Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

22 grudnia 2020 r.
7:54

Drony i zielona energia. Bogdanka ucieka przed końcem ery węgla

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
2 2 A A
Bogdanka
Bogdanka (fot. Maciej Kaczanowski)

Bogdanka przestanie produkować węgiel dla elektrowni jako ostatnia kopalnia w kraju. Zamierza także zarabiać na wodzie, słońcu i recyklingu śmieci. I fedrować tak długo, jak pozwoli jej na to Unia Europejska.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas grudniowego szczytu Rady Europejskiej szefowie rządów krajów UE zatwierdzili plan redukcji emisji CO2 o 55 proc. do 2030 roku. Eksperci nie mają wątpliwości, że dla Polski oznacza to przyśpieszenie procesu zamykania kopalń. Na wczorajszej konferencji prasowej LW Bogdanka mowy o tym jednak nie było.

Bogdanka będzie ostatnia

– Głównym elementem naszej strategii na lata 2020-2040 jest przejście na dwuproduktowość, czyli równoległe wydobywanie węgla dla energetyki zawodowej i pozyskiwanie węgla koksującego dla przemysłu – mówi Artur Wasil, prezes zarządu LW Bogdanka.

– Jesteśmy przygotowani, aby węgiel dla energetyki wydobywać do 2049 roku lub nawet dłużej, jeśli będą takie możliwości – dodaje Dariusz Dumkiewicz, z-ca prezesa zarządu ds. rozwoju LW Bogdanka.

– Mogę zapewnić, że Bogdanka jako ostatnia kopalnia w kraju przestanie wydobywać węgiel dla energetyki. Całkowite odejście od tego paliwa nastąpi w 2049 roku – deklaruje Artur Soboń, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

(fot. LW Bogdanka)

Będą nowe odwierty

Dziś Bogdanka produkuje rocznie około 9,7 mln ton węgla dla energetyki. W 2040 ma to być 6 milionów ton rocznie.

Co jeszcze się zmieni? Miejsce surowca energetycznego ma zająć węgiel koksujący wykorzystywany w stalowniach czy hutach. Pierwszy taki węgiel Bogdanka zacznie wydobywać ok. 2026 roku, z koncesji K-6 i K7 (pomiędzy Cycowem a Siedliszczem). Na początek chce pozyskać milion ton węgla typu 34 rocznie. Przypomnijmy, że na tych samych zasobach miała pracować australijska kopalnia Jan Karski.

W przyszłym roku Bogdanka rusza też z poszukiwaniami złóż węgla koksującego lepszej jakości - typu 35.

– Mamy wniosek koncesyjny na wstępne rozpoznanie złóż węgla koksującego pomiędzy Hrubieszowem i Tomaszowem Lubelskim. Ten typ węgla w Unii Europejskiej jest surowcem strategicznym, dwukrotnie droższym od węgla energetycznego. Odbiorcy z Polski i Ukrainy już są zainteresowani – przekonuje prezes Wasil.

Woda, drony i śmieci

To nie jedyne planowane inwestycje. W 2021 Bogdanka ma rozpisać przetarg na budowę farmy solarnej o mocy 3 megawatów, która docelowo ma zostać rozbudowana do 12 megawatów.

– Zamierzamy też zagospodarować wodę kopalnianą. Co roku spuszczamy do Bałtyku 6,5 miliona metrów sześciennych wody. W planach jest budowa zbiornika retencyjnego i oferowanie wody kopalnianej dla przemysłu – dodaje prezes Wasil.

W planach kopalni są także: komercyjne loty dronami przemysłowymi, produkcja komponentów OZE, recykling śmieci, zagospodarowanie hałd i kopalnianego ciepła.

W rzeczywistości światowego kryzysu klimatycznego kopalnia pod Łęczną nie zrealizuje za to planowanych od lat innych inwestycji. Nie będzie nowego szybu na polu Ostrów ani elektrowni na zgazowany węgiel w Starej Wsi.

Zobacz: Praca góników w kopalni Bogdanka

Bogdanka się „nie wpisuje”

Do tworzonej właśnie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego LW Bogdanka nie wejdzie.

– W NABE skupimy wszystkie koncerny i firmy produkujące prąd z węgla. Zadaniem agencji będzie przestawienia energetyki z węgla na produkcję nieuciążliwą dla środowiska. Bogdanka, jako kopalnia węgla, nie wpisuje w nowe unijne założenia, dlatego prawdopodobnie wyjdzie z koncernu Enea – dodaje minister Soboń.

Bogdanka nadal ma być firmą notowaną na giełdzie. Kto obejmie 66 proc. akcji kopalni należących dziś do Enea obecnie jest „przedmiotem uzgodnień”

Polskie regiony górnicze mogą liczyć na 16 mld zł unijnej pomocy w ramach tzw. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Celem Funduszu jest pomoc regionom najbardziej uzależnionym od węgla w przejściu do tzw. zielonej gospodarki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Minister sportu Sławomir Nitras odwiedził sztangistkę z Białej Podlaskiej, Weronikę Zielińską-Stubińską

Sztangistka zaimponowała ministrowi sportu. Specjalnie przyjechał na jej trening

Bialska sztangistka ma szansę na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Trening Weroniki Zielińskiej - Stubińskiej podglądał minister sportu Sławomir Nitras. Przy okazji, dał władzom filii AWF pomysł na nową inwestycję.

Motocyklista miał prawie promil alkoholu

Ułan na „wuesce” wpadł w Łopienniku Dolnym

Gonił przez Łopiennik Dolny na starej, dobrej „wuesce”. Nie miał kasku, świateł, ale z alkoholem we krwi i dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów.   

Biuro do wynajęcia w Warszawie – klucz do sukcesu Twojej firmy

Biuro do wynajęcia w Warszawie – klucz do sukcesu Twojej firmy

Wybór odpowiedniego biura to jedna z najważniejszych decyzji, które musi podjąć każda rozwijająca się firma. W szczególności w tak dynamicznym i prężnie rozwijającym się mieście jak Warszawa.

Woda do firmy – jakie rozwiązanie jest najlepsze?

Woda do firmy – jakie rozwiązanie jest najlepsze?

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz większą wagę przykłada się do zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników, zapewnienie odpowiednich warunków w miejscu pracy stało się priorytetem dla wielu firm. Jednym z istotnych elementów tych warunków jest dostęp do świeżej i czystej wody.

Jak zoptymalizować proces transportu morskiego w kontenerach?

Jak zoptymalizować proces transportu morskiego w kontenerach?

Międzynarodowy transport morski w kontenerach stanowi ogromną część branży przewozu ładunków. Dostawy drogą morską są korzystne cenowo, ale wymagają stosunkowo dużo czasu. W procesie planowania takiego przedsięwzięcia niezwykle ważna jest zatem optymalizacja różnych procesów logistycznych na poszczególnych etapach łańcucha dostaw. W tym artykule przyjrzymy się sposobom na skuteczną optymalizację transportu morskiego w kontenerach.

Promile i zakaz prowadzenia, czyli przepis na odsiadkę

Promile i zakaz prowadzenia, czyli przepis na odsiadkę

Pijany 54-latek wsiadł za kółko mimo aktywnego sądowego zakazu prowadzenia. Zatrzymał go świadek, którego zaniepokoił samochód jadący „wężykiem”.

Bogdanka zapchana węglem, ale z przychylnością polityków

Bogdanka zapchana węglem, ale z przychylnością polityków

Bogdanka jest zakorkowana węglem. Kopalniane hałdy pękają w szwach, a w poniedziałek w Urzędzie Wojewódzkim zebrał się Lubelski Zespół Parlamentarny. Tematem spotkania była sytuacja w branży górniczej, z akcentem na lubelską kopalnię. Posłanka Marta Wcisło odpowiedziała na pytanie naszego czytelnika.

Lubelskie Team Sport. Kto i za co dostał nagrody?
Zdjęcia/Wideo
galeria

Lubelskie Team Sport. Kto i za co dostał nagrody?

Jest ich 33. To młodzi zawodnicy i zawodniczki nadzieje lubelskiego sportu, medaliści mistrzostw Polski. We wtorek zostali uhonorowani przez marszałka województwa lubelskiego nagrodami pieniężnymi.

Hubert Sidoruk - brązowy medalista międzynarodowych mistrzostw Polski U 20

Brązowy medal Huberta Sidoruka na mistrzostwach Polski U20

Hubert Sidoruk z Cementu-Gryfa Chełm stanął na podium podczas międzynarodowych mistrzostw Polski U 20 w stylu klasycznym.

Nacieszył się prawem jazdy tylko kilka dni

Nacieszył się prawem jazdy tylko kilka dni

18- letni kierowca zaledwie kilka dni temu zdał egzamin na prawo jazdy. Chciał spróbować szybkiej jazdy, ale zaraz słono tego pożałował.

Budowa drugiej jezdni obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej

220 kilometrów dróg stoi w kolejce do budowy

Sieć dróg krajowych, zarządzanych przez lubelski oddział GDDKiA, liczy nieco ponad 1 tys. km, z czego 230 km to drogi ekspresowe. W kolejnych latach sieć urośnie do ponad 500 km, bp na etapie prac przygotowawczych w sumie jest ok. 220 km nowych odcinków.

Julian Kot w ostatnich tygodniach prezentuje bardzo wysoką formę

Kolarze Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w wyścigu Tour of Estonia

Wyścig w Estonii składał się z dwóch etapów, a na starcie stanęło kilka naprawdę mocnych ekip. W tym gronie wystarczy wymienić chociażby Uno-X Mobility czy Team Novo Nordisk. Nie zabrakło również drużyn z Polski na czele z Mazowsze Serce Polski, obecnie chyba najmocniejszą drużyną krajowego peletonu.

Remont może potrwać aż do września

Most w remoncie. Ani przejazdu, ani przejścia

Prace ruszyły jakiś czas temu, a od poniedziałku remontowany most przy ul. Lubelskiej w Biłgoraju jest już całkowicie zamknięty dla ruchu. To oznacza utrudnienia zarówno dla zmotoryzowanych, jak i pieszych.

Hrubieszów. 5 osób rannych w wypadku.

Hrubieszów. 5 osób rannych w wypadku.

We wtorek przed południem doszło do czołowego zderzenia dwóch aut ciężarowych. Na miejscu zdarzenia interweniował śmigłowiec LPR.

Czym się różni ERP do CRM?

Czym się różni ERP do CRM?

Coraz częściej w bieżącej działalności firmy decydują się na wdrożenie systemów informatycznych, których zadaniem jest agregowanie, porządkowanie i analiza danych oraz automatyzacja wykonywanych procesów. Większość firm informatycznych projektuje zarówno systemy ERP, jak i systemy CRM. Który z nich warto wybrać? Czym się różni ERP od CRM?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium