Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 kwietnia 2024 r.
18:55

"Ewolucja, a nie rewolucja"- prof. Zbigniew Pater stara się o reelekcję

Autor: Zdjęcie autora KN
0 A A

We wtorek prof. Zbigniew Pater, kandydat na rektora na kadencję 2024-2028, spotkał się z pracownikami i studentami Politechniki Lubelskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Profesor starający się o reelekcję podczas wystąpienia, podsumował swoja pracę oraz wyjaśnił dlaczego zdecydował się na kandydowanie w tegorocznych wyborach na rektora. Zaprezentował także swoją wizję działania uczelni w kolejnych latach, nie zabrakło tematów z dziedziny nauki, rankingów, dydaktyki, komercjalizacji, umiędzynarodowienia uczelni, pracowników, inwestycji, cyfryzacji czy finansów.

Rektor zaznaczył, że posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu uczelnią. - Przez wiele lat byłem prorektorem ds. nauki i dziekanem wydziału, a w obecnej kadencji jestem rektorem. W tym czasie nauczyłem się, jak kierować dużymi zespołami oraz zdobyłem głęboką wiedzę na temat struktury, procesów i potrzeb uczelni – wymieniał rektor.

Zdaniem profesora Patera osoba pełniąca funkcję rektora powinna być autorytetem w zakresie nauki i dydaktyki. Pochwalił się także skuteczną współpracą z przemysłem, co w przypadku uczelni technicznej jest istotną kwestią.

Obecny rektor, podkreślił swoją gotowość do brania odpowiedzialności za losy uczelni. Zapewnił, że nie będzie się wahać w podejmowaniu trudnych, niepopularnych lub ryzykownych decyzji, które często stają się nieodzowne, zwłaszcza w obecnych skomplikowanych czasach.

Podczas wystąpienia Pater zaznaczył, że jednym z najistotniejszych zadań zbliżającej się kadencji jest skupienie się na uzyskaniu statusu uczelni badawczej w 2026 roku. Równie ważne będzie wspieranie współpracy interdyscyplinarnej w zakresie prowadzenia badań naukowych i pozyskiwania środków na ich realizację. Rektor zapowiedział, że środki Funduszu Nauki oraz Funduszu Dyscypliny w miarę możliwości będą zwiększane – w roku 2025 o 20%.

Politechnika Lubelska planuje uruchomienie nowych programów projakościowych, z budżetem sięgającym 3 mln zł rocznie: na finansowanie wysoko punktowanej publikacji, na projekty badawcze, kierowane przez początkującego naukowca. Wzmocnienie obecności PL na arenie międzynarodowej oraz obecność w prestiżowych międzynarodowych rankingach stanowią kolejne wyzwania. W tym celu powołany zostanie pełnomocnik rektora ds. umiędzynarodowienia, który będzie kierować biurem. Docelowo utworzony zostanie pion czwartego prorektora ds. umiędzynarodowienia. Pojawią się także na PL konkursy na finansowanie przyjazdu wybitnego naukowca.

Wśród istotnych planów rektorskich, pojawiły się również nowe kierunki studiów, takie jak wzornictwo przemysłowe, informatyka techniczna czy cyberbezpieczeństwo. Będą one tworzone we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Rektor nie zapomniał też o nowych programach projakościowych mających wspierać dydaktykę: system indywidualnych ścieżek kształcenia studentów w ramach projektów badawczych oraz „Perły Politechniki Lubelskiej” skierowany do studentów II stopnia studiów stacjonarnych, w ramach którego inżynierowie/licencjaci, realizować będą swój pierwszy projekt badawczy. Uczelnia ma również zwiększyć promocję oferty edukacyjnej wśród młodzieży szkolnej, aby przyciągnąć najlepszych kandydatów.

Zdaniem rektora należy wzmacniać przekonanie o konieczności i opłacalności transferu wiedzy oraz wdrażania rozwiązań technicznych dedykowanych społeczeństwu i gospodarce. - Chciałbym uruchomić Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji, w ramach którego zostanie skomercjalizowanych 15 innowacyjnych pomysłów. Każde z tych rozwiązań będzie miało szansę na uzyskanie wsparcia finansowego w wysokości około 20.000 złotych- wymieniał rektor.

Kandydat ma również w planach założenie spółki celowej, wspólnej z Politechnikami Rzeszowską i Białostocką, zatrudniającej brokerów, której głównym zadaniem będzie poszukiwanie kontrahentów biznesowych.

Rektor podkreślił także znaczenie bezpieczeństwa finansowego pracowników. Obiecał utrzymanie systemów motywacyjnych oraz zasad awansów, a także zwiększenie kwot na dodatki motywacyjne oraz za nadgodziny o 20%. Stworzony zostanie również system szkoleń zamawianych oraz indywidualnych. Profesor nawiązał także do ważnych inwestycji np. nowoczesnych budynków, sal czy laboratoriów. Uczelnię czeka m.in. przebudowa i rozbudowa Oxfordu, budowa IT TOWER (planowane zakończenie inwestycji wrzesień 2028), modernizacja domów studenckich (zakończenie remontu DS1, wykonanie modernizacji DS4) oraz budynków wydziałów tj. Elektrotechniki i Informatyki, Mechanicznego i Inżynierii Środowiska.

Ważnym celem rektora jest zwiększenie poziomu cyfryzacji Politechniki, planuje rozbudowę Centrum Informatycznego z uwzględnieniem bezpieczeństwa przechowywanych danych – utworzenie drugiej serwerowni. Kolejnym krokiem jest wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów oraz Mlegitymacji studenckiej.

Podsumowując swoje wystąpienie rektor zwrócił uwagę na rozwój i zacieśnianie współpracy z regionem i makroregionem. – Nasza uczelnia powinna być wiodącym ośrodkiem w regionie, a jej zasoby: kadra i infrastruktura powinny służyć otoczeniu społecznemu i gospodarczemu w odpowiedzi na jego potrzeby - podsumował kandydat.

Wybory rektora Politechniki Lubelskiej na kadencję 2024-2028 odbędą się 16 kwietnia. Nowego rektora wybierze Kolegium Elektorów, w skład którego wchodzi 240 członków, w skład których wchodzą przedstawiciele wszystkich grup nauczycieli akademickich oraz pracowników nieakademickich, studentów i doktorantów.

(fot. PM)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piotr Ceglarz w tym sezonie zdobył aż 12 goli

Piotr Ceglarz (Motor Lublin): Cała kolejka ułożyła się tak, że nie mogło być lepiej

Rozmowa z Piotrem Ceglarzem, piłkarzem Motoru Lublin

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Mijają 33 lata od powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. To największy oddział SG w kraju. Strzeże nie tylko granic Rzeczpospolitej Polskiej, lecz także granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Pogranicznicy w czwartek (23 maja) świętować będą urodziny swojej placówki.

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych
WAKACJE

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych

Darmowy wikt i opierunek plus 6000 złotych żołdu – to tylko niektóre z bonusów przygotowanych przez armię dla uczestników programu „Wakacje z wojskiem”. Chętnych w naszym województwie jest dużo, a liczba miejsc ograniczona.

ulica Armii Krajowej
BIAŁA PODLASKA
galeria

Pasy namalowane, drzewka posadzone. Ulica Armii Krajowej stroi się na otwarcie

Drogowcy dopieszczają ulicę Armii Krajowej. Nowym odcinkiem pojedziemy już na początku czerwca.

Podczas dni otwartych będzie także możliwość, by zajrzeć do Zakładu Biofizyki i m.in. zrobić sobie zdjęcie termowizyjne
foto/wideo
galeria
film

Anatomia w praktyce. Tak uczą na Uniwersytecie Medycznym

Każdy przyszły lekarz musi mieć to w małym palcu. Tuż przed dniami otwartymi zajrzeliśmy do Collegium Anatomicum.

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie
galeria

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie

Awans na wyższe stopnie służbowe otrzymało 64 funkcjonariuszy. Na placu wewnętrznym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie odbył się apel z okazji „Dnia Strażaka 2024”.

Tak wyglądało święto Dzielnicy Czuby Południowe w 2022 roku.
29 maja 2024, 16:00

Piknik, zabawa i koncerty. Czuby Południowe mają swoje święto

W środę 29 maja w Parku im. Jana Pawła II odbędzie się doroczne święto Dzielnicy Czuby Południowe. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Rodzina Duttonów w komplecie, czyli czas na finał serialu Yellowstone
SERIALE

Yellowstone: ruszyły zdjęcia do finału. Premiera w listopadzie

Ekipa serialu właśnie weszła na plan zdjęciowy w stanie Montana. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, efekt ich pracy, czyli sezon 5B serialu Yellowstone zobaczymy już w listopadzie.

Kamil Zawislak „Wishlake” to wokalista, producent i pianista w nagradzanym międzynarodowym zespole Quantum Trio. Pochodzi ze Śląska, a muzyczne szlify otrzymał w konserwatorium Codarts w Rotterdamie
LUBLIN

Beksiński.Live 2024: Muzyka, obrazy i Sztuczna Inteligencja

Już jutro (22 maja) w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak „Wishlake”. Z Kamilem Zawiślakiem rozmawiamy o Zdzisławie Beksińskim i muzyce.

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Przeniesienie maszyn z jednego miejsca do drugiego może być skomplikowanym zadaniem, wymagającym precyzyjnego planowania, ścisłej kontroli i skrupulatnej organizacji. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom efektywnej relokacji maszyn, które stanowią fundament sukcesu w nowym środowisku.

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład
galeria

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład

Ustępujący członkowie otrzymali podziękowania, a nowi odebrali nominacje. Z radnymi seniorami spotkała się Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych.

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu
galeria

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu

Buduje się tak we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Polsce zdecydowanie rzadziej. Ale studenci Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego ,,Archinature” Politechniki Lubelskiej wznieśli oryginalną ścianę z betonu konopnego.

Na szczęście w budynku, w który uderzyło auto, nikt nie mieszka

Pijany nie zapanował nad samochodem. Wjechał jeepem w dom

Miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Więc nic dziwnego, ze nie zapanował nad samochodem, wypadł z drogi, pokonał ogrodzenie i zatrzymał jeepa na ścianie drewnianego domu.

Policjanci zabezpieczali teren, a wojskowi saperzy zajęli się neutralizacją niewybuchów

Leśniczy wziął turystów do lasu. Musieli ściągać policję i saperów

Nie takiego odkrycia spodziewali się turyści, gdy z leśniczym szli na spacer. W lesie w okolicach Lubyczy Królewskiej (pow. tomaszowski) natrafili na niewybuchy z czasów II wojny światowej.

St. kpt. mgr inż. Kamil Bereza (na zdjęciu z prawej) jest od dzisiaj już oficjalnie komendantem straży pożarnej w Krasnymstawie

Strażacy mają komendanta na stałe. Dziś objął stanowisko

Od lutego był pełniącym obowiązki, a dzisiaj st. kpt. mgr inż. Kamil Bereza już oficjalnie objął stanowisko komendanta powiatowego straży pożarnej w Krasnymstawie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty