Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

23 listopada 2021 r.
15:14

Sytuacja na rynku pracy zmienia się na korzyść takich szkół

15 1 A A
Zajęcia na warsztatach w zawodzie technik pojazdów samochodowych
Zajęcia na warsztatach w zawodzie technik pojazdów samochodowych (fot. Zespół Szkół Techniki Rolniczej w Piotrowicach)

W województwie lubelskim warto kształcić się w IT i logistyce, bo na tych pracowników będzie zapotrzebowanie – przewiduje Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie. Do tego rozwijanie szkolnictwa zawodowego i możliwość szybkiej zmiany branży.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Od dziecka interesowałem się motoryzacją, dlatego wybrałem zawód technika pojazdów samochodowych. To także szansa na dobrą pracę, bo tacy specjaliści są teraz bardzo poszukiwani – przekonuje Kacper Szyszkowski, uczeń trzeciej klasy Zespołu Szkół Techniki Rolniczej w Piotrowicach. Dodaje: – Na początku pewnie będę pracować u kogoś, ale docelowo chciałbym otworzyć własny warsztat.

– Sytuacja na rynku pracy zmienia się na korzyść takich szkół, jak nasza. Mamy ponad 300 uczniów, których kształcimy w zawodach takich jak m.in. technik pojazdów samochodowych, mechanik pojazdów samochodowych, technik mechanizacji rolnictwa oraz technik architektury krajobrazu czy hotelarstwa – mówi Janusz Baran, dyrektor Zespołu Szkół Techniki Rolniczej w Piotrowicach. Zaznacza: – Nasi absolwenci raczej nie mają problemów ze znalezieniem pracy. Po analizach sytuacji absolwentów widzimy na przykład, że część uczniów w zawodzie technik pojazdów samochodowych, dzięki urzędom pracy, pozyskuje środki i otwiera własne zakłady. Rynek hotelarski też jest bardzo chłonnym rynkiem, więc tu też nie ma problemów.

Zdaniem dyrektora, potrzebne są jednak większe środki na szkolnictwo zawodowe, dzięki którym będzie można np. doposażać pracownie techniczne niezbędne do zajęć praktycznych. – Dbamy oczywiście, żeby nasze warsztaty były dobrze wyposażone, ale zmiany w tym zakresie idą tak szybko, że cały czas trzeba w to inwestować – tłumaczy dyrektor ZSTR w Piotrowicach.

– Rynek pracy pracownika powoduje, że zainteresowanie szkolnictwem zawodowym jest jeszcze większe niż było kilka czy kilkanaście lat temu. Promocja szkolnictwa zawodowego i postawienie na szkolnictwo branżowe przynosi efekty. Musimy w zakresie kształcenia zawodowego postawić na możliwość szybkiego przekwalifikowania się, a także to szkolnictwo rozwijać – ocenia Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. Dodaje: – Możemy to robić m.in. przez takie programy, jakie te, które zostały wymyślone w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Lublinie, np. talon dla ósmoklasisty.

Pomóc mają też branżowe centra umiejętności (ośrodki m.in. przy szkołach zawodowych, które mają odpowiadać za analizę rynku pracy, doradztwo zawodowe, kształcenie praktyczne) czy laboratoria przyszłości (wsparcie finansowe na techniczne wyposażenie szkół niezbędne do rozwoju umiejętności praktycznych).

W jakich zawodach warto się teraz kształcić? – Z pewnością będzie zapotrzebowanie na kompetencje związane z branżą IT czy logistyką, a także materiałoznawstwem. Musimy też nauczyć się planowania scenariuszowego, które pozwala przygotować się na wszystkie możliwe sytuacje związane z rynkiem pracy – tłumaczy Andrzej Danilkiewicz, wicedyrektor ds. rynku pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Lublinie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rolkarze opanują Park Ludowy
25 maja 2024, 11:00

Rolkarze opanują Park Ludowy

Wspólny przejazd alejkami Parku Ludowego, nauka jazdy z instruktorem, pokazy oraz konkursy z nagrodami, to tylko niektóre z przygotowanych na sobotę (25 maj) atrakcji w ramach wydarzenia – Pierwszy Freeride – Lublin na rolkach.

Spośród 34 rywalizujących zespołów, tylko jeden najlepiej ratuje życie
foto/wideo
galeria
film

Rywalizowały 34 zespoły, ale tylko jeden najlepiej ratuje życie

Za nami X Regionalne Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym. Udział wzięły drużyny z całej Polski, ale tylko jedna może poszczycić się tym, że najlepiej ratuje ludzkie życie.

Na lekarza: Nowa metoda oszustów

Na lekarza: Nowa metoda oszustów

W ostatnim czasie złodzieje znów wyłudzili duże sumy pieniędzy od starszych osób. Dwie seniorki straciły wszystkie oszczędności. Jedna przez strach o syna, druga przez… zakochanie

Lekarz pogotowia stwierdził zgon

Nieszczęście na przystanku

85-letnia kobieta zasłabła na przystanku MPK przy ulicy Diamentowej. Niestety nie udało się jej uratować.

ilustracyjne

8-letek wjechał w latarnię. Na pomoc rzucił się policjant

Mocno poturbował się 8-latek, który wpadł rowerem w latarnię

Kadrowa miotła w Bogdance

Kadrowa miotła w Bogdance

Zaczęła się kadrowa karuzela w Bogdance. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Seweryn Szwarowski, Mariusz Wojdanowski i Adam Laskowski stracili dyrektorskie posady. Byli to ludzie z ekipy byłego prezesa Kasjana Wyligały

Umowa na budowę podpisana. Za 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Umowa na budowę podpisana. Za 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Przed niespełna dwoma tygodniami rozstrzygnięto przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej, a dzisiaj (22 maja) prezydent Chełma Jakub Banaszek podpisał umowę z wykonawcą. Za blisko 95 milionów w Chełmie powstanie piłkarska perełka.

Tak bawią się Bronowice (zdjęcia). Wieczorem zagrają gwiazdy disco polo. Wstęp wolny!
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Tak bawią się Bronowice (zdjęcia). Wieczorem zagrają gwiazdy disco polo. Wstęp wolny!

Dzisiaj Społeczny Komitet Mieszkańców Lublina – Bronowice, jedna najstarszych i najprężniej działających organizacji społecznych w mieście obchodzi 25. urodziny. Z okazji srebrnego jubileuszu w ramach Bronowickich Kulturaliów Stowarzyszenie organizuje VII Wojewódzką Gala dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Niepełnosprawnościami. Pierwsza część wydarzenia – występy artystyczne dzieci i młodzieży z bronowickich placówek szkolno-oświatowych już za nami. W drugiej popołudniowej części gali na scenie zobaczymy m.in. lubelskich utalentowanych, młodych artystów, uczestników The Voice Kids - Gracjanę Górkę oraz Maksa Belniaka, a także znane i lubiane w całym kraju gwiazdy disco polo, zespoły Playboys i DEFIS. Początek koncertów o godz. 17:30. Wstęp wolny.

Od jutra utrudnienia w ścisłym centrum miasta. Tędy nie przejedziemy
LUBLIN

Od jutra utrudnienia w ścisłym centrum miasta. Tędy nie przejedziemy

Od soboty 25 maja do wtorku 28 maja w Lublinie zamknięty zostanie plac Zamkowy. Nie będzie tam można ani wjechać ani zaparkować. Utrudnienia dotyczyć będą także innych ulic w okolicy Starego Miasta.

Młodzież do rolnictwa się nie garnie

Młodzież do rolnictwa się nie garnie

Mimo trudności, problemów demograficznych i niewielkiego zainteresowania zawodami rolniczymi wśród młodzieży, Zespół Szkół Agrobiznesu im. Macieja Rataja w Klementowicach z gminie Kurów - wciąż funkcjonuje, nieprzerwanie od 1940 roku. Kształci Polaków i obcokrajowców.

Puławy dzisiaj i 20 lat temu. Tak zmieniło się miasto
galeria

Puławy dzisiaj i 20 lat temu. Tak zmieniło się miasto

Nowe drogi, budynki użyteczności publicznej, boiska, hipermarkety - ostatnie 20 lat dla Puław to okres rozwoju w wielu obszarach. Zmiany, jakie zachodziły w tym czasie, uwieczniano na zdjęciach lotniczych i satelitarnych.

właścicielka pracowni krawieckiej

Jak założyć konto firmowe na Amazon? Poradnik

Amazon jest jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych platform e-commerce na świecie. Dla wielu firm, zarówno tych małych, jak i dużych, obecność na Amazonie to klucz do sukcesu.

Sklep internetowy w 2024 roku - co należy wiedzieć?

Sklep internetowy w 2024 roku - co należy wiedzieć?

W 2024 roku handel elektroniczny przeżywa dynamiczny rozwój, przynosząc nowe możliwości i wyzwania zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów. W dobie postępującej digitalizacji, sklep internetowy staje się kluczowym elementem strategii biznesowych, umożliwiając dotarcie do szerokiego grona klientów na całym świecie.

Lukas Klemenz i jego koledzy w niedzielę zagrają na wyjeździe z GKS Tychy

Górnik Łęczna w niedzielę zagra w Tychach mecz o wszystko

W niedzielę o godzinie 15 odbędą się wszystkie mecze 34. kolejki. Walczący o grę w barażach o PKO BP Ekstraklasę Górnik Łęczna zagra na wyjeździe w Tychach z tamtejszym GKS, którego jednym z czołowych zawodników jest były snajper zielono-czarnych Bartosz Śpiączka.

Akademicki Laur Dziennikarski wręczony. Znamy laureatów nagrody

Akademicki Laur Dziennikarski wręczony. Znamy laureatów nagrody

W piątek 24 maja odbyła się dziesiąta – jubileuszowa gala AKLAUD, czyli Akademickiego Lauru Dziennikarskiego. Nagrodę wręczono w dwóch kategoriach: AKLAUD i AKLAUD Młodych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!