Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

8 września 2023 r.
11:56

Wciąż możesz iść na studia. Jakie kierunki można wybrać?

0 A A
W marcu Uniwersytet Przyrodniczy zachęcał maturzystów do studiowania
W marcu Uniwersytet Przyrodniczy zachęcał maturzystów do studiowania (fot. Piotr Michalsk/archiwum)

Choć początek nowego roku akademickiego coraz bliżej, lubelskie uczelnie wciąż rekrutują kandydatów na studia. W ich ofertach wciąż można znaleźć sporo kierunków, na których zostały jeszcze wolne miejsca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ci, którzy jeszcze nie zdecydowali się na wybór dalszej drogi kształcenia, lub z różnych przyczyn nie mogli ubiegać się o indeksy w tradycyjnej rekrutacji, nie mają już oczywiście takiego wyboru, jaki mogli mieć jeszcze w czerwcu i lipcu.
Na najbardziej obleganych kierunkach wolnych miejsc już nie ma. Propozycji wciąż jednak jest sporo.
Na uczelniach przyznają natomiast, że większego ruchu w systemach rekrutacyjnych spodziewają się po dzisiejszym ogłoszeniu wyników matur poprawkowych.

UMCS

Na największej lubelskiej uczelni wybór kierunków, na których zostały jeszcze wolne miejsca, wciąż jest dość duży.
– Dodatkowy nabór jest prowadzony między innymi na: architekturę informacji, bezpieczeństwo radiacyjne, biologię, geografię, geoinformatykę, matematykę, bezpieczeństwo wewnętrzne, pedagogikę, portugalistykę, pracę socjalną, stosunki międzynarodowe czy turystykę i rekreację – wylicza Aneta Adamska, rzeczniczka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. – Pełna lista kierunków, na których trwa jeszcze nabór, znajduje się w systemie rekrutacyjnym: irk.umcs.pl. Na większości kierunków studiów pierwszego stopnia planujemy zakończenie naboru w drugiej połowie września, jednak zachęcamy do sprawdzania harmonogramów i zasad przyjęć znajdujących się w indywidualnych opisach poszczególnych kierunków na stronie rekrutacji.

KUL

Sporą listą kierunków, na których pozostały jeszcze wolne miejsca, dysponuje wciąż najstarszy uniwersytet w Lublinie.
– W ofercie znajdują się studia licencjackie, inżynierskie i magisterskie, prowadzone również w języku angielskim. Na kandydatów czekają różnorodne kierunki, między innymi humanistyczne, społeczne i przyrodnicze – mówi Monika Stojowska, zastępca rzecznika prasowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pełny wykaz można znaleźć w internetowym systemie rekrutacyjnym uczelni.
– Drugi etap rekrutacji odbywa się w trybie wolnym. Oznacza to, że osoby które spełniają warunki i poprawnie wypełnią formularz zgłoszenia,decyzję o przyjęciu na studia mają szansę otrzymać w ciągu kilku dni
– dodaje Monika Stojowska.



Politechnika Lubelska

Do 17 września czas na decyzję mają osoby zainteresowane studiowaniem na Politechnice Lubelskiej. Limit miejsc nie został jeszcze wyczerpany na: budownictwie (Wydział Budownictwa i Architektury), elektrotechnice, inżynierii multimediów i inżynoerskich zastosowaniach informatyki w elektrotechnice (Wydział Elektrotechniki i Informatyki), energetyce, inżynierii odnawialnych źródeł energii, inżynierii recyklingu i inżynierii środowiska (Wydział Inżynierii Środowiska), inżynierii biomedycznej, inżynierii pojazdów, mechanice i budowie maszyn, robotyzacji procesów wytwórczych, transporcie oraz zarządzaniu i inzynierii produkcji (Wydział Mechaniczny), edukacji techniczno-informatycznej, inżynierii bezpieczeństwa, inżynierii i analizie danych oraz matematyce (Wydział Podstaw Techniki).
– Ogłoszenie osób zakwalifikowanych na studia nastąpi 19 września. Osoby te będą miały czas na dostarczenie dokumentów od 20 do 22 września. Złożenie dokumentów jest niezbędnym krokiem w drodze do przyjęcia na studia – przypomina Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka Politechniki Lubelskiej.

 

Uniwersytet Przyrodniczy

U przyrodników drugi nabór trwa do 18 września.
– Nadal oferujemy atrakcyjne i ciekawe kierunki studiów, chociaż ich oferta sukcesywnie się zmniejsza. Wyczerpaliśmy już limit miejsc w drugim naborze na przykład na kierunku inżynierskim transport i logistyka oraz licencjackim analityka weterynaryjna – mówi Agnieszka Wasilak z Działu Rekrutacji i Promocji UP.
Do wyboru wciąż jest ponad 30 kierunków studiów pierwszego stopnia.
Na liście są między innymi ekonomia, gospodarka przestrzenna, zootechnika, architektura krajobrazu, ekoenergetyka, czy biotechnologia. Wykaz jest na bieżąco aktualizowany na stronie internetowej uczelni.
– Wszyscy kandydaci , którzy w najbliższych dniach zarejestrują się w naszym systemie i spełnią warunki rekrutacji będą przyjmowani do wyczerpania wolnych miejsc na danym kierunku – zaznacza Agnieszka Wasilak.

W maju swoje Dni Otwarte zorganizował Uniwersytet Medyczny. (fot. Piotr Michalsk/archiwum)

Uniwersytet Medyczny

Także do 18 września na kandydatów czeka uczelnia medyczna. Tu wolne miejsca zostały już tylko na trzech kierunkach studiów pierwszego stopnia: higienie stomatologicznej, terapii zajęciowej oraz technikach dentystycznych.
W przypadku ostatniego z wymienionych kierunków nabór zakończy się jednak tydzień wcześniej, ze względu na obowiązkowy egzamin manualny.
Również 18 września zakończy się rekrutacja na studia drugiego stopnia. Wolne indeksy czekają jedynie na kierunku produkty farmaceutyczne i kosmetyczne – nauka i przemysł.
W tym tygodniu rozpoczęła się także trzecia tura naboru na studia anglojęzyczne na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym, pielęgniarstwie i położnictwie. – W tym przypadku rejestracja potrwa do 14 września – mówi Wojciech Brakowiecki, rzecznik Uniwersytetu Medycznego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Shani, Borowy oraz Chmielowa zostały "ubrane" w nowoczesne nadajniki telemetryczne, które pozwolą monitorować ich życie po opuszczeniu gniazda.

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

O około 300 złotych niższe pobory będzie otrzymywał Rafał Zwolak w porównaniu z Andrzejem Wnukiem, swoim poprzednikiem na stanowisku prezydenta Zamościa.

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami maszyn rolniczych i budowlanych. Skradziony sprzęt legalizowali metodą na tzw. klona

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce
MAGAZYN
galeria

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce

Najważniejsze jest odnalezienie swojego miejsca, akceptacja tego miejsca i akceptacja siebie takim, jakim człowiek jest. Porządek z samym sobą. To nas zabezpiecza przed różnymi przeciwnościami losu – ROZMOWA z Markiem Danielkiewiczem, poetą, prozaikiem i malarzem, który 18 maja o godz. 16 będzie miał benefis w Muzeum Ziemi Lubartowskiej

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach
Zamość

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach

W kwietniowych wyborach mandatów nie zdobyli, ale do Rady Miasta Zamość weszli, bo zajęli miejsca zwolnione przez dwójkę nowych wiceprezydentów. Na ostatniej sesji Katarzyna Szargało-Szkałuba i Grzegorz Podgórski złożyli ślubowanie.

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę
Dzień Wschodzi
film

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę

W porannej rozmowie Dzień Wschodzi, gościem jest prof. Joanna Krzowska-Firych, Kierownik Kliniki Leczenia Chorób Zakaźnych Instytutu Medycyny Wsi. To najbardziej wyspecjalizowana w regionie jednostka zajmująca się m.in. boreliozą, czy odkleszczowym zapaleniem opon mózgowych.

Walka o baraże trwa w najlepsze. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Walka o baraże trwa w najlepsze. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Ważna wygrana Victorii Łukowa w Majdanie Starym nad Tanwią. Derbowe starcie Pogoni 96 Łaszczówka i Korony Łaszczów na remis

Az-Bud postawił się liderowi. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Az-Bud postawił się liderowi. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Bad Boys Zastawie pokonał Orlęta II Radzyń Podlaski 3:2. Prowadzące w tabeli Orlęta Łuków lepsze od Az-Bud Komarówka Podlaska. 14 goli w meczu ŁKS Łazy z Tytanem Wisznice, sześć strzelił Radosław Szustek

Poniedziałek pod znakiem burz. Czy spadnie grad?
AKTUALIZACJA

Poniedziałek pod znakiem burz. Czy spadnie grad?

Synoptycy ostrzegają – dzisiaj może zagrzmieć i popadać. Miejscami wystąpią też silne porywy wiatru.

Kierowca uderzył w drzewo. Dwie osoby w szpitalu

Kierowca uderzył w drzewo. Dwie osoby w szpitalu

23-latek stracił panowanie nad pojazdem. Jak na razie nie wiadomo, dlaczego do tego doszło

Marsz Równości ponownie w Lublinie

Marsz Równości ponownie w Lublinie

To już szósty raz, kiedy tęczowa parada przejdzie ulicami Lublina. W tym roku hasłem przewodnim jest „Miłość, a nie wojna”.

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Po bardzo dużym zainteresowaniu wśród lubelskich przedsiębiorców niskooprocentowaną pożyczką w ramach pomocy de minimis Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju wprowadził ją do swojej oferty na stałe. Pożyczki będą oprocentowane bardzo preferencyjnie, od 1,07% w skali roku. Podwyższeniu ulega maksymalna kwota pomocy, ale także pojawią się nowe możliwości dla przedsiębiorców z sektora transportu drogowego. Fundusz już czeka na wnioski.

Punkt wymiany poezji
MAGAZYN

Punkt wymiany poezji

Są grupą miłośników poezji, a ich znakiem rozpoznawczym są rameczki z wierszami wiszące w zaskakujących miejscach w całej Polsce. W tej chwili jest ich 25. Jedna z nich wisi również w Lublinie przy ulicy Ku Farze. Promują młodych poetów, wieszając ich wiersze na rameczkach, publikując w internecie oraz dając im przestrzeń podczas internetowych wieczorków poetyckich. O tym rozmawiamy z Kubą Kozłowskim.

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga
Foto
galeria

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga

Mali Mistrzowie wzięli udział w zawodach biegowych. W niedzielę stadion lekkoatletyczny w Lublinie wypełnił się małymi zawodnikami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium