Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje wydarzeń

21 czerwca 2010 r.
0:25
Edytuj ten wpis

Open City 2010: Lublin jako przestrzeń wystawowa

0 0 A A

Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej "Open City/Otwarte Miasto”, Lublin, 18.06–20.07.10

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od piątku Lublin jest przestrzenią wystawową. I wcale nie chodzi o to, że ktoś skatalogował wszystkie ambitniejsze pomniki, rzeźby i budowle stojące w mieście i oprowadza ich szlakiem, przekonując, że od lat mamy dużo dobrej sztuki w plenerze. Nic takiego się nie wydarzyło, bo też nie miałoby realnych podstaw.

Za to na placach i ulicach oraz na kamienicach i w bramach pojawiły się zupełnie nowe dzieła składające się na II Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej "Open City/Otwarte Miasto”. Jednych trudno nie zauważyć, inne trzeba wypatrzyć. Wiele warto zobaczyć, bo to rzeczy intrygujące formalnie i treściowo. Niektóre są wręcz wytworami zjawiskowymi.

Najciekawszym eksponatem tegorocznego wydania festiwalu, którego program ułożył Krzysztof Żwirblis, jest "Holy Machine” autorstwa Kamili Szejnoch, czyli "Święta maszyna” stojąca w bramie kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 21. Obiekt nie tylko przypomina wyglądem bankomat, ale także jest tak skonstruowany, by można było z niego podobnie korzystać.

Na ekranie urządzenia znajduje się interaktywna Pieta z Villeneuve-lès-Avignon oraz kilka ramek z głównymi opcjami. Dotykając jednej z nich, można wybrać sobie wyznanie grzechu. Potem otwiera się wirtualna klawiatura, za pomocą której wpisujemy np. pychę. Następnie dostajemy polecenie dotknięcia stóp Chrystusa. Po jego wypełnieniu na ekranie pojawia się zadanie pokutne.

Ale to nie wszystko. Maszyna po chwili drukuje potwierdzenie operacji na kartce termoczułego papieru. Oprócz podstawowych danych mamy na niej komunikat: "Twoja spowiedź została przyjęta. Idź i nie grzesz więcej” oraz polecenie pokutne. W moim przypadku: "Patrz Bogu i ludziom prosto w oczy. Przemyśl Ewangelię wg św. Mateusza 4, 1–11 »Kuszenie Jezusa« i zmów Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa”.

O co chodzi Kamili Szejnoch? Czy chce wywołać skandal i w ten sposób zwrócić na siebie uwagę? Chyba trochę tak. Ale w jej pracy zawarta jest też głębsza refleksja nad coraz bardziej zrutynizowaną i uproszczoną religijnością, a także pytanie o miejsce kapłana i współczesnej techniki w Kościele.

Z równym rozmachem i poczuciem humoru dotyka poważnych spraw Piotr Wysocki w swojej realizacji zatytułowanej "Czuwaj”. To kino zaaranżowane w lokalu po salonie gier przy ulicy Peowiaków 11. Nad wejściem pyszni się neon z nazwą przybytku, a wewnątrz jest sala projekcyjna, w której pokazywany jest film o filmowcu-amatorze a zarazem wiekowym harcerzu.

Wysocki towarzyszy z kamerą filmowcowi pielgrzymującemu na patriotyczne i religijne uroczystości, zderzając jego nieco naiwną fascynację narodowym i kościelnym rytuałem z wyrachowaniem niektórych organizatorów i jednocześnie zestawiając postać drobnego rozgorączkowanego człowieka w harcerskim mundurze z grupami mundurowych paradującymi po ulicach w monumentalnych szeregach.

Wszystko to ogląda się na stojąco w rzeczywistej skali na wielkim ekranie zajmującym całą ścianę, co sprawia wrażenie, jakbyśmy byli bezpośrednimi obserwatorami zdarzeń. "Czuwaj” różni od normalnego kina jeszcze to, że nie ma tu godzin seansów, tylko godziny otwarcia – 13–19 od poniedziałku do piątku.

Z filmem mamy do czynienia również w przypadku "Lunety” Karoliny Breguły zainstalowanej na skraju placu Po Farze. Patrząc w okular nie widzimy kawałka Lublina, tylko brzeg dalekiego kraju, którego mieszkańcy nas sympatycznie pozdrawiają. To bardzo estetyczny i pozytywny obiekt.

Warto też zwrócić uwagę na drugą pracę warszawskiej artystki. Na placu Łokietka stoi jej lightbox ze zdjęciem przedstawiającym mężczyznę, który zapatrzony w książkę pt. "Modern Art” przechodzi przez jezdnię (na szczęście przejściem dla pieszych). Ale rzecz w tym, że trzyma on tom do góry nogami.

Dzieło pt. "Miłośnik sztuki" może być niezłą puentą całego festiwalu zorganizowanego przez Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża”, jeśli zinterpretujemy je tak, że współczesnej sztuki nie musimy odbierać zgodnie z definicjami i ze śmiertelną powagą.

Pozostałe informacje

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Silna chmura burzowa przeszła w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Przygotowanie ładunku do przewozu jest tylko jednym z kilku czynności, które należy wykonać. Czeka Cię jeszcze zapewnienie pełnej dokumentacji, wybór firmy transportowej i określenie sposobu przewozu towaru. Sięgnij po kompletny poradnik, który pomoże Co zlecić transport ładunku do Austrii w 5. krokach!

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Shani, Borowy oraz Chmielowa zostały "ubrane" w nowoczesne nadajniki telemetryczne, które pozwolą monitorować ich życie po opuszczeniu gniazda.

Rafał Zwolak

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

O około 300 złotych niższe pobory będzie otrzymywał Rafał Zwolak w porównaniu z Andrzejem Wnukiem, swoim poprzednikiem na stanowisku prezydenta Zamościa.

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami maszyn rolniczych i budowlanych. Skradziony sprzęt legalizowali metodą na tzw. klona

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce
MAGAZYN
galeria

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce

Najważniejsze jest odnalezienie swojego miejsca, akceptacja tego miejsca i akceptacja siebie takim, jakim człowiek jest. Porządek z samym sobą. To nas zabezpiecza przed różnymi przeciwnościami losu – ROZMOWA z Markiem Danielkiewiczem, poetą, prozaikiem i malarzem, który 18 maja o godz. 16 będzie miał benefis w Muzeum Ziemi Lubartowskiej

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna