadzi dochodzenia, które przypominają mu zbrodnię sprzed lat. Ku swojemu zdumieniu odkrywa, że nie tylko on szuka zaginionej dziewczyny, tropią ją też agenci FBI.

James Patterson to autor światowych bestsellerów, mistrz narracji. Współpracował jako autor, m.in. z prezydentem Billem Clintonem, a także spadkobiercami Alberta Einsteina.

Cała kariera pisarska Pattersona jest podporządkowana jednej idei: udowodnić, że nie ma ludzi, którzy „nie lubią czytać”; są tylko osoby, które nie znalazły właściwej książki.
Podarował przeszło trzy miliony książek szkołom i armii amerykańskiej, przekazał ponad siedemdziesiąt milionów dolarów na wsparcie edukacji i ufundował przeszło pięć tysięcy stypendiów dla nauczycieli. Za niezwykłą wyobraźnię i działalność na rzecz czytelnictwa otrzymał w 2019 roku The National Humanities Medal. The National Book Foundation uhonorowała go The Literarian Award for Outstanding Service to the American Literary Community. Otrzymał również Nagrodę Edgara i dziewięć Nagród Emmy.

J.D. Barker to autor bestsellerów „New York Timesa”, w tym powieści Dracul i Czwarta małpa. Jego książki przetłumaczono na przeszło dwadzieścia języków; opcje do ich ekranizacji zakupili producenci filmowi i telewizyjni.

• Robin Cook: Nocny dyżur
Kolejne śledztwo doktora Jacka Stapletona i kolejna odsłona talentu Robina Cooka – lekarza, który swoją wiedzę i doświadczenie zawodowe od lat z powodzeniem wykorzystuje w pisarstwie „produkując” kolejne światowe bestsellery.

W szpitalnym garażu zostaje znalezione ciało doktor Sue Passero. Laurie jest przekonana, że Sue nie miała problemów ze zdrowiem i jej śmierć nie wydaje się taka oczywista. Jako szefowa Inspektoratu Medycyny Sądowej powierza sekcję zwłok przyjaciółki swojemu najsprawniejszemu podwładnemu – niestrudzonemu Jackowi.

Ku zaskoczeniu Laurie i Jacka sekcja nie przynosi jednak rozstrzygających odpowiedzi. Zaintrygowany Jack rozpoczyna dochodzenie w szpitalu, w którym Sue pracowała i zmarła – zamienia się ono w zabójczą grę z inteligentnym, obłąkanym zabójcą.

Robin Cook, amerykański autor thrillerów medycznych, powieści sensacyjnych i science fiction.

Ukończył medycynę na Columbia University i studia podyplomowe na Harvardzie. Jest praktykującym lekarzem, a gros jego powieści stanowią thrillery medyczne. Porusza w nich ważne zagadnienia, także natury etycznej.

•Piotr Borlik: Baltica, Białe kłamstwa, Materiał ludzki, Boska proporcja
Z Piotrem Borlikiem jest mi po drodze już od debiutu pisarza, bo to piekielnie zdolna bestia!
Jego kryminalna trylogia z komisarz Agatą Stec zajmuje główne miejsce na mojej czytelniczej półce.

Teraz dostajemy prequel tej trylogii – prawdziwą ucztę dla fanów twórczości pisarza. Polecam wszystkie cztery tomy, bo to naprawdę kawał porządnej pisarskiej roboty.
Piotr Borlik jest mistrzem gier logicznych w Holandii oraz laureatem trzeciego miejsca w otwartych mistrzostwach Czech w tej samej dziedzinie. Jego książki te to potężna dawka emocji i sensacyjnej akcji pełnej zaskakujących zwrotów i zawirowań. Szczególną popularność przyniósł autorowi cykl thrillerów o policjantce Agacie Stec. Napisane zostały one w filmowym stylu, gdzie mistrzowsko stosowany suspens sprawia, że nie sposób oderwać się od lektury. Na cykl składają się powieści "Boska proporcja", "Materiał ludzki" oraz "Białe kłamstwa".

Najnowsza „Baltica” to prequel wspomnianej trylogii. Akcja powieści rozgrywa się na pokładzie MF Baltica – tu zwykła podróż zmienia się w nieustającą zabawę. Trzeba jednak uważać, by nie zatracić się w niej. Wystarczy chwila nieuwagi, a już nigdy nie zejdziesz na ląd. Pasażerowie MF Baltica podróżują w różnym celu. Trójkę z nich łączy jednak coś więcej niż turystyczny rejs tym samym statkiem. Przykładny mąż, imprezująca studentka i starsza pani mają wrażenie, że umknęło im coś istotnego. Niedługo okazuje się, że ten brakujący element wspomnień może im uratować życie.

• Natasha Friend: Wilki się czają
Poruszająca, trudna, bolesna. Taka jest powieść Natashy Friend, która podjęła w niej temat gwałtu, walki o prawdę i godność, zmowy milczenia i bezradności. To po prostu trzeba przeczytać.

Nastoletnia dziewczyna zostaje odurzona i zgwałcona na polu golfowym przez swoich kolegów z klasy. Brak świadków zdarzenia czy dowodów na przemoc. Niemniej jednak Nora, ofiara przemocy, jej najbliższa przyjaciółka Cam oraz Adam, podkochujący się w bohaterce chłopak z klasy, mimo niesprzyjających spojrzeń otoczenia i prób uciszania sprawy stają do nierównej walki o sprawiedliwość i odzyskanie godności.

Doprowadzeni do ostateczności, z Norą na czele, podejmą próbę wymierzenia sprawiedliwości na własną rękę.

Opowieść przedstawiono z czterech różnych perspektyw, dzięki czemu czytelnik może poznać historię w szerszym kontekście.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motoryzacyjne perełki zaparkują puławskim na targowisku

Motoryzacyjne perełki zaparkują puławskim na targowisku

Unikatowe samochody z różnych stron świata, zabytkowe motocykle, amerykańskie krążowniki, auta sportowe i popularne wyroby polskiej myśli technologicznej - to wszystko i wiele więcej będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę w Puławach.

Autorzy najlepszej pracy konkursu o mieście przyszłości - uczniowie z SP nr 28 w Lublinie zdobyli dla swojej szkoły główną nagrodę - 25 tysięcy złotych
galeria

Amfiteatr, zieleń, zabawki. Tak młodzież wyobraża sobie Lublin w przyszłości

Młodzi ludzie pokazali jak wyobrażają sobie Lublin w przyszłość. Dzisiaj zakończyła się gala podsumowująca projekt. Najlepsi okazali się uczniowie z SP nr 28, którzy pokazali makietę pt. Koziołkowice. To pomysł na zagospodarowanie terenu za galerią VIVO w centrum miasta.

Zostały dwa tygodnie rekrutacji do lubelskich szkół ponadpodstawowych
LUBLIN

Zostały dwa tygodnie rekrutacji do lubelskich szkół ponadpodstawowych

Jeszcze tylko dwa tygodnie na rejestrację mają uczniowie, którzy wezmą udział w tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Lublinie. W tym roku w klasach pierwszych liceów, techników i szkół branżowych przygotowano niemal 3000 miejsc. Koniec czasu 21 czerwca.

VI Dni Muzyki Ludomira Rogowskiego
9 czerwca 2024, 18:30

VI Dni Muzyki Ludomira Rogowskiego

9 czerwca 2024 w lubelskim Trybunale Koronnym w Lublinie, odbędzie się koncert kameralny "Ludomir Michał Rogowski im memoriam", w 70. rocznicę śmierci chorwacko - polskiego kompozytora.

Lublin dał drugie życie kwiatom. Teraz zaopiekują się nimi mieszkańcy
LUBLIN/ZDJĘCIA
galeria

Lublin dał drugie życie kwiatom. Teraz zaopiekują się nimi mieszkańcy

W środę (5 czerwca) w Ogrodzie Saskim od godziny 9.00 miasto rozdawało bratki z miejskich kwietników z Parku Bronowickiego i właśnie Ogrodu Saskiego. Kwiaty rozchodziły się jak świeże bułeczki.

- Zobaczyłam zamaskowaną osobę. Sparaliżowało mnie. Stanęłam w bezruchu - relacjonuje jedna z pracownic banku spółdzielczego

Napadała na banki, stanęła przed sądem. "Podeszłam do niej z wyciągniętym nożem"

36-letnia Anna A. obrabowała banki w Kurowie i Puławach na ponad 50 tys. zł. Przed sądem opowiedziała co ją do tego skłoniło i jak bardzo żałuje swojego czynu. Kobiecie grozi do 20 lat więzienia.

Zarząd coraz droższy. Piąty członek już na etacie

Zarząd coraz droższy. Piąty członek już na etacie

Początkowo zarządu powiatu puławskiego nowej kadencji liczył czworo etatowych członków zarządu oraz jednego społecznego. To już nieaktualne. Głosami Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Danuty Smagi z PiS, do grona etatowców dołączył Łukasz Skowyra.

W lesie znaleziono ponad 30 niewybuchów. Wezwali saperów

W lesie znaleziono ponad 30 niewybuchów. Wezwali saperów

Wczoraj wieczorem w lesie niedaleko Chodlika znaleziono dół, w którym znajdowały się granaty z okresu drugiej wojny światowej. Na miejsce skierowano policję, która wezwała patrol saperski.

Do 10 czerwca mieszkańcy gminy mają czas do zgłoszenia projektów na jubileuszową edycję budżetu obywatelskiego.

Marzysz o zmianie miasta? Zgłoś projekt do budżetu obywatelskiego Świdnika

Jeszcze tylko 4 dni świdniczanie mają by zgłosić swoje pomysły do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Do dyspozycji mieszkańców jest milion zł.

Żółte sery do pizzy: przegląd i rekomendacje dla świadomych konsumentów

Żółte sery do pizzy: przegląd i rekomendacje dla świadomych konsumentów

Pizza – ulubiona potrawa wielu z nas, może być prawdziwą ucztą dla podniebienia, jeśli zostanie przygotowana z odpowiednich składników.

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy. "Spoczywaj w pokoju"

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy. "Spoczywaj w pokoju"

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy państwowej. Zmarł dzisiaj w godzinach popołudniowych w Wojskowym Insytucie Medycznym w Warszawie.

Jest terminarz PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin na początek zagra z niedawnym mistrzem

Jest terminarz PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin na początek zagra z niedawnym mistrzem

W czwartek poznaliśmy terminarz PKO BP Ekstraklasy na sezon 2024/2025. Motor Lublin na dzień dobry zagra przed własną publicznością z Rakowem Częstochowa. Pierwszą kolejkę zaplanowano na dni: 19-21 lipca.

Całe województwo na żółto. Czy znowu czekają nas podtopienia?

Całe województwo na żółto. Czy znowu czekają nas podtopienia?

Kolejne burze nadchodzą nad województwo lubelskie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje alert dla całego województwa.

Taka fontanna tylko w Lublinie. Aż 20 pokazów w czerwcu

Taka fontanna tylko w Lublinie. Aż 20 pokazów w czerwcu

Przed nami 20 widowiskowych pokazów fontanny multimedialnej. Przez cały czerwiec będą rozpoczynać się o nowej godzinie.

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Lubelski dworzec idzie jak burza i zdobywa kolejne nagrody. Teraz został doceniony za dostępność dla osób niepełnosprawnych. Podczas uroczystej gali w pałacu prezydenckim nagrodę odebrał dyrektor Grzegorz Malec.

Kalendarz
czerwiec 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna